Katatonia live in Greece

Oi Daylight misery που παιζουν ενα ειδος ατμοσφαιρικου doom/death μεταλ ητανε ψιλοαδιαφοροι…ειχαν μονο κατι σημεια που ακογοντουσαν…

οι Sorrowful angels ηταν απαλευτοι κατ’εμε…ολα τα τραγουδια τους ητανε ιδια…ηλιθιες πιανιστικες εισαγωγες σε ΟΛΑ τα κομματια στις οποιες το παιξιμο θυμιζει καθυστερημενο 8χρονο που απλα κοπαναει τα πληκτρα λες κ ειναι drums,πανομοιοτυπες μελωδιες κ ρεφραιν,φωνητικα κατω του μετριου κ τραγουδια που απο την προσπαθεια τους να ειναι πιασαρικα γινονται παιδαριωδη…

οι Sirenia εχουν καποια καλα κομματια στους δισκους τους…τα οποια και μεινανε εκει…γτ απλα τα κομματια δν ητανε live οπως προειπωθηκε…η τραγουδιστρια φοβοταν να μας πει γεια κ μιλουσε αντι αυτης το μπουλντοκ ο κιθαριστας ο οποιος εκτελουσε κ χρεη τραγουδιστη για την μπαντα…αφου η κοπελια αν κ γλυκουλα απλα δν το εχει…πολυ αδυναμη φωνη,δν ξεχωριζεις τι τραγουδαει κ λοιπα…προσωπικα εκοψα φλεβες μεχρι να τελειωσουν…μου φανηκε οτι παιζανε αιωνα …20 λεπτα κ πολλα θα τους ηταν…

τελος οι Κatatonia ηταν για τον πουτσο…
σαφως αστειευομαι γτ η μπαντα απλα εσπειρε τον τρομο σε αυτους που προσπαθουν να παιξουν μουσικη…φανταστικη αποδοση απο ολους…ο jonas σε τρελα κεφια,η φωνη του αψεγαδιαστη ακριβως οπως στον δισκο(οχι οτι τα φωνητικα του ειναι κ τα πιο απαιτητικα που υπαρχουν αλλα επιασε ακριβως το feeling που χρειαζεται κ μας γλυκανε ολους με την φωναρα του…)
o blackheim εκει βραχος…αρχηγος με τα ολα του…μια χαρα κ αυτος κ τα δευτερα φωνητικα του…ο drummer εδωσε ρεστα απλα…ο sodomizer των bloodbath ταιριαξε τελεια στη μπαντα κ αν παρατηρησατε εχει κ φωναρα…επισης τελεια δευτερα φωνητικα…τον μπασιστα δν τον παρατηρησα :slight_smile:
ηχος γαματος,συμπαγης,βαρυς κ τα σχετικα…επιλογη κομματιων μια χαρουλα αν και λειπανε πολλα φανταστικα κομματια οπως το deliberation,wealth,promise of deceit k καποια απο τους πρωτους δισκους…αλλα θα μου πεις τοσες κομματαρες τι να πρωτοπαιξουν…
φανταστικο λαιβ,μοναδικη μπαντα στο ειδος της… μια κατηγορια μονη της,κανεις δν παιζει σαν Katatonia…μπραβο για ακομη μια φορα!

Εξαιρετικοι και μαγευτικοι οι Katatonia, μακαρι να επαιζαν και παραπανω, δεν με κουρασαν καθολου και οπως βλεπω ουτε και κανεναν αλλο. Δυστηχως δεν μπορω να πω και το ιδιο για Sirena και Sorrowful Angels οι οπιοι μου φανηκε πως παιζαν ωρες.
Daylight Misery καλοι και συμπαθητικος ηχος.

Το παραπονο μου ειναι για τους μαλακες του Gagarin που την εχουν δει εδω και χρονια επειδη ειναι μονοπωλειο. Ειρωνια, στυλακι, κτλ. Δεν με αφηναν ουτε να μπω με τον καφε που κρατουσα μεσα λες και θα τον πετουσα στον κοσμο. Τεσπα, τι να πω αμα ειναι για τον πουτσο τα ατομα…

Katatonia 8)

μάλλον είμαι ο μόνος που του άρεσαν πολύ οι daylight misery (λάτρεψα την τόση φιλανδιλα στον ήχο τους). anyway… οι katatonia ήταν εξαιρετικοί. δεμένοι και πωρωμένοι με την ίδια τους τη μουσική. προσωπικά αγάπησα τον κύριο sodomizer που φαίνεται και και πολύ τρελάρας. το μπασίστας πέρνει και αυτός το respect του για την μπόύζα (πέραν του εκτελεστικού). για τους άλλους 3 τι να πω… δεν έχω λόγια. αν και ο jonas μου φαινόταν πως κάπου κάπου σε μερικά το έχανε λίγο. απ το σετλιστ είμαι ευχαριστημένος καθώς άκουσα σχεδόν όσα ήθελα. τώρα για μένα οι 2 μέτριες στιγμές της βραδιάς (sirenia, sorrowfoul angels) με χάλασαν που ήταν κολλητά. ειδικά sirenia είχα κόψει φλέβα. (άσχετο, όσοι ακούτε, τσεκάρετε άμα δεν το έχετε κάνει ήδη, τους delain, κάπως έτσι θέλουν να παίξουν οι sirenia).

και να δώσω και γω ένα respect σε έναν τύπο απ το κοινό, που όταν ο ρενκσε είπε ότι θα παίξουν κ άλλο φώναξε “κανα παλιό!” θεος!!! τα "μπριζολίδια τα μύρισα και γω btw…

H υπέρτατη μ…@ χτες: ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΙ ΜΠΛΟΥΖΕΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

Πω δεν μπορώ τόση μιζέρια πια… Εγώ πήγα με κάθε καλή διάθεση να δω όλα τα συγκροτήματα, αλλά πάνω απ΄ όλους τους θεούς Katatonia φυσικά!

Mου άρεσαν τόσο οι Daylight Misery όσο κι οι Sorrowful Angels. Ειδικά οι δεύτεροι. ΟΚ, μπορεί σε φάσεις να μοιάζουν υπερβολικά με Paradise Lost, αλλά μ’αρέσει το ύφος τους και διασκέδασα, δεν βαρέθηκα σε καμία περίπτωση.

Για τους Sirenia κι εμένα μου μπήκαν υποψίες ότι έπαιζαν playback, αλλά δεν με πολυαπασχολεί. Και πάλι πέρασα καλά με αυτό που άκουσα κι η ώρα πέρασε ευχάριστα.

Και φτάνουμε στους μοναδικούς Katatonia! Τι να πεις; Όπως ήταν αναμενόμενο δεν άφησαν τίποτα όρθιο και με τα νέα μέλη φαίνονται ακόμα πιο πωρωτικοί πάνω στην σκηνή. Όπότε θα πω τα μικρά μικρά παραπονάκια μου. Θεωρώ το νέο album δισκάρα αλλά δυστυχώς δεν έχει συναυλιακά κομμάτια εκτός από το Forsaker και το Ashen που δεν μπορούν να το παίξουν αφού είναι bonus track. Έτσι στα 3-4 κομμάτια που ακούστηκαν γούσταρα αλλά δεν πωρώθηκα. Νεός δίσκος όμως, οπότε έπρεπε να παιχθούν κι αυτά. Επίσης κομματάρες έλαμψαν δια της απουσίας τους, όπως το Cold Ways. Από την άλλη, δεν περίμενα να ακούσω κομμάτια όπως το Omerta ή το For My Deamons που έπαθα παράκρουση :slight_smile: Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την χθεσινή εμφάνιση (3η φορά τους έβλεπα) και μακάρι να έπαιζαν και την άλλη εβδομάδα! Από τις συναυλίες που δεν θες να τελειώσουν ποτέ!

Κακοί οι πρώτοι, μετριότατοι οι δεύτεροι (γελάει ο κόσμος με τις κονσερβοποιημένες πιανο-εισαγωγές), για τους τρίτους δε λέω τίποτα γιατί ακόμα και η παραμικρή αναφορά θα τους δώσει αξία.

Katatonia απλά δέος. Αλάνθαστοι, ο ήχος ΠΟΛΥ καλός -το μπάσο από άλλο πλανήτη-, setlist ονειρεμένο. Πραγματικά δεν μπορώ να βρω ούτε ένα μείον. Ακόμα κι ο εξαερισμός ήταν ΟΚ.

ΔΕΟΣ.

[SPOILER]Kudos σε τυπά από Φυσικό που έψηνε υπομονετικά γκομενάκι από Πάντειο επί 4 ώρες σερί.
Θεϊκή ατάκα: Φέισμπουκ έχεις; Α, ωραία, δώσε μου τον αριθμό του ακάουν’τ’ σου να σε κάνω αντ.

ΠΡΟΣΚΥΝΩ μποντιμπιλντερά που χόρευε σαν τον Σάκη στους ανύπαρκτους.[/SPOILER]

Ωστε ο sodomizer είναι ο καινούργιος κιθαριστας τους. Και έλεγα κάπου την είχε δει την φατσα του αυτουνού αλλα δεν μου ερχόταν.

epic fail αυτό #-o#-o σύμφωνα με αυτή τη λογική να μην εμφανίζεται κανείς στη σκηνή και να μας βάζουν να ακούμε το cd της μπάντας. Και θα είναι όλοι χαρούμενοι, δε θα γίνονται λάθη και τα φωνητικά θα είναι αψεγάδιαστα

συμπαθητικός ήχος στους daylight misery :-k που στα δυνατά σημεία, όταν έπαιζαν όλοι μαζί, μπούκωνε το σύμπαν και ήταν τρελή ηχορύπανση

Μαζί σου. Στου sirenia πέρασα σούπερ λόγω αυτού του τύπου. Πόσο γέλιο με τις χορογραφίες του που πρέπει να τις ετοίμαζε χρόνια :lol::lol:

Βασικά με έχει καλύψει πολύ ο Dead, αν και είδε την συναυλία στη Θεσσαλονίκη και όχι στην Αθήνα :wink: Τους sorrowfull angels τους βρήκα πολύ καλύτερους από τους daylight misery. Είχαν και καλό κιθαρίστα και ακούγαμε και κανένα καλό σολάκι. Ο τραγουδιστής τους επίσης έμοιαζε εμφανισιακά στο Layne Staley. Οι Sirenia αδιάφοροι τελείως. Η κοπελίτσα στο μικρόφωνο φοβόταν να μας μιλήσει :lol: Και πολλά προηχογραφημένα βρε άνθρωποι :papas::papas:
Οι Katatonia ήταν απίστευτοι, με πολύ ενέργεια πάνω στη σκηνή. Τα νέα μέλη δένουν τέλεια. Και εγώ θα ήθελα και άλλα κομμάτια, αλλά ελπίζώ ότι θα τα ακούσω την επόμενη φορά που θα έρθουν και ελπίζω να είναι σύντομα.

αυτό εν ολίγοις.

Και για να μην είμαστε άδικοι, δε χάθηκε ο κόσμος να είχαν κι οι Katatonia έναν πληκτρά μαζι…

Μερικές φωτό.

Νταξει, αλλο μονο πληκτρα πλεημπακ, αλλο μπασο!

Και οι Πατατονια δεν εχουν και τα πολλα πληκτρα στα κομματια τους, σε αντιθεση με τους κλοουν τους Σιρενια.

αυτο ειναι αληθεια
αντε πες υπαρχουν οι rapture που φερνουν προς τους παλαιοτερους katatonia
αλλα τους καινουργιους katatonia δεν εχω πετυχει ξανα τετοιο ηχο
ιδιαιτερα το viva emptiness παιζει μπαλα σε αλλα επιπεδα

και ευτυχως το τιμησανε αρκετα χθες

επιπλεον θαψιμο για sirenia :stuck_out_tongue:
τα growl φωνητικα του τυπου δεν ηταν αθλια??

Γκρίνια δεν ονομάζεται η αναφορά των αντικειμενικά (εκ του αποτελέσματος) κακώς κειμένων.

Γκρίνια είναι αυτό:

:wink:

τελικά δεν το μετανιώνω με τίποτα μου ήρθα στο λάιβ.
Κι εγώ συμπάθησα αρκετά τους daylight misery, είχαν κάτι που τους άκουγες ευχάριστα.
Sorrowful angels είχα ακούσει κάποια πράγματα, ντάξει μια χαρά.
Παίζει να είμαι από τους λίγους εδω μέσα που γουστάρει sirenia (για να είμαι ειλικρινής τους γούσταρα περισσότερο παλιά) αν και ξενέρωσα που τα μισά όργανα-φωνές ήταν προηχογραφημένα. Και αυτό με τις τρέσες της Aileen το παρατήρησα κι εγώ :stuck_out_tongue:
Ντάξει όσο για τους Katatonia δεν έχω κάτι άλλο να πω… Μάγεψαν με το δικό τους τρόπο. Κλασσικός Jonas με το μαλλί μέσα στη μούρη για όλο το λάιβ, κλασσικός Anders που ότι και να πούμε είναι λίγο, και οι καινούριοι κόλλησαν απίστευτα. Ο Sodomizer μου δωσε και το setlist (νιεχ).
Εγώ προσκυνώ τον τύπο-τύπισσα που έπεσε από τις σκάλες στον εξώστη όταν κατέβαινε, πρέπει να χτύπησε (:-k) αλλά δεν καταλαβαίνω πως τα κατάφερε!
Επίσης σεβασμο στον Jonas για την μπλούζα tool.

έχω τραβήξει και κάποιο βιντεάκια, σε λίγο θα είναι διαθέσιμα!

Οι Daylight Misery δεν με εντυπωσίασαν ιδιαίτερα, ωστόσο δεν τους χαρακτηρίζω και κακούς. Οι Sorrowful angels ήταν αρκετά συμπαθητικοί θα έλεγα.
Όσο για τους Sirenia, αν και βλέπω πολλά κακά λόγια, εμένα μου άρεσαν. Τα ηχογραφημένα σημεία σίγουρα ήταν κατά τους, όμως είχαν ευχάριστη ατμόσφαιρα και μου άρεσε η φωνή της κοπελιάς, η οποία τα παλιά κομμάτια μ άρεσε περισσότερο όπως τα τραγουδούσε απ’ότι οι παλιές τραγουδίστριες.
Τώρα για τους Katatonia τι να πεις; Ωραίος ήχος, φωνάρα ο jonas και καταπληκτικοί μουσικοί οι υπόλοιποι. Ίσως να ήταν καλύτερα αν έπαιζαν 2-3 περισσότερα παλιά, ωστόσο έμεινα ευχαριστημένος απ’το σετλιστ και τραγουδούσα όλα τα κομμάτια που έπαιξαν.:slight_smile:

Όλα ωραία κ καλά χτες με τους Katatonia, με ωραίο setlist (γνωρίζοντας πως δεν παίζουν παλιά δεν απογοητεύτηκα κιόλας… :p), σε πολύ καλή φόρμα το group παλιά και νέα μέλη κ πολύ καλά δέσαν μεταξύ τους, χαιρόσουν να τους βλέπεις… :wink:

Για Sirenia τα περισσότερα π θα ανέφερα έχουν ήδη ειπωθεί. Και για τα πολλά playback, και για την ανύπαρκτη τραγουδίστρια π μόνο εμφανισιακά έλεγε αλλά ελλείψει προσωπικότητας ξενέρωνες ακόμα κ σ’αυτό… Συν του ότι έβγαλε ανά σημεία εξωπραγματικές τσιρίδες χειρότερες απ’το μικροφώνισμα (βέβαια λιγότερο ανυπόφορη απ’τον άθλιο πολυλογά με τα “μπρούταλ”… Νορβηγοί είστε τρομάρα σας! Να’ταν κάνας Varg από μια γωνιά δεν τα γλίτωνε τα ισόβια… :stuck_out_tongue: )

Τα άλλα 2 groups δεν τα’δα. Όλο κ κάπου τα’χω πετύχει ή θα τα ξαναπετύχω, δε χανόμαστε… :stuck_out_tongue:

Εγώ πάλι που δεν ήξερα το σετλιστ απο πριν, να ευχαριστήσω άλλη μια φορά τον user στη διορατικότητα του οποίου, λίγο πριν το λάιβ, οφείλω τη σωτήρια γνώση οτι δεν θα παίξουν τα παλιά τους κάτι που με έσωσε απο βέβαιη απογοήτευση.

Να πω στον συγκεκριμένο user επίσης πως την επόμενη φορά που θα του ξεφύγουν spoilers θα δοκιμάσει την οργή μου. Χθες του χαρίστηκα.

Πολυ ηλιθιος οποιος το κανε

κάτι μου λέει ότι εσύ είσαι αυτός/αυτή :naughty:

Έλα ρε κακοήθειες… Απ’όσο την ξέρω δεν κάνει τέτοια - είναι χαμηλών τόνων! Άλλωστε ο ellanor λέει για έναν user άρα (προφανώς) αναφέρεται σ’άντρα :wink:

Όχι ρε, δεν εννοώ τη Μακιντος! 8O Με τη Μακιντος ποτέ δε θα μπορούσα να αγριέψω. :slight_smile:

Θυμάται κανείς ποιο κομμάτι διασκεύασαν από Apoptygma Berzerk οι Sorrowful Angels?