Jethro Tull

ποιος ειναι ο αγαπημενος σας δισκος/oι, η αγαπημενη σας εποχη κ η αγαπημενη συνθεση(μουσικων ενοω) απο αυτο το υπερτατο group?

Δισκοι: passion play, Aqualung,Minstrel in The Gallery, Stormwatch,Stand up,Heavy Horses
αγαπημενη εποχη:1972 - 1975
αγαπημενη συνθεση:με Glascock sto bass , barlow drums, Evans k Palmer…

βασικα μου αρεσουν τα παντα απο Tull k απο 80 ακομα αν εξερεσουμε to under Wraps
το 90 πιστευω οτι τα σπανε Roots to Branches…

Aqualung, Thick As A Brick , Minstrel In the Gallery, Songs From The Wood

Aqualung…

__Benefit, Aqualunh, Thick As A Brick, Song From The Woods, Stang Up, This Was…

Songs From the Wood,Benefit…Aqualung…
Barre,Evan,Hammond,Barlow

Αqualung, Stormwatch

Μόνο το Αqualung έχω ακούσει και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. Ενδιαφέρουσα μπάντα. Καμιά άλλη προτεινόμενη κυκλοφορία για να ακούσω?

Καταρχάς… :o :o :o 8O 8O 8O
Δευτερον, έχουν αναφερθεί αρκετά albums πιο πάνω… Τώρα αντικειμενικά ποιό να τσεκάρεις είναι δύσκολο να πείς, γιατί προσωπικά θεωρώ ότι οι Jethro Tull δύσκολα “στραβοπατάνε” :wink:

Κοίτα για να κάτσω ν ακούσω όλα τα παραπάνω δεν παίζει γιατί θα βαρεθώ. Αλλά ένα δύο καλά-αντιπροσωπευτικά του σχήματος θα τα τσέκαρα ευχάριστα… :wink:

Ε τότε εγώ θα σου πρότεινα: Thick As A Brick & Passion Play. Ο ορισμός του progressive!! Προτιμώ πιο πολύ το Thick… αλλά και το άλλο δεν πιάνεται! 8)

αυτα που λεει ο eagle εινα πολυ καλα…!
εγω θα σου προτινω κ το Benefit

ρε Turin ημουνα τοσο σιγουρος πως θα πεις το songs from the woods! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
αμα μου πεις οτι κ σενα δεν σου αρεεσει το Stormwacth δεν θα το αντεξω αληθεια… :stuck_out_tongue:
θα μου πεις γιατι? γιατι παντα με οποιους μιλαω που γουσταρουνε Tull μου λενε κατι τετοιο :stuck_out_tongue:

Aν σου πω οτι ακόμα δεν έχω ακούσει τον δίσκο…Εχει καταντήσει γελίο.Για κάποιο λόγω δεν τον έχει κανένας γνωστός μου και δε τον έχω βρεί ούτε με torrents ούτε στο DC++(!).Σε κάνα δισκάδικο λες να υπάρχει;Πάντως όταν το βρω θα σου πω.

Δεν εβαλα το stand up και το Thick as a brick προηγουμένος που μου αρεσουν εξισου…

θα το βρεις κ σε επανακυκλοφορηση παρακαλω!!! με Bonus tracks που γαμ…
αν εχεις ακουσει απο το Little light Music(live) το New Day Yesterday κατι θα σου θυμησει το kelpie…:wink:
βασικα Turiν ολα λενε απο Tull καθε δισκος αλλο ειδος μουσικης…

Ενδιαφέρον…Θα ψάξω μόλις ανέβω Θεσσαλονίκη

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα…

[quote=“Turin”]
Ενδιαφέρον…Θα ψάξω μόλις ανέβω Θεσσαλονίκη

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα…[/quote]

απο δεκαετια 80 τι προτιμας?

Κατα σειρά προτίμησης:

1.The Broadsword and the Beast(Εκτος απο το watching me watching you που με ξενίζει για καποιο λόγο )
2.Crest Of a Knave
3.Rock Island
4.Under Wraps(Αρκετά καλός αλλά παραείναι ηλεκτρονικός για τα γούστα μου )

Το Α δεν το έχω ακούσει…ακόμα.

Καλά γενίκα και οι 4 είναι πάρα πόλυ καλοί δίσκοι.

Βρηκα το Stormwatch(και ότι μου έλειπε από Kayak!Άσχετο.Απλά χάρηκα και το ανέφερα) :wink:

Αν και δεν μου αρεσει πολυ το ειδος αυτο,το Aqualung μου φανηκε αρκετα καλο.Ειδικα το σολακι του ομωνυμου μαμαει!

κ εγω ακριβως με την ιδια σειρα τα γουσταρω…
το Α εχει Δυο κοματαρες (Black Sunday k The Pimers Manrten.s Jig) κατα τα αλλα μετριο…
περιμενω σχολια για το Stormwatch :wink:

Τρελά ατμοσφαιρικό!!!Πολύ ωραία solo…Γα$@ει!!!

Οτι εχω ακουσει απο Tull σπερνει!!

Το Stormwatch ειναι μακραν το καλυτερο!!! για μενα παντα και ακολουθουν Thick as a Brick που βασικα ειναι το καλυτερο αλλα δεν το μετραο γιατι ειναι 2 20λεπτα Prog κομματια.
2.Μinstrell in the gallery
3.stund up
4.Roots to Brunches - Aqualung και μετα ολα τα αλλα ειναι το ιδιο ωραια!!!

Απιστευτη μπαντα!!! και αυτος ο Barriemore barlow ειναι τρελος…
και ο Glen Cornick επαιζε τ’αντερα του (68-70 η 71) αν σκευτουμε την εποχη και το ειδος παντα!!!