It's The Clash!

@panagiotis

Το τσεκαρα το Revolution Rock DVD.

Nταξ, δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο …στην ουσια γινεται μια ανακυκλωση.

Τα ιδια λαηβ, τα ιδια κομματια …μονο που εδω ειναι ολοκληρα.

Χτες ακουσα για πρωτη φορα σοβαρα το Cut The Crap.

Απο τα οσα θυμομουν και ειχα ακουσει, περιμενα μια πατατα ολκης, ειναι η αληθεια.

Προσωπικα, ακουσα ενα δισκο, που αν δεν ηταν ο Bernard Rhodes με τις …εμπνευσεις του, θα τον θεωρουσα αξια συνεχεια του Combat Rock.

Σχεδον ολα τα κομματια μ’ αρεσαν και οι συνθεσεις ηταν επιπεδου Clash, ομως η βαβουρα που δημιουργουσαν οι ηχοι που προσθεσε ο Rhodes χαλαει την εικονα.

Σιγουρα, κανεις δεν ενδιαφερεται (μαλλον ουτε κι οι ιδιοι), καθως ο δισκος βγηκε σε μια περιοδεια, οπου ουσιαστικα ειχε διαλυθει, με τον Strummer να αδιαφορει απο την αρχη για την οποια νεα δουλεια, πραγμα που εδωσε το δικαιωμα στον κατα τα αλλα συμπαθη Rhodes να παρει ηλιθιες πρωτοβουλιες.

Δυστυχως, δεν εγινε ποτε περιοδεια για το δισκο, οποτε ουτε απο κει μπορουμε να διαπιστωσουμε τι πραγματικα ηταν το Cut The Crap.

Aν, λοιπον, θελω ενα πραγμα απο τους Mick (ξερω οτι ειχε φυγει απο τη μπαντα, αλλα καθετι που λεει απ’ εξω The Clash τον αφορα) και Paul εν ετει 2011 ειναι να δωσουν στον κοσμο το πραγματικο Cut The Crap, με μια επεξεργασμενη επανακυκλοφορια.

ΥΓ.: Το 'χω παρει μονοκοπανια το τοπικ, αλλα στα @ρχ…ια μου. :stuck_out_tongue:

Happy b-day Joe

Σωστός. Μεγάλη μπάλα ο πούστης!

Mε αφορμη την επερχομενη εμφανιση του Peter Hook στην Ελλαδα (και θυμουμενος και περιπτωσεις σαν αυτη του Marky Ramone), περασε απο το μυαλο μου η ακολουθη σκεψη και θελω την απαντηση σας.

[B]Θα θελατε να δειτε καποια στιγμη τους Paul Simonon, Mick Jones και Topper Headon να ξαναπαιζουν κομματια των Clash σε λαηβ;;;[/B]

Προσωπικα, δεν ξερω …αν και [B]τεινω[/B] προς το οχι.

Τους εχω στο μυαλο μου ως μια μπαντα που ειχε παντοτε στοχο και προσανατολισμο, μια μπαντα που ειχε λογο για καθετι που εγραψε κι εκανε.

Νιωθανε αυτο που κανανε κι οταν σταματησε να συμβαινει αυτο, απλα, το διαλυσανε.

Και παροτι λατρευω και τα 3 εναπομειναντα μελη τους και το να τους δω απο κοντα αποτελει ονειρο, δεν ξερω αν θα 'θελα να χαλασει η αψεγαδιαστη εικονα που ερχεται στο μυαλο μου καθε φορα που ακουω το ονομα [B]“THE CLASH”[/B].

Aν γουσταρει καποιος ας πει γνωμη …και να μην πει, βεβαια, θα το 'χω βγαλει απο μεσα μου. :stuck_out_tongue:

εγω πάντως με λογική τιμή θα πήγαινα να τους δω:p

Δεν εχει να λεει …εγω (λογικα) θα πηγαινα με ΚΑΘΕ τιμη. :smiley:

Ειναι στις 2-3 πιο αγαπημενες μου μπαντες, ενω και τους 3 (ειδικα τον Paul) τους εκτιμω απεριοριστα.

Δε νομιζω οτι θα μπορουσα να αντισταθω και να μην παω.

Το ερωτημα ειναι το κατα ποσο κατι τετοιο θα αντιπροσωπευε αυτο που υπηρξαν οι Clash για την ιστορια της μουσικης.

Ε, όλοι θα πηγαίναμε. Μιλάμε για τα 3/4 του συγκροτήματος… Οκ, μεγάλη η απουσία του Strummer φυσικά, αλλά, ακόμα και έτσι, θα ήταν ό,τι εγγύτερο θα μπορούσαμε να δούμε ποτέ στους αυθεντικούς Clash.

Αν μιλούσαμε λοιπόν για ένα τίμιο λάιβ, που θα τιμούσε το παρελθόν τους (και δεν είχαμε γελοιότητες τύπου σύγχρονων Sex Pistols), εκεί θα ήμασταν όλοι…

Καλα, γενικοτερα, θα μπορουσαν πολυ ευκολα ενα non-Strummer σετλιστ, ετσι κι αλλιως.

Κατι που θα ηταν υπερβολικα τιμιο.

Απλα, επειδη μιλαμε εντελως υποθετικα, αυτο που ηθελα να πω εγω οτι εφοσον γινει κατι τετοιο, θα πρεπει με τροπο τετοιο που να αντιπροσωπευει ΠΛΗΡΩΣ το ονομα τους.

Να είστε σίγουροι πώς ό,τι και να κάνουν (αν κάνουν) ακόμα και υπό τις καλύτερες συνθήκες να γίνει, σίγουρα θα βρεθούν κάποιοι να πουν ότι είναι ξεπούλημα και ντροπή και αίσχος. Ποιες είναι αυτές όμως…; Δεν ξέρω.

Εννοείται ότι θα πηγαίναμε να τους βλέπαμε όπως λέει ο Ellanor. Ε δεν πιστεύω να μην γινόνταν κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες . Εξ άλλου, και στο Rock in Athens του 84, οι μισοί Clash ήταν (αν τα λέω σωστά και θυμάμαι καλά τις ημερομηνίες), με τη διαφορά βέβαια ότι ήταν ο frontman εκεί. Και το Καλλιμάρμαρο ήταν γεμάτο.

Εντάξει, δεν συγκρίνεται η περίπτωση των Clash με αυτή του Marky Ramone… όπως λόγω της συγκεκριμένης αφορμής τα είπε ο iron_aris. Και δεν νομίζω ότι συγκρίνεται και με την περίπτωση των Sex Pistols. Τους Pistols δεν τους είδα τότε για έναν και μόνο λόγο, πείτε το κόλλημα, πείτε με παράξενο, δεν ξέρω τι…αλλα ο λόγος δεν ήταν ότι το θεωρούσα ξεπούλημα ή κάτι τετοιο… Απλά τους Sex Pistols τους έχω συνδέσει με το Bing Bang… έγινε η έκρηξη, εγένετο φως, και το σύμπαν δημιουργήθηκε και άρχισε να ζει. Το Bing Bang λοιπον το θαυμάζουμε, οφείλουμε τα πάντα σε αυτό, το μελετάμε, το αφουγκραζόμαστε και δεν το ακουμπάμε. Ήθελα να αφήσω τον μύθο όπως ήταν στο μυαλό μου;;; Μπορεί.

Αντιστοιχα με το Big Bang που αναφερεις για τους Pistols, καποιος θα μπορουσε να πει τα ιδια περι μυθου για τους Clash.

Oτι δηλαδη οι Clash ηταν παντοτε μια μπαντα που υπηρετουσε ενα σκοπο με τη μουσικη τους κι οταν οι ιδιοι καταλαβαν οτι παρεκκλινουν απο αυτον, επελεξαν να σταματησουν.

Εγω δε μιλησα για το κατα ποσο θα ειναι ξεπουλημα, αλλα για το αν προκειται [I]για αλλο ενα μυθο που δε θα 'πρεπε να αγγιξουμε[/I] (οπως λες και συ).

Δεν το λέω γιατί οι Sex Pistols είναι καλύτεροι για μένα από τους Clash ή από τους Ramones. Απλά γιατί οι Sex Pistols ήταν ο ορισμός του: ήρθα, γάμησα, ήρθαν τα πάνω κατω, εξαφανιστηκα, και καθήστε εσείς να μιλάτε για μένα όσο για κανένα άλλο γκρουπ. Για αυτό δεν πήγα να τους δω, δεν ταίριαζε με τους Sex Pistols ΜΟΥ αυτή η εμφάνιση, ασχετα που άμα πηγαινα θα μπορούσα να είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό μόνο και μόνο βλέποντας τον Rotten στην σκηνή. Ο μύθος των Clash ήταν αλλού, δεν είχε αυτο το “στιγμιαία μετάβαση από το 0 στο άπειρο”, ήταν πιο ομαλή η πορεία τους, και ακριβώς για αυτό είπα αυτό το περί “διαφορετικής περίπτωσης”. (ετσι και αλλιώς όλοι οι μεγάλοι, ξεχωριστές περιπτώσεις είναι, απλά να έχουμε να λέμε).

http://rocking.gr/news/Sti_fulaki_logw_diamarturias_me_tin_Greenpeace_brethike_o_prwin_mpasistas_twn_Clash/11353/

γιατί κάποιοι είναι ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ και στην ζωή.

Τον τιμάει άπειρα το όλο θέμα. Κράτησε ανωνυμία, εκτέλεσε χρέη βοηθού μάγειρα, συμμετείχε σε αγώνες της Greenpeace, τον συνέλαβαν…

ΠΟΣΟ RESPECT???

Πριν λιγο καιρο ειχα την εξης ερωτηση για τους συμφορουμιτες λατρεις των Clash.

H αληθεια ειναι, βεβαια, πως το φορουμ εδειξε πληρη αγνοια για τα γεγονοτα, καθως αυτα μας ειχαν …[I]προλαβει[/I] εδω και καιρο.

Κι αυτο, διοτι ο Mick στις 24/09/11 εδωσε μια συναυλια στο Λιβερπουλ προς τιμην των 96 θυματων του Χιλσμπορο το 1989.

Μαζι του ηταν οι [B]The Farm[/B] ως backing band (δεν τους ξερω, να πω αληθεια), καθως κι ο [B]Pete Wylie[/B] (τον οποιο, επισης, δε γνωριζω).

Το αξιοσημειωτο της υποθεση ειναι οτι ο Mick μετα απο παααρα πολυ καιρο (βασικα, χωρις να ειμαι σιγουρος, νομιζω για πρωτη φορα μετα τη φυγη του το 1983) τραγουδησε κι επαιξε γνωστες επιτυχιες των Clash, οπως τα [I]Stay Free[/I], [I]Should I Stay Or Should I Go[/I], [I]White Man In Hammersmith Palais[/I], [I]Armagiddeon Time[/I], καθως και ενα κομματι του απο τους Big Audio Dynamite.

Περισσοτερα για εκεινη τη βραδια υπαρχουν [B][U]εδω[/U][/B].

Στη συνεχεια, αποφασιστηκε η Justice Tonight Tour, η οποια βρισκεται σε εξελιξη, περιλαμβανει 6 συναυλιες στο νησι, οπως ειπαμε γινεται προκειμενου για τη “δικαιωση” των 96 θυματων του Χιλσμπορο και εχει αρκετους special guests (διαφορετικους καθε βραδια).

Αναμεσα τους μελη των [B]Primal Scream[/B], των [B]Stone Roses[/B], ο [B]James Dean Bradfield[/B] των Manic Street Preachers, καθως και αλλοι (που δε γνωριζω).

Περισσοτερα (και καλυτερα γραμμενα) για την περιοδεια γενικα, [B][U]εδω[/U][/B] και [B][U]εδω[/U][/B].

Μεχρι τωρα εχουν γινει τρεις συναυλιες, στις οποιες εχουν παιχτει (αν δεν κανω λαθος) τα [I]Train In Vain[/I], [I]Stay Free[/I], [I]Bankrobber[/I], [I]Clampdown[/I], [I]Armagideon Time[/I], [I]Should I Stay Or Should I Go[/I], [I]White Man (In Hammersmith Palais)[/I] και [I]Brand New Cadillac[/I].

Εδω υπαρχουν τα ρεπορτα απο τα λαηβ σε [B][U]Cardiff[/U][/B], [B][U]Manchester[/U][/B] και [B][U]Sheffield[/U][/B].

Συνοψιζοντας, ο Μick ξαναπαιζει κομματια των Clash για ενα πολυ ομορφο σκοπο (πραγμα αναμενομενο), πραγμα που σημαινει οτι αν ο Paul (πανω απ’ ολα), αλλα και ο Nicky θελουν να ξαναπαιξουν μουσικη και υπαρχουν οι προϋποθεσεις, ωστε αυτο που θα γινει να μην ειναι ξεπετα και να αντιστοιχει στο κυρος των Clash, θα μπορουσαμε να τους δουμε να παιζουν και μαζι πιθανον.

Δεν θελω να γινομαι κακοβουλος και σπαστικος αλλα η αληθεια ειναι οτι οι CLASH ηταν μερος της μουσικης βιομηχανιας right?

Ωραια…γιατι λοιπον το εναπομηναντα μελη(ακομα απορω πως ο Strummer εχει πεθανει και ακομα ζει ο πρεζακιας Headon που ειχε τρυπισει ολο το σωμα του :? αλλα τεσπα)να μη θελουν να παιξουν τα τραγουδια τους???

Ενταξει καποιοι θα τους κραξουν αλλα τοσες και τοσες μπαντες το εχουν κανει…Στο κατω κατω δεν ειναι και underground,αντιθετως απτις ποιο εμπορικες μπαντες…Οποτε δεν εγινε και τπτ:)

Justice for the 96…
Y.N.W.A.

to na les oti oi clash itan meros tis mousikis viomixanias pantws einai alithes, alla den einai oli i alitheia… itan meros tis mousikis viomixanias, xwris omws na paizei me tous kanones autis…

Mαλιστα.

Εισαι μερος της μουσικης βιομηχανιας, οταν σε ολη σου την πορεια τονιζεις οτι το μεγαλυτερο σου λαθος ηταν η υπογραφη στη (συγκεκριμενη, βεβαια) δισκογραφικη.

Οταν καταφερνεις ενας απο τους κορυφαιους δισκους ολων των εποχων (για καθε ειδος) να πουληθει σε τιμη single.

Οταν στο peak της πορειας σου, προτεινεις (και καταφερνεις) να πληρωθεις για δισκους μετα τα 200.000 πρωτα αντιτυπα.

Επισης, ειναι ντροπη να γραφεις το London Calling, γιατι γινεσαι εμπορικος.

Πραγματικα δεν με πειραζει που ειναι εμπορικοι οι clash…

Εχω αλλες αντιεμπορικες μπαντες να ακουω εξαλλου.Τους clash τους γουσταρω για αλλα πραγματα.
Και ναι ισως αυτοι να μη γουσταραν που ηταν εμπορικοι(που λεει ο λογος:roll:)αλλα δεν μπορουσαν να κανουν κατι.

Αν λες για το london calling που πουληθηκε σε τιμη σινγκλ εγω θυμαμαι καπου το 2000 με 2001 που το ειχα παρει το ειχα πληρωσει κανα 5χιλιαρο…

Οταν το should I stay… παιζετε παντου και το ξερει κ η κουτση Μαρια δεν τους λες και underground η αντιεμπορικους…

Εξαλλου απτο calling και μετα εκαναν ανοιγμα σε μεγαλητερο κοινο περα απτα στενα ορια του punk

Διορθοσεμε αν κανω καπου λαθος

Το London Calling πουλιοταν σε τιμη single την εποχη που κυκλοφορησε.

Δε νομιζω οτι τους ειπε κανεις underground ή αντιεμπορικους.

Εσυ λες οτι η στροφη εγινε απο το London Calling και μετα, εγω λεω ακομα πιο πριν απο το Give 'Em Enough Rope.

H διαφορα μας ειναι οτι εσυ αποκαλεις αυτη τη στροφη προσπαθεια να γινουν εμπορικοι, ενω εγω τη λεω προσπαθεια μερικων ευφυεστατων μουσικων να ικανοποιησουν τις μουσικες τους ανησυχιες.

Και, πραγματικα, τους ειμαι ευγνωμων για αυτη τη στροφη.

(Χωρις να εννοω οτι δε λατρευω τα δυο πρωτα)