Iron Maiden

Θέλουμε προσωπικό δίσκο Bruce. Οι συνεργασίες του με τον Roy Z έχουν πάντα κάτι να δώσουν και πάνε πολλά χρόνια από το Tyranny of Souls (το οποίο πλέον το γουστάρω περισσότερο από όταν βγήκε, σημάδι ότι ωρίμασε καλά).

Ή μία μικρή περιοδεία-έκπληξη Maiden όπου θα παίζουν μόνο σχετικά “άγνωστα” κομμάτια και καθαρά για τους οπαδούς. “To tame a land”, “Duellists”, “Prophecy”, “Run silent run deep”, καναδυό από X-Factor και πάει λέγοντας. Αλλά αυτό ούτε στα καλύτερα όνειρά μου… Πάλι με “Fear of the dark” θα τη βγάλουμε.

Μόλις έφτασε και το βιβλίο. Άκουσα άποψη φίλου ότι απογοητεύτηκε από το γεγονός ότι ο Bruce δεν ασχολείται όσο θα περίμενε κανείς με το καθαρά μουσικό κομμάτι της ζωής του, οπότε δεν υπάρχει πολλή νέα πληροφορία σχετικά με Maiden. Κι εγώ ξεφυλλίζοντας κάτι τέτοιο κατάλαβα, αλλά θα το διαβάσω και θα γράψω μετά εντυπώσεις.

Πάντως φαίνεται ότι οι 370 σελίδες βγαίνουν άνετα σε ένα Σαββατοκύριακο. Είναι αρκετά αραιογραμμένο και με μεγάλη γραμματοσειρά. Για εμάς τα μπαρμπάδια που κοντεύουμε να φτάσουμε στην ηλικία της πρεσβυωπίας! :stuck_out_tongue:

1 Like

Διάβασα το πρώτο κεφάλαιο του βιβλίου και δεν ενθουσιάστηκα με το γράψιμό του. Δε λέω για το περιεχόμενο αλλά καθαρά για τον τρόπο γραφής του.

Μου φαίνεται λίγο… φαφλατάς και χωρίς καλό flow. Δε σε κρατάει (ΟΚ ίσως έχει να κάνει και με το γεγονός ότι το 1ο κεφάλαιο δεν έχει κάποιο φοβερό ενδιαφέρον - early childhood) και κουράζει με μικρές προτάσεις με τις οποιές μεταπηδά σε διάφορα θέματα ή περιστατικά.

Θα δούμε, ίσως βελτιωθεί στη συνέχεια.

έτσι , διαβάστε και μετά να μας κάνετε και περίληψη :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Στο τέλος θα εξεταστείτε σε διαγώνισμα πολλαπλής επιλογής

Χθες βραδυ, ανημερα Χαλλοουνιατικα, πηγα σε μια συναυλια στο Brooklyn, σε ενα μεταλλαδικο (τρυπα, οπως καθε μεταλλαδικο που σεβεται τον εαυτο του) με την ονομασια St. Vitus, για να παρακολουθησω μια συναυλια ηλεκτρονικης μουσικης, και συγκεκριμενα μπαντας που ανηκει στο μουσικο ειδος Synthwave ή αλλιως Retrowave, τους Dance With The Dead, που εχουν βγαλει την παρακατω αλμπουμαρα (και αλλες 2):

Η συναυλια ξεκινουσε στις 9, γιατι πριν απο τη συναυλια απο οτι φαινεται ειχε ενα “event”. Εγω και το κοριτσι μου πηγαμε κατα τις 8 εκει περα, γιατι πηγαμε καπακια μετα τη δουλεια, οποτε στην εισοδο επρεπε να διευκρινισουμε για ποιο event ειμαστε εκει περα. Αραξαμε στο μπαρ, και ειδαμε εναν τυπο στο μεσα δωματιο, το δωματιο που ηταν δηλαδη ο “συναυλιακος χωρος” (ενας Χετφιλντ να τον κανει συναυλιακο χωρο) να μιλαει με αγγλικη προφορα για το βιβλιο του :joy:

Αφου τελειωσε η ομιλια (οκ ξερω οτι θα πεσετε να με φατε, αλλα πιο βαρετο πραγμα δεν εχω δει στη ζωη μου σε ομιλια… το χωρις flow που εγραψε ο plex θα ηταν understatement), εκαναν ολοι (καμια 200αρα το πολυ) μια ουρα για να τους υπογραψει τα βιβλια ο Bruce, και εγω με το κοριτσι απλα αραζαμε στα 3 μετρα απο τη φαση, περιμενοντας ποτε θα τελειωσει η φαση για να ξεκινησει η συναυλιαρα μας :sunglasses:

3 Likes

αααααααααααααχχχ

Είχες Bruce-αρα στα 2 μέτρα και δεν πήγες να του σφίξεις το χέρι;; Επίσης δεν παράτησες τα μπλιμπλικια έστω για να τον ακούσεις να μιλάει;;; ακόμα και να έκλανε θα ήταν πιο ενδιαφέρον από ηλεκτρονική μουσική :stuck_out_tongue:

3 Likes
  1. Μαλλον δε διαβασες καλα το ποστ, το event για το οποιο ημουν εγω εκει ηταν ΑΦΟΥ επρεπε να φυγει ο Bruce απο το χωρο, αρα περιμενα υπομονετικα να τελειωσει η φαση.
  2. Δεν επιτρεποταν καμια επαφη με τον Bruce, και καμια φωτογραφια επισης, ουτε καν με αυτους που αγορασαν το βιβλιο και τον εβαζαν να το υπογραψει.
  3. Δεν υπηρχε ουτε μια λεξη που να βγηκε απο το στομα του Bruce και να ηταν πιο ενδιαφερουσα απο οποιοδηποτε τραγουδι παιχτηκε χθες βραδυ :sunglasses: Τα “μπλιμπλικια” που γραφεις, καλα γαμησαν. Επος η συναυλια, ανεπαναληπτη εμπειρια, και εννοειται θα παω σε οποιαδηποτε μπαντα Synthwave μπορω, μιλαμε για τη μουσικη του μελλοντος. Παιχτηκε κι αυτο το υπερεπος:
2 Likes

Βιασμός του κομματιού…

Ναι, γι αυτο 200 ατομα χοροπηδουσαν, τραγουδουσαν και χορευαν οταν το επαιξαν με την αποπανω εκτελεση :joy:

βασικά γαμάει το remix

μπορεί να είμαι τεράστια σαβούρα , αλλά με αυτό θα έτρεχα όλο το άλσος Νεας Φιλαδέλφειας . Γυμναστηριακή φάση μου κάνει

Αλλά δεν θα το έλεγα και του μέλλοντος . Αυτό το στυλακι μου θυμιζει 90΄ς . Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια

Α,και εδώ είναι το θρεντ των Θεών . Μην το βρωμίζεται με την εβραίλα τους σατανιασμένους :grin:

2 Likes

Το έκαναν γιατί άκουσαν τη φωνή του Χετφιλνταρα…λογικο κι εγώ θα το έκανα :wink:

3 Likes

Μονο synthesizers λεμεεεε

Like για τους Dance with the Dead και το retro synthwave! Τσέκαρε Perturbator (που μάλλον θα τον ξέρεις) και ένα κανάλι στο Youtube που λέγεται “The 80’s Guy”, ο τύπος σπέρνει, έχει μαζέψει σχεδόν όλη αυτή τη σκηνή!

1 Like

Εχω δει Perturbator live περυσι, και εχω ολη τη δισκογραφια του εννοειται. Γενικα ακολουθω εδω και χρονια φανατικα ολη τη σκηνη, υπαρχει και ο 80s guy, αλλα και το New Retrowave/Synthwave καναλι. Μολις σε συμπαθησα ακομα παραπανω (που ηδη σε συμπαθουσα πολυ)

1 Like

Δεν υπάρχει κανένα πιο σχετικό topic για να συνεχιστεί αυτή η κουβέντα;

7 Likes

Είναι και ο Νοέμβριος παραδοσιακά “στεγνός” από κυκλoφορίες μήνας, προκειμένου να γιορτάζαμε καμιά επέτειο!
Βρήκα όμως κάτι:

13 χρόνια! (απορώ πως ξέφυγε στην @evanthia)

6 Likes

Έχω ήδη βάλει τα βίντεο πιο πάνω :wink:

1 Like

Proton oxi.
Deyteron, relax, 3 posts off topic eginan an einai dunaton. Gia auto einai ta forums. Gia na ksekinane kai asxetes kouventes merikes fores.

Αν ήταν οποιοσδήποτε άλλος χρήστης, δε θα έγραφα τίποτα. Δεν το παίζω αστυνομία του topic των Maiden.

Αλλά να μπούμε για να βγάλουμε για πολλοστή φορά το αντι-Maiden κόμπλεξ μας, και-καλά “αδιαφορώ επιδεικτικά για τον ανύπαρκτο τον Dickinson γιατί θέλω να ακούσω τα σκουπιδομπλιμπλίκια μου και γιατί είμαι τόοοσο ψαγμένο άτομο”, ε κάποιος πρέπει να πει κάτι.

Κάνε ένα topic με το όνομά σου όπου θα κοιτάς τον καθρέφτη και θα αυτοβαυκαλίζεσαι με το πόσο γαμάτος είσαι. Εδώ είναι το ταπεινό topic των Maiden για εμάς τους χαζούς.

11 Likes

Dose kai se mena apo auta pou pairneis! Foveri i ermineia sou pantos. De mou eixe perasei kan apo to mualo, alla telika nai, mporei kai na eimai gamatos pou egrapsa to parapano post kai telika katelikse se mia kouventa me xavale me 2 atoma, kai se kouventa me koino endiaferon me ena allo atomo. Ti egklima pragmatika.

Kai telos panton valte ta se allo topic, poso les oti me noiazei to topic sto opoio tha mpoun? TA evala se auto to topic giati eida ton Bruce Dickinson, kai ipirxe idi kouventa gia to vivlio tou. Po re file pragmatika exete polles allergies kapoioi edo mesa.

1 Like