Iron Maiden

Εεεε αυτό ουσιαστικά τους έβγαλε ισοπαλία !

Φλωριες δηλαδή .
Εδώ την βγάζουμε έξω να την μετρήσουμε .

1 Like

Μοναδικη συναυλια Iron Maiden που εχω παρακολουθησει. Ενας φιλος φιλου δε μπορουσε να παει γιατι κατι του ετυχε, και 2 ωρες πριν τη συναυλια με παιρνει ο φιλος μου τηλεφωνο, και μου λεει “ελα εχω εισιτηριο Maiden τζαμπα, ερχεσαι?”. Τον ρωταω πως και τι, και του λεω σορρυ, αλλα δε δινω λεφτα για να παω να δω Maiden, γιατι δε με τρελαινουν και πολυ. Μου λεει οτι δε χρειαζεται να δωσω καθολου χρηματα, και αν δεν παω, το εισιτηριο θα παει εντελως χαμενο. Του λεω οτι καλυτερα να το δωσει σε αλλον που θα μπορει να το εκτιμησει παραπανω και ισως να δωσει και λεφτα, αλλα μου λεει οτι δεν υπαρχει κανενας αλλος, αρα προφανως πηγα, και τελικα κερασα 2 μπυρες το παλικαρι που δε μπορουσε να παει στη συναυλια την επομενη φορα που τον ειδα (τον ηξερα κι εγω, αλλα σε μενα ηταν απλα γνωστος).

Οι Iron Maiden ηταν φανταστικοι, και φυσικα πολυ καλυτεροι απο οτι τους περιμενα προσωπικα. Ευτυχως επαιξαν σε εκεινη την περιοδεια τα τραγουδια απο την περιοδο που λατρευω (οπως και σχεδον ολοι δηλαδη), και ετσι ειδα και το αγαπημενο μου τραγουδι απο αυτους, το Clairvoyant, το οποιο ακομα δεν εχω καταλαβει πως καταφεραν να το γραψουν, αφου στα δικα μου τα αυτια ακουγεται σαν πολυ πιο μεγαλειωδες, και σε διαφορετικο στυλ, απο την υπολοιπη δισκογραφια τους.

Οταν ειδα ποσο καλοι ειναι live, ενιωσα λιγο ασχημα που δεν ειχα παει να τους δω το 2007, αφου επαιξαν ολοκληρο το A Matter Of Life And Death, σιγουρα το αγαπημενο μου αλμπουμ της reunion εποχης, και απο τα αγαπημενα μου Maiden γενικοτερα.

Οι αλλες 4-5 συναυλιες που ειχαν δωσει μεχρι τοτε (2 με τον Blaze, 2 με τον Bruce 1999 + 2000 στο αρμεγμα της αγελαδας του reunion και 1 για την πρωτη περιοδο τους το 2005) ομολογω οτι δε με πειραζει που δεν ημουν… Αλλα η συναυλια του 2008 ηταν πραγματικα φανταστικη, εντυπωσιαστηκα. Πιστευω και το καλοκαιρι φοβεροι θα ειναι, αλλα αυτο το πραγμα με τις 3 κιθαρες δε μπορω να το ξεπερασω ακομα και 17 χρονια μετα… σε μια μπαντα που οι 2 απο τις 3 ειναι εως και περιττες…

3 Likes

Πες και για το '88 που δεν πήγες και δεν ήταν και τόσο καλά γιατί είχαν φρέσκα τα τραγούδια και δεν μπορούσαν να τα παίξουν τόσο καλά όσο το 2008!

Αυτο καταλαβες εσυ? Οτι λεω οτι πετυχα την καλυτερη συναυλία τους? Ή μηπως απλα οτι μου αρεσε πολυ περισσοτερο το σετλιστ σε αυτην την συναυλια?

2 Likes

http://www.copertinedvd.org/copertine-cd-file/I/iron_maiden_-_december_7th,2008_it_was_20_years_ago-_front.jpg

Ιστορικό bootleg των Maiden!

3 Likes

Θεός.

3 Likes

Εχει δίκαιο για τις 2 κιθαρες…Μία και την δευτερη θα την τραγουδάει ο κόσμος

3 Likes

Πάντως η τρίτη δε χρειάζεται (ανεξάρτητα από συγκεκριμένο κιθαρίστα), ούτε στους Maiden ούτε σε καμία μπάντα του πλανήτη. Οι 2 είναι απαραίτητες.

1 Like

Πες το στους Skynyrd :grinning:!

2 Likes

Ε, αυτούς είχα στο μυαλό μου - εκτός από τους Maiden. :wink:

Δεν είμαι και ο μεγαλύτερος οπαδός τους, αλλά τους έχω αφιερώσει πολλές ώρες ακρόασης. Τα δικά μου ταπεινά αυτιά ποτέ δεν κατάλαβαν πού βρίσκεται η τρίτη κιθάρα, εκτός από τη φάση που μπορεί να σολάρουν οι δύο και ο τρίτος να κρατάει τη ρυθμική ή στα live που καυλαντίζουν όλοι σολάροντας. Πιο πολύ η πρωτοτυπία του “είμαστε μπάντα με 7 άτομα” μέτρησε παρά η χρησιμότητα της τρίτης κιθάρας.

Το ίδιο και στους Maiden. Στο live του “The red and the black” καταλαβαίνεις τις 3 κιθάρες και το γιατί τελικά τις ήθελε τόσο πολύ ο Steve Harris, αλλά αυτό το κομμμάτι είναι εξαίρεση. Στα παλιά προφανώς ούτε λόγος, καμία απολύτως χρησιμότητα.

Το Flight 666 είναι το καλύτερο παράδειγμα για να καταλάβει και ο πιο δύσπιστος( δεν απευθύνομαι στον Αχιλλέα) τη χρησιμότητα της 3ης κιθάρας live. Αν και υπό νορμάλ συνθήκες θα αρκούσε το αυτονόητο 2 κιθάρες για τη δισολία και 1 για τη ρυθμική. Εκτός αν 3 κιθάρες σημαίνει και οι 3 να κάνουν ανά πάσα στιγμή του κεφαλιού τους. Αν ακούσεις το Revelations στο F666, μετά η εκτέλεση του LAD είναι σαν να ακούς demo.

Βέβαια καταλαβαίνω ότι, όταν κάποιος έχει θεοποιήσει το LAD, πιθανότατα αγνοεί οποιοδήποτε live της reunion εποχής και θεωρεί Rock in Rio, DOTR και F666 τα live ισοδύναμα του St Anger, μάλλον όλα τα παραπάνω του φαίνονται κινέζικα.

3 Likes

Η 3η κιθάρα είναι τελείως αχρείαστη αλλά δεν υπήρχε περίπτωση ο Harris να έδιωχνε τον Gers που πρόσφερε στο συγκρότημα στα πέτρινα χρόνια.Δεν είναι αυτής της λογικής.Δικαιώθηκε όχι από την εικόνα στα live (και με δύο κιθάρες μια χαρά παίζανε) αλλά από τις συνθέσεις του Gers στα post-reunion albums που είναι από αυτές που ξεχωρίζουν.

4 Likes

οι lynyrd skynyrd παίζουν αρμονίες, δισολίες , ακκόρντα σε διαφορετικές οκταβες και εννοείται slide . Για μένα και ακούγεται και δικαιολογείται που έχουν 3 κιθάρες

Για Iron Maiden μην ξεχνάμε ότι ο Harris παίζει εντελώς διαφορετικά θέματα απ τις κιθάρες . Οπότε για μένα είναι πιο πλούσιο το ηχητικό αποτέλεσμα όταν σε harmonized leads έχεις και 1 κιθάρα για τα ρυθμικά

2 Likes

Ωραία, να το πάμε αλλιώς τότε. Γιατί χρειάζονται 3 κιθάρες στο στούντιο;

1 Like

στο στούντιο ακούμε πολύ περισσότερες . Overdubbs , fills κλπ

Στο στούντιο και με έναν κιθαρίστα βγαίνουν όλα αφου με τα οβερνταμπς μπορείς να βάλεις όσες κιθάρες πάνω από τις ρυθμικές. Παλιά που ηχογραφούσαν ζωντανα στο στουντιο είχε νόημα, πλέον τις περισσότερες φορές δεν έχει κανένα απολύτως είτε έχεις έναν είτε 50 κιθαρίστες, πέρα από το ποιος θα σολάρει (αν μιλάμε ειδικά για τους μέηντεν).

2 Likes

ολόσωστος εάν εννοείς το πόσοι κιθαρίστες χρειάζονται στο στουντιο

Αλλά όσον αφορά τα overdubbs , έχω ακούσει με τα αυτιά μου τεράστια διαφορά στον όγκο , όταν το track παίζεται πραγματικά 2 & 3 φορές απ΄ ότι να κάνεις μια απλή αντιγραφή της κυματογραφής του αρχικού

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός

Αν μιλάμε καθαρά για Μεηντεν , σαφώς η διαφορά είναι μόνο στα σολο Σμιθ / Μαρει λόγω στυλ και μόνο

1 Like

Αυτό εννοώ ναι. Εννοείται πως στο στούντιο ΠΡΕΠΕΙ να ξαναπαίζεις τα μέρη των ρυθμικών. Δηλαδή αν έχεις 2 κιθάρες πρέπει να το παίξεις από την αρχή μέχρι το τέλος 2 φορές.

1 Like

Αυτό εννοώ κι εγώ ρε παιδιά. Στο στούντιο και ένας αρκεί για να ηχογραφήσει όσες κιθάρες χρειάζεται. Στο λάιβ μόνο έχει λογική το πράγμα. Που σε λάιβ συνθήκες δεν ξέρω και πάλι, μόνο με τα ακουστικά σου όταν το ακούς θα καταλάβεις διαφορά.

Πόσοι κιθαρίστες Maiden χρειάζονται για να αλλάξουν μια λάμπα;

3 Likes

Tρεις; :stuck_out_tongue:

1 Like