House Of The Dragon [GoT thread]

Χμ…απλώς το Ρομπ και τον Τζον τους φανταζόμουν πιο μικρούς, αυτοί είναι κοτζάμ άντρες. Αλλά ειδικά ο Τζον έχει μια αγαθή φατσούλα που ταιριάζει με το ρόλο του!

Προς τους αναγνώστες των βιβλίων: σας ταιριάζει ο Μικροδάχτυλος και ο Βάρυς? Μόνο εγώ τους περίμενα πιο…γλοιώδεις?:stuck_out_tongue:

και γω εχω μια ρωτνηση για τους αναγνωστες,

σχετικα με τα βιβλια, ποσο γρηγορα προχωραει η σειρα; δηλαδη στα τρια πρωτα επς, ποσο εχει προχωρησει χοντρικα;

εδιτ, και βγαλτε καποιος τα ενοχλητικα θαυμαστικα στον τιτλο [/παραξενος]

Αν σκεφτείς ότι κάθε βιβλίο χωρίζεται σε 2 τόμους, απ’ όσο μπορώ να θυμηθώ έχει φτάσει περίπου στη μέση του πρώτου τόπου :-k
Αλλά το προχωράνε αρκετά γρήγορα, λογικό βέβαια γιατί το βιβλίο είναι τίγκα σε περιγραφές και αναλύσεις.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με!Μετά από τόσα βιβλία δεν πολυθυμάμαι τι παίζει ακριβώς στο καθένα!:stuck_out_tongue:

Αναφορικά με τον ρυθμό της σειράς πιστεύω ότι είναι πιστός στα βιβλία. Μιλάμε για βιβλία τα οποία είναι πολύ πυκνογραμμένα και ο ρυθμός δεν είναι τόσο γρήγορος αν και ποτέ δεν βαριέσαι. Ίσα ίσα! Χοντρικά θα έλεγα ότι πρέπει να έχει καλυφθεί κάπου το 1/4. Όπως δηλαδή είπε και η Νεφέλη! Απλά εγώ έχω στο μυαλό μου τις αγγλικές εκδόσεις οι οποίες είναι ένας τόμος και συμφέρουν;)

Για τον Robb και τον Jon. Ο Robb δεν μου φαίνεται τόσο μεγάλος όσο ο Jon. Αλλά μην ξεχνάς ότι οι άνθρωποι σε ανάλογες εποχές μεγάλωναν και ωρίμαζαν πολύ πιο γρήγορα από ότι εμείς. Αυτό φαινόταν και πάνω τους. Όχι μόνο στον χαρακτήρα τους. Στα 30 είσουν γέρος:) O Μαρτιν προσπαθεί ο του κόσμος να είναι ρεαλιστικός και όχι αυτό που λέμε High Fantasy όπως είναι το Lord of the rings όπου δεν παρατηρείς τέτοια φαινόμενα και καταστάσεις. Εμένα πιο πολύ με στεναχωρεί που ο Jon δεν είναι αλογομούρης όπως τον περιγράφει…χεχεχε

Έχεις δίκιο για την ηλικία…απλώς η Κάτλυν πχ. μοιάζει πολύ μεγαλύτερη απ’ ό,τι την περίμενα, αν και τελικά κάπως έτσι πρέπει να είναι και στο βιβλίο.
χαχαχαχχα!είχα ξεχάσει το “αλογομούρης” :lol: καλύτερα που δεν τον κάνανε έτσι!

Επιτέλους είδα κι εγώ τα τρία πρώτα επεισόδια! Πάρα πολύ ωραία σκηνικά, πολύ καλή απόδοση, ωραίοι ηθοποιοί. Η επιλογή των ηθοποιών ταιριάζει τέλεια με τους χαρακτήρες. Καλήσι και Άρυα μεγάλες αγάπες! Τύριον επίσης… Ο πιο αγαπημένος μου απ’όλους είναι ο μικρός Μπραν… Είναι πανέμορφο παιδάκι!!! Τι φάτσα!! Τον Τζον τον περίμενα πιο λεπτεπίλεπτο… Ίσως φταίνε τα χοντρά χείλη. Ο Τζέιμι είναι κούκλος!!! :oops: βέβαια δεν είναι κι η συμπάθειά μου ως χαρακτήρας…
Γαμώτο μου τη σπάει ο Ένταρντ :?

Για μενα και ο Μικροδαχτυλος και ο Βαρυς ειναι εξαιρετικα δοσμενοι.Μετρημενοι και οχι καρικατουρες κατι που αλλωστε ειναι απαραιτητο για την μετεπειτα εξελιξη των χαρακτηρων

Ωραία και το 4ο επεισόδιο η πλοκή όσο πάει και μεγαλώνει

Αυτή είναι πραγματικά μια απορία μου! Κατά πόσο η πλοκή περνάει καλά σε όσους δεν τα έχουν διαβάσει! Εγώ που ξέρω το στόρι θεωρώ ότι πάει καλά αλλά μπορεί υποσυνείδητα να υπολογίζω σε πράγματα που δεν είναι αντιληπτά σε όσους έχουν επαφή μόνο με την σειρά! Αναρωτιέμαι γιατί η πλοκή των βιβλίων είναι και το τεράστιο ατού του Μάρτιν μαζί με το character building!

Ειδα και το 4ο επεισοδιο το οποιο ηταν ολιγον τι διαδικαστικο αν και
προμηνυεται επικο το επομενο.
Η σειρα γενικοτερα ειναι καταπληκτικη μεχρι στιγμης.
Μουσικη,χαρακτηρες,σκηνικα ολα ειναι φοβερα.Η πλοκη ειναι πολυ
ενδιαφερουσα και καθε εβδομαδα περιμενω για το νεο επεισοδιο.

Δεν εχω διαβασει τα βιβλια αλλα ο κοσμος των βιβλιων και το ολο
concept με ψηνει απειρα.

the shit hits the fan λοιπον με το φιναλε του νεου επεισοδιου.
Ανυπομονω να δω το Eyrie!

Έχω ακούσει και τι δεν έχω ακούσει γι’αυτή τη σειρά. Είδα και μερικά στιγμιότυπα από το πρώτο επεισόδιο. Μάλλον θα μπω στον κόπο να την κατεβάσω και να την δω. Δεν φαίνεται και άσχημη… :slight_smile:

Και μένα το μέρος που με έχει εντυπωσιάσει πιο πολύ από τα βιβλία είναι το Eyrie και ο βοράς γενικότερα. Άντε να δούμε πως το έχουν κάνει…

Λοιπόν, έκατσα και είδα σερί χθες και σήμερα τα επεισόδια 2,3, και 4. Πραγματικά εντυπωσιακή σειρά, δε περίμενα στην εποχή των πρωτοκλασάτων, πλουμισμένων με εφέ και χολλυγουντιανά κλισέ, videogame υπερπαραγωγών να δω μια τόσο ποιοτική και ουσιαστική fantasy μεταφορά.

Το τέλειο οπτικό περιβάλλον απο τη μία, το κα-τα-πλη-κτι-κό καστ απο την άλλη και φυσικά το υπόβαθρο των βιβλίων είναι που συμβάλλουν σε αυτό το αποτέλεσμα… Και ασφαλώς το σενάριο και η σκηνοθεσία δίνουν έμφαση εκεί που πρέπει, στους χαρακτήρες και στις συναρπαστικές σχέσεις που αναπτύσσονται ανάμεσα τους. Ούτε περιττά φρουφρου με εφέ και μουσικές, ούτε περιττή δράση (παρά μόνο εκεί που χρειάζεται), ούτε “family-friendly” (βλέπε Lord of the Rings ταινία που η βία υπήρχε διακριτικά και το γυμνό φυσικά απουσίαζε πλήρως).

Σε αυτά κατά τη γνώμη μου παίζει ρόλο και το οτι η μεταφορά έγινε για σειρά πολλών επεισοδίων και όχι για κινηματογραφική ταινία βέβαια… Η σειρά επιτρέπει στους δημιουργούς της να κινηθούν πολύ περισσότερο ελεύθερα και να την επλουτίσουν με πάρα πολλά στοιχεία που θα κόβονταν μοιραίως απο μια κινηματογραφική παραγωγή.

Μεγάλη μου συμπάθεια οι Τίριον και Άρυα, ωραία η προσθήκη νέων χαρακτήρων ακόμα και στο 4ο επεισόδιο (χοντρούλης Σαμ), εξαιρετική απόδοση των σχέσεων της οικογένειας Σταρκ (σ’αυτό είμαι βέβαιος πως τα βιβλία παίζουν τον καθοριστικό ρόλο), αλλά και η σχέση της Khaleesi με τον αδερφό της παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον…

[B]ΠΡΟΣΟΧΗ[/B]: Επειδή όμως βλέπω παιδιά που έχετε διαβάσει τα βιβλία πως μια τάση να “δίνετε” στοιχεία την έχετε, πχ με το να λέτε “μεγάλο κάθαρμα ο τάδε” (ενώ ως τώρα δεν το έχει δείξει ακόμα), θα σας παρακαλούσα [SIZE=“3”][U]να αποφεύγετε ακόμα και αυτού του τύπου τις αναφορές, ή να τις βάζετε σε σπόιλερ!!![/U][/SIZE]

για οποιον εχει χασει λιγο τον μπουσουλα με τα ονοματα κλπ

http://nextround.net/upcoming/thumbs/2011/05/12/The-Game-of-Thrones-Relationship-Map-324-full.jpg

Δεν έπρεπε να το κοιτάξω… Σα να “έδινε” στοιχεία της συνέχειας μου φάνηκε…

Ίσως πάλι να είναι και η ιδέα μου. Ωραίο είναι πάντως.

και μενα ετσι μου φανηκε εξαρχης, περα απο το γεγονος πως ξεχασα τι ειδα - αττενσιον σπαν χρυσοψαρου - το εβγαλε επισημα η HBO, δε νομιζω να σποηλεριαζαν την ιδια τους τη σειρα…

Κυκλοφόρησαν κιόλας υπότιτλοι για το 5ο επεισόδιο. Οι τύποι είναι πολλοί γρήγοροι:)

Το πρώτο επεισόδιο μου είχε φανεί λιγάκι βαρετό. Χθες είδα το 2ο και το 3ο και έχω κατεβάσει ήδη το 4ο, ομολογώ έχει αρχίσει να αποκτάει ενδιαφέρον το πράγμα σιγά σιγά. Εντάξει η παραγωγή είναι πολύ εντυπωσιακή, περισσότερο ίσως και από πολλές κινηματογραφικές παραγωγές θα τολμούσα να πω. Το ότι η πλοκή προχωράει αργά φαντάζομαι είναι κάτι καλό από την άποψη πως θα καταφέρει έτσι να κρατήσει το ενδιαφέρον ψηλά για αρκετό διάστημα.

Ψήθηκα και εγώ να ξεκινήσω τα βιβλία αλλά δεν νομίζω πως είναι και πολύ καλή ιδέα να ξεκινήσω το διάβασμα παράλληλα με την σειρά.

Τρομερό επεισόδιο ίσως το καλύτερο μέχρι τώρα

Επιτέλους αρχίζει να πέφτει και λίγο ξύλο:lightsabre: