Καλυτερος metal τραγουδιστης

Αντικειμενικα παντα…

Και με την ιδια λογικη, βεβαια, οι Ντριμ Θιατερ ειναι το κορυφαιο γκρουπ του πλανητη.

ΥΓ.: Παντως, οντως ειναι λιγοι οι ψηφοι στο Ρομπ.

Άρα ο καλύτερος είναι αυτός που ανεβοκατεβαίνει οκτάβες?

Θεωρω και εγω οτι πρεπει σε αυτο το thread να ψηφιζουμε τον αντικειμενικα καλυτερο και οχι τον αγαπημενο μας, αν και σε εμενα πανω κατω ειναι κοντα αυτες οι 2 κατηγοριες… Και δεν ειναι μονο οι οκταβες, αλλα ειναι ενα απο τα βασικοτερα τα ορια που μπορει να υπερβει η φωνη ενος τραγουδιστη…

(Godsmack mode on)
Τι εννοείς;

Ειναι το ιδιο χαζο με το να βγαλεις “καλυτερο κιθαριστα” αυτον που παιζει πιο γρηγορα τους περισσοτερους παπαδες.

Δε νομίζω οτι μπορεί να υπάρξει αντικειμενικότητα. Εντάξει μπορεί κανείς κάλλιστα να πει οτι “αντικειμενικά” ο Dickinson π.χ. έχει καλύτερη φωνή από τον Hetfield ξέρω γω, επειδή πιάνει καλύτερα τις νότες, βγάζει κραυγές χωρίς να σε αναγκάζει να κλείσεις τα αυτιά σου ή δεν είναι φάλτσος. Αλλά μπορεί κάλλιστα να πεταχτεί κάποιος και να πει , ναι ρε φίλε, αλλά η χροιά και το στυλ του Hetfield είναι πιο γαμώ άρα είναι καλύτερος. Πάρ’το αυγό και κούρευτο δηλαδή. Για μένα ας πούμε, ο φίλος που μίλησε για Halford πιο πάνω δεν έχει δίκιο. Εγώ δηλαδή κρίνοντας “αντικειμενικά” και που επιπλέον τέτοιες φωνές δεν μου πολυαρέσουν, μπορώ άνετα να πω οτι τα ίδια ανεβοκατεβάσματα τα πιάνει και ο Kiske, ο άλλος ο Queensryche πως τον λένε δεν θυμάμαι, ο Midnight και 15 άλλοι, οπότε στο ίδιο καζάνι τους βάζω. Ε δεν γίνεται έτσι όμως. Αντικειμενικότητα υπάρχει μέχρι ένα όριο και συμβάλλει σε σχετικά μικρό ποσοστό στο τι θα διαλέξει κανείς.
Με την ευκαιρία, ας ψηφίσω Dio που έχω κόλλημα από μικρός (αντικειμενικότατο!).

Δεν το εξηγησα επαρκως κατα πως φαινεται. Το αν ο Dickinson εχει καλυτερη φωνη απο εμενα δεν το αμφισβητει κανεις. Γιατι ομως? Διοτι με αυτα τα λιγα που καταλαβαινει κανεις, η φωνη του Dickinson ειναι ποιοτικοτερη. Ε, ακριβως το ιδιο συμβαινει αναμεσα στον Halford και ολους τους αλλους τραγουδιστες. Και τι εννοω. Αρεσει δεν αρεσει η χροια, γουσταρετε δε γουσταρετε τα τραγουδια, πορωνεστε δεν πορωνεστε με το στιλ του, η ποιοτητα και ο πλουραλισμος της φωνης του, σε σχεση παντα με τους υπολοιπους metal τραγουδιστες δεν αμφισβητειται! Δεν αμφισβητειται απο ποιους ομως? Μα φυσικα απο τους ειδημονες. Και ειδημων στην κριτικη φωνητικης δεν ειμαι εγω, δεν εισαι εσυ (ο οποιος εσυ), αλλα ειναι αλλοι. Ποιοι ειναι αυτοι οι αλλοι? Μπορεις να πας σε ενα ωδειο να ρωτησεις και θα σου απαντησουν. Το ξαναλεω, δεν ειναι υποκειμενικο το κριτηριο. Ποτε δεν ηταν.
Και φυσικα αγαπημενος μου τραγουδιστης ειναι ο Eric Adams. Μια κραυγη του στο break του “Hail and Kill”, γκρεμιζει ολοκληρο το φωνητικο οικοδομημα των metal-κλασσικων-λαικων-κλπ τραγουδιστων της υφηλιου. Ας τον ξεπερνα ο Rob και δεκα επιπεδα.

lol

The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 5 characters.

Εξακολουθώ να μην συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Επίσης είναι υπερβολικά χλωμό να πάω να ρωτήσω σε ωδείο οπότε μάλλον δεν θα μάθω ποτέ. Α, επίσης μόλις τώρα σκέφτηκα, προσπαθόντας να καταλάβω αυτό που εννοείς, ότι μάλλον αν ρώταγα σε ωδείο θα μου λέγαν οτι ο κορυφαίος μέταλ τραγουδιστής είναι ο Messiah Marcolin αφου και χοντρός είναι, και με το στομάχι τραγουδάει και μοιάζει και λίγο με τενόρο. Τέλος, αν έχουμε φτάσει στο σημείο ακόμα και η μουσική να έχει ειδήμονες, τότε την βάψαμε.

Ρώτησα σε ένα ωδείο και μου είπαν ότι ο Kiske είναι λίγο καλύτερος.

Ρώτα και για μπασίστα ρε συ. Πιστεύω θα σου πουν οτι είναι ο Cronos.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα…καλό :lol::stuck_out_tongue:

Για μένα το πρόβλημα ξεκινάει από τον τίτλο του θρεντ. Όχι μόνο του συγκεκριμένου, αλλά γενικά όποιου θρεντ μας ζητάει τον “καλύτερο τραγουδιστή/κιθαρίστα κτλ” και όχι τον “αγαπημένο” ή τέλος πάντων “αυτόν που γουστάρετε περισσότερο”. Όχι ότι είναι λάθος να ζητάς την άποψη των ανθρώπων για το ποιός μπορεί να είναι ο “καλύτερος”, αλλά στην συγκεκριμένη ερώτηση πιστεύω ότι πρέπει οι απαντήσεις να δίνονται με αντικειμενικά κριτήρια, με βάση συγκεκριμένα πράγματα και φυσικά από κάποιον που μπορεί να το κάνει. Ενώ στο “αγαπημένος” απλά απαντάει ο καθένας με βάση το τι του αρέσει περισσότερο.
Για να αναδείξεις τον “καλύτερο” λοιπόν, θα πρέπει με βάση μια σειρά κριτηρίων που προφανώς έχουν οριστεί από ανθρώπους που γνωρίζουν το κάθε αντικείμενο, να αξιολογήσεις τους συμμετέχοντες αν και εφόσον είναι αυτό εφικτό (αν δηλαδή υπάρχουν τέτοια κριτήρια και αν μπορούν να εφαρμοστούν στην συγκεκριμένη περίπτωση, διότι πχ άλλα θα είναι τα κριτήρια για έναν death τραγουδιστή, άλλα για έναν progressive και άλλα για έναν τραγουδιστή όπερας). Και ίσως τελικά να μην “βγαίνει” και κανένα νόημα από το αποτέλεσμα. Θέλω να πω: και τι σημασία θα είχε να επιλέξουμε τον καλύτερο τραγουδιστή μέσα από μια τέτοια διαδικασία;

Για να γίνω περισσότερο κατανοητός, θα μεταθέσω το παράδειγμα στην λογοτεχνία, διότι το ποια μπορεί να είναι τα κριτήρια για έναν τραγουδιστή, δεν είμαι αρκετά γνώστης για να το πω.
Στην λογοτεχνία υπάρχουν πάντως τέτοια κριτήρια. Θα μου πεις και πάλι: και τι εξυπηρετούν; καθένας ακολουθεί αυτό που του αρέσει, κι αν ένας λογοτέχνης δεν σου αρέσει, ότι και να λένε οι άλλοι, δεν θα τον κάνουν πιο ενδιαφέρον για σένα.
Κυριώς υπάρχουν για τους κριτικούς λογοτεχνίας, αλλά και για τους φιλολόγους, διότι κριτική αλλά και διδασκαλία δεν μπορείς να κάνεις, αν δεν ξέρεις αντικειμένικά ότι ο Έλλιοτ πχ είναι καλύτερος ποιητής από τον Στιχοπλοκίδη. Ακόμα και αν ο στιχοπλοκίδης σου αρέσει περισσότερο, δεν μπορείς να πεις ότι είναι καλύτερος του Έλλιοτ. Εν τάχει, μερικά τέτοια κριτήρια είναι: η πρωτοτυπία, η επιδραστηκότητα, η οικονομία, η διαχρονικότητα, η δημιουργία νοητικών εποπτειών κτλ. Ως νοητικές εποπτείες, εννοούμε την δημιουργία αυτών που λέμε “ηρώων”, μορφών δηλαδή τέλεια πλαστουργημένων που συμπυκνώνουν ένα συγκεκριμένο νόημα. Τέτοιος είναι πχ ο ομηρικός Οδυσσέας ή ο Ηλίθιος του Ντοστογιέβσκι (για να περιοριστώ σε τέλεια παραδείγματα). Έτσι λοιπόν, όσο και να μου αρέσει εμένα ο Παπατζώνης, δεν μπορώ στα σοβαρά να βγω και να υποστηρίξω ότι είναι καλύτερος ποιητής από τον Σεξπηρ ή όσο και να μου αρέσει ο Μαλακάσης (που μου αρέσει πολύ) δεν μπορώ να τον βάλω στο ίδιο ζύγι με τον Καβάφη. Εκτός κι αν δεν μιλάμε για τον καλύτερο, αλλά τον αγαπημένο, οπότε μπορώ να βγω και να πω: " ο Στιχοπλοκίδης τους χώνει όλους".
Αν γνωρίζει κάποιος ποια μπορεί να είναι τα αντίστοιχα κριτήρια για τραγουδιστές, ας ποστάρει να δούμε αν και τι μπορούμε να κρίνουμε. Διαφορετικά το μόνο που κάνουμε είναι να ψηφίζουμε “αγαπημένους” που επιμένουμε ότι είναι και οι “καλύτεροι”.

Α! κύριε, κύριε Μαλακάση,
ποιος θα βρεθή να μας δικάση,
μικρόν εμέ κ’ εσάς μεγάλο,
ίδια τον ένα και τον άλλο;

Α! κύριε, κύριε Μαλακάση,
ποιος τελευταίος θα γελάση;

Ναι, έναν ίδιο προβληματισμό (περί της αξίας δλδ ενός λογοτέχνη ή καλλιτέχνη πες γενικότερα) εκφράζει και ο Καρυωτάκης, στην έξοχη “Ασυμφωνία εις Α μείζον”. Βλέπεις τότε ο Μαλακάσης ήταν “σταρ”, ενώ ο Καρυωτάκης άγνωστος. Ο χρόνος δικαίωσε τον αυτόχειρα της Πρέβεζας βέβαια. Ουδείς τολμάει τώρα να τους τοποθετήσει δίπλα δίπλα (Κλεαρέτη Δίπλα-Μαλάμου και δίπλα σ’ αυτό το όνομα μου - παρεπιπτόντως :lol:). Αυτό βέβαια δεν αλλάζει το γεγονός ότι ο Μαλακάσης είναι ένας καλός ποιητής - όχι βέβαια στο επίπεδο του Καρυωτάκη.
Μάλλον είμαστε οφ τοπικ εντελώς όμως…

Ακριβως αυτο ρε Jim! Αγαπημενος. Εκει χωστε τα ολοι ρε guys. Δε μπορει να πει κανεις τιποτα απολυτως.

+1000

Μα ρε παιδιά, δεν υφίσταται πρόβλημα. Είναι προφανές οτι ψηφίζουμε με βάση το γούστο μας και οτι η έννοια “καλυτερος” δεν υπάρχει. Τώρα γιατί ονομάζεται έτσι το θρεντ κι όχι αλλιώς εμένα το ίδιο μου κάνει. Το αποτέλεσμα ίδιο είναι όπως και να 'χει.
Αντικειμενικά κριτήρια ΔΕΝ υπάρχουν και ειδήμονες ή άτομα που και καλά μπορούν να κρίνουν αντικειμενικά επίσης ΔΕΝ υπάρχουν. Εκεί είναι το πρόβλημά μου. Μουσική είναι, ακούστε και νιώστε.

Φιλε μου οταν μου ζητανε την θεση μου για αυτον που ειναι καλυτερος δε μπορω να βλεπω να συναγωνιζονται ολοι ολους. Υπαρχουν κριτηρια. Το οτι δεν τα ξερουμε δε σημαινει πως δεν υπαρχουν. Στο ερωτημα καλυτερο συγκροτημα βεβαια, φυσικα και δεν υπαρχουν γιατι το συγροτημα ειναι συνθεση παααρα πολλων στοιχειων, ή σε ερωτημα καλυτερου δισκου, κομματιου κλπ. Αλλα στο καλυτερος τραγουδιστης (δλδ καλυτερη φωνη, διοτι αυτο υποννοει η συγκεκριμενη ερωτηση, μην ξεγελιομαστε), ειναι σα να λεμε ποιος ειναι πιο ψηλος ανθρωπος. Παιρνεις ενα μετρο κ τον μετρας. Το ιδιο και στη φωνη, ενας κριτης μετραει το ταλεντο, την εξασκηση, την διασταση, το οτιδηποτε τελος παντων και υποδεικνυει μεσα σε μια χορωδια ποια θα ειναι η πρωτη φωνη, ποια δευτερη κλπ. Δηλαδη ποση επεξηγηση ακομα μπορει να χρειαστει αυτο το γεγονος? Ρωτηστε εναν τυχαιο ανθρωπο που εχει ασχοληθει με τη φωνητικη. Πως δηλαδη βγαζει ο καθενας το πορισμα του κ λεει, οχι για μενα καλυτερος ειναι ο Kiske η ο Dickinson? Ετσι, επειδη του αρεσει? Ημαρτον. Ειπαμε αν η ερωτηση ηταν Αγαπημενος οκ. Αλλα δεν ειναι. Οσο και να τον πιεσουμε τον Adams, ε δε θα βγαλει ποτε τη διασταση του Rob, πως να γινει δηλαδη???
Και φυσικα και δε θα μας υποδειξει κανεις τι ειναι καλυτερο για να ακουμε. Οτι γουσταρουμε ακουμε και ας ειναι και το χειροτερο, εαν εμας μας αρεσει.

Οκ, δεν ποστάρω άλλο, προφανώς δεν συμφωνούμε με την καμία. Δεν πειράζει, καλή καρδιά!

:slight_smile: Να σαι καλα και συ…