Iced Earth

Aυτό ακριβώς! Τα 2 καλύτερα κομμάτια τους είναι εδω μέσα! Συν την πολύ ωραία ατμόσφαιρα!

Ω ναι, ο πιο σκοτεινος τους δισκος, επισης ο χειροτερος του συμφωνα με τον βλαμμενο τον Schaffer :stuck_out_tongue:

Είναι βλάκας δεν μετράει η γνώμη του :lol:

Ξεθάβω.

Στη σημερινή εποχή του ίντερνετ βρίσκεις τα πάντα.


Οι Iced Earth εν έτει 1985 όταν ακόμα λέγονταν Purgatory.
http://www.metal-archives.com/band.php?id=8021

Aπό τους Purgatory είχε περάσει και ο μπασίστας Richard Bateman σε κάποια φάση, μορφή του αμερικάνικου underground (Agent Steel, Nasty Savage, Nocturnus, Lowbrow κλπ)

Κάποια κομμάτια από τα ντέμος τους είχαν τίτλους που χρησιμοποίησε αργότερα ο Schaffer στους Iced Earth. Όχι ότι πρόκειται για τα ίδια κομμάτια απλά οι τιτλοι τους.

Δείγματα από αυτή την πρωτόλεια μορφή τους βρίσκονται στο γιουτούμπι.
Το αρχικό Burning Oasis (καμία σχέση με αυτό που μπήκε στο Burnt Offerings) εδώ:

Ή το αρχικό Dracula από το αρχικό Horror Show (demo, 1986)

Διακρίνονταν από τότε κάποια στοιχεία που έκαναν τελικά τους ιced earth μεγάλους.

Μιλάς για το χέρι-εξάτμιση προφανώς :stuck_out_tongue:

χαχαχ ναι. :lol:

Πάντως στο 2.50-3.50 του Dracula (του παλιού) η “γέφυρα” μεταφέρθηκε αυτούσια (με άλλους στίχους βέβαια) στο “Diary” από το Burnt Offerings. :smiley:

δεν ξέρω τι λέτε, αλλά για μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων ηλικίας 30 ±3 το Question Of Heaven είναι το heavy metal σε μεγάλο βαθμό.

εχμ, ναι, αλλά που κολλάει αυτό τώρα.

Δεν μπορώ να διαφωνήσω.
Εξάλλου υπάρχουν οπτικο-ακουστικά ντοκουμέντα (που έχουν κυκλοφορήσει επίσημα και παγκοσμίως) που με δείχνουν να ωρύομαι από πόρωση στη συναυλία τους. :oops:

Το οποιο οπτικο μερος ειναι λειψο αφου λειπει ο προαναφερθεις υμνος#-o:x

(Λολ,ο Ψαλτης στους Purgatory)

[SIZE=“4”] Iced Earth-Box Of The Wicked (Boxset)[/SIZE]

EUR 23.49 Free Delivery
Pre-order. | Due for release on 29/03/2010

[SIZE=“3”]Box set Includes 2 CD’s, 2EP’s,( ? ) bonus CD, poster, 12 page booklet and liner notes[/SIZE]

http://www.play.com/Music/CD/4-/13705488/Box-Of-The-Wicked/Product.html

Για πείτε πιο θεωρείται καλύτερο δίσκο αυτής της συγκροτηματάρας( μέχρι το horror show τουλάχιστον) ; Αν και έχουν πολλούς επικούς δίσκους επιλέγω το burnt offerings λόγω του φανταστικού dante’s inferno.

A Question Of Heaven!!! 'Nuff said :smiley: :smiley:

οι καλύτερες εκδοχές των μέχρι και το something wicked τραγουδιών τους βρίσκονται αναμφίβολα στο Alive in Athens πάντως :p.

ψηφίζω Night of the Stormrider

Ψηφίζω το Burnt Offerings για τις κομματάρες:

Burnt Offerings, Last December, Diary, Brainwashed και το θεϊκό Dante’s Inferno.

error…
ERROR…
ErroR.
E…

δεν υπαρχει τετοιος δισκος…

*πάντως μόνο και μόνο που εχει αυτο το κομμάτι(κομματαρα) το the dark saga ειναι δισκαρα…

Για μένα 2 επιλογές:
Burnt Offerings ή Τhe Dark Saga.Κ λόγω του οτι το 2ο το είχα λιώσει όταν ήμουν πιτσιρικάς,άνετα μπαίνει στο νούμερο ένα.Σε κασσετούλα TDK…είχα πάθει μουνόπλακα([-X) με το συγκεκριμένο,ειδικά με την τριλογία στο τέλος.

Ανάμεσα σε Stormrider και Burnt Offerings, επέλεξα Burnt Offerings, γιατί έχει uncredited κομματάρες μέσα.

Ένα είναι σίγουρο. Μου αρέσει τρελά ο Barlow στα φωνητικά. Τώρα αγαπημένο άλμπουμ Iced Earth είναι το Dark Saga. Όλο το concept του άλμπουμ είναι φοβερό. Ένας άντρας που πουλάει την ψυχή του στο διάβολο για να επιστρέψει στη γη που βρίσκεται η αγαπημένη του. Εκεί διαπιστώνει ότι έχει παντρευτεί τον καλύτερό του φίλο. Τότε καταλαβαίνει ότι έχει μείνει μόνος του και αρχίζουν να τον κυριεύουν σκοτεινές δυνάμεις.
Το άλμπουμ κλείνει με το “A Question of Heaven” το οποίο είναι απλά τέλειο (μου αρέσει απίστευτα και η εκτέλεση στο Alive in Athens).

I did what I thought was right
All for the love of my life
I know it’s sad but true
Something is very wrong
Condemned to suffer so long
For a love so true

The question that lies within
Is so hard to understand
It still tears at me
And in my dying breath
My heart holds no regrets
I would’nt change a thing

My spirit begins to rise into the heavenly skies
Just to be shunned away by you
Now all I want is to die, no streets of gold in the sky
And I wash my hands of you

θέλω να δω αν θα πάρεi ψήφο κάνας δίσκος εκτός από αυτούς που χουν επιλεγεί ήδη. αν και ο darth vader είναι ικανός να ψηφίσει κάνα από τα 3 τελευταία :stuck_out_tongue:

το πιο γενναίο iced earth κομμάτι βρίσκεται στο horror show πάντως!

πάμε ρε schaffer κρυφοποζέρι!

ψ. στο alive in athens (ακόμα και πειραγμένο να ναι), οι ερμηνείες του barlow επισκιάζουν αυτές των albums. εμένα η πρώτη μου επαφή ήταν από κει κι όταν άκουσα dark saga & something wicked, ξενέρωσα αρκετά. π.χ. το κλείσμο στο a question of heaven.