Metallica ή λεφταλικα? ποιο ειναι το πιο σωστο? πουλήθηκαν απλά ή ξεπουλήθηκαν?

Freakhood κι εγω μαζι σου,μη μασας!

Ελπιζω καποιοι απο εδω μεσα να μην εφαγαν το παραμυθι ‘‘επιστροφη στο thrash’’ για το Death Magnetic,το album ειναι για τα πανυγηρια.Συνθετικα ειναι νεκροι απο το Black Album κι επειτα.20 χρονια,4 album,ενα με διασκευες,ενα live με ορχηστρα,και το Lulu(Παναγια βοηθα!!!).Επισης ενα αυτα τα 4 ειναι το St.Anger…εγω αυτο δεν το λεω φτυσιμο στα μουτρα των εταιριων η αντιεμπορικο οπως ειπε καποιος πιο πισω,εγω αυτο το λεω πειραμα στην ηλιθιοτητα σε φαση ‘‘ας κυκλοφορησουμε αυτην την κουραδα να δουμε ποσοι ηλιθιοι υπαρχουν’’.Η ανυπαρξια του St. Anger ειναι φτυσιμο και ασεβεια προς τους οπαδους!Μουσικος εισαι γαμω την τρελα μου,βαλε οτι σκατα ιδεα θες μεσα αλλα τουλαχιστον κανε το να ακουγεται αξιοπρεπες!!!Κουφαθηκες ρε Hetfield?Ουτε με ολη τη βοτκα του κοσμου δεν ακουγεται καλο αυτο το πραγμα!!!
Load/Reload πολυ πιο αξιοπρεπη album αλλα θα επρεπε να ειχαν βγει κατω απο αλλο ονομα.
Οι Metallica ελαχιστη σχεση εχουν με τη σημερινη heavy metal σκηνη οποτε κακως ασχολουμαστε.

Να σημειωσω και κατι το οποιο εμενα τουλαχιστον μου κανει πολυ εντυπωση,γνωριζω ατομα που ουδεμια σχεση εχουν με τον σκληρο ηχο αλλα ακουν [B][U]και[/U][/B] Metallica.Δεν εχω γνωρισει ποτε αντιστοιχο ατομο,ασχετο με τη φαση δηλαδη,που να μου πει οτι ακουει [U][B]και[/B][/U] Maiden/Manowar/Sabbath/Priest η κατι αλλο κλασσικο τελοσπαντων.

Υ.Γ.:Στα live τους γαμανε,(οσο παιζουν κομματια μεχρι το Black Album,ισως και μερικα επιλεγμενα απο Load/Reload)γαμανε ολοι εκτος απο τον Lars ο οποιος ειναι ασχετος με το αθλημα…

ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ;!

Anyway, όπως βλέπεις στρατολογήσαμε κι άλλους, οπότε με την άδειά σου εγώ επί της παρούσης θα αράξω λίγο και θα χαζέψω το τζέρτζελο.

Πέρα από την ακατάσχετη παπαρολογία του τελευταίου μηνύματος του SylBlashyrkh, θα εστιάσω μόνο στο τελευταίο. Ο Λαρς γνωστός μαλάκας, αλλά κάποτε ένας ντράμερ - που κατά τα άλλα ψιλοέθαβε γενικά το γκρουπ - μου είχε πει οτι ο Λαρς δεν είναι ο άσχετος που τον παρουσιάζουν. Δεν είναι ο κορυφαίος, αλλά ξέρει το άθλημα… Τάδε έφη κάποιος του αθλήματος.

:lol:
συγνώμη συνεχίστε

Φοβερο το επιχειρημα σου με κατατροπωσες,περιμενω κι αλλα.

Μηπως μπερδευτηκες?Οταν εγραφα St. Anger μιλουσα για το album οχι για σενα.
Ο Lars ηταν καλος drummer μεχρι το Justice,απο εκει και περα κουραδεψε επειδη σταματησε να ασχολειται.Καλως η κακως τα drums θελουν μονιμη προπονηση.Δεν ειμαι drummer ειμαι κιθαριστας κι εχω παιξει/συζητησει με αρκετους drummer.

Εγώ που είμαι άσχετος πάντως, το παίξιμο του μαλακισμένου δεν το αντέχω ούτε στα κλασσικά. Κάτι Battery και Fight Fire with Fire ας πούμε πιστεύω ότι τα σκοτώνει αλύπητα.

Τα πρώτα χρόνια, όπως είχε ομολογήσει και ο ίδιος άλλωστε παλιότερα, ήταν όντως άσχετος. Έμαθε με τον καιρό, δεν έγινε κορυφή, αλλά προσαρμόστηκε ή/και προσάρμοσε τις μουσικές στο παίξιμό του.

90 posts σε μια μερα το thread του απόλυτου τίποτα…

Εχεις δικιο. Κατι αλλα treads του στυλ [I]ιδρωνετε οταν χεζετε?[/I] ειναι πιο ενδιαφεροντα.

Κερδιζεις ενα CD με Ted Nugent spoken word.
Με λιγα λογια αν εβγαινε ο πατριωτης James και ελεγε κολακευτικα λογια για την ΧΑ η αν μπουν στο χρηματιστηριο (καλα πανε παντως για αυτο) δεν θα σε νοιαξει καθολου.
Ειχα την εντυπωση οτι corporatism sucks και μπορει να μην ειναι η βασικη αιτια αλλα θες δεν θες, εκτος απο την μουσικη που παιζει τον πρωτευοντα ρολο, αυτος ειναι ενας απο τους βασικους λογους που προσελκυσε αυτη η μπαντα, πολυ περισσοτερο απο αλλες περιπτωσεις, (ακομα και απο πανκ μπαντες).
Να υποθεσω πως δεν δινεις σημασια στους στιχους.
Με λιγα λογια, αν δεν το εχεις καταλαβει, εδω και τοσες μερες δεν μιλαμε αποκλειστικα για μουσικη. Και για να μην παρεξηγηθω, δεν αναφερομαι στο Χριστουγεννιατικο πουλοβερ που αποφασισαν να λανσαρουν οι ιδιοι μεταλικα για τα επομενα Χριστουγεννα (…) ασχετως αν αυτο ακουγεται γελοιο σε μερικους.
Anyway μηπως θυμασαι τι εγραψα για το management?

Δε θα το έκανε αυτό ο Jaymz, δε θα τον άφηνε ο μάνατζερ.

Τρεις ώρες οι Μετάλλικα έχουν να παίξουν συστηματικά από την περιοδεία του Black Album, μη λέτε υπερβολές. 2 ώρες γεμάτες, τίμιες και γαμιστερές.

Κι όμως το 99 ήταν πάνω από 2.5 ώρες το set.
Τα τελευταία 2 χρόνια όσες φορές τους έχω δει στις 2.15 είναι.

Ήμουν σίγουρος ότι κάποιος θα την έλεγε αυτή τη μαλακία. Δεν μιλάμε για ακραία στάση τώρα. Οι Metallica δεν είναι πολιτικοποιημένη μπάντα (εννοώ καθαρά πολιτικοποιημένη όπως οι RATM ή οι SOAD). Ούτε βγαίνουν να κάνουν δηλώσεις περί πολιτικών. Δηλαδή εσύ σταμάτησες να ακούς Megadeth επειδή ο Mustaine έχει γαμηθεί να πετάει δεξιές μαλακίες κάθε φορά που ανοίγει το στόμα του; ή Kiss ή οπιαδήποτε δεξιά μπάντα; Ο Ulrich είναι άλλου είδους παρλαπίπας και δεν με ενοχλεί (πολύ). Για να σου ξαναφέρω το παράδειγμα με το μπλακ μέταλ, οι οπαδοί του μπαλκ, πιστεύεις, πως δεν ξέρουν ότι οι μισές μπάντες που ακούνε είναι φασιστάκια (έπρεπε να ήσουν εδώ όταν είχε ανοίξει το θρεντ για το live των Kawir). Τους περισσότερους δεν τους ενοχλεί. Ή πάρε για παράδειγμα την Sharon. Ότι και να πει, καλώς η κακώς έχει αντίκτυπο και στον Όζζυ και στους Sabbath. Όταν μιλάει για λεφτά, κάνει μαλακίες σε λάιβ των Maiden κλπ έχει αντίκτυπο στους οπαδούς του Όζζυ. Κανείς δεν θα σταματήσει να τον ακούει όμως.
Πάντως, για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα μας, οι Metallica δεν είναι η μπάντα που θα πει μπράβο στον Μπους για τον πόλεμο αλλά ούτε η μπάντα που θα πει μαζευτείτε σύντροφοι για την επανάσταση. Γι’ αυτό δεν με ενδιαφέρει τι ψηφίζει ο Hetfield και ο κάθε Hetfield. Όπως και εσένα φαντάζομαι, απλά εσύ προφανώς έχεις ένα κόμπλεξ με τους Metallica που ότι και να κάνουν τους κατηγορείς. Και οι στίχοι τους, μπορεί άλλα να έλεγαν πριν κάμποσα χρόνια και άλλα να κάνουν τώρα. Ε και; Και οι Sabbath πριν 45 χρόνια έγραφαν ένα War Pigs και τώρα κολυμπάνε στα φράγκα και τσακώνονται ποιος θα πάρει τα περισσότερα. Μήπως θα έπρεπε να σταματήσουμε να τους ακούμε; Ξεκόλλα λίγο από το μυαλό σου. Είναι μουσική, το τι έλεγαν πριν 30 χρόνια και το τι κάνουν τώρα δεν θα έπρεπε να είναι αρκετό για να μην τους ακούς. Αν μου έλεγες ότι δεν σου αρέσε η μουσική στροφή που πήραν από το black album και μετά θα έλεγα, “οκ, γούστο σου”. Αλλά εσυ σταμάτησες να ακούς γιατί ξεπουλήθηκαν, γιατί κουρεύτηκαν, γιατί έπαιξαν στα MTV awards, γιατί ο Χετφηλντ ψωνίζει armani και δεν ξέρω 'γω για ποιους άλλους λόγους. Παραδέξου το. Είσαι κολλημένος και έχεις κόμπλεξ με τους Metallica. Δεν είναι κακό. Όλοι έχουμε τα κόμπλεξ και τα κολλήματά μας. Εγώ για παράδειγμα έχω κόμπλεξ με τους Faith No More, δεν μπορώ να ακούσω νότα (θα πέσουν ντομάτες τώρα, το ξέρω :Ρ) αλλά δεν βγαίνω να κάνω ολόκληρη καμπάνια εναντίον τους

2h10’ το 1999

Τον καταλαβαίνω τον Freakhood πάντως, αν και διαφωνώ μαζί του. Οι Metallica ίσως είναι γι’ αυτόν μια μεγάλη ελπίδα που στον δρόμο τελικά διαψεύστηκε. Νομίζω πώς οι περισσότεροι στη θέση των Metallica, θα είχαν ακολουθήσει παρόμοιο δρόμο πάντως: τον δρόμο του χρήματος.

OK.
Αυτό που με τίποτα δε μπορώ να δεχτώ πάντως είναι πως έκαναν “εμπορική στροφή” με το Load ή πως πουλούσαν λόγω video clip και Bob Rock.

Είπαμε, το MOP έγινε πλατινένιο στον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του. Πούλησε εκατομμύρια δίσκους, πολύ πριν κάνουν video ή πριν κυκλοφορήσουν το Black Album.

Έγιναν μεγάλοι λόγω της μουσικής τους. Πολύ περισσότερες πωλήσεις έκανε το MOP και το Justice παρά το Load όπου “κουρεύτηκαν, βγήκαν στο MTV μπλα μπλα μπλα”.

Οπότε είναι λίγο άκυρο να παρουσιάζουμε τα πράγματα όπως βολεύει για να καταλήξουμε στο συμπέρασμα που θέλουμε.

Ρε συ Freakhood κάνεις λες και οι Metallica σου φάγανε την γκόμενα, τόση πίκρα για ένα συγκρότημα πια; Οι Metallica είπαν πως δεν θα κάνουν βιντεο κλιπ οκ δεκτό, δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι σε χάλασε όταν είδες το One; Μπορεί να αναιρέσανε τα λεγόμενα τους αλλά δες με τι τρόπο το κάνανε…με ένα βίντεο σκοτεινό κόντρα σε ό,τι έπαιζε το MTV εκείνη την εποχή, μένα κομμάτι που ξεκινάει σαν μπαλάντα αλλά τελειώνει σαν Thrash καταιγίδα και διαρκεί και σχεδόν 8 λεπτά.

Ποτέ δεν ήταν καλός. Αλλά πάντα είχε πάθος.

Και ναι τα τραγούδια τα σκοτώνει και ναι τα dvd σίγουρα παίζει άλλος τα τύμπανα (αυτό το δίμποτο στο Blackened…)

Και θα μπορούσε να είναι καλύτερος αλλά επειδή είναι ξεπούλας ποτέ δεν ασχολήθηκε μόνο να αγοράζει πίνακες και να κυνηγάει 15χρονα στο νάπστερ.

Ξεφτίλα.

Μ’ αρέσει που συνεχίζετε την αντιπαράθεση, όταν έχουμε να κάνουμε με επιχείρημα του τύπου “είχαμε στηρίξει όλες μας τις ελπίδες στου μετάλλικα επειδή το '82 έκαναν anti-business δηλώσεις και μετά άλλαξαν γνώμη και έτσι πικραθήκαμε και τα όνειρά μας κατέρευσαν”.

Αλλά τι να κάνουμε, δυστυχώς οι μετάλλικα βγήκαν στα 80ς, μια εποχή γενικευμένης πολιτισμικής και πνευματικής ένδειας, οπότε και τα μυαλά των τότε νέων μέχρι εκεί έφταναν, στο να εναποθέτουν τις ελπίδες τους σε μια θρας μπάντα.

Γελάω και μόνο που το σκέφτομαι και αναλογίζομαι μια εξίσου ηλίθια σύγχρονη εκδοχή του τύπου “αααχ, όταν βγήκανε οι ΜΑΣΤΟΝΤΟΝ με το lifesblood κάναμε όνειρα και σχέδια και μας τα γκρέμισαν υπογράφοντας στην Warner, ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΗ ΖΩΗ”.

Μιλάμε πάντα για τους μετάλλικα που ήδη από το '86 είχαν υπογράψει στην ελέκτρα και έκαναν τουρ με τον αντιεμπορικό Όζζυ, αλλά στους φρήκχουντς ξίνισαν από το μπλακ άλμπουμ και μετά. Τους ΛΕΦΤΑΛΙΚΑ αγάπησαν και αυτοί αλλά ήθελε και λίγη σκέψη μέχρι να το καταλάβουν.

Προσωπικα με ενδιαφερει αν καποια μπαντα απο την οποια τραγουδαω στιχους, ειναι συνεπης στις αξιες τους. Και για να μη νομιζεις πως λεω λογια του αερα, δες τι εχω γραψει σε παλιοτερο Post μου:

Οταν επαιξαν οι Sabbath στην Μαλακασα δεν πηγα να τους δω, ναι ειμαι κομπλεξας αν το θετεις ετσι,

Και αφου διαβαζεις προσεχτικα αυτα που γραφω, νομιζω πως θα δεις οτι και σημερα ακουω μεταλικα αλλα μεχρι και το μπλακ (αντε και κανα δυο ξεμπαρκα απο μετα).

Οχι δεν με χαλασε το One ποσο μαλλον οταν εχει σκηνες απο αγαπημενη ταινια αν εχεις υποψη σου. Η διαφορα ειναι πως στο One εβλεπα αλλη μια μπαντα οπως ολες οι υπολοιπες διοτι ειχαν ηδη χασει την αιγλη τους για μενα (εκτος αν…)

ψιτ να ξέρεις, τα δικαιώματα της ταινίας τα έχουν οι λεφτάλλικα.
Μην την ξαναδείς, κονομάνε!

CrisP σωστός! That’s my point!
Δε μπορείς να τους κράζεις για “εμπορική στροφή” και να αποθεώνεις το MOP το οποίο ήταν το πρώτο αλμπουμ για το οποίο άκουσαν τόσο κράξιμο (Elektra, tour με Ozzy, ακόμα και για τις “όχι thrash” ταχύτητες των κομματιών).

Αυτά τα ολίγα από μένα.

Μακαρι να ηταν ετσι και να ειχαν μεινει φειδωλοι στο 82 με τις οποιες διακυρηξεις.
Μονο που η κοροιδια (για τις αντι-συστημικες δηλωσεις μιλαμε τωρα ετσι?) συνεχιστηκε μεχρι το 90 all the way (και οχι μονο).
Και αυτο ειναι η μια πλευρα απο το πολυγωνο.