It's The Clash!

πολυ ωραιο συγκροτημα και ενα απο τα αγαπημενα μου…

Μόνο 6 σελιδούλες και 40 ποστ για τους Clash…Έλεος ρε παιδιά…

Ειδα προσφατα ενα live τους απο τπ 1982 στο μετροπολις,καινουρια κυκλοφορια δλδ,και σκεφτομαι να το χτυπησω αμεσα…νταξ,τι να πουμε για τους clash…τεραστιο συγκροτημα και προσωπικα για μενα,ενα απο τα λιγα @ρχιδ@τα συγκροτηματα που υπηρξαν ποτε…

Δεν ειμαι φιλος του punk σε καμμια περιπτωση,αλλα χθες αγορασα επιτελους εναν πολυ μεγαλο δισκο.Το απιστευτο ‘‘London Calling’‘Αυτος ο δισκος δεν ειναι αμιγως punk εχει στοιχεια απο ολα σχεδον τα μουσικα ιδιωματα γι αυτο και τον βρηκα πολυποικιλλο δισκο και πολυ ενδιαφεροντα.Αγαπημενα κομματια φυσικα το ομωνυμο που ηταν και η αιτια να παρω το cd και τα:’‘The Guns Of Brixton’’,’‘Brand New Cadillac’’,’‘Rudy Can Fail’’,’‘Jimmy Jazz’,‘Death Or Glory’'Αδυναμια μου η εντονη αγγλικη προφορα του John Strummer!!Aρα λοιπον δεν ειναι τυχαιο οτι αυτος ο δισκος βρισκεται στην ογδοη θεση στην παρακατω πασιγνωστη λιστα:

Ακουστε και αυτην την εκτελεση

…the only band that matters…

Ντροπη μου αλλα δεν ηξερα οτι ειχαν ερθει Ελλαδα λιγο πριν διαλυθουν.Να μου πεις δεν ειχα καν γεννηθει ακομα…Αχ! :frowning:
Αγαπημενο συγκροτημα, απο τα πρωτα αμιγη punk συγκροτηματα,οπου τα μελη ειχαν μουσικη παιδεια και ειδικα ο Strummer (R.I.P.) ηταν ιδεολογος και πολιτικοποιημενος.Και οι πρωτοι που ενσωματωσαν και στοιχεια απο αλλα μουσικα ειδη (reggae,funk κλπ) Επιτρεψτε μου μερικες φωτος και λινκς για οσους ενδιαφερονται αααχ κουκλος ο Πολ :oops: αγαπημενο τραγουδι…Οχι οχι το london calling the call up




http:
//www.youtube.com/watch?v=GqH21LEmfbQ

http://www.youtube.com/watch?v=aPVQKQgSWgM
http://www.youtube.com/watch?v=yjIfwwQOEXU
http://www.youtube.com/watch?v=FiECNCM5DeU
http://www.youtube.com/watch?v=dbD5v2xijqw

μόνο μουσική παιδεία δεν είχαν οι Clash στις αρχές τους! Κατά την πρώτη επίσκεψη των Ramones στην Αγγλία, οι πρώιμοι Clash ρώτησαν τους Ramones “μα πώς να παίξουμε; δεν είμαστε καλοί και δεν ξέρουμε να παίζουμε!” ο Joey (ή ο Johnny δεν θυμάμαι ποιός ακριβώς) τους απάντησε “δεν χρειάζεται να είσαι καλός, απλώς πάρε την κιθάρα σου και παίξε”… και για αυτόν τον λόγο, ο Strummer δηλώνει χαρακτηριστικά στο νοτοκυμαντέρ “End Of The Century, the history of Ramones” ότι οι Clash οφείλουν την ύπαρξη τους στους Ramones.

To αποτέλεσμα από αυτή την συνάντηση βέβαια ήταν οτι μετά από ένα χρόνο και κάτι οι Clash σκάσανε μύτη στην δισκογραφία με στίχους όπως “No Elvis Beatles or Rolling Stones” (στο κομμάτι 1977, από το πρώτο τους single “white riot”, λίγο πριν την κυκλοφορία του πρώτου άλμπουμ).

πρεπει να το χω ξαναγραψει στο φορουμ οτι οι clash ειναι all-time favorite μπαντα για μενα
:slight_smile:
αγαπημενο αλμπουμ βεβαια το λοΝντον, και μετα το ομονυμο

το sardinista! το μισο ειναι απιστευτο ενω το αλλο μισο δεν ακουγεται
παντως ολα τα τραγουδια εχουν αυτη τη γαματη ''grooveιά

Πολύ σωστός ο ασυφταος που γουσταρίζει κλας! Ευγε

Οχι ομως να μου λες σε αλλο θρεντ ότι σου τη σπάνε οι πάνκιδες [-X :stuck_out_tongue:

απο πανκ μονο κλας ακουω:oops:
α, και κατα περιπτωσεις dead kennedys

βασικά ο,τιδήποτε ακούς από συγκροτήματα που παίζαν ροκ ν ρολλ από το 1976 και μετά, κατά πάσα πιθανότητα έχει επηρρεαστεί από το πανκ.

Αντε με την προσθήκη που έκανες τώρα για Dk το σώζεις παραπάνω και δεν θα με κάνεις να κουοτάρω το ποστ της ντροπής! :stuck_out_tongue:

πλακίτσες έτσι… Περι ορέξεως

+1 ένα στον παναγιώτη για ακόμη μια φορά… Μιλάμε για μεγάλη επιδραση του κινήματος

δεν αντιλεγω.
απλα αυτη η ‘‘ευθυτητα’’ και η παικτικη απλοϊκοτητα με κουραζει ευκολα.
γιαυτο και προτιμω να ακουω αλλα

bump, γιατί έτσι.

Μαγεία…

Μαγεία “ζωντανή” και ηλεκτρική…

Θα πούλαγα και την ψυχή μου για να είμαι σε ένα απο αυτά τα λάηβ.

[I]There is a rose that I wanna live for…

…hup-2-3-4…[/I]

ρε δεν σου έχω πει να λες για το Hateful??? Αυτό είναι το καλύτερο τραγούδι όλων των εποχών λέμε. :p:p

Αν θες μπορω να λεω και για το “Ghetto Defendant”. :stuck_out_tongue:

Γιατι αν ειναι να μιλησουμε για τραγουδια απο το London Calling, θα πρεπει να μιλησουμε και για τα 19.

Σχετικα ,τωρα, με το “The Call Up”, το αγαπημενο μου κομματι απο το Saninista!..

Το απιστευτο ειναι οτι οσο μελαγχολικη ειναι η εκδοση του δισκου, αλλο τοσο ανεβαστικη ειναι η ηλεκτρικη εκδοση των λαηβ.

Μπορω να το ακουω ωρες …ακομα και την instrumental εκδοση ονοματι “The Cool Out”, που υπηρχε στο single. :stuck_out_tongue:

Ξερει καποιος γιατι τα μελη των Clash ειχαν αποκηρυξει την σχετικη με αυτους ταινια, με τιτλο Rude Boy;;;

8 χρόνια χωρίς τον Joe Strummer…

R.I.P.

Επειδη πιασαμε με τον panagiotis στους Ramones, oποτε ξερω οτι θα το δει. :smiley:

Αλλα και επειδη ολο και καποιος θα μπορει να βοηθησει.

Υπαρχει καπου ολοκληρη βιντεοσκοπημενη συναυλια των Clash;;; (κατα προτιμηση μετα το London Calling)

Oλο και καποια μερη βρισκεις (πχ απο Rock Against Racism ή απο ενα φεστιβαλ στις ΗΠΑ το '83), αλλα ολοκληρο δεν εχω βρει κατι.

το Revolution Rock DVD το έχεις υπόψιν?

έχει διάφορα από τις συναυλίες που λες, αλλά όχι ολόκληρα lives. Δεν ξέρω κάτι άλλο.

Oχι, εχω δει τα [I]Rude Boy[/I] (ξερεις γιατι το αποκηρυσσαν οι ιδιοι οι Clash;;), [I]The Clash: Westway to the World[/I], [I]Joe Strummer: The Future Is Unwritten[/I].

Κι αυτα εχουν κατι ψιλα, παντως.

Ας πουμε, ομως, απο το παρακατω λαηβ υπαρχουν πολλα βιντεα στο γιουτουμπ …ολοκληρο πουθενα ρε γαμωωω;;;

εντιτ: Το λαηβ αυτο ειναι νομιζω και το τελευταιο στο οποιο συνυπηρξαν και οι τρεις Clash City Rockers.