Helloween

Διαβασα οτι παιχτηκε στο tour για το master το 94’.Εψαχνα σημερα ολα οσα δεν εχουν παιχτει απειρα(απο τα regular songs προφανως,χωρις b-sides,bonus tracks και τα λοιπα γιατι θα χαθει το μετρημα).Αλφαβητικα:

(Aπο Helloween,WoJ και 2 Keepers εχουν παιχτει ολα)

Pink Bubbles Go Ape:Heavy Metal Hamsters

Chameleon:Longing

Master of the Rings:The Game Is On,Secret Alibi,Take Me Home

The Time of the Oath:A Million To One,Anything My Mama Dont Like,Kings Will Be Kings*,Mission Motherland,If I Knew

Better Than Raw:Falling Higher,Dont Spit On My Mind,A Handful of Pain,Lavdate Dominvm,Midnight Sun*

The Dark Ride:All Over The Nations,We Damn The Night*,Immortal

Rabbit Dont Come Easy:The Tune,Never Be A Star,Liar,Dot Stop Being Crazy,Do You Feel Good,Listen to the Flies,Nothing to Say

KOTSK-The Legacy:Born on Judgement Day,Pleasure Drone,Silent Rain,Light the Universe,Do You Know What You’re Fighting For,Come Alive,The Shade in the Shadows,Get It Up,My Life For One More Day

Gambling With The Devil:Kill It,The Saints,I.M.E.,Can Do It,Dreambound,Heaven Tells No Lies

*=μπορει και να χουν παιχτει σε 1-2 gigs

Και το τελευταιο update περι νεου δισκου κτλπ

Ωραίος εύγε! Να συμφωνήσω για το Midhnight sun…κάπου το έχει πάρει το αυτί/μάτι μου…

Tο pleasure drone νομιζω το χαν παιξει στο sporting το 2006

Tσουκου Setlist:
The King For A 1000 Years, Eagle Fly Free, Keeper Of The Seven Keys, Hell Was Made In Heaven, Drum Solo (Dani / Markus), Occasion Avenue, A Tale That Wasn’t Right, Guitar Solo (Sascha / Dani), Power, Mr. Torture, If I Could Fly, Future World, Invisible Man
Encore:
Mrs. God, I Want Out, Dr. Stein

ωραιο live στο σπορτινγκ…:slight_smile:

O Kai efuge nwris giati den antexe thn piesh…mesa se 2 xronia oi helloween ginane korufh kai ta live kai oi sunenteykseis dinane kai pernane! aytos h8ele kati pio hsuxo kai den ftaiei o xeirismos tou weiki
O Kiske efuge gia diafwnia se mousika 8emata, giati apla MISEI to metal kai pleon ekopse ta makria ksan8a mallia tou gia ta opoia ton 8umomaste, kai tragoudaei aplo rock!
O Ingo efuge giati eixe provlhma (sxizofreneia) kai to 95 eixe aytoktonisei…ti na kanane?
O Uli Kusch kai o Roland Grapow fugane giati pisteyane pws ta upoloipa melh tous ekmetaleyontan…kalutera giati o roland kai o weiki den eixane kai tis kaluteres sxeseis, se anti8esh me ton Sascha Gernster pou einai twra
Sunepws den tous ftaiei o weiki!
epishs polla kommatia grafei o deris kai panta o weiki egrafe kati!
to keeper, to eagle fly free, power, where the rain grows kai sole survivor mazi me ton andi, falling higher, the tune, born on judgement day…kai alla!

mods μεταφορα στο γενικο topic των helloween τα σχετικα posts,μαζι και τουτο δω

Σου απανταει μονος του

I have been quite harsh on the metal-scene over some time and was pretty pissed about it, because I can’t deal with certain things in it, and that might have made me be a bit unfair occasionally, but that wasn’t for very long. And meeting many of you fans now again has helped me to adjust even more now. I don’t hate all metal, I just hate morally wrong ideologies which are circulating within the metal-scene and I don’t accept any sort of art-slavery. But I still like rock music, yes, even some of my favourite metal-records of my youth, because most of them are simply great rock records. In many ways the music wasn’t really the problem. My problem was, is and will always be the satanic sickness that is so common in the scene. I have NO understanding for inhumanity and heartlessness glorifying people and fascistic mentalities.

Αχαχαχαχαχα καμια σχεση,που το ακουσες αυτο?Εσυ ουτε λιγο ουτε πολυ μας λες οτι φυγαν μονοι τους!Kusch και Grapow απολυθηκαν και οχι απλως “φυγανε” λογω του γνωστου σκαλωματος που εφαγε ο Weiki με την ηχητικη στροφη των Helloween.Ισως και για προσωπικους λογους(ποτε δε μπορουμε να ξερουμε αν παιχτηκαν και αλλα)αλλα το σιγουρο ειναι οτι προφανως και εφταιξε ο Weiki.Και το “καλυτερα που εγινε ετσι” το λες εσυ.Hταν γαμω τα λαιν απ και προερχονταν απο τεραστια δισκαρα(υποψιαζομαι οτι δε θα πολυγουσταρεις TDR).

Σου παραθετω μερος απο συνεντευξη Grapow

-Talking of history you and Uli Kusch (Masterplan’s former drummer) were obviously in Helloween together, what would the chances of you ever joining them again?

-Without being thrown out?

Δε χρειαζεται να πω κατι αλλο.

Yπαρχει thread.

Ψηλέ διάβασε κανένα κανόνα 1 τέταρτο έκανα να διαβάσω τι γράφεις!

Και δεύτερον μάλλον τα έχεις μπερδέψει με τους Helloween :wink:

P.S. Μεταφέρετε και το δικό μου και σόρυ για το off topic

Μάλλον θα διαβάζει το official board των Helloween γιαυτό έχει τέτοιες απόψεις… :lol:
And BTW συμφωνώ απολύτως με της απόψεις του Kiske που αναφέρει παραπάνω ο pumpkin…

Αν και ξέχασε να αναφέρει περι Kai…
Τέσπα έχουν γίνει συζητήσεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις το search και να δεις διάφορες γνώμες. Εδώ μιλάμε για το νέο album των Helloween.

Οκ και συγνώμμη που παρέβηκα τον κανόνα! Το ξερω οτι Ρολαντ και Ουλι απολυθήκανε, αλλά ενας λόγος ειναι και αυτό που σας είπα!
Όπως και να έχει εγώ περιμένω ένα καλό δίσκο από τους helloween, οπως και όλα τα άλλα cd τους.

Ενα τελευταιο για αυτο που ειπα και τελος!
Τουλάχιστον έτσι ισχυρίστικε ο Andi, σε μια συνεντευξη που είδα σε μια άλλη σελίδα, ελλινική, δεν τα βγαζω από το μυαλό μου. Δεν ξέρω εαν επιτρέπεται να δώσω λινκ.
Εγω ήξερα οτι γενικά δεν είχανε και τις καλυτερες σχεσεις και Ρολαντ και Γουεικι ήρθανε σε ρίξη για το Dark Ride. Ο Ρολαντ και ο Ουλι θέλανε να ακούγεται πιο σκοτεινο, ενω ο Γουεικι ηθελε να κρατηθεί ο θετικός ηχος των helloween.
Και το καλυτερα το λεω, γιατι τι να το κανεις οταν έχεις καλο λαιν απ και μεταξυ τους δεν εχουνε καλες σχέσεις; Θα ηθελα να ειχανε μείνει αλλα έτσι δεν γινοτανε! Οσο για το Dark Ride ειναι απο τα αγαπημένα μου αλμπουμ, μαζι με Gambling και Better than Raw
Ελπιζω ο νεος δισκος να ακουγεται καπως σαν τα 2 τελευταια που ανεφερα, να υπαρχουνε τραγουδια με τη δυναμικοτητα των Push, kill it, Paint a new world πιο μεγαλα σαν το Revelations, η το heaven tell no lies.
Και θα ηθελα να δω μια μεγαλη συνθεση απο τον Γουεικι μαζι με τον Σασσα, σαν το Dreambound!
Περιμενω τα καλυτερα απο τους helloween!

Βλεπω τα replies μας μεταφερθηκανε εδω.
Δεν μπορω να καταλάβω, γιατι θελετε ολοι τοοοοσο πολυ το reunion?
Τι δεν σας αρεσει απο τώρα? Εγω πιστευω ειναι η πιο καλη σύνθεση που ειχανε ποτε, μαζι με την ιδρυτική τους!
Και μάλιστα, πιστεύω πως ο Αντι ειναι μακραν καλύτερος απο τον Κισκ!
Απο τοτε που ηρθε στη μπαντα έχει γράψει τοοοοσα καλα τραγουδια, που με τον Κισκ ποτε δεν θα ειχανε κατι αναλογο! Το 93 χρειαζοντουσαν μια αλλαγη, καθως δεν πηγαινανε καλα τα πράγματα!
Ο Και εφυγε νωρις, και ο λογος ειναι οτι δεν αντεχε τη πιεση. Γίνανε κορυφη το 87-88 και οι υποχρεωσεις αυξηθηκαν, ενω αυτος ηθελε ησυχη ζωη!
Τελος, ο Ινγκο εφυγε το 95…

Και τελος, τα μέλη που ειναι τωρα, τι παριστάνουνε? Τις μαριονετες? Ζωη δεν έχουνε?
Εργαστηκανε ολοι τους αρκετα στους helloween, και τι θα γινει, θα ρθει η μερα που ο Μαρκους και ο Γουεικι θα τους πουνε “φυγετε, ο παλιος ειναι αλλιώς!” ?

Θα μπορουσε να γινει οτι και το 2007 οταν ηρθανε εδω με τους Gamma Ray, και να ητανε και ο Κισκ, για μια περιοδια ας πουμε, να θυμηθουνε τα παλια!

Τελος, εγω ευχομαι εαν ειναι δυνατον να μην παιζουνε ΚΑΝΕΝΑ παλιο κομματι (απο τα 2 κιπερ που παιζουνε) και να ασχοληθουνε με τα κομματια που γραψανε την εποχη του Αντι! Εχουνε τόσα και τοσα διαμαντια και δεν τα παιζουνε λαιβ για να παιζουνε τα παλια!
Αυτη ειναι η γνωμη μου και ελπιζω να τη σεβεστε! Οπως σεβομαι εγω τις δικες σας!

Και τελος, το Rabbin dont come easy, δεν ειναι Η δισκαρα, αλλα κρυβει διαμαντια οπως Liar, Open your Life, Hell was made in Heaven, Listen to the Files και αλλα

Ευχαριστω για το χρονο σας

Απο που το συμπερανες αυτο?

Περι setlist εγω προωπικα συμφωνω οτι πρεπει να δωσουν περισσοτερη βαση στα ξεχασμενα διαμαντια της Deris era και γενικα να επικεντρωθουν εκει αλλα καθε φορα υπαρχει και κοινο που δε τους εχει ξαναδει και θελει να ακουσει και το Ιγκλ του πχ(καλα το συγκεκριμενο δε νομιζω να βγει βεβαια γιατι ειναι το αγαπημενο Helloween κομματι και του Andi και του Weikath).

Απο πολλούς, ακομα και απο εδώ ακούω οτι θελουνε ριγιούνιον! Τι στο καλο?
Ειδες το DVD? Live in 3 Continents?
6 στα 15 κομματια ειναι απο Κισκ εποχη! Και τρωνε μιση ωρα για να παιξουνε το Χαλοουιν και το Κιπερ…ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ!
Δεν μπορεις να παιξεις το Silent Rain, Do you Know What youre Fighting For, My life fore One more Day, Pleasure Drone, Born on Judgement day, Come Alive???
Το Better tahn raw και το Master of the Rings αλμπουμ δεν είναι??? Ουτε ενα κομμάτι απο αυτά!
Ειδα που εβαλες μαι απαντηση με κομμάτια που δεν παίζουνε
Kings will be kings, Liar, Kill it, Push ειναι MUST για καθε συναυλια!

Χωρις να εβγενε το 7 sinners, θα σου ελεγα ενα αγαπημενο μου τρακλιστ, αλλα δεν ειναι ωρα για τετοια ονειρα…Λιγο πολυ ξερω πως δεν γλυτωνουμε απο αυτους που θα ζητάνε ρεγιούνιον…εαν θελουνε Kai υπαρχουν οι Gamma Ray, Αν παλι θελουνε κισκ, η πανε να τον δουνε σε συναυλιες, η βαζουνε στο πισι τα τραγουδια απο τα κιπερ και λιωνουν! Και προς θεου παψτε να συγρινετε Κισκ και Αντι!

Eγω στο “ολοι” σκαλωσα.Η πλειοψηφια εδω περα γουσταρει Deris era και εχει στη καρδια της και τη παλια σαφως.Ατομα που να ειναι σε φαση “οι Helloween ψοφησαν το 88” δε θα βρεις πολλα.

Και τι πειραζει που ειχε πολλα παλια το τελευταιο DvD?Και στο High Live που ειχαν πολυ λιγοτερο Deris era υλικο παιξαν μονο 3 Keepers.Δεν εχει να κανει…απ΄το Oernst of Life μεχρι και το τελευταιο B side του Gambling ολα HELLOWEEN ειναι κι ας παιζουν ο,τι θελουν.Απλα οκ συμφωνω οτι καποιες Deris era κομματαρες ειναι κριμα να εχουν ξεχαστει απ το Θεο.Τωρα νταξει Do You Know What You’re Fighting For,Come Alive και Liar που ανεφερες δε κοβω και φλεβες αλλα Kings Will Be Kings πχ ειναι το αγαπημενο Deris era κομματι και ψοφαω να το ακουσω live(και αλλα πολλα).Kill It επισης θα γουσταρα να ακουσω αλλα ειναι παλουκι.Αυτο και το Push για να τα βγαλει στο live ο Deris πρεπει να του ανατιναχτει ο προστατης απ το σφιξιμο.

χαχαχαχαχαχαχ! το ιδιο και για το Kill it, σιγουρα ομως ειναι κομμάτια που πρεπει να βρουνε τη θέση τους στα λαιβ! Και φυσικα ο Αντι θα ζοριστει λιγακι για αυτα!
'Ομως το Kings will be kings πιστευω θα έπρεπε να μη το περιφρονούνε τοσο, μαζι με αλλα, οπως falling higher, we damn the night και λοιπα.

Διοτι παρατηρώ πως πολλοι ειναι προσκωλημμενοι σε επιτυχιες του παρελθόντος…
Για μένα, οσο αξιζει ενα keeper, αξιζει και ενα αλμπουν της εποχης Αντι Ντερις
Γιατι ακουσα και απο εδω πως τωρα δεν δειχνουνε κατι αξιολογο, πως απο τα τελευταια τους αξιζει το λεγκασι, πως το gambling δεν ειναι ωραιο. Αν δεν κανω λαθος, εγραψες πως οτι καλυτερο εχει επειδείξει η Αντι εποχη είναι το Oath και το Dark Ride
Για μενα απο τα 7 αλμπουμ με τον Αντι, δεν τολμω να ξεχωρισω το καλύτερο!
Τολμω μονο να πω πως το λιγότερο αγαπημένο μου ειναι το Rabbit dont come easy (ειδα και για αυτο κραξιμο σε συνδιασμο με μαστερπλαν)
ΟΛΑ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ!!! Παντα ομως καποιοι θα γκρινιάζουνε…

Κοίτα αυτό είναι γνώμη σου… Δεν πάει να πει οτι ισχύει κιόλας… Άμα εννοείς απο φωνή τότε θα σκύψω το κεφάλι και δεν θα μιλήσω… Άμα εννοείς στο συνθετικό τομέα διάβασε πιο κάτω… Fact είναι ότι οι Helloween με το line-up Hansen-Weikath-Grosskopf-Kiske-Ingo έφτασαν να παίζουν σε αρένες (Donington) δίπλα από ονόματα όπως Iron Maiden κάτι που δεν έκαναν ποτέ με το current lineup. Steve Harris και Bruce Dickinson φοράγαν μπλουζάκια Helloween στα live τότε… Τσέκαρε το booklet του 7th Son για να το δεις και μόνος σου. Όχι ότι με κόφτει πολύ αυτό αλλά ο τύπος τους είχε ονομάσει νέους Iron Maiden… Για μένα ήταν καλύτεροι εκείνη την περίοδο. Τo Keepers II μου αρέσει πιο πολύ απο το 7th Son αλλά αυτό είναι θέμα γούστου και δεν αφορά το συγκεκριμένο topic.

Μήπως είσαι μάντης? Δεν μπορώ να καταλάβω που το στηρίζεις αυτό… Απλά δεν θα το μάθεις ποτέ. Εγώ είμαι υπερευχαριστημένος με κομμάτια στυλ I Believe, Longing, Kids of the Century και τα μετά Helloween New Horizons, Do I remember a life? κα που δεν υπάρχει νόημα να τα γράψω. Και εννοείται ότι δεν υπάρχει ερμηνεία σαν αυτή στο We Got The Right. Άλλωστε έχω επισημάνε ξανα σε άλλο post ότι η συνθετική ψυχή των Helloween δεν ήταν ο Kiske αλλά ο Hansen.

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι με τους Gamma Ray είχε ήρεμη ζωή? Μάλλον δεν θα ξέρεις για τα tour που έκανε ο Kai και ότι κατάφερε να βγάλει έναν album σταθμό για το ευρωπαϊκό power στα '90s. Ξεκίνησε απο το μηδεν και έφτασε πιο πάνω και απο το ίδιο του το δημιούργημα…

Θα ήταν κάτι πολυ ωραίο αλλά δεν θα είχε καλά αποτελέσματα κατα την γνώμη μου. Εδώ οπως βλέπεις αρκετοί μιλάνε για reunion (και οι περισσότεροι που το ζητάνε αυτό είναι παλιάς γεννιάς πίστεψε με) και γίνεται ένας ντόρος. Αλλά άμα θέλεις κάνε ένα poll για reunion με Hansen-Kiske και θα δεις τι θα γίνει. H classic περίοδος των Helloween ήταν αυτή με Kiske-Hansen-Wekiath-Grosskopf-Ingo. Αυτή θα υπάρχει σε κάθε δημοψίφησμα που γίνεται και αφορά το metal. Ήταν το απόλυτο line-up.
Απο την άλλη εγώ είμαι ευχαριστημένος έτσι όπως είναι τα πράγματα και λεω οτι δυστυχώς δεν κατάφερα να δω την αγαπημένη μου μπάντα με το αγαπημενό line up τότε.

Όσον αφορά τον Uli και Roland εις γνώσης σου απολύθηκαν μέσω e-mail… Τώρα άμα εσυ θεωρείς σωστό να φέρεσε έτσι σε ανθρώπους που σου έγραψαν μερικούς ύμνους τότε κάτι δεν πάει καλά με σένα και όχι με αυτούς. Ξέρεις το στυλ μιας μπάντας δεν το αποφασίζει ΕΝΑΣ αλλά ολόκληρη η μπάντα.

Man δεν γίνεται κουβέντα έτσι… Δυστυχώς εσύ δείχνεις κολλημένος. Είναι δυνατόν να συγκρίνεις τα Keepers με κάποιο απο τα μετέπειτα? Σε ποιο τομέα? Συνθετικά? Συγχωρεσε με αλλά δυσκολεύομαι να βρω κομμάτια στυλ Halloween, Future World, Eagle Fly Free, March of Time, Keepers κτλ. Το μόνο album που μπορεί να πλησιάσει το μεγαλείο αυτών των δύο είναι το Land of the Free που και πάλι αυτό είναι γνώμη μου και δεν πάει να πει ότι ισχύει…

Χαχα! Φιλε απο φωνή εννοω! Παντα η γνώμη μου! Επίσης γνώμη μου οτι τραγουδια όπως Eagle fly free, Future World, Dr Stein τα τραγουδα καλύτερα απο τον Κισκ, παροτι εύχομαι να μην τα παιζανε ποτε λαιβ!! Σας ειπα πριν, σεβαστείτε τη γνώμη μου, σεβομαι τη δική σας! Το ξλερω για το γεγονός με τους Μέιντεν, και μαλιστα το Metal Invaders το τραγουδουσε ο Και σε μια συναυλια, οπου ητανε μαζι με Μειντεν, αν δεν κανω λάθος. Και εγω θα ήθελα να τους δω λαιβ με Ινγο και Κισκ και Και, αλλα απο τότε αλλάξανε πολλά πραγματα! Ειπα, οπως ειναι τωρα μαζι με την αρχικη τους ειναι τα καλυτερα λαιν απ! Και ο Αντι εχει ικανοτητες να γραψει αρκετα καλα τραγουδια, και ισως καλυτερα απο τον κισκ (τουλαχιστον ετσι πιστευω), παντα για τους helloween!

Δεν ξερω εαν ειμαι μάντης, αλλα πλεον η ψυχη συνθεσης ειναι ο Αντι. Παλια ο Και, οπως ειπες, γεγονος που καθιστα τον αντι τοσο σημαντικο! Επιπλεον, αυτο ειδα απο δηλώσεις για τον Και, πως ειχανε γινει πολυ πετυχημενοι για αυτον και τετοια…

Εν ολιγοις για το θεμα με Ρολαντ: Το θεμα ητανε με τον Γουεικι κυριως, αλλα δεν πιστευω πως απο μόνος πηρε την αποφαση να τους διωξει! Στο κατω κατω, σιγουρα ειχανε τα προσωπικα τους, ειδικα για το θεμα του ηχου του νταρκ ραιντ!
Δεν ειμαι κριτης, ουτε επικροτω τετοιες κινήσεις! Ισως ομως να ητανε απαραίτητη!