Linux

Μα μόνο η nvdia είναι σε Linux,η AMD τέλειωσε δεν υποστηρίζει linux.

Η beta του Steam For Linux άνοιξε για όλους. Λίγα τα παιχνίδια ακόμη, άντε να δούμε.

Re to rhythmbox tou ubuntu giati ton pairnei kathe fora pou pataw pause se audio cd?

Prepei na kanw eject kai re-insert to cd gia na ksanaginei responding.

Kata ta alla, exw kai to vlc pou einai kalitero.

Alla gia proteinete kanena player pou thewreite kalitero, seis oi empeiroi.

Το Audacious είναι μπόμπα. Σα το winamp ένα πράμα.

http://audacious-media-player.org/

wraios re kati tetoio ithela.

sudo apt-get install audacious

zwara

Οχι οχι οχι!!!

Clementine :smiley:

+1 για Clementine. Πολύ ωραίος player.

ontws, dokimasa kai to clementine pou eipate kai nomizw oti einai to pio wraio ap’ola pou anaferthikan.
:thumbup:

Το οποιο υπαρχει και για windows ε.

Ξέρει κανείς γιατί όταν κάνω paste ένα text μου προστίθεται ένα κενό μπροστά;!!! κουλό, ε; Χρησιμοποιώ Centos 6.3

Χρησιμοποιεί κανείς τον Audacious που έχω μια απορία για το Lyrics plugin του;

Buuuuuuuump

Επειδη εχω πολυ ελευθερο χρονο ειπα να βαλω τo Debian να μαθω λιγο linux ετσι για την καβλα.Αφου μετα απο πολλες προσπαθειες και πολλα διαφορετικα προβληματα εγκατεστησα το Debian εχω 2 βασικα προβληματα.
1)Εγκατεστησα το Grub και 3 φορες αλλα δεν εμφανιζεται οταν bootarei το pc,με αποτελεσμα να χρειαζεται το CD για να μπω στο Debian.Και στο install αλλα και τις αλλες 2 φορες το εγκατεστησα στο σκληρο που ειναι τα windows 7.Παταω shift οταν μπουταρει το pc αλλα τιποτα παροτι φαινεται οτι εχει εγκατασταθει σωστα και εχει αναγνωρισει τα W7.
2)Εγκατεστησα το openbox αλλα δε λειτουργει.Αφου εκανα install,configure κτλπ οταν αλλαζω theme δεν γινεται τιποτα.Επελεξα το openbox σαν windows manager αλλα παλι τιποτα.Μπαινω στο obconfig κανω αλλαγες και δεν εφαρμοζεται τιποτα.Ουτε με δεξι κλικ ανοιγει το menu ουτε φαινεται να λειτουργει το openbox.Εχω τον κλασσικο window manager του debian.Ο μονος τροπος να λειτουργησει ειναι με την εντολη “openbox --replace”.Τοτε τρεχει κανονικα και κανει ολες τις αλλαγες.Oμως με αυτη την εντολη μολις κλεινω το terminal κλεινει το openbox και μενω χωρις window manager και γαμιεται το συμπαν.Εχω δοκιμασει τα παντα.(Επισης.οταν παταω openbox στο terminal πριν πατησω openbox --replace μου λεει οτι τρεχει αλλος window manager.)

Αν κανεις ξερει και μπορει να δωσει καμια οδηγια ευπροσδεκτη.(Δοκιμασα οτι βρηκα στο ιντερνετ αλλα δεν λειτουργησε κατι.)Θα ξαναπροσπαθησω αυριο βεβαια απλα μπας και κανεις μου δειξει τη σωστη κατευθυνση.

Αν ψαχνεσαι να μαθεις, θα σου προτεινα να κανεις net install οπου θα πρεπει να χτισεις το συστημα απο το μηδεν.Ετσι θα καταλαβεις τι ρολο βαραει το καθε τι, τα αρχεια, οι δαιμονες κλπ.

Το openbox ειναι λιγο μανουρα αν εισαι πρωταρης, καλυτερα kde ή gnome (μπλιαχ :smiley: ).

Τωρα οσον αφορα το grub, παιζει ρολο που τον εγκαθηστας.Καθεται πανω στο mbr ολου του δισκου ή μονο στο παρτισιον που εχεις το debian?

Νet install εκανα.Απλα κατα το install επελεξα και κατεβασε και εγκατεστησε καποια packages.Tο grub στο install μου ειπε οτι πρεπει να το κανω στο mbr του δισκου και πατησα ναι.Στον σκληρο που εχω τα windows το εγκατεστησε και καλα.Απλα το θεμα νομιζω ειναι οτι τα Windows και το Debian ειναι σε διαφορετικους σκληρους.Σε αυτη την περιπτωση που πρεπει να το εγκαταστησω?

Αααααααααααα…ειναι λιγο μανουρα!

Πρεπει στο grub μεσα να κανεις κατι κολπα.

Διαβασε εδω https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=129640

Ειναι για arch linux αλλα τα ιδια εφαρμοζονται και σε debian.Γενικα οταν εχεις 2 λειτουργικα σε 2 δισκους δεν ακουμπας καθολου το δισκο με τα windows και παιζεις με το grub στο δισκο με το λινουξ.

Αυτό ισχύει και για dual-boot με windows ( 8 ) ? (δηλ. το grub στο particion με το linux ?? ) μήπως να κάνω ένα τμήμα του (ήδη χωρισμένου στα windows) particion των Linux για να μπεί ο grub? αλλά δε θυμάμαι κατά την εγκατάσταση των ubuntu, συγκεκριμένα, να μου έχει επιλογή για το που θα μπει ο grub… Μόνο “/” (root) και “swap” ρυθμίζω … E ?? :bounce:

O grub θα μπει ή στο παρτισιον του λινουξ ή στο δισκο του λινουξ.

Αν μοιραζεσαι σε ενα δισκο win & linux ισχυει το πρωτο κοκ.

Αν εκανες το παρτισιονιγκ αυτοματα, δηλαδη αφησες την εγκατασταση να το κανει μονη της, τοτε εχεις μονο /

Αν το κανεις με το χερι, θα δεις οτι εχεις μπολικες επιλογες.

Δηλ. διαλέγω και τον grub που θα “μπεί” ? Θα το ξανακοιτάξω, σ’ ευχαριστώ!
Για windows 8.1 (updated) είναι καλύτερη η 13.10 ή η 12.04.3 LTS διανομή του Ubuntu ??? Για πες… Άκουσα ότι καλύτερα η 13.10 γιατί έχει πιο πρόσφατο Kernel.

Αφου λες οτι θες να μαθεις, να μη βαλεις ubuntu.

Debian για μετριο βαθμο δυσκολιας, Arch για ετσι και ετσι λιγο παραπανω διαβασμα, και gentoo για να γινεις αστερι.

με τα τερτίπια της microsoft στα 10 και το surveillance που γίνεται κανόνας για κάθε εταιρία πληροφορικής που σέβεται τον εαυτό της, το γύρισα στα elementary και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
δεν έχουνε default δυνατότητες παραμετροποίησης, αλλά είναι πανέμορφα σχεδιασμένα, και πολύ χρηστικά, και χωρίς να έχω πολλές γνώσεις πληροφορικής μου έχουν κάτσει πολύ καλά.

τι άλλο φοριέται στο φόρουμ;