Helloween

Ναι ομως για αλλον αυτην την αυρα και το πνευμα μπορουν να το βγαζουν τραγουδια απο το λεγκασι.Και οσον αφορα την συγκριση του A king for a thousand years ηταν απ τα λιγα κομματια που μπορουσα να ακουσω ολοκληρα χωρις να βαρεθω σε αντιθεση με τα halloween kai keeper of the seven keys.(Δεν λεω οτι ειναι καλυτερο,ειναι τι ακουγεται στο αυτι του καθενως καλυτερα).Α και να σου πω το a Tale that Wasnt Right για πρωτη φορα το ακουσα στο live in sao paolo απ’τον Ανδρεα και ακομα και τωρα θυμαμαι το ριγος που μ’επιασε απο αυτην την εκτελεση κατι που δεν γινεται με το πρωτοτυπο.Αλλα γι’αυτα μπορει να γινει μια μεγαλη συζητηση.
Δηλαδη σε ενα πολλ οπως:Αγαπημενο αλμπουμ απο helloween πρεπει χωρις καμια σκεψη να πουμε Keepers1&2?
Aλλο αγαπημενο και αλλο καλυτερο(Βεβαια ειναι δυσκολο να τα ξεχωρισεις αυτα τα 2).Στο Καλυτερο το συζηταμε:p

Ps:Ενταξει η συγκριση Future World με Μr God δεν υφίσταται εννοειτε

Ας μην το παω στην κοντρα Δερη και Κισκου

Οχι,πρεπει να πειτε Walls of Jericho(ep included)8)

Καθαρα θεμα γουστου ειναι οπως ανεφερα και παραπανω.Και για να το αναλυσω λιγο,η χροια του Deris παντα μου αρεσε περισσοτερο απο του Kiske…
Ισως να ναι κ αυτος ο λογος…Διαλογος γινεται ακομα κ αν δεν αλλαξει η γνωμη καποιας μεριας.Αλλο παραταξη αποψεων και αλλο προσπαθεια επιβολης των…Εχει διαφορα…
Δεν λεω οτι προσπαθεις να κανεις το 2ο προς θεου,απλα δεν εχει καποιος το δικαιωμα να του αρεσει κατι που στο 99,9 % αρεσει λιγοτερο;

Μεσα,αλλωστε με αυτα αρχισα:)

Φαντασου να ελεγε ο κισκε το if i could fly:-k

Ε σαφως και εχει καποιος αυτο το δικαιωμα,αλλα αυτη τη στιγμη εγω δε σε αντιμετωπιζω ως μειοψηφια,απλα συγκρινω 2 δουλειες της ιδιας μπαντας καθαρα ποιοτικα,κανοντας στην ακρη τη σημασια των Κιπερς και το οτι ειναι “ιερα” κτλπ,η παραγραφος που εγραψα πριν δε περιελαμβανε τετοιου ειδος επιχειρημα.

Ε να,αυτο για τη χροια του Deris που εγραψες το καταλαβαινω και κατι τετοιο φανταζομαι οτι παιζει με τους περισσοτερους που ασπαζονται παρομοιες αποψεις.Still βεβαια,για μενα,απο Deris era αυτο που αγγιζει Κιπερς περισσοτερα απο καθε αλλο ειναι το Time of the Oath αλλα δε το συνεχιζω μη το κουρασουμε:p

Προτιμω master of the rings & Dark Ride απο τα παλιοτερα με Deris

E αυτα ειναι τα αλλα 2 της τριαδας μου απο Deris era.Το TOTO το χω στο 9.5 ξερω γω,το TDR στο 9 και το MOTR στο 8 αν μεταφρασω τη προτιμηση μου σε νουμερα.Αλλα νταξει…και τα 3 δισκαρες:)

Το Better than Raw μου φαινεται μετριο ενω το Rabbit come easy μου αρεσει και ακουγεται πολυ ευχαριστα :slight_smile:

Καλα ευχαριστα για μενα ακουγεται ολη η δισκογραφια πλεον,εκτος ισως απο το Chameleon που ειναι ετσι κι αλλιως αλλη φαση και το λιγοτερο ευπεπτο.Το Rabbit εχει εναν ωραιο ευθυμο τονο και βαζω τραγουδια του που και που αλλα το βρισκω λιγο ριχουλι συνολικα.Το Better than Raw ειναι περιεργο,δεν εχω κατασταλαξει ακομα αν γουσταρω η οχι(ασχετα που Falling Higher και Midnight Sun ειναι αδυναμιες)αλλα το σιγουρο ειναι οτι μαζι με Keeper I εχει το καλυτερο Helloween εξωφυλλο(και το single του Hey Lord τη πιο γαματη κολοκυθα ever):stuck_out_tongue:

Πάλι εκνεύρισα κόσμο μου φαίνεται…και άκουσα κατεβατά…
Σόρι αλλά το Legacy είναι Keeper, όπως και τα 2 πρώτα, αφού έτσι αποφασίσανε!
Και στην τελική αφού είπαμε δεν συγκρίνονται, για λόγους εποχής, μελών κτλ, πως τα συγκρίνουμε τώρα? Το ίδιο είναι 21ος απο 20 αιώνα?
Ο ίδιος είπα καθένα έχει τη χάρη του, απλά τον τελευταίο καιρό ακούω το Λεγκασι!
Σου είπα, αρκεί ένα κομμάτι να ακούσω από τα 2 να μαγευτώ! !(και πεταχτει ο σιξσιξ και το προχωρησει λεγοντας “εδω που τα λεμε ρε παιδια,ποια Κιπερς?”)!
Μη λέμε ότι θέλουμε!
Και ναί, μπορεί το σίνγκλ του Λεγκασι να ήτανε φίλερ, μπορεί το αντοίστιχο τραγούδι του A tale να ήτανε το Light… που ο Αντι δεν τραγουδα μόνος και να μη συγκρίνονται. Αλλά αν θες τη γνώμη μου μια χαρά κλάνουνε τα αλλα 2 σε ομώνυμο και Halloween…Έγω με I want out τους έμαθα, και σιγά σιγα άκουγα τα 2 πρώτα keeper, έρωτας, τη νιώθω την άυρα που λες αλλά αυτή τη περίοδο νιώθω Legacy!
Αν θες πάω γιατρό…να δούμε τι γίνεται…

η συνεχεια των keepers ειναι το Time of the oath.

Ετσι… Εχω τρελη αρρωστια με το συγκεκριμενο αλμπουμ και ισως να το προτιμω απο τα 2 Keepers… Γνησια πωρωση…:metal::vibrate:

http://frikipaideia.wikia.com/wiki/Helloween

Ρε γελάει και το παρδαλό κατσίκι με τα fanboylikia εδώ μέσα :lol:

Εγω θα έλεγα Land of the Free…

…κιεγώ θα συμφωνούσα+το The Legacy:):!:

Συμφωνω, αυτο τα φτανει σε μεγαλοπρεπεια… Τιποτα που εκαναν οι Helloween μετα δεν φτανει αυτα τα 2 αλμπουμ.

:p:p:p:p

οσο αφορα τους Helloween ρε…

Το Legacy φέρει το τον τίτλο Keeper of the Seven Keys
Το Time of the Oath φέρει κλειδοκράτορα στο εξώφυλλο
Και το Land of the Free δεν είναι Helloween! :slight_smile: