Iron Maiden

man den einai pitsirikia anymore 60 8a ginei ton augousto alla exei pio poli energy apo 25-30 pou exoun bands kai paizoun mono 65 minutes gigs (e Enforcer?)

3 Likes

Που θυμήθηκες το invasion ρε μπαγασα ?Αυτό πρέπει να έχουν ξεχάσει και οι ίδιοι ότι το έχουν γράψει

Εντάξει ο Dickinson marketing έκανε για να πάει ο κόσμος να πάρει εισιτήρια.Έχει δηλώσει διάφορες βλακείες κατά καιρούς καθαρά για hype.Φαινόταν από τα διαφημιστικά videos που θα πήγαινε η δουλειά.Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος γιατί την περίμενα χειρότερη.Έχει κάποιες εκπλήξεις (για Maiden) μέσα.

Ιδανική για μένα θα ήταν , αν έμπαιναν με το Be Quick… αντί για το Aces το οποίο και το έχω ξαναδεί σαν intro και ζορίζει πλέον αρκετά τον Bruce.Επίσης κάτι διαφορετικό από το Wickerman της περιόδου αυτής (Ghost of the navigator - Rainmaker πχ) και άλλη μία έκπληξη τύπου Icarus στην θέση κάποιου χιλιοπαιγμένου , με τεράστια αδυναμία στο Stranger in a strange land.

Το θετικό είναι ότι ο Dickinson δείχνει σε καλή κατάσταση γιατί στο δεύτερο leg της περιοδείας για το book δεν πέταγε κιόλας(στο πρώτο ήταν μια χαρά).

Επίσης φαίνεται ότι Rod και ΣΙΑ έχουν ρίξει πολύ δουλειά στο οπτικό κομμάτι του show.Προσπαθώ να μην δω πολλά βιντεάκια και αποκαλυφθούν τα πάντα , αλλά από ότι έχω δει ως τώρα μπορώ να πω ότι μου τρέχουν τα σάλια και μιλάμε για μία από τις καλύτερες παραγωγές στην ιστορία του συγκροτήματος.

2 Likes

gia arxi einai KOMATARA. kata deuteron eixa kaei ekeini tin periodo me auto to song kai to akouga all the time (prospa8ousa na to ma8o kai stin ki8ara). itan kai tour gia ta 4 prota album so ilpiza kai go se 8auma alla tzifos. den peirazei akousame alla aristourgimata that time. alla nai einai gamo ta komatia me disolia pou skotonei (opos oles tous oi disolies)

2 Likes

re man honestly perimenes pos o kosmos den 8a pigene na parei ticketa gia Maiden gig (se opoiodipote xora kai an paizoun) kai as min eixe ekpli3eis? den einai match osfp vs ano kato panagia (opou osfp vale opoiadipote megali omada) gia na prepei na to stolisoun kapos gia na paei o kosmos. 8a feugane soridon outos i allos den xreiazotan o Bruce na pei tipota.

oso gia be quick or be dead sigekrimena einai poli grigoro song kai den nomizo na borei o Nicko na ftasei autin tin taxutita kai akoma kai na borei den nomizo na borei o Smith (an kai 8a to 8ela kai go gia na leme tin ali8eia).

oso tora gia to deutero leg tis BoS tour (logika enoeis to tour tou 17) tous eida 4 times kai emena 1 xara mou akoustike o Bruce (borei vevaia na mai kai la8os).

1 Like

Πατάνε αρκετές μπάντες οι Maiden

Στο Flight666 δείχνει τον Harris να συζητάει κάνα 5λεπτο για το πώς θα φωτίζεται ΑΚΡΙΒΩΣ ένα σημείο ενός πανιού σε ένα τραγούδι :’)

Προφανώς αυτή η τελειομανία του και τα κολλήματά του είναι ο λόγος που δεν πρόκειται ποτέ να δούμε το ονειρικό σετλιστ που θέλουμε ή αλλαγές από βραδιά σε βραδιά ή αυτοσχεδιασμούς διασκευές και δεν ξέρω τι άλλο, αλλά επίσης είναι και ο λόγος που έφτασαν στο σημείο που είναι σήμερα. Win some, lose some, 53 κ σήμερα και θα γίνει πανικός

7 Likes

Με αυτά και με εκείνα, με τέτοιο σετ λίστ αποφάσισα να δώσω τα 75 (Χ2) και να τους δω στο Λονδίνο.
Rod γερά, πάρε μας τα λεφτά

6 Likes

re su den diafono oti patane polles bands oi Maiden (logiko), kai eimai an8ropos pou goustarei Enforcer kai tous exo dei sxedon oles tis fores pou xoun er8ei Greece, alla den ginete na nai mikroteroi apo mena ilikiaka kai na paizoun 65-70 minutes se headline show tous me to zori. imarton. kai den einai oi monoi (COB kai 45’ exo akousei, paradise lost ta idia). sugnomi re paidia otan plirono ta euro pou mou zitane 8elo kai go TOULAXISTON (an kai einai kai pali ligo en eti 2018) 90’ (gia headline show to tonizo).

3 Likes

Ναι δεν ήξεραν να ρωτάνε πόσο θα παίξουν ρε εσύ :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:. Πολλές μπάντες που είναι 60+παιζουν τόση ώρα και με τέτοια ενέργεια. Γιατί πάντα ο Έλληνας μεταλας πρέπει να έχει παράπονο Wtf δλδ για να μιλήσω την γλώσσα σου :stuck_out_tongue:

Ο καθένας παίζει όσο και όπως θέλει. Από εκεί και πέρα, απατεώνες τύπου οι Paradise Lost δεν πρόκειται να ξαναπάρουν σέντσι από μένα. Γιατί ο καθένας παίζει όσο θέλει, αλλά κι ο καθένας πάει σε όποιους θέλει.

1 Like

για να το επεκτείνω , θα πω ότι σέβομαι απεριόριστα όσους παίζουν όσο μπορούν αλλά καθόλου αυτούς που παίζουν όσο θέλουν …ενώ μπορούν

1 Like

Και όσοι αντέχει δεν μπορεί να έχουμε απαίτηση απο ανθρώπους που είναι 60 και να παίζουν 3 ώρες μόνο και μόνο για ικαναποιηθουμε εμείς.

Εφ’ όσον υπάρχουν άνθρωποι στα 60 που παίζουν 3 ώρες, μπορούν και αυτοί. Και αν εξαιρέσεις την ιστορία με τον Ντίκινσον, δε γνωρίζω να ταλαιπωρούνται και από κανά θέμα υγείας γενικότερα. Απλά οι Μέιντεν βαριούνται. Ντάξει τόσα χρόνια στο ίδιο επάγγελμα, λογικό είναι να μου πεις.

1 Like

Πριν δύο χρόνια είδα σε δύο διαδοχικές μέρες τον Neil Young στα 71 του να παίζει 3 ώρες και τον Springsteen στα 67 του να παίζει 4 ώρες. Δεν έχω απαίτηση να παίζουν όλοι τόσο, αλλά έχω απαίτηση να μη με κοροϊδεύουνε. Εντάξει, με 1h45’ από τους Maiden είμαι καλυμμένος.

1 Like

Ποια μεταλ μπάντα παίζει 3 ώρες; Δεν είναι ίδιες οι απαιτήσεις στο να παίζεις live τα τραγούδια των Maiden με του Springsteen πχ.
Το ότι βγάζει ο 60άρης Dickinson 2 ώρες στο σανίδι χοροπηδόντας σαν τρελός είναι μάλλον κατόρθωμα. Το ίδιο ισχύει και για τον Nicko βέβαια

6 Likes

Οκ δεκτόν αυτό, άκυρη σύγκριση όντως [κ γω Bruce και Young είχα κατα νου].

2 Likes

Το ίδιο δλδ είναι ο Young και το ίδιο οι Maiden?? Ίδιο live κάνουν δλδ?

1 Like

είχα γράψει ολόκληρο κατεβατό αλλά αφενός δεν υπάρχει λόγος επειδή διαφωνώ κάθετα να πλατειάζω , αφετέρου μπορεί κάπου να κάνω και λάθος

πιστεύω ότι την μεγαλύτερη καταπόνηση (λογικά) την δέχονται ο τραγουδιστής και ο ντραμμερ

Συγκρίνουμε όχι μόνο διαφορετικά είδη μουσικής που αποδίδονται και διαφορετικά αλλά και διαφορετικούς ανθρώπους

Και τέλος συγκρίναμε τον ίσως τον πιο perfect fit μουσικό όλων των εποχών

1 Like

Το setlist και το stage ειναι απλα WOW :sunglasses: :grinning: :heart_eyes: Ανυπομονω να τους δω :grin: Up the Irons \m/

4 Likes