Kαλύτερες κυκλοφορίες 2010 / ανασκόπηση της χρονιάς

πρωτο ποστ του! καλη φαση 8)

  1. [B]Joy/Disaster[/B] - StayGatoW {post punk}
  2. [B]Παρείσακτοι[/B] - Ραγκναροκ {GR punk}
  3. [B]Sleepin Pillow[/B] - Superman’s Blues {GR whatever}
  4. [B]New Zero God[/B] - Fun Is A Four Letter Word {GR, post punk}
  5. [B]Canobliss [/B]- Man Is The Enemy {thrash/metalcore}
  6. [B]Detachments [/B]- S/T {new wave}
  7. [B]Death Angel[/B] - Relentless Retribution {thrash}
  8. [B]Brant Bjork[/B] - Gods And Godesses {rock/stoner}
  9. [B]B-Sides[/B] - Story Without End {GR, alternative}
  10. [B]Nitzer Ebb[/B] - Industrial Complex {industrial/EBM}

honorable mentions:

[B]Living Sacrifice[/B] - The Infinite Order {thrash/death}
[B]Diorama[/B] - Cubed {EBM/gothic}
[B]The Vertigo Swirl[/B] - A New Swirled Record {garage/psych}
[B]the Disappears[/B] - Lux {garage/punk}
[B]Anoptron[/B] - Nautilus {GR, industrial/EBM}
[B]The Fall[/B] - Your Future, Our Clutter {post punk}
[B]Τhe Estranged[/B] - The Subliminal Man {post punk}
[B]Sodom[/B] - In War and Pieces {thrash}

[B]Pin-Up Went Down[/B] ~ 342
[B]Deathspell Omega[/B] ~ Paracletus

Όχι ότι δεν υπήρξαν κι άλλες υπέροχες κυκλοφορίες, αλλά αυτά τα δύο τις ξεπερνάνε κατά μακράν.

  1. Motorhead - The World is Yours
  2. Accept - Blood of the Nations
  3. Halford - Made of metal
  4. Monster Magnet - Mastermind
  5. Overkill - Ironbound
  6. Ozzy - Scream
  7. Scorpions - Stings in the Tail
  8. Black Label Society - Order of the black
  9. Iron Maiden - The final frontier
  10. Motorhead - Overkill δεν βγήκε φέτος αλλά είναι κάθε χρόνο στα top ten

Ο Μεταλοπατέρας μίλησε

:expressionless: Yes papa :expressionless:

Rofl.

Το Living Sacrifice το σκεφτομανε κι εγω οτι τελικα αδικηθηκε λιγο. Πολυ καλη επιστροφη και δεν το περιμενα.

π.ς.:
Γι αυτο εδω τα ειπαμε; Δεν τα ειπαμε.

White Lung - It’s the Evil

Αλλα ας πει κι ο Μανος δυο λογια, μιας κι αρεσκεται σε τετοιες υπουλες, υποχθονιες μουσικες.

Να ρωτησω κατι? Ρωτναω… Η Ψηφοφορια η δικια μας - των αναγωνστών (sic) - , οχι των συντακτών, χάθηκε κάπου?

για αυτη που εβγαλε το μειντεν πρωτο λες?:lol:

αμα ειναι ετσι midnight ας το θαψουν βαθια… πολυ βαθια

ε τοτε ριξε μια ματια στη αρχικη σελιδα!εκει ειναι!

8O8O8O8O αλιμονο… αφου δεν βγηκαν τα ζουζουνια παλι καλα… ελεος… πραγματικα ελεος #-o

Για το 2010 ξεχώρισα τα εξής:
[ul]
[li][B]Cathedral[/B] - [B]The Guessing Game[/B]: πάρα πολύ καλό άλμπουμ. Κατάφεραν να έρθουν πάλι στο προσκήνιο.
[/li][li][B]Burzum[/B] - [B]Belus[/B] : δεν είμαι τρελή φαν της μπλακ μέταλ μουσικής αλλά αυτό το άλμπουμ είναι το κάτι άλλο.
[/li][li][B]Agalloch[/B] - [B]Marrow of The Spirit[/B]: Ghosts Of The Midwinter Fires και τα μυαλά στα κάγκελα.
[/li][li][B]Crippled Black Phoenix[/B] - [B]I, Vigilante[/B]: τα λόγια είναι περιττά.
[/li][li][B]Blind Guardian[/B] -[B] At the Edge of Time[/B]: Moυ άρεσε πάρα πολύ. Καλύτερο των προσδοκιών και είναι και ένας από τους λόγους που θα πάω στη συναυλία τους το Μάιο.
[/li][li][B]Coheed and Cambria[/B] - [B]Year of the Black Rainbow[/B]: δεν είναι το καλύτερό τους, αλλά έχει μέσα κομμάτια που ξεχωρίζουν.
[/li][li][B]Deftones[/B] - [B]Diamond Eyes[/B]: μια ακόμα μεγάλη επιστροφή.
[/li][li][B]Slash[/B] - [B]Slash[/B]: ωραίο το ποτ πουρι καλλιτεχνών.
[/li][li][B]Alcest[/B] - [B]Ecailles De Lune[/B]: και μόνο για το Percées de lumière το θεωρώ αλμπουμάρα.
[/li][li][B]Alter Bridge[/B] - [B]AB III[/B]: το έχουμε πει πολλές φορές ότι ο Myles είναι φωνάρα.
[/li][li][B]Triptykon[/B] - [B]Eparistera Daimones[/B]: ΕΠΟΣ
[/li][li][B]Apocalyptica[/B] - [B]7th Symphony[/B]: το δεύτερο καλύτερο άλμπουμ τους.
[/li][/ul]

Η σειρά είναι τυχαία. Τα έγραψα όπως μου ερχόντουσαν στο μυαλό :stuck_out_tongue:

Λοιπόν πάμε μια ανασκόπηση αλφαβητικά:

[B]Blind Guardian - At The Edge Of Time:[/B] Θεικό, ανώτερο των προσδοκιών μου, από τα καλύτερα της χρονιάς με διαφορά. Γαμάτα Power metal κομμάτια με την ορχήστρα στο Sacred Worlds και τα ανατολίτικα μέρη του Wheel Of Time να δένουν όμορφα.8)

[B]Chronic Decay - Justify Your Existence:[/B] Ιδιαίτερη περίπτωση εδώ, καθώς από άποψη ηχογράφησης τοποθετείται το 1994 αλλά από πλευράς κυκλοφορίας το 2010. Τέσπα εγώ το βάζω εδώ για να τους δει και κανα μάτι παραπάνω (μόνο στο 90s Death Metal θρεντ τους έχω ποστάρει). Μανιασμένο Death/Thrash από τους Σουηδούς αυτούς που συνδυάζει Kreator του Pleasure To Kill με Sepultura του Arise. Όσοι ψήνεστε ακούστε το, αποτελεί άλλωστε τη μοναδική τους full length κυκλοφορία (έχουν ένα EP ονόματι Ecstacy In Pain και ένα split με κάποιους Exanthema).

[B]Death Angel - Relentless Retribution:[/B] Τους λατρεύω το ξέρετε πλέον:D. Τρελή αλμπουμάρα από μια μπάντα που πάντα ήξερε να εμπλουτίζει το Thrash ήχο της με στοιχεία από άλλα είδη. Και το πιο σημαντικό, με τέτοια σπουδαία αποτελέσματα. Κανονίστε να μην τους τιμήσουμε σε Αθήνα και Σαλόνικα το Μάρτη!

[B]Echidna - Manifests Of Human Existence:[/B] Αυτά συμβαίνουν όταν εμπιστευόμαστε κύριοι το νέο αίμα της ελληνικής σκηνής. Progressive Death metal που ξεκινάει από τους Death του Individual Thought Patterns και αντλεί επιρροές από όλο το φάσμα του τεχνικού Death. Επίσης καταφέρνει να χρησιμοποιήσει με άψογο τρόπο άλλα όργανα (μπουζούκι στο Political Sickness In D# Hijaz Kar, και κάτι σαν ακορντεον στο τέλος του Dogma Of Cain) χωρίς να χάνει η μουσική το συναίσθημα της. Τους είχα πρωτοακούσει με το This Suffering demo και πραγματικά με είχαν ενθουσιάσει. Και τώρα με δικαιώνουν. Και εις ανώτερα μάγκες!

[B]Exodus - Exhibit B: The Human Condition:[/B] Οι έτεροι Bay Area θρύλοι επιστρέφουν με ένα γαμάτο Thrash άλμπουμ. Τεχνικό αλλά με τη δύναμη να καταστρέψει οποιοδήποτε χώρο στον οποίο παιχτούν κομμάτια του. Το μόνο κομμάτι που δε μου άρεσε τόσο ήταν το Democide. Ένα από τα άλμπουμ που έλιωσα το καλοκαίρι.

[B]Firewind - Days Of Defiance:[/B] Φοβερή παραγωγή για τρίτο σερί άλμπουμ. Και εξαιρετικα κομμάτια όπως πχ. τα The Ark Of Lies, World On Fire, Chariot και Kill In The Name Of Love. Ίσως να στερείται λίγο έμπνευσης (το Embrace The Sun μόνο εμένα μου θυμίζει σε σημεία το Falling To Pieces?), σίγουρα είναι λιγότερο άμεσο λόγω της φύσης του (concept άλμπουμ) σε σχέση με το Premonition αλλά παραμένει γαμάτο άλμπουμ.

[B]Gospel Of Grief - Our Symbol Is Death:[/B] Ένα ντεμπούτο από το πουθενά, από ένα φίλο έφτασε στα χέρια μου. Πραγματικά γαμάτο άλμπουμ, μια μίξη κλασσικά Rotting Christ με αρκετές επιρροές από Νορβηγικό Black και Dissection. Ελπίζω σε ανάλογη συνέχεια:). Πείτε γνώμες όσοι τους έχετε δεί live γιατί δεν είχα ακόμα την ευκαιρία.

[B]Iron Maiden - The Final Frontier:[/B] Δε θυμάμαι άλλο άλμπουμ τη χρονιά που πέρασε να συζητήθηκε τόσο έντονα. Αξιοπρεπής δίσκος που κυλάει ευχάριστα από τη αρχή μέχρι το τέλος με 3-4 πολύ ωραία κομμάτια. Αναμένω να τους δώ και μια φορά live να μου φύγει ο καημός.

[B]Nevermore - The Obsidian Conspiracy:[/B] Άλλο ένα ψιλοαμφιλεγόμενο άλμπουμ, καθώς θεωρήθηκε πολύ εμπορικό ή ανέμπνευστο από αρκετούς. Εμένα μου άρεσε πολύ γιατί είναι γεμάτο κομματάρες. Κι ας μην είναι Dead Heart In A Dead World. Και live τα κομμάτια ακούγονται ακόμα καλύτερα.

[B]Rotting Christ - Aealo:[/B] Απίστευτο concept άλμπουμ. Προσωπικά το βάζω δίπλα στο Theogonia. Επίσης δίσκος που συζητήθηκε πολύ λόγω και της διασκευής στο Orders From The Dead. Πότε θα παίξουν το Santa Muerte live γαμώτο?!

[B]Suicidal Angels - Dead Again:[/B] Άλλο ένα φοβερό Thrash άλμπουμ από τους Suicidal Angels. Πιο καθαρή παραγωγή χωρίς πολλά triggers, εμπνευσμένα riffs και γυρίσματα και το πιο σημαντικό: τραγούδια που τα σπάνε. Ακόμη έχουν γίνει ένα κλικ πιο πολύπλοκοι στις συνθέσεις τους. Θα χει ενδιαφέρον αν το συνεχίσουν έτσι.:smiley:

Αυτά και δεν έχω ακούσει ακόμα τα τελευταία Sodom, Helloween, Scorpions, Motorhead, Cradle Of Filth, Heathen, Kataklysm, Blood Revolt καθώς και το split Released Anger/Dead City - Monarch In Life/State Of War

arxina na διαβαζεις λιγοτερο μεταλχαμερ και τα λεμε

[SIZE=“5”]+[/SIZE]

To (τελειο) μοντέρνο/melodic hardcore όπως πρεπει να ειναι

Πολύ ευχάριστο flashback man!:slight_smile:

Τί μαλάκας που μαι

Σβήστε το

Το 2010 βγήκαν πολλά άλμπουμ που μου άρεσαν. Να μια ντουζίνα με τα πλέον αγαπημένα:

[B]01[/B]. Deathspell Omega - [B]Παράκλητος[/B]
[B]02.[/B] Burzum - [B]Belus[/B]
[B]03.[/B] A Forest of Stars - [B]Opportunistic Thieves of Spring [/B]
[B]04.[/B] Pain of Salvation - [B]Road Salt One [/B]
[B]05.[/B] Cathedral - [B]The Guessing Game[/B]
[B]06.[/B] Mekong Delta - [B]Wanderer on the Edge of Time [/B]
[B]07.[/B] Sky Architect - [B]Excavations of the Mind [/B]
[B]08.[/B] Darkthrone - [B]Circle the Wagons[/B]
[B]09.[/B] Enforcer - [B]Diamonds[/B]
[B]10.[/B] Agnes Vein - [B]Duality[/B]
[B]11. [/B]Yakuza - [B]Of Seismic Consequence[/B]
[B]12.[/B] The Shadow Theory - [B]Behind the Black Veil[/B]

bonus EP: Dordeduh - [B]Valea Omului[/B]

μέσα στη λίστα αν θεωρηθεί ότι βγήκε πέρυσι: Amplifier - [B]The Octopus[/B]

Μερικές αγαπημένες περυσινές στιγμές (ατάκτως ερριμένες):

Areknames - «In case of loss…»
Cloudkicker - Beacons
Electric Orange - Krautrock From Hell
Fonderia - My Grandmother’s Space Suit
Haken - Aquarius
Dead Letter Circus - This Is The Warning
Jaga Jazzist - One-Armed Bandit
Frogg Cafe - Bateless Edge
Sky Architect - Excavations of the Mind
Motorpsycho - Heavy Metal Fruit
Dan Berglund´s Tonbruket - Dan Berglund´s Tonbruket
Quantum Fantay - Bridges of Kukuriku
Сiccada - A Child In The Mirror
Samsara Blues Experiment - Long Distance Trip
Brant Bjork - Gods & Goddesses
Pain Of Salvation - Road Salt One
Lunatic Soul - Lunatic Soul - II
Shaolin Death Squad - Five Deadly Venoms
Amplifier - The Octopus