Kαλύτερες κυκλοφορίες 2010 / ανασκόπηση της χρονιάς

Μάλλον, [B]envy - recitation[/B]

Το ερώτημά σου το έχουν απαντήσει οι Λατίνοι χιλιάδες χρόνια πριν με το αφοριστικό de gustibus non est disputandum.

Unearthly Trance - V
Αλλη μια φοβερη αλμπουμαρα απο το συγκροτημα της Νεας Υορκης.Οι Unearthly Trance συνεχιζουν να παιζουν γαματο σλατζ.Θεωρω οτι το V ειναι πιο “ατμοσφαιρικο” απο τα προηγουμενα τους ενω το Black Μetal στοιχειο συνεχιζει να υποχωρει.Το συγκροτημα εξελισσεται και δεν παιζει συνεχεια τα ιδια και τα ιδια.
Σιγουρα απο τα αγαπημενα μου αλμπουμ για φετος.Οσοι δεν το εχουν ακουσει τους το προτεινω.Οσο και να το λιωνω δεν σταματαει να με πορωνει.

[SPOILER]ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ ΛΑΙΒ ΤΩΡΑ![/SPOILER]

Recommended(Favourite) Tracks:Solar Eye,Adverseries Mask 1,2,Current,Into A Chasm,Submerged Metropolis

Suma-Ashes
To πρωτο συγκροτημα-μεγαλη αγαπη που ανακαλυψα μεσα στο ροκιν.Οι σουηδοι Suma παιζουν κατω απο την ταμπελα Stoner/Doom.Το Ashes ειναι βαρυ και εμενα προσωπικα με κανει να κοπανιεμε απο την αρχη μεχρι το τελος.Εξαιρετικος δισκος που αξιζει να ακουσετε.

Recommended Tracks(Favourite): Justice,Headwound,Ashes

Electric Wizard-Black Masses
Νταξι.Δεν χρειαζετε να πουμε πολλα πραγματα για τους Electric Wizard.Φοβερο αλμπουμ,φοβερα ριφς με πολλα ψυχεδελικα στοιχεια και με σημεια στα οποια σου ερχετε να διαλυσεις το συμπαν.

Recommended Tracks(Favourite):The nightchild,Satyr IX,Turn Off Your Mind,Scorpio Curse,Venus In Furs

Cough-Ritual Abuse
Eνα φετινο αλμπουμ που οι μισοι το λατρεψαν κι οι αλλοι μισοι το “μισησαν”.Το γεγονος οτι οι Cough σε αυτο το αλμπουμ δεν παιζουν ουσιαστικα Sludge αλλα Doom οπως και το γεγονος οτι κυκλοφορησε με μερικες μερεςδιαφορα απο το Βlack Masses ξεκινησε μια “διαμαχη”.Eμενα μου αρεσαν και τα δυο παααρα πολυ και δεν μπαινω σε συγκρισεις.Τωρα αν το Ritual Abuse ειναι μια κακη κοπια των Electric Wizard(γιατι κατι τετοιο συμπαιρενω απο αυτα που λετε)θα το δει ο καθενας ακουγοντας τον δισκο.Για εμενα ειναι απο τους καλυτερος Doom δισκους
του 2010.
Recommended Tracks(Favourite):Crippled Wizard,Mind Collapse,Crooked Spine,Ritual Abuse

Agnes Vein-Duality
Μια απο τις εκπληξεις της χρονιας.Δεν το ηξερα το συγκροτημα και το εμαθα και αυτο απο το ροκιν.Οι Agnes Vein ειναι Ελληνες και παιζουν ενα doom-sludge metal.To duality ειναι το ντεμπουτο τους και πραγματικα αξιζει να το
ακουσετε.

Recommended Tracks(Favourite):The fall,In orbit with the Cosmos,Earendil

Lucky Funeral-Dirty History Of Mankind
Aλλο ενα φοβερο ελληνικο συγκροτημα.Το dirty history of mankind με πορωσε πραγματικα.Οι Lucky Funeral παιζουν Stoner-sludge και ειναι επιρεασμενοι απο συγκροτηματα οπως οι Down.Aυτο ειναι το δευτερο αλμπουμ τους και αξιζει να το ακουσετε.
Recommended Tracks(Favourite):Am i sick to die(Απ’τα αγαπημενα μου τραγουδια για φετος),Start your Revolution,Come Join Us,Sabotage,Cobra

Thou-Summit
Οι Αμερικανοι Thou παιζουν Sludge και στο φετινο τους αλμπουμ Summit μας δειχνουν οτι αυτο που κανουν το κανουν καλα.Σιγουρα διαφορετικο απο το Tyrant ισως αρκετα διαφορετικο και απο το The song of Illuminate Darkness του σπλιτ με Salome.Στα αυτια μου ακουγετε ταξιδιαρικο,ο,τι πρεπει να το ακουσεις απογευμα πριν νυχτωσει.Αλλο ενα αλμπουμ που ανακαλυψα εδω μεσα…
Recommended Tracks(Favourite):By Endurance we conquer,Prometheus,Grissecon,Another World Is inevitable

Salome-Terminal
Oι Salome παιζουν Sludge με κατα καποιο τροπο death φωνητικα.Το Terminal μπορω να πω οτι δεν ειμαι σιγουρος αν το εχω ακουσει αρκετα για να το βαλω στα καλυτερα της χρονιας.Το εχω ακουσει αρκετες φορες τον τελευταιο καιρο και με εχει πορωσει αλλα δεν ξερω μηπως ειναι ενθουσιασμος που σιγα σιγα θα σβησει.

Recommended Tracks(Favourite):Μaster Failure,Terminal,An accident of history,The message


Kylesa-Spiral Shadow
Oι Kylesa κυκλοφορησαν και φετος νεο δισκο ο οποιος μπαινει ανετα στα καλυτερα αλμπουμ του 2010.Διαφορετικος απο το επος Static Tensions αλλα παρα πολυ καλος δισκος.Οι Kylesa παιζουν κατι διφορετικο στο Spiral Shadow που σιγουρα ειναι καλυτερο απο το να προσπαθουσαν να φτιαξουν μια “κοπια” του Static Tensions.
Recommended Tracks(Favourite):tired climb,cheating synergy,spiral shadow,to forget,don’t look back

Cathedral-The Guessing Game
Xαιρομαι που γνωρισα τους Cathedral απο αυτο το δισκο.Κακα τα ψεματα δεν ειναι κι οτι καλυτερο να κυκλοφορεις ενα δισκο τοσο μεγαλο σε διαρκεια.Αλλα οταν το κανεις χωρις να κουραζεις τοτε μπαινεις στις καλυτερες κυκλοφοριες της χρονιας.Οσο “περιεργος” κι αν μου φανηκε αυτος ο δισκος οταν τον πρωτοακουσα τοσο μου αρεσει τωρα.



A Forest Of Stars-Opportunistic thieves of spring
Δισκος σκαλωμα για το 2010.Οι A Forest Of Stars εβγαλαν ενα πραγματικα μεγαλο δισκο.Το βιολι ειναι φοβερο και ταιριαζει απολυτα στο δισκο.6 chapters που σιγουρα πρεπει να ακουσετε.

Burzum-Belus
To oτι θα εβγαζε ο Burzum δισκο και το οτι θα ηταν τοσο καλος κανεις δεν το περιμενε.Το Belus ειναι απο τα αλμπουμ που εχω λιωσει περισσοτερο αυτη τη χρονια.Δισκος μελαγχολικος,σκοτεινος οτι πρεπει
για το χειμωνα.

Recommended Tracks(favourite):Belus dod,glemselens elv,keliohesten,kaimadalthas nestigning

Deathspell Omega-Paracletus
"Kαλα του ηξερες κι απο χθες τους Deathspell Omega??" “oχι”.Με αυτο το αλμπουμ τους γνωρισα.Ελαχιστα πραγματα εχω ακουσει απο τα προηγουμενα αλμπουμ αλλα το Paracletus με αφησε με ανοιχτο το στομα.Δεν γινετε να μην μπει στα καλυτερα αλμπουμ του 2010.Κατσε και ακουσε τον ολο.Απο την αρχη μεχρι το τελος χωρις διακοπες,και θα τον εκτιμισεις σιγουρα.

Recommended Tracks(favourite):Epiklesis I-Apokatastasis Panton

Dax Riggs-Say Goodnight to the world
Ο Ηοrror με εψησε να τον ακουσω και τελικα ειναι αν οχι απο τα καλυτερα του 2010 απο τα προσωπικα αγαπημεναμου του 2010.Το εχω δωσει σε φιλους να τον ακουσουν και μου ζητανε και τα προηγουμενα αλμπουμ.Ακουστε τον!

Recommended Tracks(favourite):Say goodnight to the world,Let me be your cigarette,i Hear satan,heartbreak hotel

Karma To Burn-Appalachian Incantation
Ειμαι φαν πως να το κανουμε.Επιστροφη μετα απο 8 χρονια και ακομα το εχουν.Ινστρουμενταλ στονερ οπως παντα,γαματο οπως παντα.

Recommended Tracks(favourite):waiting on the western world,forty four,twenty four,

Crippled Black Phoenix-I Vigilante
Aλλο ενα φανταστικο αλμπουμ απο τους Crippled Black Phoenix.Αξιζει να το ακουσετε.

Recommended Tracks(favourite):we are here because we are here,bastogne blues,fantastic justice

Arcade Fire-The Suburbs
Πολυ καλος δισκος απο τους καναδους με πολλα ωραια τραγουδακια.
Recommended Tracks(favourite):Τhe suburbs,suburban war,rococo,ready to start,modern man

Bongripper-Satan Worshiping Doom
Δεν χρειαζετε να πουμε πολλα.Ριφ που σκοτωνουν.

Τhe Howling Wind-Into The Cryosphere
Ryan Lipynsky εγγυηση.Μαζι με το φιλαρακι του απο τους Aldebaran εβγαλαν ενα φοβερο δισκο.

Last BUT NOT LEAST

Darkthrone-Circle The Wagons
Xωρις πολλα λογια και συστασεις,το Circle The Wagons σπερνει!!!Μακαρι να βγαινουν τετοιοι
δισκοι καθε χρονο.

Recommended Tracks(favourite):Circle The Wagons,Stylized Corpse,Those tresures will never befall you,i am the grave of the 80s

H σειρα που τα εβαλα ειναι τελειως τυχαια.

Μία απλή και ίσως χαζή ερώτηση
γιατί στα καλύτερα αλμπουμ της χρονιάς απουσιάζει το Final Frontier?
Τόσο μέτριο είναι ? :-k

ΕΙΣΑΙ ΟΝΤΩΣ Ο ΑΝΤΡΙΑΝ ΣΜΙΘ??? 8O8O8O

Εσένα σου άρεσε;

Στο παρά πέντε, οι Mogwai κλέβουν την παράσταση.

22 feb 2011.

Τυπικότητες. Ο δίσκος υπάρχει.

εδώ έβγαλε πόρισμα με μισή ακρόαση, αυτό σε πείραξε…

Φανταζομαι τον χορορ να τον λιωνει ολη μερα σημερα και να τρεχει να τον βαλει σε καποια απο τις λιστες του :lol:

ναι είναι.

δεν ξέρω αν πρέπει να χαίρομαι ή όχι που το όνομά μου κυκλοφορεί μέσα στο φόρουμ ακόμη και εν τη απουσία μου. :stuck_out_tongue:

Σε συγχωρώ αλλά νταξ,…

Clandestine Blaze & Ascension πάνε στο βρόντο γιατί το πρώτο δεν ήρθε καν και το δεύτερο έσκασε 31/12…

ακολουθει μια τυπική λίστα με σχετική σειρά

1-Burzum-Belus
2-Deathspell Omega-Paracletus
3-Von Goat-Septic Illumination
4-Mare-Spheres Like Death
5-Inquisition-Ominous Doctrines Of The Perpetual Mystical Macrocosm
6-Bohemian Grove-Ep
7-Moon-Caduceus Chalice
8-Urfaust-Der Freiwillige Bettler
9-The Deathtrip-Global Exit
10-Skagos & Panopticon (Split)
11-Profanatica-Disgusting Blasphemies Against God
12-Dirty Granny Tales-Didi’s Son
13-Enthral-Spiteful Dirges
14-Furze-Reaper Subconscious Guide
15-Dispirit-Rehearsal At Oboroten
16-Hell Militia-Last Station On The Road To Death
17-1349-Demonoir
18-Abigor-Time Is The Sulphur In The Veins Of The Saint
19-Graveland-Cold Winter Blades
20-Divine Eve-Vengeful And Obstinate
21-Nekros Manteia-Deus Otiosus
22-Blut Aus Nord-What Once Was?Liber I
23-Forteresse-Par Hauts Bois Et Vastes Plaines
24-Alcest-Écailles De Lune
25-Dødsengel-Arkaik
26-Gorath-MXCII
27-Nachtmystium-Addicts. Black Meddle Pt. 2
28-Nightbringer-Apocalypse Sun
29-Black Witchery-Inferno Of Sacred Destruction
30-A Forest Of Stars-Opportunistic Thieves Of Spring

Καλή χρονιά.

μιας και πρόλαβα μες στα χριστούγεννα ν’ακούσω κάποια ακόμη, η λίστα πάει ως εξής :

Alcest - Écailles de Lune
Darkthrone - Circle The Wagons
Burzum - Belus
Triptykon - Eparistera Daimones
Cough - Ritual Abuse
Deathspell Omega - Paracletus
Blood Revolt - Indoctrine
Rotting Christ - Aealo
Furze - Reaper Subconscious Guide
Enslaved - Axioma Ethica Odini
Negura Bunget - Vîrstele Pămîntului
Agnes Vein - Duality
Bohemian Grove - EP
God Is An Astronaut - Age Of The Fifth Sun
Cathedral - The Guessing Game
Imperium Dekadenz - Procella Vadens
Suma - Ashes
Unearthly Trance - V
Deftones - Diamond Eyes
Cradle Of Filth - Darkly, Darkly, Venus Aversa
Inquisition - Ominous Doctrines of the Perpetual Mystical Macrocosm
Kvelertak - Kvelertak (σα να έπαιξε κωλοτούμπα εδώ ;p)
A Forest Of Stars - Opportunistic Thieves Of Spring
Nevermore - The Obsidian Conspiracy

όμορφη χρονιά σε γενικές γραμμές ε

Όμορφη χρονιά το 2010, φτιάχνω και γω τη λίστα μου για την ανασκόπηση ξεκινώντας από την πατάτα που μας σέρβιρε ο Ματαρος με τα φίδια.

Εγω ειμαι ετοιμος, χωρις λογια.
Ξερη λιστα 8)

  1. [B]Rotting Christ[/B] - AEALO
  2. [B]Mortemia[/B] - Misere Mortem
    3.[B] Mortualia[/B] - Blood Of The Hermit
  3. [B]Blind Guardian[/B] - At The Edge Of Time
  4. [B]Accept[/B] - Blood Of The Nations
  5. [B]Vanden Plas[/B] - Seraphic Clockwork
  6. [B]Burzum[/B] - Belus
  7. [B]Dream Evil[/B] - In The Night
  8. [B]Dimmu Borgir[/B] - Abrahadabra
  9. [B]Dark Tranquillity[/B] - We Are The Void
  10. [B]Satanic Warmaster[/B] - Nachzehrer
  11. [B]Inquisition[/B] - Ominous Doctrines of the Perpetual Mystical Macrocosm
  12. [B]Catamenia[/B] - Cavalcade
  13. [B]Dark The Suns[/B] - Sleepwalking In a Nightmare
  14. [B]Darkwater [/B]- Where Stories End
  15. [B]Agalloch[/B] - Marrow of the Spirit
  16. [B]Ereb Altor[/B] - The End
  17. [B]October Tide[/B] - A Thin Shell
  18. [B]Xasthur[/B] - Portal Of Sorrow
  19. [B]The Foreshadowing[/B] - Oionos

Σε τι υφος ειναι αυτο ? Γιατι εχω ακουσει ενα αλμπουμ Envy και το (καταπληκτικο)
ΕΡ με Jesu.

Πατατα ? Το Snakes For The Divine ? [-X

Στο ύφος γενικά των τελευταίων δουλειών τους. screamo/post-hardcore/post-rock φάση. Πρώτο Lp νομίζω μετά από 4 χρόνια. Πολλοί λένε ότι δεν είναι σα τα παλιά τους. Προσωπικά το βρίσκώ γαμάτο. Μ’ αρέσει πολύ, και σαν σύνολο είναι πολύ δυνατό.

Mπορεί να σε πείσει αυτό: [B]http://www.youtube.com/watch?v=kJRKqANcDBI[/B]