House Of The Dragon [GoT thread]

Εγώ διαφωνώ με αυτό το “εκτός χαρακτήρα”, τόσο από πλευράς χαρακτήρα όσο και στα πλαίσια του ιστορικού υπόβαθρου.

[SPOILER]Είναι μαλάκας αλλά είναι ηγέτης.
Στον μεσαίωνα και στην αρχαιότητα η σημασία των παιδιών των ηγετών μπροστά στον λαό έρχονταν δεύτερη, δεν είχε την αντίστοιχη βαρύτητα της σημερινής εποχής. Βλέπε Αγαμέμνωνα.
Απόκοσμα σκληρό, σιχαμένο το ότι έκανε αλλά η θρησκευτική παράνοια είναι το περισσότερο που μπορείς να του προσάψεις.
Νομίζω ο Ντάβος θα τον εγκαταλείψει μετά από αυτό.

Γενικά ήταν καλό το επεισόδιο, με εξαίρεση τις σκηνές στο Dorn. Πληκτικές και γελοίες.
Οι σκηνές της Arya πολύ βαρετές ακόμη χωρίς καμιά συναρπαστική εξέλιξη.

[/SPOILER]

Ναι και εγώ διαφωνώ με Stanis και το out of character. Ίσα ίσα ως και αναμενόμενο θα μπορούσε να το πει κανείς. Δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται αναφορά στα βιβλία μια και όπως έχω καταλάβει πλέον η σειρά τα έχει ήδη ξεπεράσει ως πλοκή.

στο βιβλιο ο στανις δινει ρητη εντολη οτι αν πεθανει αυτος πρεπει να συνεχιστει μεχρι τελους ο αγωνας του για να κατσει η σηρην στον θρονο, τι μου λετε τωρα οτι δεν ειναι out of character δε ξερω.

για αλλη μια φορα ψοφο χοντρε, κινητη ποδαγρα.

υγ
δε θελω καν να αναφερθω σαυτο το γελοιο πραγμα που χουν βαλει για ντοραν.

Στην σειρά δεν είναι out of character. Είπαμε βιβλία δεν κατέχουμε :stuck_out_tongue:

εγώ ξέρω πως η τύπισσα που γέννησε το εκτόπλασμα, του υπονόησε ότι πρέπει να κάνει αυτό, 1-2 επεισόδια πριν και ο τύπος αφού το ‘‘σκέφτηκε’’ μερικά δευτερόλεπτα εδώ και κεί στα επόμενα επεισόδια, έκανε ότι έκανε… μιλάμε για μηδενικό character development και αψυχολόγητη απόφαση

μάλλον άλλη σειρά βλέπω

προφανώς από την άλλη ήταν αναμενόμενο, ακόμα και μετά που το υπονόησε η μλκισμένη, μιας και δεν υπάρχει πλέον κλισέ στο οποίο να ξεφύγει η σειρά…

anyway, ελπίζω να είναι εξίσου παπαριά το επόμενο μπας και μου δώσει το έναυσμα σε συνδιασμό με τον 1 χρόνο μέχρι την επόμενη σεζον, να το σταματήσω

Erlic, τη πέμπτη θα κάτσουν οι σωστοί άρχοντες στον Iron Throne, γατάκια στάνιδες και μπλολτονς και καλισιδες

λουπιν δε βλεπεις 24, προφανως και δεν το σκεφτηκε μερικα δευτερολεπτα + τι επακουλουθησε απο μπολτονς και κακοκαιρια. καθολου out of character δεν ειναι, τον κανει οτι θελει η τυπισσα, απο το να καιει στην πυρα δικους του ανθρωπους, ποτε και που να επιτεθει, βδελες και κακο, να αλλαξει coat of arms κτλ κτλ

ειλικρινα προσπαθω να βρω που ακριβως η σειρα υστερει σε σχεση με πχ 2ο η 3ο κυκλο και δεν μπορω. να το βαρεθηκατε οκ, να ξενερωσατε με αλλαγη στην πλοκη, σποιλερς σε βιβλια οκ, αλλα ειναι η ιδια ακριβως σειρα

[SPOILER]Btw στα βιβλία ο Stannis βρίσκεται έτοιμος να πολιορκήσει το Winterfell, κατέχει στα χέρια του τον Theon και την αδερφή του και σκέφτεται πως θα χρησιμοποιήσει τον Theon ώστε να τον μπάσει στο Winterfell και μετά να τον κάψει.

Οπότε μάλλον δεν λαμβάνει καμία απόφαση για να κάψει την κόρη του. Οπότε άκυρο αυτό της σειράς. Εκτός αν την κάψει μόνη της η Μελισάνδρε.[/SPOILER]

  1. δεν εχω διαβασει βιβλια

[spoiler] δεν είναι out of character για τον stannis. Απλά λείπει μια σκηνή.
Ο Stannis πάντα έκανε αυτά που έλεγε η melisandre αλλά πάντα είχε και τις αμφιβολίες του. Πριν ενα-δυο επεισοδια που του ειπε για την θυσια η melisandre αυτος μονο που δεν την επνιξε. Θελουμε μια σκηνη που να τον φερνει στο απολυτο μηδεν ωστε να την ακουσει και παλι και μια σκηνη που βλεπουμε τον ιδιο να αλλαζει γνωμη. Η πρωτη υποτίθεται πως ειναι αυτη με τους 20 ανδρες που καψαν τροφιμα, αλογα και πολιορκητικο μηχανισμο και εδω ειναι ισως μεγαλυτερο το φαουλ γιατι δεν γινεται ο Σταννις που θεωρειται απο πολλους ενα απο τα καλυτερα στρατηγικα μυαλα ουσιαστικα να εξουδετερωνεται απο 20 ανδρες. Η δευτερη σκηνη ειναι αυτη που λειπει εντελως. Δεν ηταν εντελως out of character η πραξη της θυσιας (οχι επειδη εχει καψει αλλους στο παρελθον, δεν συγκρινεται αυτο με την κορη του που σε ολη τη σεζον μας δειχνουν οτι την αγαπαει), αλλα κατι ελειπε. Out of character ηταν το βλεμα του την ωρα της πραξης σε συνδυασμο και με της γυναικας του. Η γυναικα του θα επρεπε να εχει το κενο βλεμα αφου ειναι αυτη που στηριζει χωρις αμφιβολιες την Melisandre και ο Stannis αυτος που το κανει μεν αλλά ή επιλεγει να μην κοιτάει ή ξερω γω δειχνει περισσοτερο την στεναχώρια του.

Κατα τα αλλα η σεζον ειναι κατωτερη απο τις προηγουμενες οχι σε τετοιο βαθμο ομως για να δικαιολογει τοση μαζικη απαξιωση. Το μοναδικο παρατραγουδο ειναι το Dorne.

[/spoiler]

[SPOILER][/SPOILER]

[SPOILER]Συμφωνώ για το κάψιμο του στρατοπέδου από τους 20 άντρες. Έγινε λίγο εύκολα αυτό. Για την μητέρα δεν συμφωνώ απόλυτα. Αν και με εξέπληξε είχε λογική. Ο Στανις είναι βασιλιάς και φέρεται ως βασιλιάς, από την στιγμή που το πήρε απόφαση το θέμα για αυτόν είχε λήξει. Άσχετα του πόσο δύσκολο του ήταν, ποτέ δεν θα ξέσπαγε. Η μητέρα αν και φαινόταν να μην αγαπάει την κόρη της, επίσης φαινόταν πως καταπνίγει πολύ τα αισθήματα της. Θυμάμαι και την φάση που ο Στανις πήδηξε την Μελισαντρα (πολύ πίσω πάω τώρα) και παρότι το θεωρούσε απαραίτητο σαφώς δεν της άρεσε. Γενικά εμένα όλη η σκηνή με έπεισε με το ξέσπασμα της.

[/SPOILER]

Κατά τα άλλα όχι και τόσο άδικο το θάψιμο φέτος για μένα. Τόσες σεζόν βλέπεις ένα διαρκές built up και περιμένεις να φτάσουμε κάπου, να γίνει κάτι. Και αντί για αυτό βλέπεις ξέρω γω ένα Τυρίον να κάνει ένα ταξίδι μεγαλύτερο και από του Φρόντο όταν πήγε να καταστρέψει το δαχτυλίδι, με εντελώς ανούσιους διαλόγους, απλά ταξίδευε και έλεγε πόσο βαριόταν (αλήθεια ο κακομοίρης ο Βαρυς τι απέγινε; ). Την Άρυα να παλεύει να συνεννοηθεί με τον άλλον και την Σερσει να είναι… bitch (what else is new). Και κάπου ανάμεσα κανένας φόνος, κανένα βιασμός έτσι για να μην ξεχνιόμαστε. Εξέλιξη καμιά.
Αυτοί οι white walkers από το τέλος της δεύτερης σεζόν έρχονται και φτάσαμε στην 5η για να δούμε μάχη.

Όσο υπάρχουν Καλισι, Σνοου, Στανις η σειρά πάντως αντέχει.

ok…
oχι.-

aλλa (y)

[SPOILER][/SPOILER]

Χθες ειδα 8 & 9! Οπως ειπατε κ οι προηγουμενοι, τελευταια 20 & 5 λεπτα αντιστοιχα οτι καλυτερο για φετος! Αγνο επος!
Δν ξερω τι γινεται στα βιβλια 4 & 5 καθως εχω τελειωσει κ το 3β αλλα σοβαρα τωρα, stannis;; απο το storyline του ο μονος που αξιζει να μεινει ζωντανος ειναι το τελευταιο ψηγμα ηθικης κ λογικης, ο μεγαλος davos!
Κατα σειρα, οι κορυφαιοι χαρακτηρες snow, tyrion, davos, dainerys, varys

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ!!!(το κλεβω :p)

Αυτο μου θυμιζει το σκηνικο Ολυμπιακου-Περεϊρα. Αν παρει το κυπελλο μενει, αν οχι φευγει. Λες και δεν ηταν ξεκαθαρο τι επρεπε να γινει (και εγινε) ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα. Οποτε, παρατα την σειρα αμα σε χαλαει, γιατι να περιμενεις;

για τη καβλαντα της φασης και να εχω να συζηταω τιποτα με τον καθε βαρετο τυπο στο γραφειο που πρεπει να πω κατι για να περασει η μερα :stuck_out_tongue:
Οπως και το λοστ, νομιζω πλεον απο συνηθειο και επειδη ειναι το trend της εποχης το βλεπει το μεγαλυτερο ποσοστο των τηλεθεατων…

επισης το παραδειγμα αφορα ποδοσφαιρο, που διαθετει οριακα μηδενικη συναισθηματικη νοημοσυνη, εδω μιλαμε για σειρα/τηλεοραση/κινηματογραφο/whatever

Δεν υστερει σε τιποτα. Απλα οσοι εχουν διαβασει τα βιβλια τη βλεπουν (αναγκαστικα) υπο αυτο το πρισμα, και τους χαλανε τοσο οι αλλαγες, που ξαφνικα πρεπει να βγαλουν και τη σειρα κακη. Σκηνοθεσια, σεναριο κτλ ειναι ολα στο ιδιο επιπεδο απο την πρωτη σεζον εως και τωρα (αυτο το επιπεδο μπορει να ικανοποιει καποιους, αλλους οχι, για μενα ειναι υψηλο).

φυσικα και οσοι διαβαζουμε τα βιβλια απο τη στιγμη που εγινε σειρα θα τα περιμεναμε ετσι.
αυτο ομως δε σημαινει οτι η σειρα ειναι κακη. απλα ακομα και τα βιβλια να ειχες διαβασει, το ντορν ας πουμε αν στα βιβλια ειναι κακο, στη σειρα εχει γινει κακιστο. μονο τον Ντοραν εχουν κανει καπως καλο.
τον Σταννις πχ, τον αλλαξε απο τη μια στιγμη στην αλλη κι ας λετε. στην αρχη της σεζον δεν ηθελε καν να σκεφτεται θυσια της σιριν, και μολις του εκαψαν τροφιμα και αλογα, του θυμηθηκε να την καψει? τι αλλαξε ετσι απο τη μια στιγμη στην αλλη? ποτε το εδειξε να το σκεφτεται? στο ιδιο το επισοδιο μεσα σε 20 λεπτα? οχι ειναι αρκετα φαουλ το συγκεκριμενο, κι αν βαλεις οτι τον γουσταραμε και πολλοι απο το τροπο που το διαβασαμε αλλα και πως τον ειχε μεταφερει μεχρι τωρα, ηταν μεγαλη αλλαγη και φαουλ.

Ήθελες να τον δεις και να σκέφτεται κιόλας; :stuck_out_tongue:

Στη σειρά προσπαθούν να κόψουν όσα περισσότερα μπορούν. Για αυτό ο Τζέιμι πχ δεν πήγε εκεί που έπρεπε να πάει κανονικά και τον στείλανε στο Ντορν. Το ίδιο συμβαίνει με Τύριον, Σάνσα κτλ, μην τα ξαναλέμε. Και πόσους ακόμα σημαντικούς χαρακτήρες δεν έχουν δείξει, έτσι; Ο τηλεοπτικός χρόνος είναι πολύ περιορισμένος για τέτοιες λεπτομέρειες λοιπόν.

ενταξει οχι να το σκεφτεται ετσι τοσο πολυ. απλα η αποφαση παρθηκε μεσα στο ιδιο επεισοδια μετα απο το καψιμο. δηλαδη οκ πριν δεν το ηθελε και μετα απο αυτο το ηθελε. ε λιγο μαλακια οπως και να το παρει κανεις.