Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Ακου να σου πω, επειδη πολλα μας τα λες και οχι τιποτα αλλο, αλλα μαλλον αυταπατασαι οτι με νοιαζει και ιδιαιτερα η γνωμη που εχεις για τους Metallica και τη μουσικη τους. Ο μονος λογος που ασχολουμαι μαζι σου ειναι επειδη μου απευθυνεσαι και σχολιαζεις τις αποψεις ΜΟΥ για τη μουσικη των Metallica, λες και εσυ ξερεις την απολυτη αντικειμενικη αληθεια και αν διαβαζεις κατι που αντικρουει αυτην την αληθεια βγαζεις κοκκινιλες στο δερμα. Θα σου απαντησω σε ολα γιατι γραφεις ενα ματσο μαλακιες, απο την πρωτη εως την τελευταια τελεια.

  1. Οταν γραφω τις ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ σκεψεις για τα τραγουδια των Metallica, και πιο συγκεκριμενα για ενα μη υπαρκτο σετλιστ που ανεβασαν στο Instagram τους ως πρωταπριλιατικη φαρσα, δεν χρειαζομαι την αδεια σου. Συγκεκριμενα, τη γραφω στα παλια μου τα παπουτσια την ενσταση σου. Ειναι κυριολεκτικα αδυνατον να περιλαμβανω ειρωνεια στο ποστ μου, οταν δεν απευθυνομαι σε κανεναν συγκεκριμενα. Το που ειδες εσυ οτι ενοχλουμαι απο τις παπαριες που εχεις γραψει κατα καιρους, δεν ξερω, αλλα ξαναλεω, μου ειναι αδιαφορες οι παλαιολιθικες αποψεις σου για το μεταλ και τη μουσικη γενικοτερα. Κατσε μεχρι τα 80 σου αν θελεις και ακου death metal, κανοντας headbanging σε συναυλιες μετριων και κακων συγκροτηματων, γιατι να με νοιαζει εμενα? Οσον αφορα το αν ειμαι καθυστερημενο… οχι δεν ειμαι. Αλλα αρχιζω και με αμφισβητω, γιατι καθομαι και σου απανταω ενω δε σου αξιζει καν απαντηση.

  2. Θυμασαι που σου ειπα οτι τα ιερα κειμηλια του μεταλ τα θαβω και κατουραω στον ταφο τους? Αν υπαρχει οπως λες καποια “βαση του μεταλ”, αυτην την βαζω στον ιδιο ταφο, την κατουραω, τη χεζω, και μετα ξερναω και πανω της. Δε με ενδιαφερει καθολου το πρισμα και το καλουπι στο οποιο θελεις να μας βαλεις ολους εσυ για να κανεις την κουβεντα σου χωρις αντιθετες αποψεις, και το γεγονος οτι θελεις ολοι να παραδεχονται τα ιδια πραγματα με σενα, και να θεωρουν τα αλμπουμ που θεωρεις εσυ τα καλυτερα, οντως τα αντικειμενικα καλυτερα. Αυτη ειναι μια πραγματικοτητα που εσυ μπορει να εχεις στο μυαλο σου, αλλα ειναι μια αυταπατη και μια οπτασια. Δεν υπαρχει κατι δυσνοητο στη βαση του μεταλ ωστε να μην μπορω να την καταλαβω. Ειναι πολυ ευκολο να την καταλαβει κανεις ,και το εχω κανει απο τα 16 μου χρονια. Αρκει να ακολουθησεις καποιους πολυ απλους κανονες. Να γουσταρεις αυτα που λεει το Metal Hammer, να απορριπτεις πειραματικα αλμπουμ με πιο μαλακο ηχο, να δινεις βαση περισσοτερο στην εικονα παρα στη μουσικη, να κραζεις τους Metallica, να αποθεωνεις οτι ακραια καινουρια παπαρια βγαινει με οσο πιο ακραια φωνητικα γινεται επειδη ο τραγουδιστης δε μπορει να τραγουδησει κανονικα ουτε για αστειο, να απορριπτεις οτι αρχιζει να γινεται γνωστο και το ακουει και η Μαρια απο το σχολειο, και ουτω καθεξης. Δεν ειστε τοσο δυσκολο να σας κατανοησει κανεις εσεις οι κολλημενοι μεταλλαδες οσο ισως νομιζεις ξερεις. Εχω κανει παρεα με μεταλλαδες ολη μου τη ζωη, μην αυταπατασαι οτι εισττε κατι ανωτερο και ξεχωριστο. Ξεχωριστο ισως… αλλα δυστυχως οχι με την καλη εννοια.

  3. Το Eye Of The Beholder ειναι γαμω τα τραγουδια. Το ξερω απεξω κι ανακατωτα ολοκληρο, μπορω να σου σφυριξω καθε νοτα του σολο, το εχω ακουσει κυριολεκτικα εκατονταδες φορες, και ειναι ενα τραγουδι απο το αγαπημενο μου Metallica album, που το ακουω νερακι απο την αρχη ως το τελος δεκαδες φορες καθε χρονο. Παραμενει το πιο αδυναμο του δισκου, πολυ απλα γιατι τα υπολοιπα 8 τραγουδια ειναι καλυτερα. Δεν ξερω που ακριβως μπερδευεσαι. Α ναι, ξεχασα, πρεπει να γραφω ΓΙΑ ΜΕΝΑ καθε φορα. Συγγνωμη κυριε ΣΚΑΤΟΜΠΑΤΣΕ, δε θα ξαναγινει.

Αμα βρεις τον James σε κανα meet and greet ξανα, ρωτα τον και θα δουμε τι θα σου πει αυτος. Εγω λεω οτι αν δεν το θεωρουσαν οι Metallica το λιγοτερο ενδιαφερον, θα το ειχαν παιξει τα τελευταια 28 χρονια εστω μια φορα, σε αντιθεση με ολα τα υπολοιπα τραγουδια απο το αλμπουμ. Προς το παρον το Beholder και το Better Than You θεωρουνται αναμεσα στις πιο αδυναμες στιγμες των αλμπουμ τους απο την πλειοψηφια των οπαδων, και θα σου φερω και αποδεικτικα αν επιμενεις! :stuck_out_tongue:

Το To Live is to Die το έχουν παίξει μία (1) στο Fillmore. Όχι τα τελευταία 28 χρόνια, γενικά. Το Orion, τις μισές από το Beholder. Το Ktulu το ίδιο.To Dyers ακόμα πιο λίγες. Το Frayed Ends μόλις στην By Request για πρώτη φορά.
Είναι λιγότερο ενδιαφέροντα; Προφανώς και όχι. Δεν είναι κριτήριο ποιότητας το τι παίζουν live, ειδικά οι Metallica γιατί σε ένα χρόνο μπορεί να μονιμοποιηθεί όπως έκαναν κατά καιρούς με πολλά άλλα τραγούδια.

2 Likes

Ρεσυ είσαι καθυστερημένος δεν εξηγείται αλλιώς. Μήπως είσαι εξελιγμένο botaki με περιορισμένο χώρο στο σκληρό του δίσκο και δεν κρατάς logs από το πρόσφατο παρελθόν? Μας δουλεύεις? Ένα βλάκ άλμπουμ έγραψα κάποτε και παραλίγο να φάω μήνυση ρε καθυστερημένε.

Έλα ρε κοίτα να δείς σύμπτωση και εγώ για αυτό το λόγο ασχολούμαι, γιατί ΜΟΥ απευθύνεσαι για τις ΔΙΚΕΣ μου απόψεις που αντικρούουν τις δικές σου προοδευτικές απόψεις, MEGA KATHYSTER.

Επίσης, η ειρωνία δεν χρειάζεται να απευθύνεται σε πρόσωπο, ξαναδιάβασε τα γαμημένα πόστ σου πρίν πατήσεις το reply και θα καταλάβεις. Αν δεν μπορείς ζήτα τη βοήθεια του drenie ή του pantelou ( ΜΟΝΟ ΠΑΝΤΕΛΟΟΟΟ :stuck_out_tongue: ) ή του alejandro να σου εξηγήσουν γιατί γίνεσαι ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ και προκαλείς χωρίς κανένα γαμημένο λόγο.

Η δεύτερη παράγραφος είναι δείγμα του πόσο τραγικά πίσω είναι η αντίληψη σου όσον αφορά το μέταλ και αυτά που ανέφερα. Δεν είμαστε 15 χρονών ούτε είμαστε στο 1990. Δεν το καταλαβαίνεις, έχεις μείνει σε δυό τρία χαζά στερεότυπα μερικών δεκαετιών πίσω και τα αναφέρεις λές και είναι η χρυσή βίβλος του “κακού” μεταλλά.

Για το beholder απλά τη γνώμη μου εξέφρασα με ανάλογο, βλαμμένα εριστικό τρόπο όπως εσύ.

Επίσης όποτε γουστάρεις μας φέρνεις αντικειμενικές αλήθειες στο τραπέζι, όποτε γουστάρεις τις γράφεις στα αρχίδια σου και γαμάς τη συζήτηση, τη μία η πλειοψηφία σε ενδιαφέρει, την άλλη δεν σημαίνει κάτι, επιτέλους διάλεξε ρε βλάχο μια κοινή βάση να βγεί συννενόηση.

@pantelis79 Το Ντεντγουινγκ είναι το DM των PT? Πρόσεξε τι θα πείς :stuck_out_tongue:

1 Like

@matia Χμμμμμ, ωραια σκεψη. Θα ελεγα οτι το In Absentia μοιαζει με το Black Album απο την αποψη της αλλαγης υφους σε συνδυασμο με τη διατηρηση της ποιοτητας. Το Deadwing ειχε μερικα απαραδεκτα τραγουδια (κατι Σαλλοου και Οπεν Καρ, γελαει ο κοζμος), αλλα σωθηκε με το δευτερο μισο. Δε μας ειχε συνηθισει σε τετοια ο Γουιλσον, ηταν το πρωτο του φαουλ. Θεωρωντας προσωπικα οτι το DM ηταν εν μερει crowd pleaser, θα ελεγα οτι εχει αναλογιες με το Deadwing, ναι. Απο εκει και περα τελευταιος μεγαλος δισκος το FoaBP και μαπα το τελευταιο.

1 Like

Ποια ειναι η γνωμη σου για το Ντεθ Μεγκερι εχουμε πει εσενα; Για να υποψιαστω αν αποθεωνεις Ντεντγουινγκ :joy:.

σιγά που γελάει ο κόζμος με το open car…

Σωστα, κλαιει. Τραγικο τραγουδι.

Νταξ μαλακες ονομάστε το φόρουμ “HTSD , το άλμπουμ που γαμαει ( ή και όχι ) και άλλα νέα” και συνεχίζουμε την κουβέντα για το οτιδήποτε .

Έτοιμος είμαι να μοιράσω σε όλους σας καρδούλες .

Οχι σε οσους αποθεωνουν Ντεντγουινγκ. Καμια καρδουλα σε αυτους.

Σε όλους ρε αν και έχεις τα δίκια σου …

Τα βρισιδια που αμολας τοσο ευκολα, ξερεις που να τα βαλεις. Δε νομιζω οτι υπαρχει κανενας λογος να συνεχισω την οποιαδηποτε κουβεντα με μια αμοιβαδα σαν κι εσενα. Κερδιζεις παναξια το πρωτο ignore που θα κανω σε φορουμ, συγχαρητηρια.

Ξερεις πολυ καλα οτι το Live Is To Die περισσοτερο, και το Orion λιγοτερ, τα αγνοουσαν συστηματικα επι δεκαετιες, απο σεβασμο στην μνημη του Burton.

Τo Eye Of The Beholder ηταν regular στο σετλιστ της περιοδειας για αυτο το αλμπουμ, και μετα αφαιρεθηκε και ΔΕΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ποτε ξανα. Αντιθετως, τα αλλα παραδειγματα που αναφερεις, εχουν προστεθει στο σετλιστ εκτοτε, γιατι απλα ειναι καλυτερα, και ο κοσμος θελει να τα ακουσει περισσοτερο απο οτι το Beholder. Το Frayed Ends Of Sanity ξερεις πολυ καλα γιατι δεν το επαιζαν, και γιατι δε θα το επαιζαν επισης ποτε αν δεν το ζητουσε ο κοσμος.

Το τι παιζουν live δεν ειναι το ΜΟΝΟ κριτηριο ποιοτητας, αλλα ειναι σιγουρα κι αυτο ενα κριτηριο. Και στην συγκεκριμενη περιπτωση, αν θελεις να συνεχισουμε δηλαδη και εγκυκλοπαιδικα το διαλογο, πες μου εσυ ποιο θεωρεις αντιθετα οτι ειναι το χειροτερο του Justice, ετσι για να δουμε τι ψαρια πιανουμε. Δεν εχω καταλαβει καν γιατι μου αναφερεις τραγουδια απο αλλα αλμπουμ :stuck_out_tongue: Τελος, τα instrumentals ειναι ειδικη περιπτωση, και δεν ταιριαζουν σε καθε συναυλια και σε καθε σετλιστ, αφου το ιδιο συμβαινει και με το Suicide & Redemption, που εσυ ο ιδιος εχεις πει οτι ειναι πολυ καλυτερο απο πολλα αλλα στο DM.

Γαμω τα τραγυοδια ειναι, μην ακους τον Παντελη, δεν τον εχω δει ποτε να αλλαζει αποψη για ενα τραγουδι 10 χρονια που τον ξερω. Τραβαει κολληματα με συγκεκριμενα τραγουδια και δεν μπορει να τα ακουσει μετα απο αλλο πρισμα. Γενικα το Deadwing δεν ειναι αναμεσα στα καλυτερα τους αλμπουμ, αλλα ουτε πολυ κακο ειναι. Απο το να διαλυσει τους Porcupine Tree και να βγαζει αυτα που βγαζει για τα φραγκα, καλυτερα να εβγαζε ακομα Deadwings ο Wilson.

Μα ακριβώς γιατί δεν ισχυρίζομαι πως παίζουν live τα καλύτερα τραγούδια τους.

Ούτε ξέρω τι τους αρέσει και τι όχι (πέρα από το Escape :grin: ). Απλά ο ισχυρισμός “είναι το λιγότερο καλό γι αυτό και δεν το παίζουν live” δε στέκει γιατί αφενός ήταν single του δίσκου, οπότε κάπως καλό πρέπει να το θεώρησαν, αφετέρου αμέτρητες κομματάρες τους από κάθε άλμπουμ τις παίζουν σπάνια έως ποτέ για διάφορους λόγους.

Πχ το Fixxxer το θεωρώ το καλύτερο κομμάτι του Reload. Δεν το έπαιξαν ποτέ.
To Misery ανάμεσα στα καλύτερα του TBA, το έπαιξαν μόνο στην επετειακή περιοδεία του.
Το The House that Jack Built ήταν το αγαπημένο μου στο Load. Επίσης ποτέ.
Το Dyer’s Eve και το To Live είναι τα αγαπημένα μου στο AJFA. Mάντεψε. Και το ομώνυμο 20 χρόνια έκαναν να το ξαναπαίξουν στην ολότητα του.

Ούτε ξέρω σε ποιον κόσμο -γενικά- αναφέρεσαι γιατί ο πολύς κόσμος θέλει να ακούει το Sandman και το ΝΕΜ, το 5-10% που είναι το Metclub θέλει να ακούει ότι δεν έχει ακούσει ποτέ, ανάμεσα σε αυτά ΚΑΙ το Beholder (για όσους δεν το άκουσαν). Άλλωστε όταν ψήφιζε το fan club στην By request τα 3 πρώτα κομμάτια από το Justice ήταν τα Frayed Ends, Dyer’s Eve και Eye of the Beholder.

Και για να απαντήσω στην ερώτηση σου, λιγότερο καλό θεωρώ το Shortest Straw αν και απαντάω με το μαχαίρι στο λαιμό γιατί το Justice είναι το πρώτο άλμπουμ που άκουσα και το κατατάσσω μάλλον μετά το MoP οπότε μου αρέσουν όλα και σε υπερθετικό βαθμό.

Επίσης, κάνεις λάθος ότι δεν το ξανάπαιξαν από το 1989 αφού ήταν πάντα μέρος του Justice medley. Λόγω πολυπλοκότητας/αλλαγών ρυθμού (syncopation ο σωστός όρος, δεν είναι ακριβώς αλλαγή ρυθμού) δεν το ακουμπάνε τόσο (όπως και τα υπόλοιπα του Justice) παρά λόγο ποιότητας (θεωρώ).

πιπέρι… :grin:

1 Like

1ον: το Am I Savage? είναι μια χαρά τραγούδι, Sabbathίλα.
2ον: Το Deadwing είναι ΔΙΣΚΑΡΑ. Ναι, είναι πιο σκληρό απ’ ό,τι μας είχε συνηθίσει ο Wilson, so what? Μόνο το Shallow είναι μέτριο. Το Open Car είναι κομματάρα, ειδικά live που του προσθέτουν και ένα extra σημείο προς τη μέση…
3ον: Γιατί δεν έπαιζαν το Frayed Ends Of Sanity? Ανέκαθεν ήταν από τα αγαπημένα μου του Justice.

Prophecy έχεις καταντήσει κουραστικός ε.

Προσωπικά πιστεύω πως δεν θα ήταν απόλυτο 10άρι ακόμα και αν έλειπαν αυτά τα κομμάτια αλλά θα ήταν πολύ πιο κοντά σε σχέση με αυτό που είναι τώρα. Τώρα είναι για ένα 8άρι και είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό.

Τώρα για όλα τα άλλα που λες, προφανώς οι Metallica έχουν ξεφύγει τόσο που ο καθένας έχει άποψη και την εκφράζει, δεν το βρίσκω κακό αυτό. Στα 20+ χρόνια που ασχολούμαι με την μουσική ωστόσο δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να είναι τόσο τρελός φαν είτε με Pink Floyd είτε με τους Led Zeppelin οπότε δεν θα μπορούσα να συμμετέχω σε μια τέτοια συζήτηση γιατί ούτε κι εγώ είμαι κανένας ιδιαίτερα μεγάλος φαν των συγκεκριμένων. Έχουν γίνει όμως αντίστοιχες συζητήσεις για άλλα τεράστια συγκροτήματα με τέτοιες λεπτομέρειες.

κουραστικος αλλα κραταω επιπεδο και δεν βριζω. Μονο εγω σε ενοχλω τελικα?

1 Like