Indie κυκλοφορίες

Που λέτε παιδιά, πήγα χθες σ’ ένα γαμάτο λαιβάκι, και μια που απ’ όσο γνωρίζω δεν υπάρχει θρεντ για τους My Brightest Diamond σκεφτόμουν που να το αναφέρω, τελικά το αναφέρω εδώ.

Κάτι ανάμεσα σε πειραματικό indie/alternative/cabaret, με jazz επιρροές στο στυλ της εκπληκτικής Shara Worden, που είναι και η μικροκαμωμένη (με τη μεγάλη όμως φωνή) τραγουδίστρια του γκρουπ. Ως τώρα έχουν δύο άλμπουμ και ένα με ρεμίξ.

Να μια φωτό απο το λάιβ.

Και δυο απο τα γνωστότερα τους τραγούδια.

Golden Star
http://www.youtube.com/watch?v=ryeiocjnYrM

Inside a Boy
http://www.youtube.com/watch?v=aB-FLxglSOA

Συν δυο βιντεάκια απο το χθεσινό λάιβ. Θερμότατος κόσμος, κατάμεστο το Rodeo, περάσαμε πολύ όμορφα. 8)

δε ξερω που το κατατασσετε αλλα απιστευτο νεο απο black heart procession <<six>>

σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!! το συγκρότημα είναι απίστευτο…

Όντως είναι και η Shara έχει απολαυστική φωνή. :slight_smile:

Τωρα που πρεπει να μπει αυτο το cd δεν ξερω ! Το βαζω εδω παντως επιεδη ειναι ο john fratellης μεσα :?

Codeine Velvet Club - …

Παιζει να ειναι μεσα στα καλυτερα του 2009 , αλλα εχω ακουσει μονο 4 τραγουδια που εχουν βγει. Περιμενουμε λεπον!

Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι οι Βravery κυκλοφόρησαν και αυτοί το τρίτο τους άλμπουμ μόλις αυτό το μήνα με τίτλο Stir the Blood. Δεν το έχω ακούσει ακόμα αλλά έχω μεγάλη περιεργεια γιατί ανήκουν και αυτοί σε μια καλή φουρνιά συγκροτημάτων γύρω στα μέσα της δεκαετίας (Franz Ferdinand, Kaiser Chiefs, Bloc Party, Editors) πού είχαν παρόμοια δισκογραφική πορεία. Συγκλονιστικό ντεμπούτο, κατώτερο το δεύτερο, μέτριο στην καλύτερο περίπτωση έως και απαράδεκτο το τρίτο άλμπουμ. Βέβαια οι Bravery είναι αμερικάνοι, και αντίθετα με τα βρετανικά γκρούπ, τα αμερικάνικα της γενιάς αυτής αυτής (Interpol, Killers, Yeah Yeah Yeahs, Stellastarr, Strokes) τα έχουν πάει σημαντικά καλύτερα δισκογραφικά, κάτι που είνια αισιόδοξο. Οπώς αισιόδοξο είναι και το γεγονός ότι οι τύποι είχαν βγάλει και το honest mistake ένα απο τα 4-5 κορυφαία κομμάτια του είδους αυτού κατα τη γνώμη μου…

Απο Bravery έχω ακούσει το ντεμπούτο το οποίο πραγματικά ήταν φοβερό (μα τι έχουν όλες οι indie bands ρε γμτ και βγάζουν φοβερά ντεμπούτα και μετά παίρνουν την κατιούσα? :?

Κατα τ’ άλλα. Έχω κολλήσει εδώ και ώρα και ακούω ξανά και ξανά αυτό:

Πρόκειται για τις Uh Huh Her, indie/electro band που κυκλοφόρησαν πέρισυ το ντεμπούτο τους με τίτλο Common Reaction. Ομολογουμένως καθόλου άσχημο δισκάκι…

ψιλοαθλιο το bravery stir the blood και η κατιουσα συνεχιζεται

piano magic και ovations αν γουσταρετε χριστουγεννιατικα θλιμμενα πραματα με εκπληκτικα ομως lyrics

ναι ! αυτο ειναι ! το αλμπουμ τησ χρονιας !
war tapes και continental divice
νεοι stellastarr* με φωνητικα αλα strokes

αν και μονος μου τα λεω μονος μου τα ακουω…

μοιαζουν με mary onettes αλλα δεν ειναι - λέγονται hearts of black science και τα
something better , giving it to anger ειναι διαμαντακια

καλη πρωτοχρονια

Λοιπον λοιπον, μεσα στον μηνα εχουμε και περιμενουμε καινουργιο Vampire Weekend καινουργιο MGMT και EP Cold War Kids !

Παρτε τζουρες…

Vampire Weekend - Cousins :vibrate::vibrate:

Cold War Kids - Audience Of One

Χεστηκατε βασικα αλλα λικαρε “The Hot Rats - Turn Ons” το side project του τραγουδιστη των supergrass και του drummer!

drive my car "cover απο beatles

εδιτ: ολα τα τραγουδια ειναι cover http://en.wikipedia.org/wiki/The_Hot_Rats

Λοιπον λοιπον…

Εχουμε καινουργιο spoon εδω και λιγο καιρο.

Transference

Και ενα απο τα καλυτερα του 2009 που σαρωσε The xx - xx

Crystalised

@nodi
να πω ότι έγω παρακολουθώ το τοπικ ανελλιπώς.μην νομιζεις οτι ποσταρεις και δεν σε βλεπει κανενας(σε διαβαζει τλχαιστον ενας:p)

απο xx είχα ακούσει διαφορα κομμάτια στο yt και μαρεσαν.
θα το τσεκαρω και το αλμπουμ.

πρωτο όμως ερχεται (σε σειρα προτεραιοτητας) αυτό των hot rats…:wink:

To Spoon μου φάνηκε αρκετά κουραστικό αν και δεν το άκουσα πάρα πολλές φορές. Το ΧΧ είναι συμπαθές αλλά δεν έχω νιώσει τον ενθουσιασμό που διακρίνω στους περισσότερους που το έχουν ακούσει.

julien-k
“death to analog”

με πολλες post punk παραστασεις

και

these new puritans
“hidden”

εκπληκτικες μουσικες

Τι θα γίνει με την περίπτωση των Dogs Die In Hot Cars? Έχετε καμιά ιδέα?
Υποτίθεται ότι μέσα στο 2010 θα κυκλοφορήσουν νέο δίσκο μετα το καταπληκτικό ντεπούτο Please Describe Yourself το 2004. Καλύτερα βέβαια να ρώταγα αν τους θυμάται κανείς. Το Ι Love You 'Cause I Have To παιζόταν εξίσου με το take me out εκείνη την εποχή.

Δεν θυμάμαι αν το έχω αναφέρει ξανά εδω ή σε άλλο τόπικ αλλα αυτές τις μέρες έχουν κυκλοφορήσει νέο άλμπουμ και οι πολύ ιδιαίτεροι Eels. Καμιά γνώμη? Εχει ακούσει κανείς?

δε ξερω αν ειχεσ ακουσει ολοκληρο το πρωτο των dogs die in hot cars η απλα μονο το i love you cause… παντως αν σου αρεσε ολοκληρο θα σου αρεσει και το περσινο που κυκλοφορησε χωρις να το εχεις παρει χαμπαρι pop nonsense

eels καινουργιο πολυ βαρετο εωσ δεν ακουγεται δυστυχως οι χρυσες τους εποχες εχουν περασει ανεπιστρεπτι…

Όντως δεν το πήρα χαμπάρι και θα το ψάξω, πάντως το 1ο ήταν πολύ καλό.
Κρίμα για τους Eels, θα το ακούσω όμως και ελπίζω να μην έχεις δίκιο…

Γεματο μπλιμπλικια ηταν το 09 με μπλιμπλικια μπηκε και το 10 ( με καλυτερο δισκο μεχρι ωρας αυτο των broken bells ) και πριν λιγες μερες ειχαμε και το Odd Blood απο Yeasayer


κλικ μι εχω φαση
Ειναι experimental? ειναι pop? ειναι indie? τρεχα γυρευε…

Και πριν λιγες μερες παλι, επεσα πανω σε καποιους White Rabbits που ειναι indie rock και εβγαλαν cd μεσα στο 09 το It’s Frightening


κλικ μι ειμαι πιασαρικο ( με τυμπανα αλα friendly fires )