Αmebix - Sonic Mass (2011) -μονο κλαμα-

Αυτο ακριβως,τιποτα αλλο…[-o<

God of the Grain

Σα να industrialιζει λιγο.Χμ,δεν ξερω τι να περιμενω απο αυτο το δισκο!Το μονο που ξερω ειναι οτι η υπομονη μου στερευει!!!

χωρις να εχω ακουσει πολυ ινταστριαλ συμφωνω!για να δουμε…
ωραιο κομματι παντως

Tι περιμενετε?

Αν εννοεις οτι ληκαρε δεν το βρισκω πουθενα…

Στους ρωσους ειναι.

Da Kaspaza!

Αν και προσπαθώ να μην ενθουσιάζομαι με τις πρώτες ακροάσεις, ε, εδώ δεν μπορώ.
Μόνο [B]Visitation[/B].
Δάκρυα, απόγνωση, σκοτάδι, ΜΑΥΡΑ (το πιάσατε το υπονοούμενο έτσι; :stuck_out_tongue: ) ριφφς και όλα αυτά χωρίς να ξέρω λέξη από στίχους…

Α, και το God Of The Grain δεν είναι “σαν” ινταστριαλ, είναι “σαν” Killing Joke 8)

Κι εγώ με μια ακρόαση βρήκα πολλά κοινά σημεία με πρόσφατα άλμουμ των Killing Joke. Ακόμα και o Βαρόνος θυμίζει τις περισσότερες φορές Κολμαν (τραγουδιστής των KJ).
Κατά τ’ άλλα το άλμπουμ είναι εθιστικό και πάμε για 2η σερί ακρόαση.

Και πάει λέγοντας…

Επίσης, μετά το τέλος του αλμπουμ μου ήρθε μια έντονη επιθυμία να ακούσω κάτι από αυτό,

[SPOILER][/SPOILER]
8O8O

Είμαι κάπου μεταξύ 6ης και 7ης ακροάσης. Ο δίσκος δεν υπάρχει. Κόλλημα μιλάμε.

Το “The Messenger” με τους συνεχείς κανονιοβολισμούς, μάλλον είναι το αγαπημένο μου μέχρι τώρα και από κοντά το “Visitation”.
Kομματάρα και το “Here Come The Wolf”, με τη σολάρα στο τέλος (αν και θα ήθελα να διαρκούσε λίγο παραπάνω κι όχι μόνο 10 δευτερόλεπτα).

Αυτά. Και οι ακροάσεις συνεχίζονται…

Ίσως με διαφορά το πιό μέτριο κομμάτι του δίσκου imo :?
Anyway μεγάλο κόλλημα ο δίσκος παίζει από το πρωί.

Και οι στίχοι του Knights Of The Black Sun μιάς και τους πέτυχα τυχαία:

[SPOILER]Desperation took us down
Uneasy lies, the head
That wears the crown
You can’t see it

I saw the mourners passing by
These wicked men
Beneath the sulfurous skies
Oh what can it mean?

Every bell is silent here
The hands of clocks are bound
And time itself has stopped
Can you feel it?

The birds are frozen in their flight
Trapped within the thunder light

A storm is rising
A voice within the winter halls
Some great secret from these careless lips will fall

A star on our horizon
See you gods forgotten son
Lies broken and alone
Searching for a father,he has never known…

From Dresden’s blazing skies
To the bloody wash of dawn
I saw the beast arise
And climb upon the throne

And fallen angels weep
And long for peace, for home
Whilst far beneath the ice they sleep
These dark knights of the black sun

And on the stormlashed mountain high
I found the hidden book
On the altar of the wretched prince of lies

And I broke apart the graven seal
And these seven words I read
Rejoice, the great god fear is dead

So from the rooftops call it out
You where always free
Yes from the rooftops call it out
And ever may you be
[/SPOILER]

και εμενα οταν ακουσα τo πανω κατευθειαν εκει πηγε το μυαλο μου

με λιγες ακροασεις,πολυ δυνατος δισκος.

ακουγεται ανετα ολοκληρος,πολυ καλη ροη.

αδυναμιες(εκτος απο το knights που εννοειται)τα days,god of the grain,sonic mass part I & here come the wolf,γενικα ολα πολυ καλα,σε αρκετες στιγμες μπορει να σου σηκωθει(η τριχα καγκελο απο την ανατριχιλα).

Ενταξει,μας χαζεψαν οι τυποι!New Age πινελιες με μια industrial φυση…Days,God Of The Grain,Visitation,Here Come The Wolf και φυσικα το Knights… ειναι οπως λεει και ο τιτλος,μονο κλαμα,χωρις να υστερουν τα υπολοιπα!Ρε ειστε σιγουροι οτι δεν τραγουδαει ο Coleman των Killing Joke???Και μιας και ανεφερα τους Killing Joke ακουστε τη δισκαρα του 2006 Hossannas From The Basements Of Hell,ειναι κοντα σε αυτο που κανουν οι Amebix αυτη τη στιγμη.Check–>http://www.youtube.com/watch?v=cNaQ8hj8ymE
Α,highlight τα καταπληκτικα τυμπανα του Roy Mayorga!

Το τελευταίο πράγμα που περίμενα να ακούσω εν έτει 2011 είναι ένα νέο άλμπουμ από τους Amebix. Οι πρώτες ακροάσεις είναι κάτι παραπάνω από εντυπωσιακές. Ο δίσκος είναι πιο βατός από τα παλιά. Λείπει αυτή η Discharge-ίλα/GBH-ίλα/Crass-ίλα που βγάζανε στο παρελθόν, η παραγωγή είναι καθαρή (!), σε μερικά κομμάτια στρέφονται σε πιο ινταστριαλ μεταλ φόρμες, σε άλλα ακούγονται πιο πανκ, αλλά αυτά είναι απλως παρατηρήσεις.

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όποιον διέκρινε τους Prong σε κομμάτια όπως το God of the Grain, και τους New Model Army στα πρώτα λεπτά του Κnights of the Black Sun.

Όπως και να χει, εξαιρετική επιστροφή… θα χουμε να πούμε πολλά για τον δισκο.

[SPOILER]Θυμάμαι που είχα προτείνει παλιά το Arise στις δισκάρες και το κράξιμο που έπεσε από κάτι τρου ροκερζ :lol:

edit: το βρήκα ρεεε χαχαχαχαχα γελάστε:

:lol2:

[/SPOILER]

Τελειωνει η πρωτη ακροαση. Δεν επικεντρωθηκα στον δισκο, δηλαδη κανω και αλλα πραγματα παραλληλα, αλλα ειναι ακρως θετικη η πρωτη εντυπωση! Ιδιαιτερη ατμοσφαιρα σε ολη την διαρκεια του, πολλα ινταστριαλ στοιχεια οπως ειπατε και εσεις και ταιριαστη παραγωγη (στα αυτια μου). Θα το λιωσω σημερα, οπως ολα δειχνουν!

Κατι για το Grin που αναφερθηκε, με το ομοτιτλο κομματι τους δισκου μοιαζει αρκετα η εισαγωγη του The One.

Καλα για το Knights… μην τα ξαναλεω. Με πιανει κατι καθε φορα που το ακουω.

παιδιά ωραία όλα αυτά, αλλά εμένα αυτό το δεκάλεπτο σφηνάκι [I]κακού[/I] μέταλ (Here Come The Wolf - The One) ανάμεσα στα δυο κορυφαία κομμάτια του δίσκου δε μου’χει κάτσει καθόλου καλά.

Πολύ κακή κίνηση να βγάλουν το knights of the black sun, τοσους μηνες πριν, σε single. Aς εβαζαν το δευτερο καλυτερο κομματι… Οχι ομως το κλασεων ανωτερο. Θα το θελα για εκπληξη το knights

Κατα τ’ αλλα ειμαι στις πολυ πρωτες ακροασεις.

Ίσως (ίσως) καταλαβαίνω που το πας, ωστόσο μ’ άρεσαν και πολύ μάλιστα σαν κομμάτια, θα τα’ βαζα στ ανωτερα του δισκου.

Ο δισκος punk [B][U]δεν[/U][/B] είναι αλλά γουστάρουμε τίγκα.