Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Αν εννοείς επιπέδου MOP, ναι είναι, αλλά όντως δεν μπορεί να βγει ούτε νότα από το MOP για να μπει οτιδήποτε

2 Likes

Και εγώ απορώ τόσο καιρό γιατί οι πιο πολλοί το θεωρούν το filler του Black Album (μαζί με το Don’t Tread on Me, που κι αυτό, προσωπικά, δε με χαλάει).

Επίσης: Δε θα τα λέγατε αυτά αν η Gaga είχε τραγουδήσει το FWTBT :stuck_out_tongue:

3 Likes

Για το struggle (και το don’t tread on me) συμφωνώ. Ειδικά live ήταν 2 σκάλες πάνω.

Η αναφορά ειναι για να τονίσω την υπερβολή του ότι το Moth λ.χ. ειναι τοπ-20 κομμάτι. Δεν είναι. Επιπέδου των μη-κλασσικών κομματιών των κλασσικών άλμπουμ τους ναι ειναι. Άλλωστε πριν καιρό έγραψα ότι αυτά τα κομμάτια θα χωρούσαν σε οποιοδήποτε αλμπουμ

1 Like

αν εννοουμε τα κομματια κορυφη (και ναι οι Metallica εχουν τουλαχιστον 20 τετοια) τυπου Master of Puppets , One, Creeping Death, Four Horsemen (Sorry Dave , αλλα Metallica ειναι το κομματι), Sad But True, οχι κανενα δεν ειναι τετοιου τυπου οσο χαλαρα και αν το παρουμε το ζητημα. Αυτα ανεβαινουν αυτοματα επιπεδο για πολλους και διαφορους λογους .

Παιρνουν Bonus γιατι δημιουργησαν ολοκληρες σχολες. τετοιο πραγμα δεν μπορουν να κανουν οι Metallca στα 53 τους (μπορουν βεβαια να δημιουργησουν σχολη για το ποσο ωραιες και φρεσκιες μπορουν να ακουγονται δουλειες απο μπαντες 35 ετων).

Αλλα η ποιοτητα καποιων κομματιων απο το HTSD ειναι τετοια που στεκονται διπλα στα κορυφαια τραγουδια των 5 (ή και 6 για καποιους απο εμας) διαμαντιων χωρις να ξενιζουν (οπως αντιστοιχα στεκονται τραγουδια των κορυφαιων κυκλοφοριων τους που μπορει να μην ειναι απολυτα 10αρια αλλα ανεβαινουν επειδη ακριβως ειναι μεσα στο δισκο που στο συνολο του παιρνει 10)

1 Like

Δεν είναι απαραίτητο αν κάνομε την κουβέντα “χωράει το τάδε στο puppets”?
Αν κάνουμε την κουβέντα “ειναι το τάδε τοπ-20”? Τότε πρέπει να γεμίζει τα παπούτσια αυτών που μένουν απ’ έξω τουλάχιστον

ο @Hugin το ειπε σωστα πιο πανω top 20 οχι , top 30 μαλλον.

στο top 20 βαζεις κομματια απο τα Loads; Και ποσα ; (πχ εγω θεωρω το No Leaf Clover κορυφαιο κομματι. Δεν ξερω αν θα το εβαζα στο top20 ever , αλλα αν ηταν σε κανονικη studio Κυκλοφορια μπορει και να το σκεφτομουν) .
Ασε που θελω να βαλω στα top και κατι διασκευαρες που τις εχουν κανει πιο δικες τους και απο τα δικα τους κομματια !! χε χε χε χε.

Προσωπικά δεν θα έβαζα κάποιο τα Loads μέσα στα 20…
Whiplash
Seek and Destroy
Fight fire with fire
Ride the lighting
For whom the bell tolls
Creeping Death
Battery
Master of puppets
The thing that should not be
Sanitarium
Disposable Heroes
Damage Inc
Blackend
And Justice for all
One
Harvester of sorrow
Dyers Eve
Enter Sandman
Sad but true
My Friend of Misery

3-4 απο αυτά ίσως βγάινουν για να μπουν κάποια άλλα. Χοντρικά όμως αυτά είναι τα καλύτερα για μένα.
Σιγουρα υπάρχουν καλά τραγουδια και στους επόμενους δίσκους αλλα δεν θα τα έβαζα στα 20.

Φίλε μου quintom και οι υπόλοιποι που κάναν like, να ξέρετε ότι two lefts don’t make a right . Και μην μου απάντησε " but three do " παλιοπαιδα :stuck_out_tongue:

( σα να γαμησε λίγο το φόρουμ αυτό το like, μπήκε για να γλιτώσουμε τα άσκοπα " συμφωνώ " και “+1” βέβαια )

Είμαι σίγουρος και φαίνεται αρκετά συχνά ότι ο quintom είναι πολύ ωραίος τύπος , αλλά μην τα βιάζουμε όλα εδώ μέσα .

Έχει γραφτεί
για δίσκοι με deris> keepers
για manowar = parody metal
Για maiden ας μη σχολιάσω καλύτερα
Για st.anger >>> από πολλά άλλα μέτρια ή κακά άλμπουμ

Ήθελα κι εγώ ( που δεν θέλω να τρολαρω κανένα ) να σχολιάσω αυτές τις απόψεις, αλλά σκέφτηκα ότι δεν αξίζει τον κόπο να μπω σε διάλογο που αφορά προσωπικό γούστο

Παρόλα αυτά ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΎΚΟΛΟ ας μην ανακυκλώνουμε τις προσωπικές μας απόψεις συνέχεια απλά για να ενοχλήσουμε 1-2 άτομα . Πολλές φορές ενοχλούμε πολύ περισσότερους που απλά δεν θέλουν να ξεχειλωσουν τα θρεντ χωρίς ουσιαστικό λόγο

2 Likes

Το έχω δει live, ωραίο ήταν :yum:!

Blackened ειχα ηδη βαλει στη λιστα :stuck_out_tongue:. Fight Fire With Fire και RTL τρομερα τραγουδια, οπως και σχεδον καθε τραγουδι απο τους 4 κλασικους τους δισκους, αλλα δε μπαινουν ολα τοπ 20, πως να γινει τωρα? Και το Leper Messiah θα εβαζα και το My Friend Of Misery, και το Harvester Of Sorrow και μπολικα αν γινοταν, αλλα καποια πρεπει να μεινουν απεξω. Εσυ θα εβαζες δηλαδη 6 απο το Ride The Lightning… ε οκ, εγω δε θα μπορουσα οταν βρισκω τα Master + Justice ανωτερα αλμπουμς.

Συμφωνω με τις 2 τελευταιες σου παραγραφους 100%. Απο κει και περα… αν πας στα official forums των Metallica θα δεις εκατονταδες οπαδους να μπορουν να κανουν μια πολυ φυσιολογικη κουβεντα για το Halo On Fire και το Spit Out The Bone αλλα και το Moth Into Flame, και να συζητανε για το κατα ποσο αυτα τα τραγουδια μπορουν να συγκριθουν με την κλασικη τους δισκογραφια, και τι θεση θα μπορουσαν να εχουν σε αυτην. Δεν ειναι κατι περιεργο. Ουτε κατι αφυσικο. Απλα νομιζω οι μεταλλαδες και οι πρωην μεταλλαδες στην Ελλαδα εχουμε μπει απο πολυ μικροι σε μια διαδικασια οσιοποιησης πολλων πραγματων γυρω απο την αγαπημενη μας μουσικη, και αυτο το πραγμα εχει εμβολιαστει μεσα μας επι 20 χρονια, με αποτελεσμα να τραβαει κολλημα ο εγκεφαλος μας και να θεωρουμε ιεροσυλιες καποια πραγματα. Για να μην αναφερω και το τι μανια και πωρωση εχουμε με λιστες και καταταξεις και αλλα τετοια.

Ειπα εγω τωρα ας πουμε μια χαζομαρουλα οτι το Moth Into Flame μπαινει στο τοπ 20 των Metallica για να δειξω ποσο πραγματικα καλο τραγουδι ειναι, και ξεκινησε ολοκληρη ιστορια απο τους John Cusack wannabes στην γλυκια πλην παντελως ηλιθια ταινια του 2000, που βαλθηκαν να αποδειξουν με μαθηματικα επιχειρηματα οτι “οχι φιλε, δε μπαινει στην 20αδα”, μην τυχον και χαλασει καποια ιεροτητα των αποψεων που εχουν για τα κλασικα αλμπουμς των Metallica. Σορρυ κιολας, αλλα εμενα μου φαινεται πιο φυσιολογικο το να διαβαζω αποψεις απο 55χρονους οπαδους των Metallica που ηταν ΕΚΕΙ οταν κυκλοφορησε το Kill Em’All, και να μπορουν να δηλωνουν οτι το Halo On Fire μπαινει στην τοπ 10αδα του ξερω γω, και πως το HTSD ειναι το 3ο αγαπημενο τους αλμπουμ. Δε συμφωνω με αυτες τις αποψεις, αλλα τις βρισκω ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΥΓΙΕΙΣ αποψεις απο το να θεωρει κανεις αξιωματικα οτι η πρωτη 5αδα αλμπουμς Metallica δεν αλλαζει ποτε και για κανεναν λογο. Αυτο ειναι τεραστιο κολλημα, και δειχνει παρελθοντολαγνεια, ειτε θελουμε να το παραδεχθουμε ειτε οχι. Δε λεω πως πρεπει σωνει και καλα ενα καινουριο αλμπουμ/τραγουδι να ειναι καλυτερο απο τα παλια, αλλα λεω πως δεν αποκλειεται κιολας να συμβει κατι τετοιο.

Και να στο θεσω κι ως εξης, αν και ειναι κατι που σιγουρα εχει αναφερθει πολλες φορες στο παρελθον… Αν το Nightmare Long ακριβως με την ιδια συνθεση και την ιδια φωνη ειχε κυκλοφορησει μεσα σε καποιο απο τα αλμπουμς τους στα 90ς, αυτη τη στιγμη θα θεωρειτο ισως και τοπ 10 τραγουδι. Και φυσικα με τον ηχο του αντιστοιχου αλμπουμ. 100% ομως, και μη μου πεις οχι. Το ιδιο συμβαινει και με το Moth Into Flame. Βαζω συγκεκριμενα αυτο, γιατι οι μουσικες φορμες του Halo και του Spit ειναι “νεοι Metallica” ενω το Moth βγαζει μια κλασικοτητα απο το πρωτο εως το τελευταιο δευτερολεπτο.

Πρωτον, ας πουμε οτι ηθελες να μη σχολιασεις, αλλα τελικα σχολιασες την απαντηση μου στο τρολλ του τοπικ. Το οτι πηρες και σοβαρα την απαντηση μου στο τρολλ, το αφηνω ασχολιαστο :stuck_out_tongue: Αυτοι που καταλαβαν οτι μονο τετοια απαντηση του αρμοζει, εκαναν και το like.

Δευτερον, δεν ειπα οτι οι δισκοι με Deris ειναι καλυτεροι απο τα Keepers. Ειπα οτι εγω τα γουσταρω πολυ περισσοτερο. Δε με τρελαινει η φωνη του Kiske, τι να κανουμε τωρα? Με το ζορι? Δε μου αρεσει καμια πολυ ψηλη φωνη, και γι αυτο δεν ακουω και power metal και δεν ακουω επισης ουτε Dio ουτε αλλους καλλιτεχνες με πολυ ψηλες φωνες. Για Manowar, δεν ειπα οτι ειναι parody metal. Ειπα οτι μακαρι να ηταν parody metal με τους στιχους που εχουν. Αλλα δυστυχως δεν ειναι :stuck_out_tongue:

Για St. Anger ναι, το θεωρω ενα πολυ κακο αλμπουμ, ενα αλμπουμ που στη δισκογραφια των Metallica δεν ανηκει καν, και ειναι τουλαχιστον 5 φορες χειροτερο απο το αμεσως χειροτερο τους αλμπουμ, αλλα σε σχεση με κακα αλμπουμς απο αλλες μπαντες, το προτιμω. Προτιμω να ακουσω ενα αλμπουμ που θα μου προσφερει 5-10 στιγμες πωρωσης και 50 λεπτα ενοχλητικων ηχων, παρα να ακουσω ενα αλμπουμ που απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο δευτερολεπτο μου προκαλει υπνηλια. Σορρυ, αλλα ετσι το βλεπω εγω, μπορει να ειναι και λιγο μαζοχιστικο, αλλα οταν ακουω μουσικη θελω να βρισκω πραγματα να γουσταρω, οχι να βρισκω πραγματα που δε με ενοχλουν. Αυτη η νοοτροπια του στυλ “αξιοπρεπες το ταδε αλμπουμακι, δεν εχει καποιο ενοχλητικο στοιχειο μεσα” εμενα προσωπικα δε μου ταιριαζει. Αμα δε βρισκω κατι ενδιαφερον, απλα δεν το ξανακουω ποτε. Δε θα πιεσω τον εαυτο μου να μου αρεσει κατι επειδη το λεει ο πολυς ο κοσμος, ποσο μαλλον Ελληνες μεταλλαδες που μεγαλωσαν στα 90ς (και αρα εχουν δημιουργησει ολοκληρη λιστα με τα 100 “πρεπει” που επιβαλλεται να πιστευει κανεις για τη μουσικη και το μεταλ). Αυτο το τελευταιο δεν παει σε σενα, ουτε σε καποιον συγκεκριμενα εδω μεσα, αλλα ειναι δυστυχως ενα φαινομενο που υπαρχει ακομα και το 2017.

3 Likes

Στην περίπτωση Metallica δεν μιλάμε για παρελθοντολαγνεία όταν λέμε ότι τα 5 πρώτα άλμπουμ δεν αγγίζονται (για μένα και για πολλούς άλλους τα 6 πρώτα). Εκτός αν νομίζει κάποιος ότι το HTSD είναι καλύτερος δίσκος από το Ride the Lightning ας πούμε.

Και για κάποιες άλλες μπάντες ισχύει το ίδιο. Για παράδειγμα οι Iced Earth δεν πιάνουν τα '90s τους ούτε με απόχη. Δεν είσαι ούτε παρελθοντολάνγος ούτε μεταλοπατέρας αν το υποστηρίξεις αυτό. Η αλήθεια είναι. Εκτός αν νομίζει κανείς ότι το Dystopia φτάνει στα επίπεδα του Something Wicked This Way Comes ξέρω 'γω. Ή του Dark Saga. Ούτε καν όμως.

Οι Megadeth όμως έβγαλαν έναν τρομερό δίσκο το Dystopia που για μένα μπαίνει στο Top 5 τους. Καλύτερο άλμπουμ από οτιδήποτε έβγαλαν στα '80s. Μόνο τα Rust In Peace, Countdown to Extinction, Youthanasia, Cryptic Writings είναι ξεκάθαρα καλύτεροι δίσκοι. Έχω μια μικρή επιφύλαξη και για το Risk.

Φαντάζομαι ότι έγινε κατανοητό ότι μακριά από μένα η παρελθοντολαγνεία και η μεταλοπατερίαση (αν υπάρχει τέτοια λέξη λολ)

2 Likes

Ενταξει, περαν του οτι πρεπει να πουμε για χιλιοστη φορα οτι ολα υποκειμενικα ειναι, δε μιλαω για το αν ειναι ή δεν ειναι καλυτερα τα παλιοτερα της ταδε μπαντας, αλλα για το οτι καποιες μπαντες λογω της επιδρασης που ειχαν στη μουσικη εχουν μπει σε βαθρο, και αυτες, και η μουσικη τους.

Οι Iced Earth και οι Megadeth δεν ειναι μπαντες σε βαθρο. Δεν φανταζει και τοσο μεγαλη ιεροσυλια να πει κανεις οτι το Dystopia ειναι το 5ο καλυτερο τους αλμπουμ (αν και βρισκω το The System Has Failed κλασεις ανωτερο προσωπικα). Ουτε για τους Iced Earth θα ηταν τοσο περιεργο να πει κανεις οτι το ταδε αλμπουμ τους απο το 2019 ειναι καλυτερο απο πολλα κλασικα τους αλμπουμ, ασχετα αν δεν προκειται να γινει γιατι δεν εχουν πλεον το line up να υποστηριξουν κατι τετοιο.

Ομως για Metallica, που ειναι σε βαθρο απο πολλους αναμφισβητητα, ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ για καποιον λογο να τολμησει κανεις να πει οτι το οποιοδηποτε αλμπουμ τους ειναι καλυτερο απο καποιο απο τα “κλασικα” τους. Και οχι επειδη το HTSD ειναι αυτο που ειναι. Οτιδηποτε, μα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να εβγαζαν οι Metallica περυσι, παλι θα ηταν εγκλημα να πει κανεις οτι ειναι καλυτερο απο το Ride The Lightning, ακομα κι αν ηταν.

Στην τελικη, ασχετα αμα προς το παρον συμφωνουμε οτι το HTSD ΔΕΝ ειναι καλυτερος δισκος απο το RTL, γιατι δηλαδη να μπορει να πει κανεις 3 μηνες μετα με τοσο μεγαλη ευκολια οτι δεν ειναι, αλλα να μη μπορει να πει για το Moth Into Flame οτι ειναι καλυτερο απο το Bells ας πουμε? Ξερεις πολυ καλα γιατι… βαθρο :kissing_heart:

2 Likes

Λίγο άσχετο με την κουβέντα σας, αλλά εδώ στο αμέρικα για κάθε εισιτήριο για τις συναυλίες του tour (τουλάχιστον αυτά που πήρα εγώ) δίνουν δώρο μια κόπια του άλμπουμ, είτε σε CD, είτε σε digital download!!
Καλή φάση!

Θες να ανοίξεις κουβέντα τώρα με τον @QuintomScenario για τις τιμές των εισιτηρίων ;

Πάντως όντως καλή φάση . Το κάνεις και δωράκι στη κοπέλα σου που ήρθε μαζί σου για να ακούσει το matters ( όχι εσύ παράδειγμα δίνω ) .

1 Like

ναι να μιλήσουμε για τα εισιτήρια, νομίζω το αφήσαμε ανοιχτό το θέμα! :stuck_out_tongue:

Πέρα από την πλάκα, είναι ωραία κίνηση και κάτι που δεν το περίμενα. Όταν είδα τον τίτλο του email νόμιζα ότι θα δίνανε κανένα download, αλλά αυτοί στέλνουν κανονικά το CD και μάλιστα με δωρεάν μεταφορικά (μόνο για ΗΠΑ/Καναδά όμως, which makes sense).

Εμένα δεν μου κάνει καμιά διαφορά βέβαια, καθώς αγόρασα τον δίσκο την πρώτη μέρα κυκλοφορίας. Για τα άλλα 3 μέλη της παρέας όμως, που δεν τον έχουν αγοράσει ακόμα, θα είναι ωραίο μπόνους. Και τους το κρατάω έκπληξη μέχρι να παραλάβω τα CD στα χέρια μου. :slight_smile:

1 Like

Φιλε απλα να ξερεις οτι ο Dio δεν εχει ψιλη φωνη.

Κοίτα, όταν βγήκε το S&M στο ίδιο φορο (metallicabs τότε) διάβαζα αντίστοιχο παλιό οπαδό που έλεγε ότι το έβαλε στη δισκοθήκη πλάι στο λευκό βινύλιο του Creeping Death (για να δείξει την αξία του).
Στο Death Magnetic αντίστοιχα υπήρχε κόσμος (οπαδοί της πρώτης φάσης που η ηλικία τους είναι αντίστοιχη) που έλεγαν ότι είναι καλύτερο από το ΤΒΑ. Με την πάροδο του χρόνου δε θα ακούσεις πολλές τέτοιες απόψεις. Ξεφούσκωσε ο ενθουσιασμός.

Ναι, κανένα θέμα να πούμε πόσο καλό άλμπουμ είναι το HTSD και πόσο κομματάρες είναι το Moth, Spit,Halo κοκ.
ΑΛΛΑ, δεν είναι παρελθοντολαγνεία να λέει κανείς ότι δύσκολα πιάνει τα στάνταρ των 4ων πρώτων που μόνο σαν σημείο αναφοράς που τα έχουμε δείχνει την ποιότητα τους. Ο Flynn έλεγε όταν έβγαλε το Blackening ότι ήθελε να βγάλει το ‘Master of Puppets του’.
Ο Kerry King λέει για το Damage Inc ότι είναι το κορυφαίο θρας κομμάτι όλων των εποχών.
Οι ίδιοι οι Metallica μιλάνε για το Puppets σαν το Magnum Opus τους.
Το ότι 3-4 κομμάτια από το HTSD μπαίνουν στην ίδια πρόταση και λέμε ότι δεν θα ξένιζε να ήταν σε αυτά τα άλμπουμ είναι απίστευτη κολακεία για μπάντα 36 ετών. Το ότι κάποιοι αναφέρουν το Spit στην ίδια πρόταση με το Dyers Eve είναι κάτι που αν μας το έλεγαν πριν την κυκλοφορία του θα ψάχναμε ζουρλομανδύα να φορέσουμε σε αυτόν που το είπε.

Απλά σε αυτά τα 5-6 αξεπέραστα άλμπουμ ζήτημα να υπάρχουν 5-6 τραγούδια (συνολικά) που να τα λες μέτρια (ή λιγότερο καλά). Υπάρχουν τουλάχιστον 30 κομμάτια που είναι ύμνοι. Οπότε δεν είναι παράλογο κάποιος να μην θεωρεί το εκάστοτε Moth (All Nightmare Long, Suicide, Spit κοκ) ισάξια.

3 Likes

Σωστα ολα αυτα, αλλα δεν ειναι ουτε παραλογο και καποιος να τα θεωρει ισαξια!!!

Αν αφαιρεσει τον παραγοντα “αναμνησεις με τα συγκεκριμενα τραγουδια και τι επιδραση ειχαν στο μεταλ”, τοτε μπορει να το κανει. Αν βαλεις εναν 15 χρονο που δεν εχει ακουσει ποτε στη ζωη του Metallica αλλα του αρεσει αυτη η μουσικη και τον αγγιζει, να ακουσει και τα 10 αλμπουμς των Metallica επι 1 χρονο, τοτε θα βρει σιγουρα πολυ περισσοτερα “καλα” τραγουδια στα πρωτα 7, αλλα θα βρει και μερικα στο 9 και το 10 που να μπαινουν στη λιστα του (οχι, στο St. Anger δε θα βρει). Και ειναι απολυτα θεμιτο.

Δεν αντιμετωπιζουμε ολοι τη μουσικη με τον ιδιο τροπο και με τα ιδια κριτηρια, και τα συναισθηματα που νιωθουμε ακουγοντας μουσικη εχουν παρα πολλα triggers. Αλλος δινει βαση στο οτι εχει ακουσει το For Whom The Bell Tolls 20 χιλιαδες φορες και τον καυλωνει ακομα, αλλος δινει βαση στο οτι μπορουν να βγαζουν τραγουδια με σημεια που κανουν το δερμα να σηκωνεται ακομα και το 2016. Οι λιστες στην τελικη ειπαμε, ειναι για John Cusacks σε σουρρεαλ ταινια που δεν εχει καμια επαφη με την πραγματικοτητα. Εκτος αν ξερετε εσεις κανεναν που πηγε και ρωτησε ολες τις πρωην του τι σφαλμα εκανε και τον χωρισαν :stuck_out_tongue_winking_eye:

Να στο θεσω κι ως εξης… αν πηγαινες το 1996 και ελεγες σε καποιον οτι το Bleeding Me ειναι τοπ20 Metallica, θα γελουσε στα μουτρα σου. ΤΩΡΑ αν πας και πεις οτι το Bleeding Me ΔΕΝ ειναι στο τοπ 20, η πλειοψηφια των fans των Metallica (και αυτη ειναι πιο αντιπροσωπευτικη στο official forum) θα σου πει μα καλα εισαι τρελος??? Και εχουν περασει 20 χρονια απο τοτε. Εμ ελα που καποιοι μπορουσαν να πουν για το Bleeding Me απο τοτε το ιδιο :sunglasses:

ΥΓ1. Οι πιουριστες ακομα λενε οτι το Death Magnetic ειναι καλυτερο απο το TBA. Και ειναι πολλοι. Μεχρι κι εσυ αναφερεις “τα πρωτα 4” στο ποστ σου, πραγμα το οποιο εμενα παντα μου φαινεται λιγακι αστειο. Λες και το Black Album εχει ποιοτητα που πιανεται ευκολα.

ΥΓ2. Το Blackening ΕΙΝΑΙ το Master Of Puppets των Machine Head

ΥΓ3. It’s all good, και καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι να εκτοπιστει κατι απο το τοπ 20 των Metallica, αλλα για μενα το Moth μπαινει τουλαχιστον στην κουβεντα. Και εξηγησα γιατι μπαινει το Moth κι οχι τα αλλα διαμαντια του HTSD, αν και το Spit ειναι μαλλον πιο ανατριχιαστικο λογω φωνης James βγαλμενης απο το 1989

2 Likes

Καθόλου κακό!

Συμφωνώ 100%. Και γι’ αυτό είχε μπει και νωρίτερα η μεταβλητή του χρόνου στην κουβέντα περί σύγκρισης.
Αν υπήρχε κάτι κοντά σε αντικειμενική σύγκριση, τότε κομμάτια από διαφορετικές εποχές πρέπει να έχουν κλείσει και τα 2 κάποιο σχετικό μεγάλο χρονικό διάστημα από την κυκλοφορία τους.

2 Likes