Mastodon

Ημερομηνία κυκλοφορίας ήταν τελικά, μάλλον… Δείτε το νέο countdown

Στο myspace, στα tour dates λέει πως 24 Ιουνίου θα βρίσκονται Ρώμη και η αμέσως επόμενη ημερομηνία είναι 13 Ιουλίου στην Μαδρίτη. Να ελπίζουμε…;; Είναι και ο καινούριος δίσκος στη μέση.

χμ… στην Ισπανία θα είναι ως σαπόρτ των Μετάλλικα. (Σιγουρα, γιατί ένας φίλος μου θα πάει)
Να παίξει κάνα one-off για εδώ μόνοι τους, μου φαίνεται χλωμό…:-k

Ας έρθουν με Metallica, δεν υπάρχει πρόβλημα :Ρ

και μετά θα κερδίσουμε το λοττο.
ας έρθουν μωρέ και ας είναι και με τους Κατουρημένους…


Now playing: Gamma Ray - Spiritual Dictator
via FoxyTunes

Για εμένα ο λόγος που είναι κατώτερος από τα αλλα 2 είναι ότι χάνει στο feeling. Πως να το εξηγήσω, ακούς το Leviathan και αισθάνεσαι ότι είσαι σε ένα σαπιοκάραβο παρέα με λιγδιάρηδες θαλασσόλυκους και κυνηγάς φάλαινες. Όχι ότι το Blood Mountain πάει πίσω, δισκάρα είναι, αλλά ο ήχος έγινε πιο progressive και τους βγήκε έτσι που χάσανε πόντους στον τομέα του feeling. Στα δικά μου αυτιά.

στα δικά μου αυτιά, άσχετα από το αν είναι ένας καλός δίσκος,το Leviathan σε σχέση με την προώθηση και την κριτική που πήρε, εξακολυθεί να είναι ο πιο υπερεκτιμημένος δίσκος που θυμάμαι εδώ και πολλά χρόνια. Αν ήξερε να τραγουδάει ίσως…

από την άλλη τα πάντα (με κύριο παράγοντα τις μελωδικές γραμμές) μου ακούγονται καλύτερα στο Blood Mountain.

Παιδιά τα γούστα είναι υποκειμενική υπόθεση…εξ’αλλου ο outshined έχει πιο prog ακούσματα και για αυτό πιθανώς του αρέσει η πιο prog κατέυθυνση του blood mountain…Το Leviathan πάντως είναι φανταστικός δίσκος…μην περιμένεις πάντως μελωδικές φωνές από τους mastodon άσχετα αν σε χαλάνε λίγο…Το single το άκουσα στο myspace τους…συμπαθητικό αλλά εδώ συζητάμε για τον δίσκο και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη απο ένα δείγμα…υπομονή…πάντως τους έχω απόλυτη εμπιστοσυνη…είναι απο τις καλύτερες μπαντες τούτης της δεκαετίας και θα φροντίσουν να μας το αποδείξουν ξανα…

Εγω θεωρω το leviathan πιο ολοκληρωμενο γιατι ειναι πιο αποδεκτο σε καποιον που δε γουσταρει το προοδευτικο μεταλ…και ειναι πολυ αυτοι που δε το γουσταρουν.Αλλα και γενικα συνθετικα ειναι ανωτερο,το κονσεπτ και η ολη αισθητικη του αλμπουμ το κανει λιγο καλυτερο απο το blood MOUNTAIN.

Έχοντας βαρεθεί τα παλαιολιθικά πολ…

Σας τσάκωσα. Επειδή έχει ανάψει η κουβέντα για το επερχόμενο άλμπουμ, εδώ μιλάμε/ψηφίζουμε το καλύτερο τους ή αυτό που προτιμάμε αν θέλετε. Οι επιλογές σας.

Fire:

Water:

Earth:

Ether:



Εγώ θα περιμένω την επίσημη κυκολοφορία για να ψηφίσω. Μη δω κανένα ψήφο εκτός από του potofgold μέχρι τότε:p

Μην εχοντας ακουσει το τελευταιο (αν δεν βαριεστε στειλτε λινκ για τορρεντ) θεωρω το Blood Mountain καλυτερο…

Δεν θα ψηφίσω γιατί δεν έχω ακούσει το καινούργιο ακόμη.

Βαθμολογώ όπως στο metal-archives:

Remission 88%

Leviathan 100%

Blood Mountain 94%

Νερό λοιπόν από αυτά τα 3.:slight_smile:

δεν επρεπε να το εφτιαξες τωρα το πολ, πολλοι θα ψηφισουν μην εχοντας ακουσει το καινουργιο…

Eιπε να το φτιαξει πριν τον προλαβει αλλος :stuck_out_tongue:

Θα ψηφίσω μόλις ακούσω και το Crack The Skye σε κανονική ποιότητα κτλ.

Απ’τα τρία πρώτα πάντως θεωρώ καλύτερο το Blood Mountain…

Και εγώ περιμένω το τελευταίο να βγεί σε αρίστη ποιότητα… ως τότε, δύσκολη η επιλογή.

Το Crack The Skye είναι πολύ πρόσφατο, οπότε ,Leviathan:!:

κι εγώ Λεβιάθαν θεωρώ αγαπημένο μου, αλλά κάτι με ωθεί να ρίξω ρεμίσιον…

…η αντρικη σου τιμη θαρρω.

Έχω την εντύπωση ότι:

O κάφρος που σέβεται τον εαυτό του πετάει Remission ψήφο.

Ο μεταλάς που σέβεται τον εαυτό του πετάει Leviathan ψήφο.

Ο προγκρεσιβάς που σέβεται τον εαυτό του πετάει Blood Mountain ψήφο.

Ο ροκάς που σέβεται τον εαυτό του πετάει Crack the Skye ψήφο.