Isis - Wavering Radiant

πω ρε γμτ, το γύρισμα στο 1:02 του stone to wake a serpent, πρέπει να ναι απ τα πιο ξενέρωτα σημεία έβερ :?. δε μπορώ να πιστέψω ότι δε βρήκαν κάτι καλύτερο. το κομμάτι μετράει άσχημα βέβαια, να χε και καθαρά τσι προκοπής, καλά θα ταν.

πολυ καλυτερο απο την κοιμησια του absence

κ μου αρεσει τρομερα η παραγωγη , κρυσταλλινος διαυγης ηχος

εχει κανει τρελλη δουλεια ο ο joe ‘evil’ baressi

φανταζομαι το οσεανικ με τετοια παραγωγη 8O

θα πεφτανε πολυκατοικιες

τι λες ρε άνθρωπε?

για πες ακουω τι εχει η παραγωγη

καταρχας με ακουστικα το εχεις ακουσει κ δεν σε αρεσε ?

inb4 mah record playa is bettah than ya ipod

translate in greek please :-s

Μα τω θεό, το προσπάθησα όσο δε πάει

Το έχω σε βινύλιο, το έχω ακούσει σε κάθε πιθανή ένταση, ΔΕΝ μου κάνει. Η παραγωγή είναι ψόφια, όλα ακούγονται σαν να είναι παιγμένα 8000 φορές μέχρι να βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα, οι κιθάρες είναι ΠΙΣΩ
Το κατέβασα flac, το έγραψα σε cd, το έβαλα στο μικρό στέρεο, έχωσα ακουστικά, έβγαλα ακουστικά, τίποτα.

Είναι η χειρότερη παραγωγή που έχει γίνει ποτέ σε δίσκο Isis, χειρότερη κι από του Absence. Λείπει το πιο σημαντικό πράγμα: Ο όγκος.
Λέγαμε τυχαία χθες με dude πόσο γαμάει η παραγωγή του Oceanic, και ρίχναμε γέλια με του Wavering. Και έρχεσαι ξαφνικά και λες “φανταζομαι το οσεανικ με τετοια παραγωγη, θα πεφτανε πολυκατοικιες”!
Όχι ρε μαν, νταξ, άποψη σου, σεβαστή, αλλά ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

Το Oceanic έχει ίσως την καλύτερη παραγωγή στα 00’ς. Έχει όγκο, έχει ατμόσφαιρα, έχει ουσία.

Κάνε ένα πειραματάκι: βάλε Oceanic & Wavering σε έναν player, και βάλε όλα τα τραγούδια να παίζουν στο shuffle. Και έλα δω και πες μας ποιο γκρεμίζει πολυκατοικίες.

Πολύ ανάλυση μωρέ. Το πόιντ είναι απλά αυτό:

εχεις δικιο

απλα πορωθηκα με το τελευταιο κομματι στο ραντιαντ κ ειπα μια υπερβολη

ρισπεκτ.

εμένα πάλι μου αρέσει πολύ ο ήχος του wavering…τον βρίσκω αρκούντως punchy…

το panopticon έχει την καταλληλότερη για isis παραγωγή, έτσι πιστεύω δλδ…
ειδικά έτσι όπως σκάει το so did we στην αρχή… :twisted:

Καταλάβετε ότι αυτό τον ήχο του Οceanic και του Πανόπτικον τον βγάζει μόνο ο Μatt Bayles. Και καταλάβετε πως τον επέλεξαν για τον αντίστοιχο λόγο που τον πήραν κι οι άλλοι στο Λεβιάθαν. Eυχαριστώ πολύ.

Ο ηχος που εχουν Oceanic/Panopticon ειναι απο αλλο πλανητη.
Στο wavering ο περιεργος/αδυναμος ηχος ειναι ενα απο μεγαλα του αρνητικα.

επιση το οτι πηραν τον μπαρεζι καπακι μετα απο τους tool μονο τυχαιο δεν ειναι/ενδειξη μιμητισμου απο την πλευρα τους

κοινως τα παιδια βαρεθηκαν να ειναι ‘alternative’ κ θελουν να μπουν στα μεγαλα σαλονια

κ μαλλον τους βγηκε μπουμερανγκ (?)

θελουν να γινουν χαλιφηδες στη θεση των χαλιφηδων μαλλον (οπου χαλιφης = tool) [-X

αυτό για τους tool ισχύει, απόδειξη και το κλιπ του 20 σαχλαμάρες/40 μπαρούφες

το τελευταιο παντως ειναι καλο, ασχετα με το θεμα της παραγωγης/ηχητικου ογκου

οσο το ακουω , τοσο πιο πολυ το γουσταρω κ ας το ειχα παρει με στραβο ματι στην αρχη.

θελει ακουσματα για να σε τυλιξει τελικα.

πολυαγαπημενο συγκροτημα οι isis, απο τους πρωτοπορους του post metal ιδιωματος με πληθωρα εξαισιων κυκλοφοριων(ομολογω πως μου αρεσε παρα πολυ και το in the absence of truth,ενας αρκετα πειραματικος δισκος σε σχεση με τα αλλα) ! το weavering radiant με αιχμαλωτισε στη δινη του απο το εναρκτηριο ακουσμα ! θα το χαρακτηριζα σαν…, θαλασσα ! αλλοτε αγριεμενο σε παρασυρει οπου αυτο ποθει, και αλλοτε ηρεμο και νηφαλιο σε χαλαρωνει και κατα καποιο τροπο σε υπνωτιζει ! θα το χαρακτηριζα επισης και ως το πιο σκοτεινο τους ! σιγουρα απαιτει πολλαπλες ακροασεις για να σου φανερωσει ολη την αιγλη και την μαγεια του ! οι συνθεσεις που το απαρτιζουν ειναι ολες ευφανταστες ! προσωπικο κολλημα παντως εχω υποστει με το κομματι που ολοκληρωνει το δισκο, το threshold of transformation ! απιστευτη συνθεση !

Δηλαδή άμα λες αυτά για το wavering radiant για τους 3 πρώτους δίσκους ποια είναι η γνώμη σου? :-k

δε τους έχει ακούσει. σαν τον Χρονόπουλο!

φιλτατε shaman γιατι προτρεχεις βρε ?..το oceanic αποτελει τον αγαπημενο μου δισκο απο τους isis! το θεωρω μεγαλειωδη δισκο, με τρομερες συνθεσεις, αψογη παραγωγη (ισως η αγαπημενη μου σε isis δισκο), και ενα απο τα πιο κορυφαια αλμπουμ των 00s! αγαπημενα μου κομματια το εναρκτηριο (αν και ολα τα λατρευω) το the begining and the end και το the other ! το πανοπτικον για να ειμαι ειλικρινης δεν το εχω μελετησει τοσο επισταμενα οσο τα αλλα ωστοσο ειναι στα αμεσα σχεδια μου να το κανω ! απο τις λιγες φορες παντως που το εχω ακροασει εχω εν μερει αντιληφθει οτι κατι ιδιαιτερο παιζει και σε αυτον το δισκο ! ελπιζω να σε καλυψα !

φίλτατε κρέιντολ το σχόλιο το έκανα κυρίως για τον Χρονόπουλο, και μιας και είσαι φαν του, είπα να κάνω αττάκ!