Marillion

Μόνο το πρώτο ανακοίνωσαν στο φεισμπουκ. Για να δεις τη σειρά που βγήκαν πρέπει να πάρεις το τεύχος :yum:

Μάλιστα, κατάλαβα! Πάντως όλα αυτά που προαναφέρετε, απίστευτα κομμάτια!

Steve hogarth, προσπαθώντας να προλογίσει το drilling holes κομμάτι, μετά το τέλος του angelina στην marbles in the park live κυκλοφορία:

" Όταν γνωριστήκαμε το…αχμ… 1989, πήγαμε σε μια φάρμα μανιταριών και γράψαμε το “seasons end”(τον δίσκο). Μεναμε σε ένα ωραίο μέρος. Ήταν το πιο ωραίο μέρος που υπάρχει.
Ο καθένας μας είχε το δικό του δωμάτιο όπου υπήρχε ένα κεντρικό θέμα. Εγώ είχα το “κινέζικο” δωμάτιο που με ενέπνευσε για το “Opium Den”(*το κομμάτι), που εμφανίστηκε αργότερα στο “brave”(τον δίσκο). Είχα ένα μεγάλο κρεβάτι, και στο τέλος του κρεβατιού, υπήρχε ένα πιάνο.
(…)Ο mark(*πλήκτρα) σχεδόν έκαψε το δωμάτιο, έτσι μεσα στη νύχτα εμφανίστηκε η πυροσβεστική. Ο mark επίσης έκανε hot air balloons , τα οποία μετά την δουλειά, τα απογεύματα, συνήθιζα να εξαπολύω μαζί του στο ξενοδοχείο. Ήταν πολύ όμορφα…
(…) Υπήρχε μια πισίνα. συνήθιζα να κάθομαι δίπλα απο αυτή, να ακούω μουσική και να πίνω pimms που είναι για σχεδόν αλκοολικούς(ανάλογα με τι θα τα ανακατέψεις)-που είμαι…
Χμ…Τι άλλο έγινε? Α, ναι!! Ο fish(*πρώην τραγουδιστής) προσπάθησε να μας μηνύσει, έτσι μια μέρα που καθόμουν στην πισίνα, δικηγόροι μαζί με μερικούς αστυνομικούς έφτασαν λέγοντας αν μπορούν να μιλήσουν στον Ian Mosley(*ντράμερ). Τους είπα οτι εδω είμαι μόνο εγώ(ψέμα).
(…) Έτσι μας επέδωσαν εξώδικα που μας απαγόρευαν να συνεχίζουμε να δουλεύουμε. Σε όλους εκτός απο εμένα καθώς δεν ήμουν παλιό μέλος της μπάντας(που να έχει συνεργαστεί με τον fish-οπότε νομικά ήταν καλυμμένος) έτσι συνέχιζα να δουλεύω.
Ο mark ήρθε κάτω με μια βιντεοκάμερα, και ρώτησε τους αστυνομικούς αν μπορούν “να κάνουν” πως μας περνάνε χειροπέδες για να μπορεί να το έχει σε εικόνα-και το έκαναν. Ήταν αξιαγάπητοι.
Καθομασταν στην πισίνα, Ο mark με την κάμερα στα χέρια του, η αστυνομία να “προσπαθεί” να μας συλλάβει. Τότε ήρθε ο o steve(rothery) και μας παρέδωσαν on camera όλα τα εξώδικα.
(…) Α. συχνά παίζαμε τένις… και τα απογεύματα καθόμασταν σε αυτούς τους πανέμορφους κήπους, ελαφρώς μεθυσμένοι, και επικοινωνούσαμε με τα πνεύματα.

Αυτό είναι ένα κομμάτι για ΟΛΑ αυτά "

We ate on the lawn
With the insects
We burned incense
Most of the band turned up

It was just one of those days
When the mind strays
One of those days
When everyone plays
One of those days
When everyone stays
And all of the dreaming goes on
One of THOSE days

1 Like
1 Like

Η απίστευτη τραγουδάρα και σε live εκδοχή.

4 Likes

“Κυκλοφορεί” και το νέο άλμπουμ (επίσημα μεθαύριο)

Ως συνοδευτικό, μια πρόσφατη συνέντευξη με τον drummer, Ian Mosley.

Εξαιρετικό το νέο άλμπουμ btw (no surprises here).

7 Likes

Μακάρι να έρθουν Ελλάδα ρε γαμώτο.

EDIT: Τι κομματάρα το Care!!!

2 Likes

Και λίγα λες.

Απίστευτα εθιστική δισκάρα, με ποιοτικές τραγουδάρες και φανταστική ατμόσφαιρα.

Για “Be Hard On Yourself” έχω ήδη παραληρίσει, αλλά τι πράματα και θάματα γίνονται στα “Murder Machines” και (ειδικά) “Care”; Όχι ότι οι υπόλοιπες στιγμές υστερούν κάπου, εδώ που τα λέμε.

Πανέμορφη κυκλοφορία.

2 Likes