Isis

Κατάλαβα, τώρα περνάμε τον μήνα του πρηξίματος με το Exile.

πω πω…πόσα κακά νέα παίζει να ακούσουμε τον τελευταίο καιρό; Αγαπημένη μπάντα που ούτε και εγώ πρόλαβα να δω live. :frowning:

:-k:-k:-k:-k:-k:-k:-k

τον επομενο μηνα ψηφιζω οσιαν απο ελοη.

Eιπα και εγω δεν εχει σχολιαστει ακομα.
Σωστη κινηση απο την μπαντα.
Τα δυο τελευταια αλμπουμ ηταν ναι μεν καλα αλλα οχι συνταρακτικα.

κριμα…:frowning:

μεγαλη μπαντα…
δεν ξεχναω οτι τους πρωτοακουσα μεσα στα χιονια σε τρελο κρυο, και απο την εκπληξη του ποσο γαματο ακουγετε αυτο που εχω στα αυτια μου ξεχασα και κρυο και τα παντα…

(8α φαω μεγαλο κραξιμο αλλα στα @@ μου:p)
2 αλμπουμ μου αρεσαν,
μετα βαρε8ηκα,
καλα εκαναν αφου δεν ειχαν να πουν κατι αλλο (συμφωνα με τη δηλωση τους)

Moυ φαίνεται σωστότατη η κίνησή τους. Φαινόταν ότι δεν είχαν να πουν κάτι άλλο σημαντικό, και αφού το παραδέχθηκαν και οι ίδιοι, πολλά μπράβο.

Θα κάνει κάτι νέο ο καθένας τους, και θα βρει νέους δρόμους έκφρασης.

Μακάρι να το ακολουθούσαν αυτό και πολλοί άλλοι, αντί να κατασπαταλούν το ενδιαφέρον μας.

δεν υπερβάλλω.
είμαι βέβαιος πως το όνομά τους θα γιγαντωθεί τα επόμενα χρόνια μέχρι τη στιγμή που θα κάνουν το reunion για νέο tour (σε αυτό συμφωνώ μαζί σου).
και οι isis είναι σίγουρα κάτι παραπάνω από απλά ένα τίμιο γκρούπ…

βασικα αυτο,κριμα κυριως για μερικους απο εμας που χασαμε και την ευκαιρια να τους δουμε λαιβ…

λολ ρε μλκ,russian circles ακους και ποστ,wtf??!!

τα περι επαναληψης,οκ,πιπες αλλα νταξ,κλαιν μαιν…

αν ηταν ετσι,οι Τουλ μετα το 10000 υπνος,επρεπε να πανε ολοι μαζι για χαρακιρι…

αλλα τι καλο,τιμιο κτλ,ρε φιλε εισαι σοβαρος?ποιο ‘‘μαγαζακι’’?Ποιες μπαντες παιξαν σαν τους Isis στα 00ς???

τα περι μμε,καλη η μλκια σου και παλι…#-o

Μιλάμε για βεντέτα, όχι αστεία! :lol:

Τεσπά, όσοι δεν τους είδατε live όντως κρίμα, αλλά έτσι θα μπορώ να σας τη λέω εις διπλούν, χοχο!

Τώρα για reunion που λέτε, για μένα θάναι μεγάλη ήττα κατά τη γνώμη μου. Οι Isis δεν είναι η μπάντα που έβγαλε τους δίσκους με τα χιτάκια ώστε να μαζευτούν οι φίλοι (μαζί με την εταιρεία και τους μάνατζερς φυσικά) μετά από καμιά δεκαριά χρόνια και να πουν “τι ωραία που τα ξαναλέμε, ας βγούμε στο δρόμο”.

Ανήκουν κατηγορία μπαντών που αποτελούν το πνευματικό δέσιμο των μελών τους σε μια δεδομένη περίοδο. Άπαξ και δώσαν τέλος, οτιδήποτε άλλο κάνουν είτε μαζί είτε χώρια, ας το κάνουν με άλλο όνομα.

8)8)8)8)

Θα είναι και η πρώτη μπάντα που θα λέμε στις επόμενες γενιές οτι προλάβαμε στις δόξες της. Οι περίπου συνομήλικοι, έστω :stuck_out_tongue:

αν τους ειδες στο 2005 στο ροδον , ναι θα μπορεις να τους την λες μιας κ τοτε γαμησαν τα παντα

αν οχι (κ απλα τους ειδες το 2007/9) ,τοτε πεσε κατω κ κανε 100 πουσαπς για μενα κ τον bleeding (κ ολους οσους ηταν στο ροδον εκεινο το βραδυ)

δε σε χαλασε 8)

τους είδες και το 2007 και το 2009?

κατά τ’ άλλα, κούραση. τι να πούμε κι εμείς που τους είδαμε στον καναδά το 97 δλδ.

Δε με χάλασε γιατί προφανώς τους είδα στο Ρόδον, ήταν το τελευταίο μου live εκεί μάλιστα.

Μπαντάρα. Και μόνο για τις τελειότητες Oceanic / Panopticon θα συγκαταλέγονται στους πρωτοπόρους και μεγάλους των 00’ς και όχι στους ακόλουθους.
Και παρόλο που ακούγονται γενικώς άσχημα λόγια για το “Absence…” παρόλα αυτά μια χαρά αξιοπρεπέστατο άλμπουμ είναι. Στο τελευταίο μόνο δεν έπιασαν τα αναμενόμενα στανταρντς.
Κατα τ’άλλα, επηρέασαν και άνοιξαν τις πόρτες σε αυτό που λενε post metal, παρόλο που είναι περισσότερα από μια ποστ μεταλ μπάντα και γι’αυτό και μόνο είναι άξιοι σεβασμού, αν και τα κακέκτυπα έγιναν αμέτρητα !

Το Panopticon όμως σας είναι μοναδικό.
Ντάξει και το Oceanic μαζί με τα Ep’s και ιδίως το Signal05.

Επιτέλους το είπε κάποιος.

Πιστεύω πως κακώς διαλύθηκαν, κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε να ακολουθήσουν το πρότυπο Neurosis/Metallica

Δηλαδή: για μένα μετά το panopticon δεν ήταν αναγκαστικό να βγάλουν καινούριο album μετά από 2 χρόνια όπως συνηθίζεται.

Και στα 2 τελευταία album αισθάνομαι οτι πιέστηκαν αρκετά διότι είχαν γίνει το επίκεντρο και ο κόσμος είχε μεγάλες απαιτήσεις από αυτούς.

Όπως δεν είναι αναγκαστικό να κάνουν συνέχεια tour. Έστω και ελάχιστα live τον χρόνο με ένα best of των 3 πρώτων album δε νομίζω να χαλούσε κανέναν.

Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ οτι είχαν έλλειψη έμπνευσης, ειδικά ο Turner με τα side project έχει αποδείξει το αντίθετο (Old Man Gloom,Lotus Eaters,Jodis,House of Low Culture,Greymachine,Twilight).

Και δεν είναι καν η αγαπημένη μου μπάντα στο είδος.

somebody called my name?? :stuck_out_tongue:

μπανταρα ναι
τα 2 πρωτα ειναι μοναδικα
το τριτο ποτε δεν μου κανε την σουπερ αισθηση που εκανε σε πολλους αλλους
τα 2 επομενα οκ - υπαρχουν κανα 2 κομματαρες αλλα ως εκει

αλλα γενικα η περιοδος των 2 πρωτων αλμπουμ ειναι μαγικη

οπωτε
μεγαλο ρισπεκτ
για την αποφαση τους αυτη

γενικοτερα παντα…
εμεις ειμαστε αυτοι που ξεζουμιζουμε τις μπαντες…
θελουμε και κυκλοφοριες, θελουμε και Live σε οποια τρυπα του πλανητη υπαρχει και τι δεν θελουμε…

και μετα λεμε για κυκλοφοριες ανεμπνευστες και μπαντες σε live-αγγαριες

ειναι οφ τοπικ στο φουλ…
σορρυ…

*ηρθε ο γυρος…
τα λεμε…