Led Zeppelin

Εγώ μετάνοιωσα που δεν ψήφισα In through the out door…

:frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

Μόνο και μόνο για το In the evening γαμεί και το In Through the outdoor.
Απίστευτη ριφάρα.

Ακριβώς παιχταρά μου

I am Gonna Crawl!!! μεγαλος πονος!!!

Επίσης όποιοι γουστάρουν τους White Stripes, ας ακούσουν και το Hot Dog από τον εν λόγω δίσκο. Για το All My Love τι να πούμε τώρα… Αριστούργημα.

den tha borousa na ksexwriso kapio album alla tha elega to IV

Μα δεν περιμενα καποιο αλλο απο το ΙV…ολος ο κοσμος χωρις να ξερει αυτο λεει…

αααααα και Jethro Tull το Aqualung…(οχι οτι δεν ειναι δισκαρος ααλλα υπο κανονικες συνθηκες δεν θα εβγαινε 1ο)

και Pink FLoyd The Wall…και Kansas οποιο εχει το Dust in the Wind…και και …Dream Theater Images & Words…

Καλα δεν τα παω μεχρις εδω???

Diladi thes na mas peis oti epeidi psifisame to IV imaste asxetoi me to thema???poli orea logiki exeis… egw sou leo oti esi mporei na ise 5 fores pio asxetos

__Camelspotter, αν και γενικά συμφωνώ με τις απόψεις σου, εδώ έχεις άδικο και βιάζεσαι…
Κι εγώ μπορεί να θεωρώ το Fool In The Rain λόγο να αγοράσεις όλο το δίσκο και μόνο ή λόγο για τον ψηφίσω ως καλύτερο, τι πάει να πει αυτό; Μιλάμε για το πιο αγαπημένο… Δηλαδή μη τρελαθούμε κιόλας…

__Και μόνο το καλύτερο ίσως τραγούδι του αιώνα (μαζί με το Bohemian Rhapsody), το Stairway δηλαδή ή το ίσως πιο γαμάτο, cool αυθεντικό rock τραγούδι, το Rock n’ Roll, φτάνουν για να το ψηφίσει κάποιος όχι απλά καλύτερο δίσκο τον Zeppelin, αλλά και καλύτερο Rock δίσκο πιθανώς… ΠΙΘΑΝΩΣ είπα…

__Μη δηλαδή πάμε να το ψάξουμε και γινόμαστε οι “και καλά κακοί και ξαγμένοι” (ειδικά όταν -όπως εσύ- είμαστε όντως ψαγμένοι… είναι κρίμα :wink: ).

ποιος ειπε οτι ειστε ασχετοι με το θεμα…απλα υποσυνειδητα κολλανε καποια πραγματα και μενουν ετσι και κανεις δεν κανει προσπαθεια να το αλλαξει αυτο.Οπως με το IV.Απο 14 χρονων το ακουγα συνεχεια “ειναι τελειο”, “παρε το IV” κτλ κτλ και εγω ειχα την εντυπωση οτι ειναι το καλυτερο.αλλα οταν ηρθε η ωρα να ακουσω Ζεp και ηταν πολυ αργοτερα, εψαξα αλλα και στο τελος εφτασα και σ’αυτο και επιβεβεωθηκα οτι ειχαν αδικο που το λεγαν καλυτερο.Αλλα αμα εχεις ακουσει κομματια μονο και τα περισσοτερα ειναι απο το IV λογικο ειναι να πεις αυτο.Γι αυτο λεω ΑΚΟΥΣΤΕ!!!
ε καλα μπορει για καποιους να ειναι το καλυτερο αλλα δεν ειναι λογικο σε ολους…ποσο πιο καθαρα να το πω για να βγαλει νοημα??

Δεν το παιζω ψαγμενος η κατι…απλα εχω ακουσει τα 7/8 των Ζεπ γι αυτο και εκφερω και γνωμη και κανω ετσι.Ειναι το ιδιο για το αγαπημενο Camel την ωρα που καποιοι εχουν ακουσει μονο το Mirage και γραφουν ολοι “Mirage βεβαια…ειναι το καλυτερο!!!δισκαρος” κτλ.

και Shadowcaster, το Rain Song ειναι καλυτερο
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Δυσκολο, πολυ δυσκολο. Το καθενα εχει την μαγεια του. Το IV ειναι το πλεον αποδεκτο, αλλα μπορεις ν’αφησεις απ’εξω το bluesy-hard rock ΙΙ? Το μοναδικο Physical Graffiti? Το Houses of the holy που κι εγω δεν ξερω ποσα διαφορετικα ειδη μουσικης εμπεριεχει? (απο reggae μεχρι space rock) Προσωπικο αγαπημενο ειναι και το ΙΙΙ, αλλα θα αρνηθω να ψηφισω.

Μα φυσικά το ΙV, δε θέλει ρώτημα.
Και μόνο που έχει το Stairway to Heaven αρκεί για να είναι κλασσικό και το καλύτερο τους.
Αλλά και πάλι έχει απίστευτα κομμάτια μέσα, εκτός από κάνα-δυο τα άλλα είναι καταπληκτικά…

Το IV.Γιατί όταν ο Page-Plant βρίσκονται σε συνθετικό οργασμό,τότε βγαίνει κάτι πραγματικά μνημειώδες.Όπως ο συγκεκριμένος δίσκος. 8)

+2

Εγω έβαλα το “Houses of the holy” γιατι οταν το πρωτοακουσα με ειχε εντυπωσιασει η πιο μελωδικη του προσσεγγιση… Βεβαιως ενα τετοιο δημοψηφισμα ειναι παντα αδικο… Ρε παιδες για κατι τετοια μεγιστα σχηματα πως μπορει κανεις να διαλεξει μονο ενα Αλμπουμ??? Αφου ολα ειναι τουλαχιστον πολυ καλα εως μνημειωδη!!!

Κανενα … προσωπικα τους θεωρω για τον πεο …!!! Και πειτε οτι θελετε …!!!
Και μην με ρωτησει κανενας γιατι δεν μ’αρεσουν και εχω τετοια γνωμη για αυτους … γιατι θα παρετε και αναλογη απαντηση …!!!

το βρισκω λογικο να μην σε αρεσουν! δεν ειναι δυνατον να μας αρεσουν ολα!
αλλα πρεπει να παραδεχτεις οτι ειναι απο τις σημαντικοτερες μπαντες!

entaksei kai mena den mou aresoun alla den einai kai gia ton peo exoun orismena antikeimenika orea kommatia.achilles last stand(kommatara) whole lotta love,since ive been loving you,houses of the holy,starwaiy to heaven.min ksexnas oti einai kai to pio emporiko group ton 70’s

Αλλο εμπορικο, αλλο πετυχημενο. Εμπορικο ειναι οι Kiss για παραδειγμα. Ασε που δεν μπορεις να πεις εμπορικο ενα γκρουπ που δεν γραφει τραγουδια που εχουν την τετριμμενη δομη ριφ-κουπλε-ρεφραιν(χ2)-σολο-κουπλε-ρεφραιν.

to emporiko den to eipa gia na tous meioso.den einai kako na einai emporiko ena group