Judas Priest (χωρις KK Downing) - Whitesnake - Opeth - Firewind etc July 5th Athens

ετσι… καλα τα λες!!!

ας πω κ γω τη μαλακια μου σε μπουλετποιντς

  • Οπεθ δεν εχω καμια επαφη αλλα ηταν ακσιολογοι κ ο Ακερφελτ πολυ επικοινωνιακος (αν κ μιλουσε λιγο πολυ). Φαινεται παντως πως ο ηλιος νταλα δεν τους πηγαινε

  • Γουαητσνεηκ περασε πολυ ευχαριστα η ωρα αλλα η αληθεια ειναι πως δεν ηταν κ ρεσιταλ εμφανισης

  • Κοβ γενικα σκηνικα φανηκε οτι το κατεχει φουλ αλλα η φωνη σε πολλα σημεια δεν πολυεβγαινε

  • σετλιστ αθλιουτσικο —> δε βγαινεις με Μπεστ Γηαρζ στο λαηβ, δεν κανεις μεσαιο μερος με κουνουργιο-καινουργιο-σολο-σολο-σολο-καινουργιο μιλαμε για τρελη κοιλια αν κ το Φορεβερμορ φανηκε ωραιο κομματι

  • το σολτζερ οβ φορτσουν ηταν εκπληκση παντως κ ηταν πσιλοανατρχιλα

  • ο Νταγκ παιχτουρα, ο αλλος ηταν λιγο ανουσιος, ο μπασιστας λιγο φαντασμα, ο ντραμμερ καλο παιχτακι αλλα φουλ ποζερας

  • Λαβ Εηντ Νοου Στρεηντζερ, Στιλ Οβ Δε Ναητ, Φουλ Φορ ΓΙορ Λοβιν χαηλαητς, το Χηαρ Αη Γκοου Αγκεν και το Ιζ Δις Λαβ που τοσο καιρο τα κραζω λαηβ ηταν τουμπανα

  • Αγαπη για τον τυπα που φωναζε στο Σολτζερ Οβ Φορτσουν

  • Αγαπη κ για τον τυπα διπλα μου που ζητουσε τον Κοβ για αμυντικο χαφ

και παμε στους Πριιιιιστ…

  • το μπασιμο με Ραπιντ Φαηαρ τουμπανο

  • η Τριαδα ανατριχιαστικα τελεια

  • το Βικτιμ κ το Χελ Μπεντ Φορ Λεδα φουλ εκσπερματωση

  • το Νταηαμοντς & Ραστ κ το Γκρην Μαναλισι ειναι απο τις επικοτερες διασκευες που εγιναν ποτε κ το καταλαβαμε κ παλι

  • Μπρεηκιν Δε Λο οσο υπερεκτιμημενο κ αν ειναι, λαηβ ηταν καβλωτικο κ το ιδιο ισχυει κ για Πεηνκιλα

  • Προφεσυ λειτουργησε πολυ καλα κ ο ασημι μανδυας ειχε ενδιαφερον

  • Τζουντας Ραηζιν κρυφο χαηλαητ

  • Νεβερ Σατισφαηντ, Σταρμπρεηκα, Χεντιν Αουτ απροβλεπτα κ αρκετα ανατριχιαστικα

  • Τερμπο Λαβα το κσεραμε ΟΛΟΙ οτι ειναι φουλ συναυλιακο

  • Ελεκτρικ Αη, Γιουβ Γκατ Εναδα Θινγκ Καμιν, Λιβιν Αφτερ Μιντναητ ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ

  • οτι κ να πω για καραφλα ειναι λιγο. Οταν ειδα Ντιο πιστεπσα οτι δεν προκειται να μου δωσει τα μυαλα στο χερι αλλος τραγουδιστης. Αη γουοζ ανμπηλιβαμπλυ ρονγκ. Φευγανε οι τσιριδες σα να μην υπηρχε αυριο

  • ΔΟΚΣΑ κ ΤΙΜΗ στο Γκλεν που εδεικσε σε τι διαφερουν οι ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ απο τους κιθαριστες. Μεγαλη παιχτουρα -το περιμεναμε αλλωστε-, διακριτικη σκηνικη παρουσια, πραγματικα ΓΙΓΑΝΤΑΣ

  • κ συνειρμικα παμε κ στο πιθηκι: η μερα με τη νυχτα με τον Τιπτον. Ειπαμε πσιλοκσερει να παιζει αλλα οταν αναπληρωνεις ενα απο τα πιο δυσαναπληρωτα κενα στη ροκ μουσικη, απλα καθεσαι στη γωνια σου, το βουλωνεις κ χωνεις κανα ριφφ. Δεν πηδας σαν το κατσικι χαμογελωντας στο κοινο κ κανοντας ποζεριες.

  • ΔΕΟΣ για τη φιγουρα του σεβασμιου γεροντα στα δεκσια της σκηνης. Οι μεγαλοι μουσικοι δε χρειαζονται επιβεβαιωση κ μπορουν να εμπνεουν σεβασμο ενω απλα παιζουν ηρεμα κ σχεδον ακινητοι στη γωνια τους. Ενας απο τους πιο υποτιμημενους μουσικους εβερ.

  • ο Σκοτ απλα ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ. Χωρις τις ποζεριες του παπαρα των Γουαητσνεηκ εδεικσε ποσο χταποδι ειναι.

  • Σετλιστ τρομερο αν κ ποτε κανεις δε θα ειναι 100% ικανοποιημενος απο ενα σετλιστ. Εγω πχ θα εβαζα Ρεητζ αντι Μετσαλ Γκαντζ, Ραν Οβ Δε Μιλ αντι Νεβερ Σατισφαηντ, Τατς Οβ Ηβολ αντι Πεηνκιλλα, Ριππα αντι Σταρμπρεηκα, κ θα χωρουσα καπως Λαβ Μπαητς, Σαβατζ κλπ κλπ

  • Αγαπη για το συνθημα Ειναι Θεος Ο Καραφλος κ για την αντιδραση του Μεγιστου

  • γενικα δηλαδης τελειοτητα κ δεος κ αντριχιλα κλπ απλα κανουμε ολοι νοερο φωτοσοπ στα αριστερα της σκηνης

  • καλη προσελευση

  • σκατα στα ΜΜΜ που μας πρηκσανε τον πουτσο

  • σκατα στον τακσιτζη

Περα του οτι εισαι ο λερης, κανονικα πρεπει να σου διαγραψουν το ποστ για τη γενικοτερη εικονα, αλλα για εδω πρεπει να φας και μπαν…

Μου άρεσε :

  • Που βρήκα πρόσκληση (γιατί να πληρώσω να δω τους Judas Priest χωρίς τον Κ.Κ. Downing απλά δεν γίνεται)
  • Ότι οι Halford, Hill ,Tipton και Travis έκαναν την καλύτερη live εμφάνιση τους στη χώρα μας
  • Το setlist (και ειδικά η μαγική τριάδα ,που αναφέρθηκε πιο πάνω)
  • Το show (είναι η 4η φορά που τους βλέπω και αυτή τη φορά δεν υπήρχαν περικοπές στην παραγωγή)
  • To Blood Red Skies live !
  • Που το Victim Of Changes θα γαμεί πάντα όσες φορές και να το ακούσω
  • Που είδα γονείς με τα παιδιά τους να κάνουν air-guitar και να διασκεδάζουν
  • Ειδικά η απόδοση του Halford και η τρομερή σκηνική του παρουσία
  • Που μονολογούσα από μέσα μου ,φώναζα δυνατά ,σκεφτόμουνα ότι αυτό είναι HEAVY METAL

Δεν μου άρεσε :

  • Οπου στις πρώτες μπύρες που πήρα στο περίπτερο, μου είπε ο καριόλης 3,5? ( έχει χάρη που ήμουν χαλαρός χθες)
  • Ο υποτονικός κόσμος ,κυρίως προς τα πίσω και τις εξέδρες (αν αυτή είναι η τελευταία φορά που παίζουν ever live οι Priest ,τότε δεν δώσαμε ως ελληνικό κοινό το κάτι παραπάνω)
  • Που το solo του Blood Red Skies το έπαιξε ο κιθαρίστας στα αριστερά της σκηνής (όπως βλέπουμε)
  • Που ο Rob μάλλον έχει διαβάσει ή ακούσει τη δυσαρέσκεια των fan για την αλλαγή του κιθαρίστα και προσπαθούσε να μας «τον περάσει» . Rob είσαι στις καλύτερες φωνές του χώρου ever , είσαι ο Metal God , είσαι σημαντικός για τους Priest αλλά αυτό δεν προσπερνιέται εύκολα.
  • Το Breaking the law (το Δεκέμβρη του 2000 ,στη συναυλία στο Ρόδον ήταν ultimate συναυλιακή στιγμή ΟΛΟΙ να τραγουδάνε τους στίχους και να κοπανιούνται , με τον Rob να μένει άφωνος. Αυτό το vibe δεν αναπαράγεται εύκολα σε ανοιχτό χώρο με ποικίλο κόσμο.)

Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι ότι το συγκεκριμένο live θα μπορούσε (υπό άλλες συνθήκες) να είναι το νο.1 (ή έστω στα top-3) heavy metal live στη χώρα μας μαζί με αυτό των Metallica του ?93 .
Αρκεί να αναλογιστούμε την εποχή που ζούμε ,στην οποία οι metal «ήρωες» έχουν πεθάνει ,η έκπληξη ενός τραγουδιού στο setlist είναι ανύπαρκτη και η πληροφόρηση για την απόδοση και τα σκηνικά είναι δεδομένη από πριν.
[B]Εν κατακλείδι Judas Priest = Heavy Metal .[/B]

Aυτό ακριβώς έλεγα στην παρέα μου καθώς βγαίναμε χθες!
Οι Metallica στη Ν. Σμύρνη μου ήρθαν και εμένα στο μυαλό! Με τη κύρια διαφορά να είναι πως εκεί είχες τριαντάρηδες να περιοδεύουν έχοντας βγάλει τον καλύτερο δίσκο της καριέρας τους ενώ εδώ είχες μία μπάντα βετεράνων να κάνουν αναδρομή σε μία τεράστια καριέρα και να αποδεικνύουν πως “το’χουν” ακόμα!

Τον εμπορικότερο, όχι τον καλύτερο. Εκπληκτικό το Black Album, άλλαξε πολλά πράγματα στη μουσική, αλλά πάει από τρίτο και πίσω στα καλύτερα των Metallica 8).

OK, έστω. Μπορεί Master και Ride να είναι και καλύτερα από πλευράς συνθέσεων απλά το Metallica υπερισχύει για μένα γιατί είναι και αυτή η παραγωγή που σκοτώνει! :roll:
Ας μην ξεφύγουμε άλλο off topic όμως!

Τα ειδα γι’αυτο και τα αναφερω…τι να πεις κωλοζωα…

Σημασια εχει οτι οι Priest γαμησαν και αυτο κραταω εκ των υστερων πλεον…

Απλά να αναφέρω πως για το μποτιλιάρισμα φταίνε τα φανάρια και πως είναι καθαρά θέμα της τροχαίας/αστυνομίας να αναλάβει και όχι του διοργανωτή …

Παίζει και να μαι η μοναδική φανγκερλ των οπεθ εδω μέσα?:stuck_out_tongue:
Ας τα πω κι εγω με τι δικη μου οπτικη.

φτανω στον Πόλο μεσημεράκι, με το βιβλιο ιστοριας στο χερι καθως εκανα μεγαλη διαδρομη κι εγραφα σημερα (γαματα εγραψα), από τα πρώτα καμμένα που ήταν εκεί κάτω από τον ήλιο. Τι τρέξιμο μολις άνοιξαν οι πόρτες δεν λέγεται. Καβάτζα το κάγκελο για τα 3 πρώτα συγκροτηματα όλοι παρέα. Στα της συναυλίας τώρα.

Karma violence: συμπαθητικοί, αντέχονταν και παίξανε και ΡΕΙΝΙΝ ΜΠΛΟΝΤ. Εμένα μου ανοιξαν την πρεξη παντως.

Firewind: Ποτέ δεν τρελάθηκα με την παρτη τους, απλά σαν θηλυκο κι εγώ πέρασα την ώρα μου χαζεύοντας τον γκας.

OPETH: Ακολουθεί άποψη καμμένου, μπιγουεαρ. Το οφισιαλ τινεητζ φανκλαμπ τους (λολ) στημένο όλο στο κάγκελο, πανό, ιστορίες, πορωση κτλ. Αντικειμενικά, ο ήχος τους ήταν τέλειος, ακουγόταν κάθε νότα κάθε οργάνου ξεχωριστά. Υποκειμενικά, ΟΙ ΜΑΝΑ ΜΟΥ. Ακουσα για πρώτη φορά το face of Melinda και με πηραν τα ζουμια. Κλασσικές αξίες και τραγουδι στα υπόλοιπα. Κλασσικά κρύα αστεία του Μιχαλάκη. Δυστυχως λίγα κομμάτια λόγω της διάρκειάς τους και της διαθέσιμης ώρας. ΤΙ να σας πω παιδια, εγώ τους αγαπάω, έπαιξαν απίστευτα χθες και ανυπομονω να το ξαναδω αυτό.

Whitesnake: ΟΙ φαν να με συγχωρουν, τους Whitesnake αποφάσισα να ρισκάρω να τους χάσω, και τελικά έκανα καλά γιατι απεκτησα κάτι πολύτιμο για μένα, τζίφρες από οπεθ (που όσο φαν κι αν είμαι ξέρω ποσο ντιβες είναι αλλά καταφέραμε με χιλια ζόρια να περάσουμε μεσα τα μπουκλετ μας και να υπογραφθουν. Έτσι κι αλλιώς ποτε δεν κάηκα με τα φίδια, 2 κομματια αγαπημένα που θελα να ακουσω τα ακουσα, και το ευχαριστηθηκα πολύ.

JUUUUDAS PRIIIEST!: Σαν παιδί κι εγώ, να βλέπω για πρώτη φορά το πρώτο χεβι μεταλ συκγρότημα που ακουσα δεν ήταν και λίγο. Τόσα είχα ακουσει για το σοου και την απόδοση των πριστ αλλά να το βλέπεις με τα ίδια σου τα μάτια ήταν αλλιώς. Τους είδα από πίσω πίσω και από αρκετα μπροστα, ο ήχος παντου τέλειος, το συναίσθημα παντου συναρπαστικό. Δεν βαρεθηκα στιγμη το θεο να αλλάζει δερμάτινα, ένιωσα το κάθε κομμάτι ξεχωριστα, “χόρεψα”, διασκέδασα, με πήραν τα ζουμια ξανα μανα στο diamonds & beyond the realms, άκουσα κλασσικά κι αγαπημένα κομμάτια. Γουαου ακομη δεν μπορω να το συνειδητοποιήσω βασικά.Ενθουσιασμένη που επιτελους κατάφερα να τους δω. Η χθεσινη μερα ήταν σοτ συνολο της απίστευτη!

thumbs down.
-στους φτιαγμενους 50ρηδες που επεφταν πανω στον κοσμο για να ανοιξουν χώρο κι ενοχ΄λουσαν τους παντες, αν ειναι κανείς σας εδώ, προτείνω στην επομενη συναυλία κερκίδα. Μπορεί να μαι για σας πολύ τσουτσέκι για να ακούω πρηστ κι επρεπε να βγάλετε απο τη μεσα εμενα και τα αλλα πιτσιρίκια γιατι είστε τόσα χρόνια φαν των πρηστ και επρεπε να κανετε τη βλακεια σας, αλλά την πατήσατε και την αγκωνιά που φαγατε αμφότεροι δεν τη μετανιώνω.
-στις τιμες
-στο μπαχαλο στο παρκιν
(αλλά αυτά ήταν λεπτομέρειες :smiley: )

thumbs up
στο θεο φίλο μου που φεύγαμε μαζί και δεν θυμόταν που είχε αφήσει το αυτοκίνητο :lol:

καλα, δεν μπορεί για αυτό το θέμα ο διοργανωτής να κάνει ενα τηλ σε αστυνομια και να ενημερωσει σχετικα ???

Νομίζω είναι υποχρεωμένοι να ενημερώνουν για τέτοια event, τώρα αν οι άλλοι θα ενδιαφερθούν είναι άλλο θέμα … αν έπαιζε καμιά Βίσση φυσικά δεν θα γινόταν τπτ τέτοιο …
Όχι πως δεν θα το ήξερε η αστυνομία βέβαια … (εδώ τι μάρκα σώβρακο φοράω ξέρει :lol:)

[SIZE=“5”]respect[/SIZE]στους τυπους που φωναζαν[SIZE=“5”]κατω τα κινητα ρεεεε[/SIZE]painkiller και breaking the law πολυ ξυλο μιλαμε.απ’τη μεση εφτασα 2η σειρα.ουτε που το καταλαβα.για crowdsurfing να σηκονοντε πιο αδυνατοι.μας εφυγε η μεση.γενικα παντος εβλεπα στα προσωπα του κοσμου,ετσι μια ικανοποιηση μια ευχαριστηση.κατα τη διαρκεια και μετα το live.αντε μεχρι το επομενο

Ηρθε η ωρα να πω και εγω την γνωμη μου για χτες, τωρα που βρηκα χρονο, αν και βρισκομαι ακομα σε εκσταση.

Τι [B][SIZE=“3”]ΘΕΟΙ[/SIZE][/B] που ειναι οι Judas Priest? [B][SIZE=“3”]AAAAA…[/SIZE][/B]

Ας ξεκινησω απο την αρχη ομως. Εφτασα στον χωρο οταν επαιζαν οι Firewind και μεχρι να βρεθουμε με φιλους κτλ και να κατσουμε να τους δουμε προλαβα τα 3 τελευταια κομματια. Καλοι ηταν, κεφατοι και με ενεργεια.

Μετα ηταν η σειρα των Opeth. Δεν ειμαι φαν, εχω ακουσει κανα 2 δισκους ολοκληρους και καποια κομματια απο τους αλλους. Μου φανηκαν στο live οπως και στους δισκους, με πολυ ωραιες μελωδιες, εξυπνες εναλλαγες στα φωνητικα, αλλα καπως κουραστικοι. Μεγαλα κομματια με παρα πολλες αλλαγες. Δεν τους βοηθησε και η ωρα και ο ηχος. Ο Akerfeldt πολυ συμπαθης παντως και το σκηνικο με τις ελιες πολυ γελιο… Περασε η ωρα, χαλαρα.

Παμε στους Whitesnake. Κατα αρχην ηταν απειρως καλυτεροι απο την συναυλια στο Καραϊσκακη με τους Scorpions που τους ειχα δει. Το setlist μου αρεσε, το Forevermore κομματαρα. Ολοι στην μπαντα ηταν πολυ ενεργητικοι και γουσταρω με τα χιλια τον Doug Aldrich. Ο Coverdale ηταν πολυ κινητικος και ορεξατος, αλλα η φωνη μετριοτατη προς κακη. Πολυ καλυτερη απο το Καραϊσκακη, αλλα και παλι δεν… Βραχνιασμενος, οι τσιριδες δεν του βγαινουν πια και ηταν μεγαλη απογοητευση που παιξαν 10 τραγουδια ολοκληρα, μισο το Slide It In, πολυ λιγο a cappella το Soldier Of Fortune και ειχε 2 σολο απο τους κιθαριστες και τον ντραμερ. Μου την εσπασε αρκετα αυτο. Στα τραγουδια που παιχτηκαν κανονικα παντως γουσταρα τρελα και βοηθησε στα φωνητικα και ολη η μπαντα, οποτε ηταν καλο το τελικο αποτελεσμα. Αλλα δυστυχως πλεον ο Coverdale εχει παρει τον κατηφορο φωνητικα, το πνευμα προθυμο, αλλα το λαρυγγι δεν. Περασα καλα παντως.

Και μετα ολα εσβησαν. Η ανυπομονησια χτυπησε κοκκινο καθως περιμεναμε τους Priest να βγουν… Σηκωθηκε το πανο που εγραφε Epitaph και μολις επεσε… [B]Ο ΠΑΝΙΚΟΣ[/B]. Ξεκινημα που τσουρουφλιζει με Rapid Fire και το κοινο να παραληρει… Ημασταν παρεα 8 ατομα και εκει βρηκαμε και τον Martian, τον Elric με τον αδερφο του και τον Deathakia, αλλα με το σπρωξιμο που επεσε και τον χαμο που εγινε απλωθηκαμε απο εδω και απο εκει. Ειδα το live απο 3 σημεια, πλαγια δεξια οπως κοιτας την σκηνη κανα 10αρι μετρα απο το καγκελο, μετα στο καγκελο εκει πλαγια δεξια και απο το Night Crawler και μετα ημουν δευτερη σειρα απο το καγκελο κατω απο τον Tipton οπου και βρηκα και τον Rasputin που ηταν “καγκελατος”… Τα συναισθηματα που ενιωσα σε αυτο το live δεν περιγραφονται ευκολα. Πραγματικα αδυνατω να μεταφερω με ακριβεια τις ανατριχιλες, την πωρωση, την εκσταση στην οποια βρισκομουν. Οι [B][SIZE=“3”]ΘΕΟΙ[/SIZE][/B] μας εδωσαν τα μυαλα στο χερι… Τα εσπασαν κυριολεκτικα, ηταν τελειοι, τοσο τελειοι που ξεπερασαν καθε αισιοδοξη προσδοκια… Ο Tipton μεγαλη μορφη, φοβερος παικτης και γουσταρε πολυ και αυτο φαινοταν. Ο Hill βραχος, πολυ σεβαστη μορφη και συνεχεια χαμογελαστος. Ο Travis ογκολιθος, το παιξιμο του ειναι απο αλλο πλανητη, απο τους πιο καλους ντραμερ στο metal. Ο καινουριος τωρα ο Richie Faulkner που ειχα περιεργια να δω πως θα τα παει παικτικα ηταν σωστος. Απο εκει και περα εμενα δεν μου προκαλεσε αρνητικα συναισθηματα οπως σε αλλους, απλα αδιαφορος, τον κοιταγα πολυ λιγο. Μου ελειπε ο KK πολυ, το περιμενα αυτο και ετσι εγινε. Αφησα τελευταιο τον Halford. Τι να πω τωρα για τον Metal God? Αξιο το προσωνυμιο, ο [B][SIZE=“3”]ΘΕΟΣ[/SIZE][/B] μας ισοπεδωσε, οι ερμηνειες του ηταν ονειρικες, μεγαλειωδεις… :bow2:Τα εδωσε ολα, οι κραυγες του εβγαιναν τελεια… Και ηταν και ορεξατος, κινητικος, περναγε καλα και το μετεδιδε αυτο στο κοινο που τον αποθεωνε. Και αξια…

Τωρα για το setlist το ξεραμε απο πριν οτι θα ηταν απλα μαγικο… Στο Victim Of Changes αρχισε να κλεινει η φωνη μου και ο Halford το απογειωσε. Σε ολα μου αρεσε η ερμηνεια του, αλλα αυτο που εγινε απο το Beyond The Realms Of Death μεχρι το τελος ηταν απεριγραπτο… Οι κομματαρες να σκανε μια, μια και να σε βυθιζουν ολο και βαθυτερα στην εκσταση και την πωρωση. Αυτο ειναι [B]Heavy Metal[/B] κυριες και κυριοι… :metal:

Μετα το live εσταζα απο ιδρωτα, γυρισα σπιτι με καποιες μελανιες και την καρδια μου γεματη απο ενθουσιασμο και ευχαριστηση. Απο τις καλυτερες συναυλιες της ζωης μου, σας ευχαριστω [B][SIZE=“3”]METAL GODS[/SIZE][/B]. :bow:

Αυτό χθες δεν ήταν συναυλία αλλά ταξίδι στο χρόνο!!! Απλά απίστευτο μοναδικό!!!
Ευκαιρία για όλους που είμασταν μικροί τη δεκαετία του 80 κ δεν μπορούσαμε να δούμε τέτοια συγκροτήματα!!

Πάρα πολύ καλοί οι Whitesnake κ όσο για τους Judas Priest λες κ ήρθαν από άλλο πλανήτη!!! Είναι στο 60+ κ το χουν κ με το παραπάνω!!!

Δεν είδα πέρυσι τους ίδιους κυρίους να κάνουν τα ίδια στο Eject με FNM και Bad Religion στην ίδια περιοχή ,στο κλειστό.Βέβαια εκεί είχαν μαζευτεί καμια πεντακοσαριά άτομα και μόνο από το χεράκι δεν παίρνανε τον κόσμο για να τον βάλουν μέσα.Μάλλον όπου τους παίρνει όπως και κάτι άλλοι φίλοι μας.

Ας πω κι εγω 2-3 πραγματακια για το λαιβ

Εφτασα κανα 10λεπτο πριν βγουν οι Firewind που ειχαν πολυ καλη αποδοση, ενεργεια αλλα πρωτον ο ηχος δεν ηταν και ο καλυτερος δυνατος και ο τραγουδιστης σε 1-2 φασεις μου τα χαλασε λιγο…δεν γινεται ο 60χρονος Χαλφορντ να παταει κατω με την αποδοση του εναν 40ρη…γενικα πολυ καλο opening act

Οι Opeth γενικα ανηκουν στα αγαπημενα μου συγκροτηματα αλλα πριν παω θεωρουσα οτι δεν κολλανε με το συγκεκριμενο line-up και εν μερει επαληθευτηκαν οι προβλεψεις μου…μονο οι die-hard fans τους εδειχναν να γουσταρουν…η ιδια η μπαντα ειχε οπως παντα καταπληκτικη αποδοση με μονη παραφωνια τον μετριο ηχο και τα brutal φωνητικα του Akkerfeldt που δειχνει οτι πλεον δεν τα πολυεχει. Ειναι μαλλον ενας απο τους λογους που το σετ ειχε πολλα ηρεμα κομματια και που ο επομενος δισκος δεν θα εχει death growls…

Στους Whitesnake δεν γινεται να ειμαι αντικειμενικος γιατι ανηκουν στις αγαπημενες μου μπαντες ολων των εποχων και ο David ειναι για ‘μενα η μεγαλυτερη ΡΟΚ φωνη (κοντραρεται με λιγους οπως πχ Plant & Gillan). Πριν παω, και διαβαζοντας διαφορα σχολια περιμενα την αποδοση τους να ειναι αθλια κυριως λογω της φωνης της γριας…προσωπικα, εμεινα ΜΑΛΑΚΑΣ μετα απο την εμφανιση τους…πολλα σκαλια παραπανω απ’ αυτο που ημουν προετοιμασμενος να ακουσω…ειδικα ο David σαν αιωνιος εφηβος με το πουκαμισο ξεκουμπωτο μας ταξιδεψε με το σοου του σε μερες 1987 για τη φωνη του, δεν νομιζα να ειχε κανεις μεγαλες προσδοκιες ομως κι εκει ηταν αξιοπρεπεστατος στα δικα μου αυτια αλλα ειπαμε εγω ειμαι φαν και η αποψη μου δεν ειναι αντικειμενικη με τιποτα…βεβαια υπηρχαν πολλες παραφωνιες οπως η απουσια του Crying In The Rain (προσωπικα το αγαπημενο μου τραγουδι τους) και του ανεπαναληπτου Αin’t No Love In The Heart Of The City…κιθαρισταρες ο Reb Beach & o Doug Aldrich λιγο μικροτερο να ηταν το σολο τους θα ημασταν μια χαρα…το rythm section φοβερο αλλα σιγουρα ο Tichy & o Devin δεν συγκρινονται με τον Aldridge και τον Mendoza…τελος, για intro θα προτιμουσα Bad Boys ενω απο τα καινουρια κομματια το κορυφαιο ηταν σιγουρα το Forevermore…

Μετα απο τον κυριο ανταυγεια, περναμε στον καραφλο…οι Judas Priest ανηκουν στο πανθεον των μεταλ συγκροτηματων και στο λαιβ αυτο μας απεδειξαν περιτρανα το γιατι…χωρις πολλα πολλα, μας αφησαν με τα πουλια στο χερι και τα μυαλα στα καγκελα…το setlist ηταν ονειρικο ειδικα για μενα που τους εβλεπα για πρωτη και οπως ολα δειχνουν τελευταια φορα…κυριολεκτικα δεν χωρανε λογια για τα τραγουδια που παιχτηκαν χτες το βραδυ απλα να πω μονο 6 λεξεις BLOOD RED SKIES, VICTIM OF CHANGES…οπως δεν χωρανε λογια και για την αποδοση της μπαντας…ο καινουριος κιθαριστας προτι ηταν στην αλλη μερια απο αυτην που καθομουν εγω, απ οσο ειδα ηταν και πολυ καλος παικτικα αλλα και οσον αφορα το attitude ΟΜΩΣ Ο Κ.Κ. ειναι απλα στεγνα και αναντιρρητα ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ…μαζι με τον θεο Glenn ειναι ισως το καλυτερο μεταλ κιθαριστικο διδυμο…ο Ian στο μπασο ηταν συνεχεια με ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια και ο Σκοτ πρεπει να ειναι διασταυρωση ανθρωπου με χταποδι…επισης, ειχε και γαματο artwork στα τυμπανα…ο Glenn…αυτος ο τυπος…που αν δεν υπηρχε αμφιβαλλω αν θα υπηρχε η μουσικη που ακουμε…αυτος λοιπον ΓΑΜΗΣΕ ΚΑΙ ΕΔΕΙΡΕ…οπως ειπαν και αλλοι εδω δεν παιζει να υπαρχει πιο υποτιμημενος κιθαριστας απ αυτον και τον Κ.Κ… Για το τελος ο καλυτερος της βραδιας…παμε ολοι μαζι με ρυθμο ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ Ο ΚΑΡΑΦΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ…ο τυπος ειναι 60 χρονων και παταει κατω πολλα 30χρονα δηθεν τραγουδιστακια με τη φωναρα που εχει…δεν λεγεται αδικα Metal God…μας πατησε χαμω με την σκηνικη του παρουσια και πανω απ ολα με τις ερμηνειες του που εμοιαζαν βγαλμενες απο το 1985…μετα απο το Breaking The Law εκλεισε η φωνη μου…αλλα σταρχιδισμος…το στναισθημα που εχω μετα απο τη συναυλια δεν αναπληρωνεται με τιποτα και οσοι δεν ηρθαν πραγματικα εχασαν…

Εν κατακλειδι, ηταν μια καταπληκτικη συναυλια με αποδοσεις ανω του 7/10 απο ολα τα γκρουπ, και [B]ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟΥΣ METAL GODS ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΡΑΔΙΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΦΟΡΟΣ ΤΙΜΗΣ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ…[/B]

[B][SIZE=“5”]JUDAS PRIEST KAI TA MYAΛΑ ΣΤΟ ΜΠΛΕΝΤΕΡ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ[/SIZE][/B]

[SPOILER][B][SIZE=“7”]HEAVY METAL ΡΕ ΜΟΥΝΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑAA[/SIZE][/B] :metal:[/SPOILER]

[SPOILER]Ετσι και ξαναδω κανα μαλακισμενο της ηλικιας μου να τραβαει βιντεο με το κινητο θα του το δωσω να το φαει…δες το λαιβ ρε μαλακα και ασε τα γαμημενα τα βιντεακια…σπασικλακι…ετσι κι αλλιως σκατα ποιοτητα θα εχουν…αιντε το παραχεσανε καποιοι (δεν το λεω μονο για αυτο το λαιβ αλλα γενικα το φαινομενο εχει ξεφυγει)[/SPOILER]

Μετά την μεγαλειώδη βραδυά , της ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ σε feeling συναυλίας , επί Ελληνικού εδάφους,ever που έγινε ποτέ. ΟΛΗ η κατηγορία ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ στο Forum αυτό, είναι περιττή η υπαρξη του ΠΛΕΟΝ , δια παντός, γιατί κανείς δεν είναι 60+ χρονών και να παίζει και να τραγουδά σα τα αυθεντικά μέλη των ΙΔΡΥΤΩΝ, που ΑΛΛΑΞΑΝ το ρου , της ιστορίας της μουσικής …
Οι ταμπέλες μέταλ και παπαρόζουμα, είναι στενόμυαλες διαχωριστικές, για μουσμουλένιες , φλωριές…
Εχθές μίλησε το ΡΟΚ , η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ, η ΔΥΝΑΜΗ, η ΔΟΞΑ, η προσεδάφηση διαστημοπλοίων Alliens άλλων γαλαξιών, στο Δέλτα το Φαληρικό…και ανθρώπους γήινους απλούς, που γίναν μάρτυρες, να ίπταντε καλτσοδέτες, στριγκάκια, βάτες και αόρατοι Νοστράδαμοι και παπάδες…
Me Best ever covers των 60ees και αλλα πολλά συναισθήματα, άγριες ΗΧΗΤΙΚΕΣ ΕΚΣΠΕΡΜΑΤΗΣΕΙΣ, σε αδαείς παρθένες της μουσικής βιομηχανίας…
Αν πάρουν σύνταξη, το κενό απεδείχθει ότι θα είναι δυσαναπλήρωτο, όπως για Queen, Dio , και άλλους παντοτινούς…
Απλά γιατί άλλοι είναι Υπερεκτιμηνένοι, και άλλοι ΒΡΑΧΟΙ , ΑΕΝΑΑ,ΣΤΑΘΕΡΟΙ,ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ στη παγκόσμια ΜΟΥΣΙΚΗ…

Τα αλλα Groups, απλά συμπληρώσαν το bill…Ο davis, εχει διαβατήριο , γιατί είναι respect, όπως και ο Gus…
Αλλα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ δικαίωμα, στο original, αυτής της ΠΑΛΑΙΑΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΛΙΡΑΣ ,για να σταθούν απο κάτω τους έχουν μόνο μερικοί…
SAXON, MOTORHEAD κλπ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΙ ΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ, που είναι ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ…

Υπερβάλω???
Το πάίζω???

Απάντώ ότι αδιαφορώ, ,Δεν πάω waters και σε καμμιά άλλη συναυλία,.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ…
Βρίσκομαι ακόμη στον 7ο ουρανό…και ακούω του Halford τις κραυγές…
Δεν θα επιτρέψω,ακόμη στον ευατό μου, να με ξενερώσουν άλλες μουσικές…
Με πλημυρίζουν ακόμη συναισθηματα. σα ποταμός…
Προτειμώ να μεινω ΑΛΛΟΚΟΤΑ , ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ, όπως και η εμφάνιση αυτονών, που λες και έλεγε…KK χάνεις απόψε, που δεν είσαι εδώ και όποιος λέει ότι ακούει μουσική…ΤΕΛΟΣ

Ολοι φαντάζουν πολύ λίγοι, ή φτηνές αντιγραφές. μετά από αυτό το ΣΟΚ

Ρε μαλακες, θελετε να με κανετε να μετανιωσω που προτιμησα το RW;;; :frowning:

Πάντως συμφωνώ με το θέμα με τα κινητά και τις κάμερες, έχει ξεφύγει το πράγμα. Η πλάκα είναι ότι έβλεπες σε αρκετά σημεία τύπους να τραβάνε βίντεο ακόμα και με ημιεπαγγελματικές SLR (!!!) οι οποίες βέβαια δεν είναι και αμελητέου μεγέθους. Μάλιστα κάποια στιγμή κάποιος έκανε παρατήρηση σε έναν τύπο με μια τέτοια μηχανή να την κατεβάσει γιατί μας τα χε ζαλίσει, και αντί να ζητήσει συγνώμη, στράβωσε κιόλας. Βέβαια δεν πτοήθηκε γιατί στο επόμενο συγκρότημα έκανε ξανά το ίδιο. Ήταν για λύπηση, ο βλάκας αυτός είδε όλη τη συναυλία μέσα από κάποια pixels.
Εντάξει, να βγάλεις ρε παιδί μου καμιά φωτο για ενθύμιο να πω εντάξει (υπάρχει τρόπος που δεν ενοχλείται κανένας απολύτως), αλλά και ΣΥΝΕΧΕΙΑ, όλη την ώρα, ε χέσε μας.