Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Προσπαθησα να κανω κουβεντα μολισ πρωτοβγηκε ο δισκος αλλα μου την πεσατε οτι ειμαι troll και αρχισατε τις συγκρισεις με maiden χωρισ να εχει αναφερθει κανεις σε maiden.
Δεν θα κατσω να κανω κουβεντα μαζι σας, δεν με ενδιαφερετε.
Δεν θα σας πω τι αλλο ακουω γιατι δεν σας εχω σε εκτιμηση. Αν σε κουραζουν το μηνυματα μου μην τα διαβαζεις.
Βαλτε τωρα και καμια φωτο του James να γουσταρετε. Ειπαμε ειστε οι μεγαλυτεροι φανσ των Metallica που υπαρχουν στον κοσμο.
Οι αποψεις του quintom ειναι αιρετικες αλλα εγω ειμαι το troll.

Ουστ ρε

1 Like

Ωραία μπορούμε να πάμε παρακάτω και να κάνουμε κουβέντα σαν άνθρωποι; Εγώ είδες ότι δεν ήμουν ούτε ειρωνικός ούτε προκλητικός απέναντι σου. Εσύ γιατί το πας έτσι;

Απλα σου θυμιζω πως ξεκινησαν τα πραγματα και πως εχει η κατασταση.
Αν καθε αντιθετη αποψη ειναι τρολια δεν μπορουμε να κανουμε καμια κουβεντα.
Αν οχι φυσικα και μπορουμε να συμπεριφερθουμε σαν ανθρωποι.
Οι πλειοψηφια εδω μεσα παντως δεν δειχνει να μπορει να δεχτει κανενος ειδους διαφορετικη αποψη.

Προφανώς και ξέρουν τι θέλει ο κόσμος, απλά νομίζω πως στα live ο Lars ακολουθεί την πάγια τακτική του:
να ανακατεύει το σετ-λιστ να κρατάει άσσους στο μανίκι και να εμπλουτίζει σιγά-σιγά με νέα τραγούδια κάνοντας rotation στα παλιά με καλούδια (βλ. Motorbreath πρόσφατα, Wherever κοκ).

Προφανώς τις πρώτες μέρες της κυκλοφορίας έπαιζαν μόνο τα 3 “singles” (ομώνυμο, Atlas, Moth). Στη Λατινική Αμερική παγίωσαν το Halo, θεωρώ πως στην Αμερικάνικη θα χώσει 1-2-3 κομμάτια ακόμη (π.χ. Confusion, ManUNkind, Here Comes Revenge), στην Ευρωπαϊκή με αρχή την Κοπεγχάγη που υποσχέθηκαν “σπεσιαλ” σετλιστ κανένα Spit ή Murder One κοκ. και κρατώντας παράλληλα το 6/6/6 (καινούργια, staples και rotation) για να ικανοποιεί παλιούς και νέους οπαδούς.

Έχει να κάνει περισσότερο με την προσέγγιση του κοντού στα setlist και τις περιοδείες που θέλει να κρατάει το ενδιαφέρον των οπαδών αμείωτο παρά με άποψη περί “ποιότητας” ή feedback.

Με λίγα λόγια συμφωνώ με την ουσία του ποστ σου, απλά δε θεωρώ τα live ως απόδειξη περί τούτου.

3 Likes

Κάνεις τεράστιο λάθος ( στο ότι η πλειοψηφία δεν δέχεται την αντίθετη γνώμη ).
Η άποψη σου όμως ολοκληρώνεται όταν λες ότι είναι βαρετό ( σεβαστό σαν άποψη , αλίμονο αν αρέσουν σε όλους μας τα ίδια πράγματα και στον ίδιο βαθμό );

1 Like

Η αποψη μου ολοκληρωνεται εκει γιατι η αντιδραση ειναι Maiden - Metallica οπως ολυμπιακοσ - παναθηναικοσ.
Δεν χρειαζεται κατι παραπανω επειτα απο αυτην την προσεγγιση.

1 Like

Και άλλοι εδώ θεωρούν ότι το HTSD είναι βαρετός δίσκος και τετριμμένος, όπως ο Μηχανοκανίβαλος για παράδειγμα, απλά εσένα ο τρόπος σου είναι εριστικός. Όπως και όλο το στυλ που γράφεις γενικότερα.

Ο καθένας εδώ γράφει τη γνώμη του η οποία δεν είναι ούτε σωστή ούτε λάθος. Δεν ψάχνουμε για αντικειμενικές αλήθειες, για μουσικές μιλάμε όχι για επιστήμες.

2 Likes

Δεν το παίρνω χαμπάρι αυτό που λες .

Ποστ τύπου " το αλάνι " αναφερόμενος στο Axl Rose ή ο αρχηγός τους τα δίνει στο στόμα από τα 80 s , ίσως προκαλούν κάτι τέτοια ποστ αλλά η ουσία δεν είναι εκεί .

Εξακολουθείς να μην θες να κάνεις κουβέντα αποφεύγοντας να πεις γενικότερα και ειδικότερα την άποψη σου ενώ οι ίδιοι χρήστες που κατηγορείς ότι δεν δέχονται την άποψη σου , σου ζητούν να την εκφράσεις και θέλουν να την διαβάσουν .
Κανείς δεν σε περιμένει στη γωνία για να σου την πει . Με απολυτοτητες ομως υποθέτω ότι καταλαβαίνεις , ότι δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη .

1 Like

Τι λεει αυτος εκει περα μαζεψτε τον :stuck_out_tongue:

Κομματαρα με τα ολα του το ManUNkind, ειναι το μονο του δισκου που θα το ακουσω και θα γουσταρω ανα πασα στιγμη, ανεξαρτητα απο το οτι ορεξη εχω. Αντιθετα ενω τα Moth, Halo, Spit τα θεωρω τα 3 καλυτερα του δισκου (οπως και οι περισσοτεροι νομιζω), δεν ειμαι παντα σε φαση να τα ακουσω.

1 Like

Λίγο άσχετο με την πολύ ενδιαφέρουσα (:unamused:) συζήτηση που έχετε πιάσει με τον Πρόφεσι, αλλά βλέποντας αυτό το βίντεο δεν μπορώ παρά να παραδεχθώ ότι βασικός παράγοντας που οι Μετάλλικα παίζουν πιο αργά από το παρελθόν είναι και τα πιο αργά φωνητικά του hetfield, συχνά πιο αργά από το παίξιμο της μουσικής. Βέβαια θα μου πείτε hello captain obvious, κοντεύουν τα 60 πλεον κλπ κλπ… Απλά σκέφτομαι φωναχτά.

1 Like

Κι εμένα μου αρέσει το Manunkind απλά αν δεν ήταν στον δίσκο δεν θα μου έλειπε και τόσο…

Δεν υπάρχει κάτι αντικειμενικο στη μουσική ρε ομορφοπαιδο .

Καταλαβαίνω πως το λες , καταλαβαίνω ότι το Am I Savage και το Murder One , θα μπορούσαν να λείπουν από το δίσκο και να μην άνοιγε ρουθούνι ( ο @furor βέβαια ειδικά για το πρώτο έχει άλλη άποψη ) , αλλά ναι τι ;
Υπάρχουν διχογνωμιες ακόμα και για κομμάτια από τα 5 πρώτα τους ( που μπορούμε να θεωρήσουμε ότι έχουν την μεγαλύτερη αποδοχή ) και δεν νομίζω ότι περιμένουμε από τους Metallica και τους κάθε Metallica να βγάλουν το απόλυτο 10αρι μετά από τόσα χρόνια, ούτε ότι αν έλειπαν ακόμα και αυτά τα 3 που λες , θα ειμασταν εδώ και θα κουβεντιαζαμε πόσο υπέροχο και “αψεγάδιαστο” είναι το HTSD .

Επίσης για να το βγάλω και από πάνω μου , μπορούμε να γκρινιαξουμε για τα πάντα , απλά μου φαίνεται λίγο ανούσιο . Μην πούμε τώρα το αυτονόητο το πόσο πολύ “πουλάνε” εδώ και πάρα πολλά χρόνια και πόσο “μόδα” ήταν ( μπορεί και να είναι ακόμα ) να τους κράζει κόσμος και ιδιαίτερα κόσμος που θεωρεί τον εαυτό του μεταλλα ή τους άκουσε σε ηλικία περιπου 15 χρονών και όταν οι ίδιοι οι Metallica είχαν ακόμα μακρυά μαλλιά και μετά αν και δεν έχει και πολύ σχέση με το Rock , Hard Rock και metal , λένε σιγά το ωά.

Μπορούμε πχ να κάνουμε την ίδια κουβέντα για τους Pink Floyd; πιστεύεις ότι θα έρθουν πολλοί να πουν οτι το Momentary είναι χάλια δίσκος ή ότι το Division Bell βρήκε την αποδοχή που του άξιζε πολλά χρόνια μετά ή ότι οι πραγματικοί Floyd τελειώσαν με το Live at the Pompeii ή ότι στο τάδε Live έπαιξε χάλια το σόλο ο Gilmour κτλ ; ( το ίδιο ισχύει ακόμα για τους Led Zeppelin, 12 χρονών συγκρότημα, αλλά υπάρχουν πχ solos του Page που είναι ότι να’ναι , δεν έχω δει πολύ κόσμο με αφορμή αυτό να προσπαθεί να μειώσει την αξία και του κιθαρίστα αλλά και του ίδιου του συγκροτήματος ) και να προσπαθούν να μειώσουν την μπάντα ;
Δεν ξέρω και δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτήν η ένταση να πρέπει να γράψει κάποιος την χοντράδα του ( δεν εννοώ εσένα ) .

Προφανώς και έχουμε ελευθερία στο τι γράφουμε , αλλά εδώ είναι το thread για τον τελευταίο δίσκο των Metallica δεν είναι όλο το φόρουμ για αυτούς και τον δίσκο τους (αν και κοντεύει να γίνει από όλους τους άλλους πλην των φανμποηδων ) . Καμιά πρόθεση δεν έχω ,εγώ τουλάχιστον (υποθέτω και τον περισσοτέρων που είναι δικηγορισκοι ή "φανμποηδες ") να πεταχτώ και να πω τι λες καριολη , αν γράψει κάποιος ότι δεν του αρέσει ( ούτε εμένα μου αρέσουν όλα όσα έχουν κάνει και πολύ θα ήθελα να την ανοίξω αυτή την κουβέντα, απλά μόνο με χαρακτηρισμους δεν μου προκαλεί το ενδιαφέρον να το κάνω ) . Οπότε λογικό είναι αφού μιλάμε για ένα δίσκο που είναι τουλάχιστον του 8 για αρκετούς να λένε περισσότερο τα θετικά του δίσκου και φυσικά τα θετικά της μπάντας που κατάφερε να κυκλοφορήσει μία τέτοια δουλειά που στέκεται τόσο δίπλα και αξία στις 6 πρώτες δουλειές της ( το 6ο είναι διπλό μην λέμε τα ίδια και φυσικά και εκεί δέχομαι ότι σαν σύνολο μπορεί σε κάποιον να μην αρέσει ή ακόμα και οτι δεν πιάνει το απόλυτο 10αρι όπως τα 5 πρώτα σε εκείνους που τους αρέσουν τα Loads , αυτό δεν μειώνει την τεράστια αξία του ). Και τα αρνητικά καλοδεχουμενα είναι όταν κάποιος μπορεί να γράψει ανθρώπινα και να μην προσπαθεί να μειώσει προσωπικά εκείνον που του αρέσει ο συγκεκριμένος δίσκος .

2 Likes

Πως μπορεις να μην σχολιασεις το αποπανω. Πραγματικα δεν δυναμαι να ακολουθησω τα αλματα λογικης που γινονται ωστε να καταληξει καποιος στο συμπερασμα οτι τα καλυτερα τραγουδια δεν ειναι για ολες τις ωρες ενω καποιο που δεν ειναι στα καλυτερα ειναι. Μαλλον δεν εχει οξυνθει ο νους μου γιατι δεν εχω δουλεψει πολυ super mario.

1 Like

@drenie Μομενταρυ Λαπς Οβ Ριζον μαπα ολκης. Ντιβιζιον Μπελ παρα πολυ καλο. Γκιλμουρ και κακα παιγμενα σολο ειναι λεξεις που δεν πανε μαζι, οι Φλουντ σχεδον αντιπροσωπευουν την καλλιτεχνικη τελειοτητα.

Γνωστα τα λαιβ που ο Πεητζ επαιζε λιωμα απο την πρεζα, σε ενα μαλιστα στην περιοδεια του 77 κι ενω φορουσε την ασπρη στολη ειχε χεστει πανω του κι εγινε κυριολεκτικα σκατα :joy:. Γνωστο οτι ο Πλαντ εχασε τη φωνη του το 71-72 (και για παντα απο τοτε).

Επισης, το Κιλεμολ δεν ειναι δεκαρι απο τη στιγμη που εχει κομματι στο οποιο παταμε σκιπ.

Κατα τα αλλα, χρυσα τα λες και το HTSD γαμαει.

@Prophecy Γιατι αισθανεσαι την αναγκη να απαντας στον Κουιντομ; Αισθανεσσαι σαν τον Μελ Μπρουκς και τον Λεσλι Νιλσεν στον Δρακουλα;

2 Likes

Γιατι ειναι ιδιαιτερος και εγω ειμαι τρολ

2 Likes

Δεν ειναι περιεργο το οτι δεν το καταλαβαινεις. Δε νομιζω οτι εχεις και πολυ μεγαλες δυνατοτητες κριτικης σκεψης ή και γενικοτερα σκεψης εδω που τα λεμε.

1 Like

Fixxxed

4 Likes

Εγω εκανα μαλακια οταν ημουν μικρος και επαιζα στους δρομους με τα παιδια της γειτονιας. Αμα ηξερα αυτα που ξερεις εσυ θα ελιωνα με σουπερ μαριο και τετρις μονος σπιτι με το σωβρακο για να οξυνθει ο νους μου. Την πατησα. Ειναι αργα τωρα; μπορω να το αντιστρεψω λιωνοντας με πακμαν;

1 Like

Βαρετο και παλι.
Αντε, πεσε για υπνο, καλυτερα για ολους θα ναι :wink:

3 Likes

Γεια σου ρε Κουγια.

1 Like