Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Μόνο που και ενστάσεις να έχεις είναι υπάλληλοι που τους πληρώνουν από την τσέπη τους εδώ και πάρα πολλά χρόνια και επίσης δες στο βίντεο τον Hetfield όταν λέει thank you επειδή κάποιος του ετοίμασε ένα σνακ. Πολλοί δεν λένε ούτε στη μάνα τους ευχαριστώ όταν τους ετοιμάζει ολόκληρο γεύμα πόσο μάλλον σε έναν υπάλληλο τους .

εμένα πιο πολύ μου φάνηκε “κάπως” , το στιγμιότυπο ακριβώς μετά στο 06:38 - 06:39 που ενώ κάθεται ο Κιρκ, έχει τεχνικό να του κρατήσει / αλλάξει την κιθάρα για να μην σηκωθεί και κουραστεί:expressionless: …

Το να τους φέρνουν φαΐ , όταν είναι τόσες ώρες στο στούντιο, δεν είναι και παράλογο, αν και ακόμα μου χτυπάει άσχημα. Τεσπα, αν δεν είμαστε εκεί δεν μπορούμε να ξέρουμε. Μπορεί να του το έφερε χωρίς να το ζητήσει π.χ.

Με μαλακίες ασχολήθηκα εξάλλου

Τέλος πάντων ο καθένας έχει την σκοπιά του απλά επειδή τον “χαμαλη” σε στούντιο τον έχω κάνει δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που βλέπω εδώ .Και σίγουρα θα ήθελα να δίνω εγώ τις κιθάρες στον hammett και όλη μέρα θα είχα ένα τεράστιο χαμόγελο αν όντως είναι και νορμάλ τύπος και όχι γεμάτος παραξενιές απέναντι μου .

Αλλά επειδή δεν ξέρουμε και τι ακριβώς συμβαίνει, υποθέτω ότι για να έχουν τους ίδιους ανθρώπους να δουλεύουν για αυτούς εδώ και πάρα πολλά χρόνια κάτι δείχνει και για τις δύο πλευρές .

Επίσης παλιότερα πέρα από το πόσο τους γούσταρα υπήρχε μια εσάνς υπεροψίας - αλαζονείας κάτι που πλέον δεν το βλέπω από κανέναν η τουλάχιστον δεν το αφήνουν να φανεί .
Έχουν χαλαρώσει με θετικό τρόπο σε όλα τους . Αυτό εισπράττω μπορεί να κάνω και λάθος .

@Rebel τώρα είδα ότι λες για τον Zach Harmon.

Δουλεύει μαζί τους από το 1986 . Ήταν τεχνικός του Cliff . Ο τύπος είναι μέλος της μπάντας ουσιαστικά οπότε μόνο αυτό που νομίζεις ότι συμβαίνει, δεν συμβαίνει .

O Zach είναι ο λεγόμενος “πρόεδρος των Metallica” και τον θεωρούν το 5ο μέλος της μπάντας

1 Like

Και γιατί στο site τους μου έλεγαν ότι εγώ ήμουν το 5ο μέλος ;;;:stuck_out_tongue:

2 Likes

Η γνώμη σου δεν έχει καμία βαρύτητα μεγάλυτερη από την γνώμη κανενός. Αφού δε σου αρέσει πήγαινε στο θέμα ενός δίσκου που σου αρέσει (αν υπάρχει γιατί σε εσένα ούτε τα έντερά σου δεν θα σου αρέσουν) και γράψε, Δεν έχει κανένα νόημα αυτό που κάνεις και ούτε θα πείσεις κανέναν. ΌΤΙ ΔΙΣΚΟ και να βγάζανε εσένα ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ δεν θα σου άρεσε.

Άλλη μια παρατήρηση ότι από τότε που κυκλοφόρησαν το πρώτο κομμάτι για τον δίσκο γράφτηκαν περίπου αλλά 100 χιλιάδες μέλη στο fan club

Βρε μην ασχολείσαι . Αυτό αναιρείται. Έγραψε πιο πάνω ότι ο δίσκος είναι του 6 στα 10( πάνω κάτω δηλαδή) . Οπότε αφού το δεύτερο CD είναι γτπ άρα μηδέν το πρώτο είναι τουλάχιστον 11 στα 10 .

11 + 0 = 11 . 11 ÷ 2 = 5.5 και μισό πόντο υπέρ του μαθητή άρα 6 .

Μόνος του ρουφάει το αυγό του .

1 Like

Καλα αυτο εγινε γιατι εβαλε ο καθε πικραμενος τη μανα του και ολο του το σοι και τους φιλους του να γραφτουν, μπας και κερδισουν εισιτηρια για τη συναυλια στο Webster Hall, ασε που ηταν και η φαση με τη μασκα και το ακουσμα του Atlas, Rise! , και η συναυλια στο Τοροντο, και και και… Εγω μονο εβαλα 5 ατομα να γραφτουν να γινουν κι αυτα Fifth Members μονο για το διαγωνισμο, και δεν εχουν καμια σχεση με τους Metallica… λιγο shameless το promotion που εχουν κανει… οσο ο James κραζει το instagram και τα social media στο παρακατω βιντεακι, τοσο τα χρησιμοποιουν ολα αυτα υπερ τους:

1 Like

Για καφέ πρέπει να πάμε κάποια στιγμή ή μπύρα γιατί από εδώ μέσα μπορεί να χαθούμε λίγο στη μετάφραση .

Ναι σίγουρα όλα αυτά που λες αλλά έτυχε και είχα προσέξει το νούμερο πριν την κυκλοφορία του Hardwired τον Αύγουστο και βλέπω ακόμα και μετά τις μάσκες κτλ που λες το νούμερο να ανεβαίνει . Είναι και αυτό ένα εντυπωσιακό στοιχείο .

Όσο για τον Jaymz ξέρουμε ότι είναι επιρρεπης … Οπότε περισσότερο αυτό τον εθισμό κράζει σε προσωπικό επίπεδο . Μετά από τόσα χρόνια έμαθαν να χρησιμοποιουν και προς ακόμα μεγαλύτερο όφελος τους όλη αυτή την φάση του διαδικτύου.

1 Like

Σιγά μη το χρησιμοποιούνε οι ίδιοι ρε, άλλοι χρησιμοποιούνε τα social media για λογαριασμό τους. Μια χαρά τα λέει ο James.

1 Like

Ναι σε εμπορικό - επαγγελματικο επίπεδο το πανε τελεια .

Σε προσωπικό επίπεδο όπως χρησιμοποιουσε ο Hetfield το instagram είχε σχεδόν καεί όπως κάνει και πολύ κόσμος με το Facebook , instagram, twitter .

1 Like

Ε καλά κάνει και δεν τα χρησιμοποιεί τότε. Είπαμε, δίκιο έχει.

1 Like

Σιγα που εχει δικιο. Δικιο εχει μονο οταν λεει οτι “δεν ειναι για αυτον”, απο κει και περα κι αυτος υπερβαλλει, οπως και υπερβαλλει καθενας που αντιμετωπιζει τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης σαν τον διαβολο και το τελος του κοσμου. Σαν παππουδες κανετε ορισμενοι που τρεμετε τα facebook, instagram και αλλες πλατφορμες κοινωνικης δικτυωσης. Δεν εχουν καμια απολυτως διαφορα απο τη συμμετοχη σε μουσικα forums οπως αυτο, και το ποσο θα το χρησιμοποιεις, αλλα και το ποσο εθισμενος θα εισαι σε αυτο, εξαρταταει αποκλειστικα απο σενα.

Καλο ειναι το μετρο να υπαρχει γενικα, αυτο δε σημαινει οτι οι ιδιες οι πλατφορμες ειναι το προβλημα. Κι εγω εχω instagram και ανεβαζω μια φωτογραφια τη βδομαδα σε γενικες γραμμες. Μπορει να τυχει να ανεβασω και 2 φωτογραφιες την ιδια μερα, αλλα μπορει να κανω και ενα μηνα να ανεβασω. Ο James εχασε τον ελεγχο γιατι ηταν εντελως ασχετος με ολα αυτα, και εκανε σαν μικρο παιδακι που ανακαλυπτει το νεο του αγαπημενο του παιχνιδι, οπως καταλαβαινουμε ευκολα απο την περιγραφη του. Αρα καλα εκανε και το εκοψε αφου ετσι ενιωσε. Δε φταιει το instagram για αυτο, ουτε ειναι ναρκισσοι οσοι το χρησιμοποιουν. Μονο τα μοντελα που βγαζουν 230 selfies και φωτογραφιες του σωματος τους καθε μερα (και τις ευγνωμονουμε για αυτο).

ΥΓ. Για τα fifth members drenie… δεν το βρισκω ουτε εντυπωσιακο, ουτε μετρο για το οτιδηποτε. Λογικο ειναι αμα βγαζουν τοσα promotions και διαγωνισμους να αυξηθει το νουμερο, ποσο μαλλον οταν βγαζουν καινουριο δισκο. Εδω εγινα ΕΓΩ μελος τον Αυγουστο, που ειμαι fan της μπαντας απο το 1995. Δε δειχνει τιποτα απολυτως για μενα αυτη η αυξηση. Οπως σου ειπα, εγω μονο εβαλα 5 ατομα να γραφτουν, και αυτοι ειναι ηδη ανενεργα μελη απο την πρωτη μερα που γραφτηκαν. Εικονικα νουμερα ολα αυτα.

1 Like

αυτο για το φεις το μποοκ το ινστα το γκραμ κτλ δικιο εχεις οπως ειπαμε δικιο και εχει και ο Χετφιλαρας οσον αφορα τον εαυτο του αλλα δυστυχως δεν ειναι μονο τα μοντελα που ειναι ναρκισοι και βγαζουν 230 σελφις .Αυτες ετσι κι αλλιως το κανουν ΚΑΙ για επαγγελματικους λογους. Οι αλλοι καιγονται μεσα στο διαδικτυο και αυτο επισημαινει ο James.

Τωρα αυτο για τα νουμερα εγω το μεταφραζω λιγο διαφορετικα. Προφανως δεν δειχνει και παρα πολλα πραγματα , δειχνει ομως και την καυλα που εχουν παιδια σαν και σε σενα , εμενα να ερθουν σε ακομα πιο κοντινη επαφη με την μπαντα εστω και αν γινεται μονο για να κερδισουν σε ενα διαγωνισμο. Επισης αν ανεβηκε πανω απο 100000 ατομα ο αριθμος των μελων του κλαμπ θα το ζυγιζουν και εκεινοι διαφορετικα οπως και τα κλικς στο Youtube για να δουν τα 13 καινουργια βιντεο κλιπς και τους 38 εκατομμυρια followers στο facebook.

Εγω τουλαχιστον θα μετραγα και αυτο το στοιχειο (εννοω τα μελη του φαν κλαμπ , που μετα απο καποιο χρονικο διαστημα φαινονται και τα ενεργα-ανενεργα) για να δω ποσο μεγαλη απηχηση εχει η καινουργια μου δουλεια.

1 Like
3 Likes

Κι αυτο αναμεσα στα καλυτερα making of ευκολα. Ο Kirk για μια ακομα φορα παιζει καπου 20 δευτερολεπτα σε ολο το βιντεο :joy:

Ο Λαρς ειναι αυτος που περναει καλυτερα απο ολους και εχει το μεγαλυτερο ενθουσιασμο μακραν απο τον δευτερο. Μετα νομιζω ειναι ο Rob και αν και ο James επισης φαινεται να το απολαμβανει, ειναι λιγο πιο σκοτεινος… πιο προβληματισμενος και σοβαρος γενικα. Το οποιο μπορει να ειναι θετικο για τη μουσικη που βγαζουν, ειδικα για σκοτεινα τραγουδια οπως το Confusion. Πλακα ειχε που αλλαζε σαν πουκαμισα τις κιθαρες των χιλιαδων δολλαριων για να βρει τον τελειο ηχο…

2 Likes

σχετικο - ασχετο…

αυτο το We Shall Live Forever στο τελος του Now That We’re Dead δεν ειναι καπως αντιφατικο με εκεινο το We All Shall Die του Fight Fire with Fire ; :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

όχι δεν είναι. θα πρέπει να πεθάνεις για να ζήσεις για πάντα ακόρντινγ του Τζέημς

Λοιπόν. Είχα κάνει αγρανάπαυση με τον δίσκο. Είχα πάλι ταξίδι και έχωσα το HTSD οπότε κάποιες σκόρπιες επιπλέον σκέψεις:

  1. Ούτε στο Murder One διάθεση για skip. Ο δίσκος κυλάει νερό και είναι 80 λεπτά ε
  2. Hetfield απλά θεόθεος. Καταπληκτική δουλειά σε όλους τους τομείς. Φωνητικά δεν τον περίμενα τόσο καλό με τίποτα. Έχει γράψει φοβερές φωνητικές μελωδίες
  3. Ούλριχ το παρακάνει με το ταμπούρο ναι, αλλά πάντα ταμπουράκιας ήταν από το AJFA και μετά…κατά τα άλλα το παίξιμό του είναι αυτό που πρέπει
  4. Ο Χάμμεττ προσωπικά μου έβγαλε γούστα. Δεν παίζει τίποτα παπάδες αλλά έχει πολύ βρώμικο ήχο που τον γουστάρω. Σε νοοτροπία έχει μείνει στο load, αλλά τα σολάκια του δεν ακούγονται παράταιρα.
  5. Νο1 δίσκος φέτος. Σίγουρα μπλέκονται και συναισθηματικοί λόγοι στη μέση, αλλά για εμένα αυτός είναι ο καλύτερος δίσκος της χρονιάς. Δεν θυμάμαι από πότε έχω να ακούσω τόσο πολύ κάποιο καινούριο άλμπουμ.
  6. Το 9 που του έβαλα δεν είναι υπερβολικό. Όσο περνάει ο καιρός θεωρώ πως θα τον χωνέψουμε ακόμα περισσότερο και στο μέλλον θα υπάρχει σίγουρα χώρος και για αυτόν τον δίσκο στις playlists
3 Likes

δεν ξερεις εσυ!! εισαι μαλλον 15 χρονωνε και δεν εχεις ακουσει και πολλους δισκους μαλλον στη ζωη σου!

Οντως κανενα skip στο δισκο. δηλαδη σκεψου να πας σε ενα μπαρ , μπυραρια κτλ και να βαλει καποια στιγμη το Murder One ή οποιο αλλο μπορει να θεωρησει αρχικα καποιος ως πιο αδυναμο κομματι … Θα αρχισεις να κουνας με ικανοποιηση το κεφαλι σου πανω κατω!

chinaski βαζεις το Hardwired πανω απο το Reload ?

Kαι αν ναι θεωρεις οτι ειναι καλυτερο και απο Load ?
Αν ομως περναμε αυτους τους δυο δισκους ως μια κυκλοφορια ;