King Crimson

γραχκο , εβγαλες ατακα ε

νασαι καλα φιλε 8)

ps : δες και την ελιτιστικη λιστα μου στα καλυτερα 70s αλμπουμς - ολο και κατι θα μαθεις/παρεις :wink:

[B]http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=27566&page=3[/B]

.

Σεφχαριστώ πολύ ρε awake!

Χρόνια πολλά φιλάρα! Η μουσική θα ήταν φτωχότερη χωρίς εσένα. Μας έμαθες να αφουγκραζόμαστε και όχι μόνο να ακούμε.

BUMP!!!
Αντε και καμια συναυλια στην ευρωπη μηπως τους δουμε ζωντανα

edit
τωρα ειδα οτι ειναι παλιο νεο :stuck_out_tongue:
επισης στη wikipedia αναφερει αυτο: The line-up consists of drummers Gavin Harrison, Bill Rieflin, and Pat Mastelotto; bassist Tony Levin; saxophonist Mel Collins; and guitarists Jakko Jakszyk and Robert Fripp.

χωρις belew??? μικρη ξενερα

Λοιπόν, ο νουμπάς ο Stargazer έχει ακούσει μόνο το “In The Court…” και έχει να λέει τα καλύτερα. Με τι συνεχίζει?

Ε, όλα να τα τσεκάρεις, αυτό εννοείται.
Αλλά για αρχή τα 70’ς άλμπουμ τους κυρίως και μετά το Discipline, με ιδιαίτερη έμφαση στο Red και στο Larks’ Tongues In Aspic.

Ξεκινάς με το “In the Wake of Poseidon” που είναι σε παρόμοιο στυλ με τον “In the Court…”. και μετά ακούς το “Red”.

Το “Islands” το ακούς και αυτό αν σου αρέσει γενικά το συμφωνικό ύφος.
Τα “Larks Tongues…” και το “Starless and Bible Black” είναι κορυφαία αλλά αρκετά δυσνόητα και ίσως να χρειαστεί αρκετός χρόνος για να τα εμπεδώσεις.

Έπειτα ακούς και το “Discipline” από τα 80’s παρόλο που αυτή η περίοδος δεν μου αρέσει ιδιαίτερα.

Από τα 90’s και έπειτα, το “Thrak” και το “Power to Believe” συνδυάζουν το παλιό 70’s ύφος με το νέο.
Προσωπικά μου αρέσει και το box set ProjeKcts που περιέχει live αυτοσχεδιασμούς αλλά αυτό άφησε το για το τέλος.

Δε χρειάζεσαι το report μου για να κλείσεις ρε :grinning:. Με κλειστά τα μάτια σου λέω, κλείσε μια θέση όσο πιο κοντά στον Gavin μπορείς και τράβα δες τους. Εγώ που τους είδα πριν έναν μήνα, άκουσα σχεδόν όλο το In The Court Of The Crimson King, πάνω από το μισό Larks’ Tongues In Aspic και κομμάτια από πολλούς ακόμα δίσκους. Το τι θα ακούσεις κάθε βράδυ είναι θέμα τύχης, μιας και το setlist αλλάζει. Σε κάθε πόλη έχουν συνήθως 2-3 συναυλίες κολλητά, οπότε το να τους δεις παραπάνω από μια φορά είναι πειρασμός :grin:. Παίζουν δύο set και encore, συνολικά δυομισάωρο τουλάχιστον. Εγώ τους είδα στο Admiralspalast στο Βερολίνο, έναν πολύ όμορφο κλειστό χώρο σαν θέατρο. Γενικώς, μόνο καθίσματα :grinning:. Μπροστά οι τρεις drummers, πίσω παραταγμένοι οι υπόλοιποι. Τους ξανάβλεπα εύκολα…

1 Like

Θα το παλεψω αλλα εχω στο νου μου και οτι ο alan parsons μαλλον θα συνεχισει στην ευρωπη την επετειακη περιοδεια για το (τεραστιο) eye in the sky. Με λιγη προσπαθεια θα κλεισω ολες τις εκρεμοτητες απο prog σε 2-3 χρονακια. :wink:

1 Like

Καλά θα κάνεις να βιαστείς, γιατί όλοι αυτοί του prog δεν βρίσκονται ακριβώς στην πρώτη τους νιότη!

2 Likes

απ τη νεα χρονια λετε να συνεχιστει?θελω κ εγω πολυ να τους δω

Άγνωστο. Fripp είναι αυτός, ποτέ δεν ξέρεις.

Βλέπω ότι έχουν βγει για περιοδεία οι θεοί.

Τώρα παίζουν Ιαπωνία και μετά Ευρώπη (Ιταλία-Γερμανία) και στο τέλος του 2019 πάλι προς τις ΗΠΑ.

Mel Collins, Masteloto, Levin κλπ.

https://www.setlist.fm/setlist/king-crimson/2018/century-hall-nagoya-japan-7394f2e9.html

Επετειακό φαίνεται το setlist. Βλέπω Red-Islands-Epitaph-Moonchild και πολλά 70’s.

Εδώ και κάτι χρόνια είναι σε περιοδεία ρε :stuck_out_tongue:! Άδραξε την ευκαιρία αν μπορείς και δες τους.

Τρεξε δες τους, σε αποδοση μπαντας ισως οτι καλυτερο εχω δει. Μακαρι να μπορεσω να τους δω αλλη μια πριν αποσυρθουν.


Μορφές κι οι δυο!

4 Likes
4 Likes

Όσο κι αν φαίνεται παράδοξη η σκέψη ότι μπορεί να υπάρχει κόσμος που μαθαίνει τον Robert τον Fripp από αυτά τα βίντεο στο YouTube, εν τούτοις δεν γίνεται να μην παραδεχτούμε τον κορυφαίο αυτό μουσικό που κάνει την πλάκα του, αυτοσαρκαζεται και ταυτοχρονα συμβαδίζει κατά το δυνατόν με την τρέχουσα εποχή! (και ότι η γυναίκα του… κρατιέται πολύ καλά, βεβαίως βεβαίως!)

2 Likes

Το ντοκιμαντέρ ήταν ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό * δάκρυ *

2 Likes

Το περιμέναμε πολύ πολύ καιρό :heart_eyes:

1 Like