Malcolm McDowell

Με αφορμή αυτόν εδώ τον μικρό διάλογο:

και, προφανώς , επειδή βαριόμουν, ακούω απόψεις για την αφεντιά του.

[CENTER][/CENTER]

Aσε φιλε,εισαι πολυ μα πολυ λαθος.
Το ειδα κι εχθες το post σου περι μαιδανου,αλλα βαρεθηκα να απαντησω.Δεν θα σταθω στο ??[B]Clockwork Orange[/B]’’ μονο,αλλα δες το’’[B]If…[/B]’’ κι ελα να μιλησουμε μετα.
Σιγουρα κηλιδα μεγαλη στην καριερα του αποτελει η συμμετοχη του στο ‘’[B]Caligula[/B]’’ του Tinto Brass κι αυτο σου δινει ποντο να τον κατηγορεις,αλλα εχει παιξει σε ταινιαρες.
Πολλοι ηθοποιοι παντως που μεσουρανησαν στα 1960’s - 1970’s τις τελευταιες δκαετιες απλα κανουν μεροκαματα για να κολλανε ενσημα,αλλα αυτο δεν μειωνει τον [B]McDowell[/B],αν και αυτο ποτ υπονοεις δεν ειναι κι εντελως αβασιμο,αλλα εσυ το κανεις πολυ μηδενιστικα.
τες πα,αποψη σου ειναι φυσικα και ειναι σεβαστη,αλλα για τετοιον ηθοποιο δεν ανοιγεις thread για να τον κοροιδεψεις,αλλα για να τον αποθεωσεις!!!

Με παρεξήγησες, όχι άδικα βέβαια. Δεν έγραψα όμως γνώμη μου ακόμα, βιάστηκες να με κρίνεις μάλλον. Δεν είπα ποτέ ότι δεν είναι μεγάλος ηθοποιός, κι έχω δει όλες του τις μεγάλες ταινίες. Ναι, και το if… οπότε μάλλον μπορώ να εκφέρω άποψη. Μετά τις μεγάλες έχω πρόβλημα. Και σε τι δεν έχει εμφανιστεί. Δεν λέω, για τα ένσημα και τη σύνταξη, αλλά λίγο εγωισμός και σεβασμός σε αυτά που έχει δώσει ρε γμτ.

Eνταξει,οτι εχει παιξει σε απιστευτα σκουπιδια,συμφωνω απολυτα.
Τες πα,ειναι πολλοι σαν και αυτον δυστυχως,βλεπε De Niro που δεν εχει αφησει φολα για φολα.
Δεν εχεις αδικο παντως!

Τι, μόνο τρεις επιλογές στο πολλ;! Ρε tidus, λείπει η τέταρτη η σωστή ωρέ:

[CENTER][ul]
[li]Η πιο γαμάτα διεστραμμένη φάτσα σε όλο το σινεμά - ας παίξει και στον Σκούμπι Ντου!
[/li][/ul][/CENTER]

ψηφιζω επιλογη γρακχου

Πιο γαμάτα διεστραμμένη και από του Kinski; ΝΟΤ:p

Oν τόπικ για έναν ηθοποιό που είναι απλά οκ ή μέτριος ή μάπα έχει μεγάλη σημασία η επιλογή ρόλων, καθώς μπορεί να ανέβει στα μάτια σου ή να χαντακωθεί.

Για έναν που είναι εξ ορισμού γαμάτος, ακόμη και ένα μεγάλο σερί κακών ρόλων φαντάζει ως σερί χαμένων ευκαιριών και τιποτ’άλλο.

Εντάξει, ναι, ισχύει ότι είναι διεστραμμενόφατσα. Το σήμα κατατεθέν του ήταν, γι’ αυτό έκανε και μεγάλη επιτυχία όταν ήταν στα ντουζένια του. Ε, νομίζω πλέον το “έχασε” αυτό ρε, έχει κορεστεί η φάτσα του πια. Όταν τον πέτυχες στο easy A ξέρω γω, σηκώθηκες και ζητωκραύγαζες “Ναι, παίζει ο διεστραμμένος, χουρέι!”; Ε, δεν νομίζω.
Τεσπά, παραμένει πάντως μέχρι και σήμερα απ’ τους πιο καλτ ηθοποιούς.

η πικρη αληθεια παντως ειναι, οτι αν εχεις παιξει σε 10 σοβαρες ταινιες και εχεις δωσει μεγαλες ερμηνειες αλλα απο την αλλη εχεις χτυπησει κατοσταρα στη σαβουρα+απαραδεκτες ερμηνειες, ακόμα και στα χρυσα σου χρονια, ειναι λιγο δικοπο μαχαιρι-εως πολυ…

εγω τον γουσταρω αλλα οταν βλεπω το ονομα του σε ταινια, δεν με προιδεαζει θετικα ή αρνητικα, με αφηνει αδιαφορο πλεον…

Δεν θα αναφερθώ σε μεγάλες ταινίες όπως A Clockwork Orange, αλλά εγώ τον γουστάρω πάρα πολύ σαν ηθοποιό. Μου βγάζει κάτι που μ’ αρέσει. Και στις ερμηνείες του είναι πολύ καλός, ασχέτως αν οι περισσότερες είναι μούφες. Εγώ θα σταθώ πάντως στην ταινιάρα που γούσταρα και τον καταχάρηκα, το Evilenko. Εκεί τον ανακάλυψα και συνειδητοποιησα ότι είναι ο τύπος από το κουρδιστό πορτοκάλι.

Τέλος, όποιος τον είπε μαιντανό για πλάκα, ή όχι, ή έχει σκοπό να τον πει, προτείνω να ασχοληθεί με μεγαλύτερους μαιντανούς που έχει εκεί έξω!

*και δεν με ενδιαφέρει κανένα σχόλιο…

Bury all your secrets in my skin
Come away with innocence and leave me with my sins
The air around me still feels like a cage
And love is just a camouflage for what resembles rage again

So if you love me let me go
And run away before I know
My heart is just too dark to care
I can?t destroy what isn?t there

Deliver me into my fate
If I?m alone I cannot hate
I don?t deserve to have you
Ooh, my smile was taken long ago
If I can change I hope I never know

I still press your letters to my lips
And cherish them in parts of me that savor every kiss
I couldn?t face a life without your lights
But all of that was ripped apart when you refused to fight

So save your breath, I will not care
I think I made it very clear
You couldn?t hate enough to love
Is that supposed to be enough?

I only wish you weren?t my friend
Then I could hurt you in the end
I never claimed to be a saint
Ooh, my own was banished long ago
It took the death of hope to let you go

So break yourself against my stones
And spit your pity in my soul
You never needed any help
You sold me out to save yourself

And I won?t listen to your shame
You ran away, you?re all the same
Angels lie to keep control
Ooh, my love was punished long ago
If you still care don?t ever let me know
If you still care don?t ever let me know

Η ταινια ειναι αθλια, αλλα η ερμηνεια του ως τερμα παραφρωνα Καλιγουλα μαμαει σπιτια

…η ταινία αυτή για μένα είναι μια εκπληκτική ταινία, με πιστή ιστορική και ομή καταγραφή των όσων γινόντουσαν εκείνη την εποχή…όπως καταπληκτική ήταν και η ερμηνία του Μάλκομ Μακντάουελ:):!:

μαζι με το if…
πρεπει να μνημονευεται και το O lucky Man
τη δευτερη συνεργασια McDowell με το σκηνοθετη Lindsay Anderson

Ο stef μου δίνει την αφορμή να πω κάποιες σκέψεις για τον Καλιγούλα. ΟΚ δεν είναι αριστούργημα έτσι; Αλλά για μένα όσοι το βγάζουν σκουπίδι και ακόμα χειρότερα κατηγορούν τους ηθοποιούς γι’ αυτό είναι φάουλ. Πρώτα απ’ όλα είναι γνωστό ότι και ο ΜακΝτάουελ, και η Έλεν Μίρεν, και ο Πίτερ Ο Τουλ, και ο ίδιος ο Τίντο Μπρας, διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα για το τελικό μοντάζ της ταινίας που περιλάμβανε σκηνές τσόντας με πορνοστάρς, γυρισμένες από κάποιον πορνοσκηνοθέτη, όχι απλώς χωρίς την έγκριση του σκηνοθέτη και των ηθοποιών αλλά εν αγνοία τους κιόλας. Ε σόρι αλλά ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι η τσόντα καταστρέφει τον Καλιγούλα σαν ταινία, φταίει γι’ αυτό ο ΜακΝτάουελ; Εκτός κι αν θεωρείτε ότι η ταινία είναι κακή σαν “καθαυτό” ταινία, ανεξάρτητα δηλαδή από τις άκυρες σκηνές σκληρού πορνό. Που δεν το νομίζω. Έχει καλές ερμηνείες, αξιοπρεπή σκηνοθεσία και απεικονίζει πειστικά μια ρωμαϊκή κοινωνία στην απόλυτη παρακμή της και στο έσχατο σημείο εκφυλισμού (θυμίζω τη μεγάλη ατάκα του ΜακΝτάουελ ως Καλιγούλα όταν ένας από τους λίγους αξιοπρεπείς και σοβαρούς ανθρώπους του αναρωτιέται γιατί τον στέλνει για εκτέλεση και αν πιστεύει ότι δεν ήταν καλός πολίτης: “exactly - you are a good citizen, therefore, a bad Roman”).

…οπ, αυτό με τις πορνοσκηνές, χωρίς να το ξέρει ο Τίντο Μπρας, δεν τό’ξερα:):!: