House Of The Dragon [GoT thread]

Πρεπει να φαγαν παλι σποιλ οι του βιβλιου ε.

Κάτι έγινε, ναι.

Έχουμε φαει σποιλερ εδώ και καιρό.αυτό δεν ηταν καν spoiler.
Απλα δεν καταλαβαίνω προς τι η έγνοια αν θα φάμε η όχι.:lol:

Πάντως άδικο να “αποδομούν” το χαρακτήρα του Στάννις με αυτό τον τρόπο, πιθανώς για να δικαιολογήσουν μία πανωλεθρία στο Winterfell, αν και όταν.

Spoiler για το 6ο βιβλιο !

[SPOILER]
Οι παραγωγοί είπαν ότι ο Μάρτιν σκοπεύει να κάνει το ίδιο με τη Σιρίν :? Εκεί τουλάχιστον δε θα φταίει ο Στάννις, θα είναι μάλλον έργο της μάγισσας μόνο.[/SPOILER]

Οχι. 8)

Αυτο ηταν επεισοδιο. Το σκηνικο στην αρενα καταπληκτικο κ εξαιρετικης βαρυτητας τα σκηνικα με Σνοου κ Στανις. Μονο η φαση με την Αρυα μου φανηκε χαζη. Φαση παω οπου θελω κ δεν με προσεχει κανεις…

Οσον αφορα τον Στανις αν οντως ετσι γινεται κ στο βιβλιο, τοτε πεφτουν οι μασκες…τραγικος. Επισης καπως μου φαινεται το σκηνικο κ για την Μελισαντρε. Θεωρουσα οτι ισως σε ενα γκραντ σκοουπ πλαισιο να ταν δικαιη η μαχη που δινει φωτος εναντιων σκοτεινου ψυχους κτλ, αλλα νομιζω οτι καταρριπτεται κ αυτο.

Να πω την αλήθεια κορυφαία στιγμή αγωνίας για μένα ήταν εκείνα τα δευτερόλεπτα του Snow στην πύλη.
Από το προηγούμενο επεισόδιο είχα την περιέργεια για το τι θα γίνει!

Με Καλίσι επίσης ωραία σκηνή στην αρένα

[SPOILER]και το τέλος του άντρα της απολαυστικό[/SPOILER]

Με τον Στάνις λίγο-πολύ καταλάβαμε τι θα γίνει από την ώρα που έστειλε τον Sir Davos στο Castle Black.

Πάνω που πήρε φωτιά η σειρά πάμε στο φινάλε [-X

O Στάνις από την αρχή ήταν το σκυλάκι της άλλης. Από την αρχή τον είχα για λίγο… μαλάκα :stuck_out_tongue: αλλά το story του δεν παύει να έχει μεγάλο ενδιαφέρον, όπως και όλοι σχεδόν οι χαρακτήρες γύρω του (δεν περίμενα την αντίδραση της μάνας σε αυτό το επεισόδιο). Πάντως με αυτή την επιλογή νομίζω κάπου το χάνει το παιχνίδι. Νομίζω θα σπάσει στο τέλος από μόνος του (καταρχήν ο άλλος μόλις μάθει τι έγινε θα τον εγκαταλείψει στανταρ).

Αρυα το γάμησαν και ψόφησε φέτος. Εξέλιξη που θα χωρούσε και σε ένα επεισόδιο ουσιαστικά. Η σκηνή με τον καμένο παιδεραστή ήταν γελοία, εντελώς γελοία. Λίγο shock για να μην κοιμηθούμε στην καρέκλα φάση Έχουν τραβήξει το story από τα μαλλιά όσο δεν πάει. Το Ντορν ούτε να το σχολιάσω δεν θέλω πια. Στο fast forward. Δεν ξέρω πως λειτουργούν στα βιβλία οι ανάλογες φάσεις, αλλά στην οθόνη είναι τέρμα fail.

Καλίσι όλα τα λεφτά. Αν την σκοτώσουν εγώ την σειρά την κόβω. Απλά πράγματα :stuck_out_tongue:

Εχουμε καταλαβει οτι ο τυπος που συναντησε η Arya ειναι ο sir Meryn, ενα απο τα ονοματα της to do list που ψυθιριζει τρεις σεζον τωρα…;;

Γιατι γραφετε καποιοι λες και δεν ειχε καν ουσια η σκηνη…

Προφανως. Το θεμα ειναι πως το δειχνει. Τους ακολουθει παντου σε αποσταση ενος μετρου πισω κ κανεις δεν υποψιαζεται τιποτα. Το να μου δειχνει την Αρυα σε καποια φαση εκει εξω απο την τραπεζα να ναι η τελευταια της πομπης τους με το καροτσακι της ειναι γελοιο. Μπορουν ολα αυτα πιστευω να τα δειξουν με πιο καλο τροπο

βασικα σωστα νομιζω το δειχνει, γιατι ακομα δεν ειναι ετοιμη ρε viper. δηλαδη πεφτει με τα μουτρα να δει που παει ο τραντ, ο οποιος προς στιγμην την καταλαβε, αλλα αμεσως του εφυγε ο ενδοιασμος του.
κατα τα αλλα με τον Σταννις μεγαλη ξενερα, οχι λογω σποιλερ αλλα λογω του τι κανει. ειδαμε ιφιγενεια εν αυλιδι. ενας true king δε θα το εκανε αυτο.
ωστοσο ετσι οπως εχει παει το στορυ του Τυριον νομιζω τελικα οτι ειναι καλυτερα απο το βιβλιο.

Ου καλα εισαι. Ανετα. Απλα θα ξενερωσω αν ο Τυριον ειδικα αρχισει να θαυμαζει την Βουγιουκλακη :stuck_out_tongue:

Όχι ακριβώς. Μην ξεχνάτε αυτούς που δεν έχουν δείξει (τουλάχιστον ένας είναι τρομερά σημαντικός για την ιστορία) από το “μονοπάτι” του Τύριον. Και δεν βρίσκω το πώς θα τον χώσουν μέσα μελλοντικά.

προσωπικα δε νομιζω να τον χωσουν καν στη σειρα. θα δουμε. παντως ο τυριον δεν ειναι θαυμαστης της αλικης, αλλα βρηκε τη θεση του μαλλον και ειδε τη δυναμη του δρακου.

Οπου τωρα τι θα κατσουν να κανουν αυτοι οι 3 χωρις την αλικη?

σε ποιους 3 αναφερεσαι leris? tyrion, daario και missandei (δεν ειναι κουκλα? :wink: )?
ε δε νομιζω να την περιμενουν και πολυ.

Τελείως out of character και out of the bloom το σκηνικό με Στάνις, επιβεβαιώνει το shock value της σειρας και το πόσο το έχουν από κοντά, σε κάθε ευκαιρία, για να διατηρήσουν το όποιο ενδιαφέρον… πάτος

Ντόρν επίπεδο Ζήνας, λίγο ενδιαφέρον με Βουγιουκλάκη αλλά και πάλι κλάιν…Άρυα δυστυχώς μαζεύεις όλη της την 5η σεζόν σε μισό επισόδειο φίλερ, έτσι όπως εξελίχθηκε…

Η κατρακύλα συνεχίζεται χωρίς σταματημό, άντε να σκοτώσουν τώρα κανένα στο επόμενο να λέμε ότι κάτι είδαμε…

υ.γ. από τις 3 τύπισες που παίζαν παλαμάκια στη φυλακή, τη κοντή με το κοντό μαλλί και τα βυζγιά την σπάω στα δύο άμα λάχει

κλαιω…

[SPOILER][/SPOILER]

κρατα τις ορμες σου για την πεμπτη lupin, chicks weaken legs.

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στα βιβλία, πάντως απ’ όσο έχουμε δει στη σειρά καθόλου out of character δεν είναι το σκηνικό με τον Στάνις.
Από την αρχή βλέπουμε ένα χαρακτήρα στον οποίο έχει γίνει εμμονή το δικαίωμα του στο θρόνο και δε διστάζει να θυσιάσει οτιδήποτε για να κατακτήσει αυτό που δικαιούται, επηρεάζεται από τη Melisandre σε κάθε του απόφαση κλπ κλπ.