Machine Head - Catharsis 2018

εγώ το είχα αγοράσει 5600 δραχμές όταν κυκλοφόρησε. (έχει ακόμα το αυτοκόλλητο με την τιμή επάνω)
Go figure…

1 Like

To more things change κυκλοφόρησε το 1997.
To Ιowa κυκλοφόρησε το 2001, έχει 5500 και θυμάμαι να είναι ένα από τα πιο ακριβά cd που υπήρχαν τότε(εκτός από τα εισαγωγής που ήταν ελάχιστα).

Ή ήταν λοιπόν εισαγωγής το 1997 και το είχες βρεί τότε ή απλά θυμάσαι λάθος.
Δεν το λέω κάπως αυτό, ε, απλά 1997 και 5600 μου φαίνεται τραγικό ποσό.

ήταν τραγικό, αλλα μη νομίζεις πως ήταν εξαίρεση.
Στο πεντοχίλιαρο έπαιζαν τα CD εκτος από κάτι “Nice Price” και κάτι προσφορες της EMI που ήταν στο τριχίλιαρο.
δε θυμάμαι λάθος γιατί έχει ακόμα το αυτοκόλλητο!

4500 το καινουργια
3250 οι προσφορες αν θυμάμαι καλα

5000 είχα πάρει το Black Album το 96. Νομίζω το Load το είχα πάρει ακριβότερα…

1 Like

Μετά από αυτό το τραγούδι κρατάω μικρό καλάθι πάντως… ελπίζω να διαψευστώ.

Ειχα ανταλλαξει Μπλακ και Τζαστις με εναν συμμαθητη μου, δινοντας του ενα ψιλοσαπιο ηλεκτρικο κατσαβιδι που ουτε καν θυμαμαι πως ειχε φτασει στα χερια μου.

3 Likes

Καλό deal!

1 Like

Τι να πούμε κι εμείς στις εσχατιές της επαρχίας που πληρώναμε πεντοχίλιαρο τις εγχώριες κυκλοφορίες και 6.500δρχ τις εισαγωγές. Όλο το χαρτζιλίκι στο σχολείο εκεί πήγαινε. Λειψανάβατος είχα μείνει

1 Like

Τα προηγουμενα ρε συ εννοειται τα εχω λιωσει ολα. Ακομα και το Supercharger που εφαγε κραξιμο, εμενα μου αρεσε αρκετα. Burning Red και Through The Ashes Of Empires τα αγαπημενα μου, μετα το Blackening φυσικα.

Βασικα για μενα:

Blackening 
---------------
Through The Ashes of Empires
The Burning Red
Burn My Eyes
Unto The Locust
--------------------------
Supercharger
The More Things Change
Bloodstones & Diamonds
3 Likes

Για μένα κάπως έτσι πάει η σειρά προτίμησης, αν και εξαιρώντας τα Locust-Bloodstone, τα υπόλοιπα τα έχω ψιλοισάξια στο μυαλό μου, και παίζουν όλα πολύ συχνά:

Burn My Eyes / The More Things Change
Through the Ashes of Empires / Blackening
Burning Red / Supercharger

Unto the Locust


Bloodstone and Diamonds

2 Likes

Throught the ashes of empires
The more things change
Blackening

Και τα υπολοιπα ακολουθουν.

1 Like

Burn My Eyes / Through the Ashes of Empires
Blackening
The More Things Change
Unto the Locust
Supercharger
Burning Red
Bloodstone and Diamonds

Πανω κατω με 3 πρωτες θεσεις να κανουν rotation , οπως κανουν και οι 4 τελευταιες μεταξυ τους , ανα περιοδους.

2 Likes

Για εμένα κορυφες τα δύο πρώτα φυσικά , τρίτη θέση through the ashes με blackening. Από τα δύο τελευταία μόνο μεμονωμένα κομματια όπως το game over και το locust . To κομμάτι είναι μία μίξη των μελώδικών στιγμών των πρόσφατων δίσκων με το groove της μεσαίας περιόδου (με ολίγη the more things change βαρβατίλα)

Δεν τρελάθηκα με το άσμα, βάζω όμως ένα Through The Ashes… για καλημέρα!

2 Likes

Γάμησε.

1 Like

η σωστη λεξη ειναι τους ξεβρακωσαν.

Για εμενα η σειρα παει

  1. The Blackening, το οποιο θεωρω στην 5αδα το πολυ 10αδα καλυτερων δισκων των 00’s
  2. Through The Ashes Of Empires
  3. Burn My Eyes
  4. Unto The Locust
  5. The More Things Change…
  6. The Burning Red
  7. Bloodstone & Diamonds
  8. Supercharger

αλλα οσο και να ακουγεται παραξενο σε καποιους υπαρχουν φορες που θα αλλαζα την σειρα στα Burn My Eyes και Unto The Locust, το λατρευω το Locust και αναμεσα σε αυτο και το ντεμπουτο παντα δυσκολευομαι να διαλεξω ποιο προτιμαω…

2 Likes

Λατρεύω τις λίστες, αλλά εδώ ο φανμπουισμος χτυπάει καρακόκκινο!!!

Burn My Eyes
10
Δίσκος οδοστρωτήρας, ήχος μπετό, moshpit από την αρχή ως το τέλος. Από τις καλύτερες στιγμές των '90s
(+1 για την live εκτέλεση του Davidian στο single του old με την εισαγωγάρα που χρόνια μετά θα γινόταν η υπέρτατη τραγουδάρα Desire to fire)
(+1 για το live στο Donighton to 1995)
(+1 για τo χταπόδι πίσω από τα drums Chris Kontos)
σύνολο 13

The More Things Change…
10
Οδοστρωτήρας part II, ο πρώτος δίσκος τους που έπεσε στα χέρια μου, απερίγραπτη πώρωση, ατελείωτο headbanging. Το δανείζομαι από φίλο και μου το “καίνε” σε cdακι και μου λέει ο τύπος που το αντέγραψε πως δεν χωρούσε το τελευταίο κομμάτι. Δεν πειράζει μωρέ του λέω, σιγά το πράμα. Και όμως μετά από καιρό όταν επανενώθηκαν οι δρόμοι μας με το Blood of the Zodiac ήταν σαν να άκουγα το δίσκο ξανά από την αρχή.
(+1 για το Blood of the Zodiac)
(+1 για την εισαγωγή του Blistering με τον τροχό του οδοντίατρου που από τότε όποτε τον επισκέπτομαι μου έρχεται να του σπάσω τα δόντια)
σύνολο 12

The Burning Red
10
wow! Τι έγινε τώρα… Αυτό ήταν το αίσθημα μετά την πρώτη ακρόαση του δίσκου. Και όμως έγινε χαμός! rap metal λέτε εσείς; ούτε που με νοιάζει αν είναι rap metal, folk rap industrial old school punk metal… Είναι απευθείας χτύπημα στο ελαφρύ υπογάστριο της metal αισθητικής μου. Ονειρικός δίσκος μια κατηγορία από μόνος του και όλα αυτά σε ένα υπέροχο red jewel case γλυκό σαν καραμέλα.
(+1 για το Year Of The Dragon)
σύνολο 11

Supercharger
9
Εντάξει, δεν ακουμπά με τίποτα τα τρία πρώτα, αλλά υποτιμημένος όσο δεν πάει. Τότε την εποχή των dial up συνδέσεων η roadrunner έδινε δωρεάν ένα κομμάτι για κατέβασμα. Και αυτό ήταν το Bulldozer!!! Βέβαια ο δίσκος δεν ήταν επιπέδου Bulldozer αλλά με κομματάρες μέσα όπως τα American High, Trephination, Supercharger, Deafening Silence κλπ κλπ αδικήθηκε όσο λίγοι.
σύνολο 9

Through The Ashes Of Empires
10
Αν το The Blackening είναι έπος, αυτό εδώ είναι ραψωδία. Imperium, Elegy, Days Turn Blue to Gray, Wipe the Tears, Descend the Shades of Night. Ατελείωτη μαυρίλα. Αντικειμενικά όχι ο καλύτερος τους, υποκειμενικά σίγουρα ο καλύτερος τους. Ανατριχίλα!
(+1 για την εισαγωγή του Imperium)
(+1 για τη συναυλία στο gagarin)
σύνολο 12

The Blackening
10
Έπος!.
(+1 για deluxe έκδοση με τις διασκευές)
(+1 για την καθιέρωση μιας μπάντας που το άξιζε πολύ νωρίτερα)
(+1 για το Aesthetics of Hate)
σύνολο 13

Unto The Locust
10
Μετά το The Blackening θα ήταν πολύ δύσκολο να βγάλουν κάτι εξίσου καλό. Κι όμως βγήκε το Locust. Οκ δεν είναι blackening αλλά και το blackening δεν έχει μέσα ούτε I Am Hell ούτε This Is the End ούτε Locust. Οπότε οποιαδήποτε σύγκριση είναι τουλάχιστον άδικη.
(+1 για την μοναδική προπαραγγελία που έχω κάνει σε δίσκο και για την άψογη έκδοση του μαζί με το αγγλικό Metal Hammer)
(+1 ~I am death, Arms held outstretched, I am hell, Born this mortal shell, I am wrath, Take this bloodbath,God sent me to kill you)
σύνολο 12

Bloodstone & Diamonds
8
Δυστυχώς πολύ στάσιμος δίσκος από μία μπάντα που πάντα μουσικά εξελισσόταν. Έχει τις στιγμές του αλλά…
(+0,5 για το Game Over)
σύνολο 8,5

και η υποχρεωτική αναγωγή :

The Blackening 10
Burn My Eyes 9,99
Through The Ashes Of Empires 9,23
The More Things Change… 9,22
Unto The Locust 9,21
The Burning Red 8,46
Supercharger 6,92
Bloodstone & Diamonds 6,53

2 Likes

Αν βάλεις και το seasons wither που είναι στην αμερικανική έκδοση του through the ashes και αυτό 13 παίρνει…
Δεν θέλω τέτοιες ελλείψεις !

4 Likes