Metallica - Hardwired ...To self-destruct

εσυ μαλλον συμμεριζεσαι μερικες απο τις αποψεις του.

Επειδη δεν μπορεισ να δικαιολογησεις τα παραπανω πετασ και την μαλακιουλα σου, αλλα δεν πειραζει αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα.

για την ιστορια εγω εχω ενα account.

Δεν ψαχνω και δε χρειαζεται να “δικαιολογησω” τιποτα. Αποκτησε τροπους. Μεχρι τοτε, ως αποτυχημενο τρολλ θα αντιμετωπιζεσαι, γιατι αυτο εισαι.

1 Like

Οτι πεις.

Α ναι σωστα ειμαστε ενα με τν prophecy :joy:

Ξυρισμένος στο Μεξικο ο Λαρς!

Επιτέλους και ένα σοβαρό post !

1 Like

Είπαμε είναι στο Top-3 μαζί με Now That We’re Dead και Halo on Fire.

Den evlepa pote tis Ellados ta Paidia meh poly vareto mou fainotan :stuck_out_tongue:
Evlepa Aparadektous kai ola ta alla ta klasika omos an metraei auto gia kali diagogi.

Ante, ksekiniste pali tin Iera Eksetasi… Eimai 35

Μηνων;

Αμερικανακι μου εσυ, συνεχισε τα διαμαντια σκεφτομαι να γραψω βιβλιο.

35 ημερων ειμαι, δηλαδη η καταλληλη ηλικια για να ακουσω Iron Maiden.

4 Likes

όπου FWTBT βάλε Moth, πρόσθεσε Blackened, Fight Fire with Fire, For Whom, Ride, Horsemen (και βάζω εξτραδάκι Whiplash και Seek) και εύκολα -σε ένα λεπτό- σου βρήκα 20+2 τραγούδια από τα 4 πρώτα που είναι ανώτερα από το Moth.

Βάλε και το μισό Black Album και όσα προανέφερες από Load, Reload (Fixxxer, Bleeding Me, Outlaw κλπ) και έχεις και μία δεκάδα post-91 που αφήνει οτιδήποτε από το HTSD έξω.

Δεν ήταν και τόσο υπερβολή αυτό που έγραψα τελικά, ε;! :grin:

Ωριμος, ισορροπημενος με ωραιο γουστο στη μουσικη. Γαμω τα ατομα για παρεα.

@Alejandro.m οσο διαφωνω με τον quintom αλλο τοσο διαφωνω και με σενα στο συγκεκριμενο. το Moth ειναι κομματαρα και στεκεται επαξια διπλα στα παλια. Εσυ που το ακουσες και Live θα πρεπει αν το εχεις καταλαβει περισσοτερο.
Το “καλυτερο” οπως ολοι ξερουμε ειναι υποκειμενικο , οσο και αν προσπαθουμε να το δουμε “αντικειμενικα”. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Ο quintom το εγραψε και πιο πανω . Εδωσε ενα παραδειγμα για να δειξει κατι και το τραβαμε απο τα μαλλια. Διπλα σε ολα τα κομματια που αναφερεις δεν εχει να ζηλεψει τιποτα το Moth περα ισως απο την καυλα της νιοτης. Και την δικη μας και την δικη τους!

@Prophecy δεν σε ξερω και ελπιζω να μην παρεξηγησεις το σχολιο μου , αλλα γιατι μπαινεις σε αυτη την διαδικασια ; Μην απαντας συνεχεια , προσπαθωντας να μειωσεις τον συνομιλητη σου. οσο του απαντας με τετοιο τροπο , θα ξαναπαρεις αντιστοιχη απαντηση. Πιο κουραστικο και απο τα σεντονια που εχω-εχουμε γραψει κατα διαστηματα εδω μεσα. Οι Maiden προφανως δεν του λενε και πολλα πλεον οποτε για αυτο τον λογο τους λεει συγκροτηματακι , ειναι καπως προκλητικος και το ξερουμε αλλα τον τσιγκλας και εσυ, οι Manowar απο μονοι εχουν μπει στη σφαιρα της γραφικοτητας και ας εχουν γραψει παλιοτερα πολυ ωραια κομματια, το St. Anger ουτε για μενα ειναι το χειροτερο που εχει κυκλοφορησει μεγαλη μπαντα , βρισκω χειροτερες αλλες δουλειες που μου φαινονται πιο βαρετες και δεν θα τις βαλω ποτε μα ποτε να τις ξανα ακουσω, αλλα αν εσυ το θεωρεις το χειροτερο δεν εγινε και κατι και επισης οτι αν καποιος δεν το θεωρει το χειροτερο δεν σημαινει οτι δεν καταλαβαινει οτι ειναι σκουπιδι - προβληματικος δισκος, αυτο με τους Helloween ειναι θεμα γουστου , εχουμε καταλαβει οτι ο quintom θελει πιο “συγχρονο” ηχο (εδω δεν αντεχει το Kill’em All, ok τι να κανουμε τωρα ; ) , οτι “χορευε” σε παιδικη ηλικια το Unforgiven δεν λεει και κατι. Θα μπορουσε να σου πει οτι χορευε το Wasting Love ή το Tears of the Dragon Και να ειναι και αυτο μια πραγματικοτητα, επισης αν προεφηβικα εκανε ατελειωτο headbanging με το Whiplash , Creeping Death , Wasted Years, Trooper εχει την ιδια αξια με το οτι χορευε αγκαλια με καποιο κοριτσακι ενα πιο αργο κομματι (καποτε ολα αυτα τα λεγαμε Blues).

Οn topic το HTSD γαμαει (@plex27 μια ακομα μπαντα που σκεφτομαι οτι βγαζει αντιστοιχη φρεσκαδα αλλα με καποια λιγo λιγοτερα χρονια ειναι οι Deftones) !

4 Likes

Όταν μπαίνουν στην ίδια ζυγαριά τραγούδια που κυκλοφόρησαν πριν 30 χρόνια με εκείνα δίσκου που κυκλοφόρησε πριν σκάρτο τετράμηνο, αυτομάτως σταματάει η κουβέντα για εμένα. Δεν συγκρίνω αν είναι κάποιο καλύτερο από κάποιο άλλο, αλλά παιδιά βαστάτε λίγο τα άλογα. Είναι πάρα πολύ νωρίς να γίνει η οποιαδήποτε σύγκριση. Ένα τραγούδι σαν το FWTBT που αναφέρθηκε και πιο πάνω και που κυκλοφόρησε το 1984 και που μετά από 33 χρόνια προσφέρει ακόμα ανατριχίλες δεν μπορεί να συγκριθεί με κάτι που έχει ζωή λίγων μηνών.

Ξαναλέω δεν μιλάω αν είναι καλύτερη ή όχι σύνθεση από το Moth πχ, αλλά το ένα έχει μια ιστορία και μια αντοχή στο πέρασμα του χρόνου και το άλλο (που σίγουρα υπεργαμάει σαν άσμα) ακόμα τίποτα. Θα πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια, να υπάρξουν και οπαδοί που ΔΕΝ πρόλαβαν την κυκλοφορία ούτε το RTL ούτε το HTSD και που θα καθορίσουν την κλασικότητα του HTSD και των τραγουδιών του.

Σίγουρα πολλά τραγούδια του HTSD έχουν την στόφα να γίνουν κλασικά, αλλά ας μην βιαζόμαστε να τα ανακηρύξουμε ως τέτοια γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα. Προσωπικά νομίζω πως υπάρχουν τουλάχιστον 3-4 τέτοια στον δίσκο, αλλά…time will tell

4 Likes

και οτι σκεφτομουν που εισαι εσυ τοσο καιρο και γιατι δεν εχεις ερθει να μας βαλεις σε ταξη ; Αργησες μεγαλε !

Σωστα τα λες. Η “μαγεια” του HTSD ειναι αυτο ακριβως οτι σου βγαζει αβιαστα το αισθημα οτι μερικα κομματια μπορουν να θεωρηθουν μετα απο καποια χρονια κλασικα (μπορει βεβαια και οχι , μονο ο χρονος θα δειξει).

1 Like

Aυτό που λέω είναι πως το FTBT το κάναμε κλασικό τραγούδι και εμείς που τους πιάσαμε από το Black Album (ή το Justice ή το Load) και γυρίσαμε πίσω να ψάξουμε και τους υπόλοιπους δίσκους. Που το ακούμε ακόμα και τώρα και γελάνε και τα μουστάκια μας. Όταν κάποιος 5χρονος σήμερα σε 10 χρόνια πιάσει το HTSD και πει “πωπω μια δισκάρα και τι τραγουδάρα αυτό το Halo” και μπει σε κάποιο φόρουμ του μέλλοντος και κάνει την ανάλογη κουβέντα που γίνεται σήμερα εδώ, τότε θα έχει αποδειχτεί πως έπιασε τον όρο “κλασικός δίσκος” το HTSD

Μέχρι να γίνει αυτό βέβαια, εμείς θα το λιώνουμε γιατί πρόκειται για φοβερή κυκλοφορία

έντιτ: Το FTBT δεν θα πέσει ΠΟΤΕ κάτω από την 20αδα με τα καλύτερα, γιατί 2010, γιατί Sonisphere, γιατί βροχή, γιατί μια από τις πιο βιωματικές στιγμές της ζωής μου (ο Παντελής ήξερε τι έλεγε στον κουίντομ)

εντιτ #2: [quote=“drenie, post:3488, topic:29901”]
και οτι σκεφτομουν που εισαι εσυ τοσο καιρο και γιατι δεν εχεις ερθει να μας βαλεις σε ταξη ; Αργησες μεγαλε !
[/quote]

a wizard is never late nor is he early. he arrives precisely when he means to :sunglasses:

3 Likes

Δεν το έγραψα σαν υπερβολή η για μα προκαλέσω. Οι Metallica έχουν 5 υπερκλασσικα άλμπουμ που ούτε οι ίδιοι μπορούν να τα φτάσουν πλέον (για εμένα 6).

Μπορούν να μας δινουν πλέον στιγμές μεγαλείου; ναι, το έκαναν στο HTSD και σε μικρότερο βαθμό στο DM. Είχαν κάποια κομμάτια που χωρουσαν στα 4-5 πρώτα. Απο load κ έπειτα θα ξεχώριζαν κιολας.

Πχ το Moth, Halo, spit, all nightmare θα μπορούσαν να ειναι αντί-escape η αντι-struggle within.
Απλά δεν τα έχω τόσο ψηλά όσο οι καλες/κορυφαιες στιγμές της τελειότητας της ίδιας. Θα μπορούσε το spit να ειναι στη θέση του Thing, Leper Messiah, trapped under ice? Δεν ειμαι σίγουρος… Το Halo αντί του Misery? Πιάνεις το νόημα μου

1 Like

Δεν αναφερόμουν σε κάποιον συγκεκριμένα Άλεξ απλά το έδωσα σε ένα γενικότερο πλαίσιο περί κλασικού. Σίγουρα υπάρχουν τραγούδια καλύτερα στο HTSD από παλιότερα, αλλά γενικότερα δεν μπορώ να μπω σε μια λογική πχ ποιο θα μπορούσε να πάρει τη θέση του Escape. Αυτοί οι δίσκοι γίνανε κλασικοί και για τα escape και για τα Struggle within (πραγματικά κομμάταρος, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείται ως μη κλασικό)

Γιατί να είναι απαραίτητο να αντικατασταθεί κάποιο; Προσωπικά αν έκανα κουβέντα σχετικά με το αν χωράει για παράδειγμα το spit στο master θα δεν θα ήταν για να πάρει τη θέση κάποιου άλλου αλλά για να προστεθεί ένα κομμάτι ακόμα στο δίσκο

1 Like