Iced Earth

Όλοι έχουν ελλατώματα.Ακόμα και οι θεοί…

Καλοκαίρι με τέλη του έτους θα κυκλοφορήσουν DVD, το οποίο θα περιλαμβάνει την εμφάνιση της Γης στο Wacken το 2007, καθώς και εμφανίσεις από το Rock Hard 2008 και Metal Camp 2008, συν διάφορα άλλα καλούδια.

Αυτο είναι το πρώτο (μουσικό) DVD της μπάντας, καθώς Gettysburg και Alive in Athens δε πιάνονται.

Says who?

Ο Αρχηγός.

Ντάξει, το Alive δεν είναι δική τους κυκλοφορία, το Gettysburg δεν έχω ιδέα τι διάολο έχει μέσα, αλλά φαντάζομαι:P.

Ω δεν ειχα γραψει εδω!Η παγωμενη γη ηταν η πρωτη μπαντα που ακουσα και με χωσε για τα καλα στο μαιταλ, θα ηταν τοτε αρχες 1ης γυμνασιου που ειχα ακουσει απο τον μεγαλο αδερφο ενος φιλου μου. Επισης το Alive In Athens ηταν το πρωτο μου CD και παραμενει αγαπημενοτατο ως σημερα.:slight_smile:

Fixed, για να πω και τη δική μου ιστορία.

Εμένα δεν ήταν η πρώτη (την τιμή αυτή έχει ο Γκαβός Φύλακας), αλλά ήταν μέσα στις 10 πρώτες. Το Alive in Athens μου το έγραψε ξαδέλφη που είχε παρευρεθεί κιόλας (5000 δρχ το εισιτήριο τότε… :() και ακόμα και μετά από 4-5 χρόνια το λιώνω με την ίδια πώρωση. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να τους δω λάιβ…


Listening to: Wulfgar - Cleansed By Fire
via FoxyTunes

Iced Earth = μπαντα γυμνασιου (αντε κ λιγο λυκειο)
δεν ξερω πως γινεται αυτο αλλα ολοι σε εκεινη την ηλικια ακουμε… Και μετα απο λιγο καιρο, μολις χωθουμε στον κοσμο του μετσαλ τους φτυνουμε!

Εγώ δεν τους έχω φτύσει ακόμα και κοντεύω να τελειώσω και τη σχολή μου :-s Is there something wrong with me?


Listening to: Wulfgar - Heimdal’s Horn
via FoxyTunes

Nαι ρε αυτη ειναι η κλασσικη φαση μπλουζακι Iced Earth/καρε μαλλια που μακραινουν/καυλοσπυρα στο μετωπο!!:D:p:p

Χαχαχαχα!
Υπαρχουν και εξαιρεσεις απ’οτι φαινεται! Μουσικα, ειναι αρκετα μονοτονη μπαντα (παρομοια ριφ, αρκετες μπαλαντες).
Εξαρταται και τι ειδη μετσαλ ακους για να ακους ακομα Iced Earth…

Βασικά ακούω τα πάντα, αρκεί να μ’ αρέσει σαν ήχος.
Το ξέρω ότι είναι μονότονοι μουσικά αλλά ρε γαμώτο, γιατί αυτό είναι που μ’ αρέσει;… Αν άλλαζαν στυλ τώρα, δεν θα ήταν πια Παγωμένη Γη…


Listening to: Wulfgar - Wendigo
via FoxyTunes

…Εξαρτάται τι είδη μέταλ ακούω για να ακούω ακόμα ICED EARTH!!!

Ρε μας δουλεύετε ? Ανοίξτε λίγο το μυαλό σας γαμώ.Επειδή εσείς θεωρείτε ένα συγκρότημα σκατά ή και γω δεν ξέρω τι βγάζετε θεωρίες , ότι και καλά πρέπει να σαι μη ψαγμένος για να ακούς ICED EARTH ?

Κάτι τέτοια άτομα λένε και τους Maiden εμπορικούς…Αν εξαιρέσεις όλο αυτό το Merchandise και τα πολλά live που κυκλοφορούνε, δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει να κάνει η εμπορικότητα της μουσικής (κάτι που οι Maiden δεν έχουν κάνει σε κανένα δίσκο τους) με την εμπορικότητα του management και των δισκογραφικών. Είναι 2 διαφορετικά πράγματα και μερικοί πρέπει να το συνειδητοποιήσουν.Επίσης είναι κάτι που δεν έχει να κάνει με τους Iced Earth.
Ξεκολλήστε όμως λίγο με αυτά τα πορίσματα της πλάκας!!

τρελο +1 εδω.

Και εδώ κάνω ένα τσουπ ( :stuck_out_tongue: ) και πετάγομαι να πώ ότι τόσο η μουσική των Maiden όσο και των Iced Earth βασίζεται σε μεγάλο βαθμό σε κάποια συγκεκριμένα κλισέ-επαναλήψεις (απλοί πιασάρικοι ρυθμοί, ευκολοάκουστο ρεφρέν, σόλο, και πάλι απ’ την αρχή) και τόσο για την εποχή του όσο και για σήμερα κάτι τέτοιο όταν το κάνεις καλά σαφώς και είναι εμπορικό και μπορεί να απήχηση. Αυτό δεν είναι κακό, ούτε μειώνει τη ποιότητα της μουσικής τους, αλλά μην λέμε ότι έχουν και απρόσιτο ή δύσκολο ήχο, το ξέρετε και εσείς ότι δεν ισχύει :stuck_out_tongue:

Ον τόπικ έχω σταματήσει εδώ και 2-3 χρόνια να ακούω Iced Earth, αλλά επί της ευκαιρίας μάλλον θα ξαναβάλω να ακούσω το ομώνυμο κομμάτι τους, οι κραυγές που είχε με πορώναν άσχημα παλιότερα.

Το ότι δηλαδή είχαν μπόλικη μελωδία στη μουσική τους , ΣΟΛΑΡΕΣ , και ρεφρενάρες αν και ποτέ δεν έγραψαν τραγούδια για καψούρες και λοιπά (τα Wasting Love και 22 Acacia Avenue δε νομίζω να είναι καψουροτράγουδα…) σημαίνει ότι ήταν εμπορικοί ε? Το ότι δεν έπαιζαν σαν τους Dillinger Escape Plan από το 75 ή δεν στράφηκαν στο thrash ή σε άλλες μόδες. Σήμερα φυσικά και αν το κάνεις, θα ηχεί πιο εμπορικό σε σχέση με αυτά που υπάρχουν (μουσικά πάντα και όχι από άποψη στίχων) , αλλά τότε να σου θυμίσω ότι πολλοί είχαν επηρεαστεί (Metallica π.χ. που οικοδόμησαν το Thrash Metal και πάνω σε κομμάτια όπως το Remember Tomorrow βάσισαν άλλες μεγάλες τραγουδάρες τους όπως Welcome Home (Sanitarium) - δεν το λέω εγώ … οι ίδιοι το χουνε πει) από αυτούς και τους θεωρούσαν NWOBHM. Άσχετο αν μετά βγήκαν πιο ακράια πράματα τύπου Venom, Sodom, Voivod και λοιπά… Κι ας έχουν πολλά επαναλήψεις στα refrain (π.χ Mercenary) εγώ δεν το θεωρώ τόσο εμπορικό όσο εκνευριστικό .

Η μουσική των Iced Earth έχει αυτό που λες εσύ κλισέ, αλλά είναι ένας συνδυασμός από πολλά είδη που είχαν βγει τότε…(εκτός από Black και Death). Το θέμα με τους Maiden είναι ότι ήταν πρώτοι…Aν σε ένα χρόνο βγουν 50 συγκροτήματα σαν τους Dillinger Escape Plan και παίζουν όλα αυτά που είναι κλισέ και πουλάνε φανταστικομμύρια, τότε οι Maiden θα σταματήσουν να είναι εμπορικοί γιατι δεν έχουν όλα αυτά τα κλισέ ?

Καιρό έχω να βάλω τον καλύτερο power/speed metal δίσκο των 90s:
Night Of The Stormrider ρεεε

:bow: :bow: :bow:

και μετα ενα alive in athens ?

Burnt Offerings λεμε 8)