House Of The Dragon [GoT thread]

Τρομερό επεισόδιο! Πραγματικά αν και τα βιβλία είναι τα καλύτερα μου δεν περίμενα με τίποτα τόσο καλή δουλειά η οποία γίνεται συνεχώς και καλύτερη! Αυτό που με εντυπωσιάζει πολύ είναι ότι μέσα στο πνεύμα των βιβλίων δείχνουν πολύ καλά τους 3ους χαρακτήρες οι οποίοι δίνουν βάθος στην πλοκή και στο ενδιαφέρονκαι αποτελούν σήμα κατατεθέν του Μάρτιν! Παράδειγμα ο αρχικαπετάνιος του Eddard o Jory ή [SPOILER]ο Bronn που είναι με τον Tyrion και την Catelyn Stark[/SPOILER].
Το μόνο που με χάλασε [SPOILER] ήταν το γκέι σκηνικό το οποίο ούτε κατά διάνοια δεν παρουσιάζεται έτσι στα βιβλία και μάλιστα αποτελεί παραποίηση του χαρακτήρα του Renly Baratheon, αδελφού του βασιλιά, ο οποίος δεν έχει καμία σχέση με τύπο που φοβάται ακόμα και την θέα του αίματος! Ίσα ίσα στα μάτια του βασιλείου είναι αυτός που συνεχίζει την ένδοξη κληρονομιά του βασιλιά ο οποίος πια έχει αρχίσει να παρακμάζει! Πραγματικά αυτοί οι γκέι πρέπει να είναι απίστευτο λόμπυ! Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις, απλά αυτές οι μέθοδοι “προπαγάνδας” είναι γελοίες! Γενικά το Political correct αποτελεί μάστιγα![/SPOILER]

Εντάξει, καύλες μεγατόνων με το τελευταίο (άκα πέμπτο) επεισόδιο, απλά.

εδιτ. Άντε, να πω και κάτι ακόμα. :stuck_out_tongue: Δεν ήξερα πως ο ίδιος ο Μάρτιν, ο συγγραφέας των βιβλίων, έχει συμβάλλει στο σεναριακό (και όχι μόνο) κομμάτι της σειράς. Αν και τώρα πρόσεξα οτι αναφέρεται και στο αρχικό ποστ. Έτσι εξηγούνται πολλά πράγματα, όπως το υψηλής ποιότητας στόρυ και στην σειρά, η πιστότητα με το βιβλίο (για όσους το έχουν διαβάσει), το καλογραμμένο σενάριο με τους διαλόγους κλπ.

Γαμωτο δεν εχω προλαβει να το δω ακομη.Τα κελια του ουρανου λενε?

[SPOILER]Το θεμα γκει εχει ξεκινησει τεραστιες συζητησεις στα πιο ειδικα sites(βλ. tower of the hand , winteriscoming κλπ) και οι περισσοτεροι συμφωνουν πως υπαρχει ξεκαθαρα στα βιβλια οσο και αν στην σειρα παρουσιαζεται περισσοτερο εντονα.Ομολογω πως δεν θυμαμαι την τυφλα μου απο το βιβλιο σε σχεση με αυτο το θεμα και σιγουρα δεν με απασχολει καθολου[/SPOILER]

Eννοείται πως διαφαίνεται στα βιβλία! Απλώς δεν είναι τόσο ξεκάθαρο (χωρίς να έχω δει το 5ο).

[SPOILER]Ειδικά στο γάμο του Renly με την Tyrell και μετά.[/SPOILER]

το αλογο ρε μαλακες :expressionless:

τι τυπας ο βουνος

επισης, τι κανει ο τομ καρκετι να πουμε στη σειρα, τον πολικαντη ξερει να κανει μονο;

[SPOILER] Εμένα βασικά με ενοχλεί η παρουσίαση του Renly! Δεν είναι τέτοιος φλώρος ώστε να φοβάται το αίμα κτλ![/SPOILER]

κατι πρεπει να γινει να ξεχωριζουμε τα σποηλερ της σειρας απο τα σποιλερ των βιβλιων, ΦΟΡΔΕΛΑΒΟΒΦΚΟΝΤ

E οι του βιβλιου να ανοιξουν κανα θρεντ και να συζητανε εκει.
Εδω μονο για την σειρα παιδες.
Δεν εχουμε διαβασει ολοι τα βιβλια.

Unburnt ανελαβε !

To 5o επεισοδιο ηταν το καλυτερο μεχρι στιγμης.
Λατρειας Βουνος (τι παρατσουκλι ειναι αυτο!)
και γενικοτερα η ολη βια μ’αρεσε παρα πολυ.

πφ… μόλις είδα το 5ο όσο πάει η σειρά γαμάει όλο και περισσότερο. Τόσο που έτσι μου έρχεται να ξαναδώ το πρώτο επεισόδιο που μου είχε φανεί βαρετό μπας και καταλάβω τι διάολο σκεφτόμουν. :stuck_out_tongue:

Η φάση με το άλογο ήταν απίστευτη πάντως και φυσικά όχι η μόνη. Θα το ξαναγράψω και ας γίνει κουραστικό αλλά η σειρά σαν παραγωγή είναι πραγματικά άψογη. Αν μάλιστα έχει μεγάλη επιτυχία προβλέπω να ανοίγει ο δρόμος και για άλλες δύσκολες μεταφορές.

πωπω η σειρα σπερνει… παραγγειλα και τα βιβλια φυσικα…8)

Όλο και ανεβαίνει η τηλεθέαση! http://insidetv.ew.com/2011/05/17/game-of-thrones-ratings-climb/

Πλάκα πλάκα πολύ πιθανό να πάρω και γω τα βιβλία, μια που με το τέλος της σήζον δε ξέρω πόση υπομονή θα έχω για να περιμένω μέχρι την επόμενη και να δω τι θα γίνει στη συνέχεια… (είναι και αρκετά τα βιβλία, για να γυριστούν όλα αυτά σε σειρά (υποθετικά μιλώντας πάντα) θα πάρει τουλάχιστον 2-3 χρόνια! μπορεί και παραπάνω…)

Το ειδα επιτελους και συμφωνω απολυτα μαζι σου.
Και ωρα για λιγη γκρινια.Ξερω ποσο δυσκολο ειναι το εγχειρημα ωστοσο στην προσπαθεια να χωρεσουν ολα σε 10 επεισοδια καποιες ενεργειες των πρωταγωνιστων φανταζουν απροσδοκητες , βεβιασμενες ακομη και απροκλητες ενω πιστεψτε με στα βιβλια ολα ρεουν απολυτα φυσικα.
Εννοειται πως μετα το τελος του πρωτου κυκλου αξιζει να ξεκινησετε τα βιβλια.

Προετοιμαστείτε για την καλύτερη φουρνιά επεισοδίων της σεζόν. [B]Δύο[/B] επεισόδια και όχι ένα θα προβληθούν αυτή τη βδομάδα. ([U]λινκ[/U]). Ε ρε τι έχει να γίνει! :bounce:

edit: Βέβαια αυτό αφορά τους συνδρομητές του καναλιού, αλλά οκ, υποθέτω θα μπορέσουμε να τα δούμε και μεις αφού προβληθούν, μέσω διαδικτύου…

Παιζει κανενας καμμενος να πει σε ποια chapters αντιστοιχει καθε ep;Η λινκ αν υπαρχει καπου η αντιστοιχια στο νετ.

Μάλλον είναι δύσκολο γιατί τα κεφάλαια του Martin είναι όλα μέσα από τα μάτια ενός PoW (point of view) χαρακτήρα.

Δεν έχω δει ακόμα τα δυο τελευταία επεισόδια, έδειξαν πουθενά τον Gregor - the Mountain that Rides - Clegane;

Ye το παρατηρησα,τσιμπησα το πρωτο βιβλιο στα Αγγλικα κι ειμαι στο Daenerys II.Απλα επειδη ολοι λενε για ακριβη μεταφορα κι ετσ,ειπα μπας και ειναι εφικτο δομικα να διαβαζεις μεχρι καποιο σημειο και μετα να βλεπεις το αντιστοιχο επεισοδιο.Anyway,θα τελειωσω το βιβλιο και τα βλεπω μαζεμενα οσα εχουν βγει αν ειναι.

εγω σκέφτομαι να δω τη σειρα και να ξεκινήσω απο το 2ο βιβλίο…
εντάξει ειναι μαλακια αλλα αν το κανω χάνω πολυ πράγμα??

Μεγάλη μαλακία:) Χάνεις πάρα πολύ πράμα! Και σίγουρα πολλά πράματα στα βιβλία μετά δεν θα τα αντιλαμβάνεσαι! Ούτε κατά διάνοια μην το κάνεις αυτό!
Vildanden: Ναι τον δείχνει!

ok thnx ρε Viper οποτε δεν τα γλυτώνω τα 2 πρωτα τομακια…
μεσα στο καλοκαίρι θα πέσει λιώσιμο και δεν θα ειναι απο τη ζεστή!!! :stuck_out_tongue: