Αγαπημένος metal δίσκος για το 1982

Το ότι είστε δύο που το λέτε δεν συνιστά επιχείρημα.

Manilla Road - Metal

και ένα EP που αξίζει να μπει με το εξώφυλλο

Ούτε ότι “αν είναι Maiden στα 80’s είναι δισκάρα (ουγκ)”.

Οχι, νταξ, είχαν βγάλει και αδύναμους δίσκους, όπως το “The Number Of The Beast” πχ.

αν μιλάμε και για EP , μην ξεχνάτε το παρακάτω .
διαμελίζει σύμπαντα

By moonlight we ride ten thousand side by side!!!Μεγαλη αρρωστεια το Battle hymns

ωραίες οι αναφορές από τα παιδιά και σε άλλους δίσκους που κυκλοφόρησαν το '82, να αναφέρω και εγώ κάποιους επιπλέον :

Kι ο τοξικος με την πλέμπα…

Iron Maiden-Ο του θηρίου αριθμός…(δε θυμάμαι το νούμερο…)

Tι να κάνω ρε παιδιά…21-12(τυχαίο; δε νομίζω…)1987 ήταν η πρώτη μου αγορά, στην τιμή των 1200 παλαιών μεταλλικών (ούτε αυτό είναι τυχαίο) δραχμών… Η μάνα μου έφριξε, αλλά αυτή ήταν η αρχή…

Δεν ειναι full length, αλλα πιστευω οτι ειναι απο τα λιγα singles που αξιζει να μνημονευονται (αν οχι το μονο?).

666 8)

Οκ, ευχαριστώ…

[B]Venom - Black Metal[/B] για μένα. Αλητεία όπως και να το κάνουμε. Το Number of the Beast ποτέ δε μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ούτε εμένα, είμαι της άποψης ότι πήρε πιο πολλά credits λόγω του ομώνυμου κομματιού και είχε θεματολογία που προκαλούσε αντιδράσεις εκείνη την εποχή.

Πωπω μιλαμε για υπερ-δισκαρες αυτη τη χρονια. Τι witchfynder general, venom, Manilla Road, Accept, Priest, Raven, γαμησε τα…

Αλλα η ψηφος μου παει στο Number of the Beast!

Aφου ολοι ριχνετε την ψηφο σας στο Hallowed Be Thy Name, γινεται πιο ευκολο για μενα να εχω μονο τα Restless And Wild και Screaming For Vengeance για να κανω την επιλογη μου.

Οχι οτι σας αδικω, ειναι το ομορφοτερο διαμαντι που εβγαλε αυτο που λεμε χεβι μεταλ και ισως το αγαπημενο μου κομματι. 8)

IRON MAIDEN - The Number Of The Beast

Θα ριξω ‘‘Restless And Wild’’ φυσικα.

Επιτέλους ένας άνθρωπος που λέει την αλήθεια κατάμουτρα!

Πλάκα πλάκα κοιτάω και ξανακοιτάω τα άλμπουμ που βγήκαν 1982 και δεν βρίσκω ούτε ένα που να κάνω τούμπες για πάρτη του. Από το πολλ ψηφίζω Black Metal με μικρή διαφορά από Screaming. Εκτός πολλ Death Penalty και Iron Fist.

Δεν ξέρω αν είναι αγαπημένο για πολλούς,δεν είναι εκεί το θέμα μας.

Η αλήθεια είναι ότι το 1982 κυκλοφόρησε ο δίσκος με τον Αριθμό Του Θηρίου και τίποτα πια δεν ήταν το ίδιο.

Άντε καληνύχτα

Αν και τρελενομαι για Manowar και Priest, ο αριθμος του θηριου έλεγε πολλα ως δισκος! Ψηφιζω Maiden!

Συγγνωμη αλλα το ‘‘Screaming For Vengeance’’ ειναι κορυφαιος δισκος τωρα με κομματια της πλακας τυπου ‘’(Take These) Chains’’,’’“Fever”,“Pain and Pleasure” και ‘’“Devil’s Child” ?
Φυσικα τεραστιο group οι Priest,αλλα στα’80’s o tour de force δισκος τους λεγεται ‘‘Defenders Of The Faith’’ που για μενα ειναι τεραστια δισκαρα απο την κορυφη ως τα νυχια.
Το ‘‘Screaming …’‘για μενα παντα,εχει καποια trademark κομματια τους(’‘Electric Eye’’,’‘Screaming For Vengeance’’,’‘You’ve Got Another Thing Comin’" ),αλλα μεχρι εκει.
Προσωπικη αποψη παντα.:slight_smile:

Και να προσθεσω αλλη μια δισκαρα αυτης της χρονιας:

[SPOILER][/SPOILER]

Όχι μόνο δική σου η άποψη jiopa. Να αγιάσει το στόμα σου. :thumbup: :smiley: