Masakari - The Prophit Feeds (2010) + Masakari releases (2011)

Λοιπόν για το Prophit Feeds δε θα μιλήσω και πολύ, μιας και το έχω εκθειάσει μέσα στο φόρουμ, και είναι μάλλον ο καλύτερος δίσκος του 2010 pour mois. Ναι το no.3 στο οποίο τον είχα βάλει στη λίστα μου, είναι πολύ λίγο. Αλήθεια.

Για όποιον δε το’ χει καταλάβει, ο συγκεκριμένος δίσκος, είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι τα επόμενα χρόνια θα αποτελέσει το σύγχρονο ευαγγέλιο του νεότερου crust, και ναι, στέκεται αντάξια, στους προκατόχους του ονόματι: Vengeance, Nightmares, Live The Storm και τα σχετικά.

Το thread δε το ανοίγω τόσο γι’ αυτόν τον δίσκο λοίπον, όσο για να μιλάω / συζητάμε λίγο πιο συγκεντρωμένα, για μία από τις αγαπημένες μου πλέον μπάντες, ενδεχομένως και αλλονών. Σε νέα τώρα…

MASAKARI NEWS:

Μάιος 2011: Θα κυκλοφορήσει 7" σε 300 αντύτιπα, με 1 νέα κομμάτι και μία διασκευή (απορώ ποιά θα είναι)

Καλοκαίρι 2011: Split 12" με Alpinist:!:

“So we have just begun discussing the particulars for the split and we have to say we are getting super excited about it. We are in the middle of writing. We have completed about 3 new songs and are in the middle of about 2 or 3 more. The new batches of songs are by far the best songs we have written as a band. It will hopefully be out by June of 2011 on Alerta Antifascista and a US pressing by Halo of Flies sometime after!”

Kακό νέο: Λόγω των δουλειών τους δε θα μπορέσουν φέτος να πραγματοποιήσουν Ευρωπαικό τουρ, και μετατίθεται για το 2012. Οπότε με το καλό αν ζούμε, πάμε κι έξω να τους δούμε του χρόνου.

Αυτά:)

Κάποια παλιότερα πράγματα που έχω πει για την μπάντα:

EDIT: Sorry, αλλά οι στίχοι αυτοί είναι συγκλονιστικοί και κάθε φορά που τους ακούω μαζί με το τραγούδι ανατριχιάζω, όποτε κάθισα και τους έγραψα γιατί δε τους έβρισκα. Αναφέρονται στις κυνομαχίες , στα καημένα τα σκυλιά και σέ αυτούς που τις οργανώνουν.

Pain Conceived As A Tool

raised under indoctrination of murder. Bred To Kill
because of ignorance calculated to the highest degree
you sense the loyalty and with all your manipulation create madness
and so you pull the strings. bound by love controlled by your hand
for as you look into their eyes and see the fueling fire
we look back and see it is you that holds the hate
its not the breed but your perception that’s is vicious

To νέο εφταράκι μ’ ένα καινούριο κομμάτι και μια διασκευή κυκλοφόρησε. Όποιος το βρει στο νετ σφυράει ε. Επίσης αναμένουμε για [B]την καλύτερη σπλιτάρα του 2011, masakari / alpinist[/B].

A σας έχω πει, ότι οι masakari βγάλανε τον καλύτερο δίσκο του 2010??? Σας το ξαναλέω:!:

εξαιρετικοί οι Masakari μαζί με Alpinist και Protestant συνθέτουν μια αγαπημένη τριάδα στο neocrust.

έψαξα και για το εφτάρι και πουθενά :frowning: σφυράτε κι από δω.

σκέφτομαι σοβαρά να παρατήσω το black metal.

Ωραίος ρε ban, ήμουν σίγουρος ότι θα γούσταρες (δεδομένης της συμπάθειας/καυλας προς sarabante). Γενικά ο δίσκος προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Aπλα respect μπάντα:bow:

Και παίδες φιλική συμβουλή. Δε ξέρω γενικά κάθολου από τα rips που υπάρχουν στο νετ, ποιά είναι καλά, ποιά είναι κακά κλπ. Αυτό όμως που ξέρω είναι ότι ο δίσκος στο πικ απ είναι τρείς φορές πιο χύσιμο, απ’ αυτό που’ χα κατέβασει. Δε θα ξεχάσω πέρσι τέτοιες εποχές περίπου που πήγα Αθήνα να παίξω τον δίσκο στο μηχάνημα… (οπότε όσοι γουσταρίζετε ταμάλα προμηθευτείτε τον)

Κατ’ αρχάς τί σημαίνει όταν δίπλα από ένα -προς download- αρχείο γράφει (Lame 3.98r V0)???

Tελοσπάντων το 7άρι υπάρχει έξω στο νετ (googl-αρετε masakari sleep rot μιντιαφαιρ και θα το βρείτε)

Την παραπάνω ερώτηση την έκανα γιατί, σχεδόν σίγουρα, παίζει κάτι με την ποιότητα του αρχείου. Αποκλείεται η παραγωγή να είναι τόσο κακή και να χάνονται έτσι απλά οι τρελες κιθάρες που έχουν οι Masakari.

Δυο κομμάτια έχει το [B]Ep[/B], το [B]Sleep[/B] και το [B]Rot[/B]. To πρώτο είναι κλασσική μασακάρι συνθεσάρα που όμως χάνεται η ομορφιά του κομματιου λογω του ηχου. Το δευτερο πρεπει να’ ναι διασκευη, δε ξερω απο ποιους (ή τελοσπάντων δε μου’ ρχεται κάτι στο μυαλό), και δε μ’ αρεσε πολυ. Οι μασακαρι καλα το παιζουν, απλα δε μ αρεσει σα κομματι. Κουραστικο και μεγαλο καπως.

Επαναλαμβανω οτι αποκλειεται να μη παιζει θεμα ηχου με το αρχειο. Δε γινεται. ελπιζω να μη παιζει και καποια στιγμη να βρω το κανονικο.

σου λέει ένα μικρό ίνφο για το ripping, V0 είναι η καλύτερη ποιότητα mp3.
lame είναι encoder, σαν να λέμε το αρχείο που χρειάζεσαι για την μετατροπή από lossless format σε mp3.
είναι πολύ πιθανό, αν ο ήχος ειναι σκατά, να έχεις στο πισί σου ένα transcode (δηλαδή μετατροπή lossy format σε άλλο lossy format), το οποίο οδηγεί μόνο σε χειρότερη ποιότητα ήχου. Υπάρχουν προγράμματα που τσεκάρεις αν είναι σωστό rip ή transcode.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά υπάρχει κάποιος τρόπος να “φτιάξω” την ποιότητα του αρχείου που κατέβασα?

νοπ, υπάρχει τρόπος να δεις αν όντως είναι έτσι ο ήχος, ή αν κάποιος στόκος είχε ένα mp3 σε ένα χ bitrate (ας πούμε 192), κι επειδή του καύλωσε, το μετέτρεψε (και καλά, έτσι νομίζει) σε ψ bitrate (V0, οπου συνεπάγεται με various συχνότητες ~ 192-320)

γενικα για οτι νεοτερο εδω περα ριχνετε καμια ινφο …

[SPOILER][/SPOILER]

H αποκάλυψη πλησιάζει, το τοπίο σκοτεινιάζει, τίποτα δε θα είναι ίδιο μετά απ’ αυτήν…

[SPOILER]Εκ των προτέρων το μεγαλύτερο σπλιτ της χρονιάς:p και σιγουρα το πιο αναμενομενο, με 2 από τις πλέον κορυφαίες μπάντες όλης τη σκηνής, οι οποίες μάλιστα βρίσκονται σε τρομακτική φόρμα. Οι άπιστοι θα μετανοήσετε.

  1. Alpinist - Abgerichtet
  2. Alpinist - Subjection
  3. Alpinist - Steps
  4. Alpinist - Postmodern Problems
  5. Alpinist - Unwanted Encore
  6. Alpinist - Instrumental
  7. Alpinist - Quelle Valeur Reste
  8. Masakari - XVII. The Obscene Underbelly
  9. Masakari - XIX. Void Manufacturing
  10. Masakari - XVII. Sleep
  11. Masakari - XXII. Q. Culture A. Resist
  12. Masakari - XXIV. Trapped In The Mold
  13. Masakari - XXI. Progress
  14. Masakari - XXIII. Hexenhammer
  15. Masakari - XX. Modulation[/SPOILER]

Επιστρέφω με αποψάρα όταν γυρίσω από τις διακοπές (και τώρα απο σποντα βρηκα ιντερνετ). Με προχειρο σερτς δε το βρηκα στο ιντερνετ προς νταουνλοουντ, αλλα φανταζομαι οτι σε λιγες μερες θα το ακουμε και θα τον παιζουμε ολοι μαζι.

Δειγμα εδω: http://www.brooklynvegan.com/archives/2011/07/new_masakari_so.html

Οποιος βρε “κατι”, ας το σφυριξει μια και απο εδω.

ντάξει πήγα να γράψω πάλι σεντόνι και να γίνω γραφικός, μόνο και μόνο για τα 4 κομμάτια που κυκλοφόρησαν… Ευτυχως το σταματησα. Πλέον μόνο προσευχές να σκάσει ο δίσκος το συντομότερο.

Αυτό είναι το κραστ των 10΄s:bye:

Τα δυο πληγωμενα αλογα παραπάνω, μαζι με κάποια άλλα λιγοστά, χαρασσουν το δρομο…

PS: Το τελος του progress απο μασακαρι ειναι για σεμιναριο.

[B]To rythm section σου ανατιναζει την καρδια[/B]

εσένα σου ρίχνω επίσημη πρόσκληση να έρθεις εδώ
http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=21572

το σπλιτ στους ρώσους ε.

Trapped in the mold!

κατεβαίνει. τώρα.

θενξ μπος:!:

ευχομαι να ειναι τοσο καλο οσο λετε

σεξουαλική εμπειρία.

μοντουλεισον.

βασικά στο σπλιτάκι ήταν πολύ δυνατοί και οι αλπινιστ, πολυ συμπαθητικοί… αλλα και το τελευταίο των μασακάριδων μάρεσε παρα πολύ 8)