Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Κανεις τεραστιο λαθος. Ο Λαζαρος ας πουμε πλεον μου αρεσει. Ο δε Γουιλσον ειναι Καλλιτεχνης με καπα κεφαλαιο και εκανε παρα πολυ καλα και ακολουθησε αυτο που γουσταρε. Με τους PT ειχε τελματωσει, τους τελειωσε και μας χαριζει και παλι ΔΙΣΚΑΡΕΣ. Το Raven ειναι απο τα καλυτερα πραγματα που εχει βγαλει ποτε.

@furor το δευτερο χειροτερο των PT ειναι (το χειροτερο ειναι το Ινσινεντ προφανως). Η πενταδα Up The Downstair μεχρι Lightbulb Sun ειναι εκπληκτικη, σχεδον κανεις δεν εχει κανει τετοιο σερι, μονο μυθικες μπαντες. Απο κοντα το IA.

Ον τοπικ, γαμαει το HTSD.

Προφεσι ναι, κρατας ενα επιπεδο. Και ο Μενιος Φουρθιωτης κραταει ενα επιπεδο στις εκπομπες του, το θεμα ειναι που βρισκεται αυτο το επιπεδο.

6 Likes

Παρακαλώ να αναλύσει ο @drenie

2 Likes

Διαφωνει, διαφωνει :joy:!

1 Like

Το ότι είναι ίσως το 2ο χειρότερο, δε σημαίνει ότι για τη φάση του (metal παίζει ουσιαστικά σε αυτό το δίσκο) είναι δισκάρα. Το In absentia ας πούμε δε με τρελαίνει στο σύνολό του, αλλά έχει μέσα 3-4 ύμνους, προτιμώ δέκα φορές Fear of a Blank Planet. Το Raven that refused to sing από την άλλη το προσκυνώ καθημερινά, είναι το progressive που λατρεύω να ακούω, ίσως πρόκειται για τον αγαπημένο μου δίσκο του.

Υ.Γ.: Metallica, on topic.

Α όχι, αν θέλεις να είσαι ον τοπικ πρέπει να λες “το HTSD γαμάει” :stuck_out_tongue:

2 Likes

Εγώ διαφωνώ με αυτό και όχι επειδή βάζω 11άρι στο Κιλεμόλ αλλά γιατί δεν μπορεί να εξαρτάται το δεκάρι από 1-2 κομμάτια στο δίσκο, όταν μιλάμε για δίσκο-σταθμό στην ιστορία, που είναι καραγαμάτος και γεμάτος έπη. Και το Μπλακ Άλμπουμ τότε δεν είναι καθόλου, καθόλου, μα καθόλου δεκάρι. (αλλά είναι!)

1 Like

θα ηθελα να κανουμε μια αναλυση για τον τροπο που θεωρει πανω κατω ο καθενας εναν δισκο 10αρι.

Υπαρχουν πολλοι παραγοντες κατα την γνωμη μου που μας οδηγουν στο συμπερασμα οτι ενας δισκος ειναι του 10 , ακομα και δεν εχουν ολα του τα κομματια την ιδια ποιοτητα (δεν μιλαω για ανισους δισκους).

Κάντην με ελαφρά πηδηματάκια, έτσι όπως σου αρμόζει. Δεν σε έβρισα, καθυστερημένο σε είπα γιατί αυτό δείχνεις, επιλεκτική μνήμη, ειρωνία στο έπακρο, Βρισίδι αποζητάς με την συμπεριφορά σου βρισίδι λαμβάνεις, επειδή και εγώ βαρέθηκα να βλέπω τις προκλητικές μαλακίες που γράφεις και για να μη ρίξω την πρώτη μου χριστοπαναγία online πάρε ένα ignore και από μένα, εσύ και ένα από τα μεγαλύτερα troll του rocking το τσίμπησαν.

1 Like

σε ποιο τραγουδι πατατε skip στο kill em all??

:neutral_face::astonished:

Τα είπες όλα, μέτριο με καλές στιγμές, για PT το μέτριο όμως είναι κακό. Το HTSD θα το παρομοίαζα με το Fear, καλούλι με άριστες στιγμές.

σε ρωτησε και για το Μαγκνερι , βρε … για πες.

Το ίδιο με το ντεντγουινγκ. Έχω πει και χειρότερα για το DM πιο πολύ λόγω παραγωγής όμως, συνθετικά δεν είναι τόσο χάλια αν και τα αναμασήματα των metallica με εκνευρίζουν.

στον εαυτο σου βρε απατεωνα , απαντας ;

Οποτε το τελευταιο ειναι καλυτερο απο το προηγουμενο , χωρις κανενα απο τα 2 ειναι πολυ καλο. Απλα το HTSD εχει και αριστες στιγμες (ποσες πιστευεις; 2; 3 ; )

Κάπου εδώ μέσα την είχαμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση, είχε και συμμετοχή. Πρέπει να το ξαναβρώ. Νομίζω ο plex την είχε κάνει τότε την ερώτηση…

Σκιπ μόνιμο (δήλαδή πάντοτε) δεν υπάρχει στο Κιλεμόλ, άντε να πεις ότι κάποιος βαριέται να ακούει συνέχεια το Anesthesia (αν και γαμεί, πιάσανε το μπάσο λαός εξαιτίας του, είναι το πρώτο bass solo σε speed/thrash album και φυσικά σε φτιάχνει για να μπει το Whiplash!), εγώ καμιά φορά πέρναγα το Phantom Lord που είναι αγαπημένο όλων- αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες.

Δεν μετράνε αυτοί στους οποίους δεν απευθύνεται ο δίσκος, δεν θα πάρει κανείς σοβαρά την άποψή μου για τα Ξύλινα Σπαθιά τα οποία τα βαριέμαι/απεχθάνομαι και ας ακούω και ροκ. Ελπίζω να έγινα κατανοητός χωρίς να προσβάλλω (κυκλοφοράει ο ιός της ευθιξίας τελευταία στο ίντερνετ, το νου σας!)

1 Like

μιλαμε για ανθρωπους που εχουν ασχοληθει και καπως με ενα ειδος , ενα συγκροτημα , το οποιο ομως να εχει και μια-καποια αποδοχη .

Οκ δεν πειραζει και να ξανακανουμε την κουβεντα. Μπορει καποιος να ειναι πιο χαλαρος να γραψει πιο ανετα ή και το αναποδο. Ετσι κι αλλιως για να κανουμε συζητηση γραφουμε εδω μεσα.

Υ.Γ. Ολοι μας εχουμε περασει τον ιο της ευθιξιας . Ισως μονο ο Παντελης (μπορει και ο Plex) να εχει αντισωματα απο την πρωτη μερα που γεννηθηκε γιατι ειναι ο πιο κουλ τυπος εδω μεσα.

πολυ χαμηλα οπως αρμοζει

1 Like

Notification whore :stuck_out_tongue:
Μέχρι τώρα το θεωρώ καλούλι, δεν μ κάνει όρεξη να το ακούσω πλέον όμως, άριστες στιγμές για μένα είναι τα Confusion, Halo και Manunkind.To spit οκ μπορεί να thrashiζει αλλά τελικά κατέληξα ότι περισσότερο με προσβάλλει ακουστικά, αισθητικά, ιστορικά και συναισθηματικά.

Δεν ξερω τι προβληματα εχεις, αλλα πηγαινε σε ψυχολογο, χθες, οχι σημερα. Αν νιωθεις οτι καποιος αποζηταει βρισιδι επειδη του αρεσουν διαφορετικα τραγουδια απο σενα, το προβλημα ειναι μεγαλο και σοβαρο. Τη χριστοπαναγια τζαμπα θα τη ριξεις, δεν πιστευω σε παραμυθακια, αρα be my guest. Γενικα κατι πρεπει να γινει με την παρτη σου απο τους moderators, αλλα απο οτι βλεπω σε αγνοουν επιδεικτικα, ισως επειδη γραφεις πολλα χρονια στο φορουμ. Αηδιαστικη συμπεριφορα απο εναν ενηλικο. Περαστικα, και ελπιζω να λυσεις τα οποια προβληματα εχεις στον εγκεφαλο και σε κανουν να σκεφτεσαι με τοσο αρρωστημενο τροπο.

ελα μωρε , υπερβαλεις λιγακι (μπορει και οχι ; )
Πες απλα οτι δεν σου αρεσει . Δεν προσβαλει και κανεναν (ναι ισως καταλαβαινω πως το λες αλλα δεν εκαναν και κατι χυδαιο, ταυτοχρονα διαφωνω μαζι σου , δεν εγινε και κατι).

Το spit το γουσταρω τρελα , αλλα ισως το εχω ενα σκαλι κατω απο αυτα που θεωρω κορυφαια (Moth, Halo, Now That We are Dead, Confusion). Ειναι νωρις ακομα για να εχω την απολυτη γνωμη γιατι υπαρχουν κομματια που μεγαλωσαν στα ματια μου με τα χρονια . Θεωρω οτι τουλαχιστον ο μισος δισκος ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα και κανενα κομματι δεν ειναι κακο. Οριακα ισως 2-3 ειναι μετρια ή λιγοτερα καλα, αλλα νιωθω σαν να ψαχνω ψυλλους στα αχυρα .

Κανενας δισκος δεν θα γινει το νεο Master. And Justice, Black. Ουτε καν απο τους ιδιους και το ξερουμε αυτο.

2 Likes

κλπ, κλπ.

Εντάξει, τώρα που τα ξαναδιαβάζω, συμφωνώ ακόμα μαζί μου :stuck_out_tongue:

2 Likes