My Dying Bride

Μιας και σε 2 μερες θα μας επισκεφτουν (εστω και αν ειναι ακυρο το timing) ας πουμε δυο λογακια και για αυτους…

Απιστευτη μπαντα, αυθεντικες μελαγχολικες συνθεσεις. Ιδανικη συντροφια οταν ερχεται η Cruel Taste Of Winter…

Ριχτε και την ψηφο σας στον αγαπημενο σας δισκο απο δαυτους. Εμενα ειναι το Dreadful Hours…

:-#

Όσο αφορά αγαπημένο άλμπουμ, κανένα :smiley:

Παρ’όλα αυτά στο είδος τους είναι οι κορυφαίοι :wink:

Toυς γουσταρω πολυ!!!
Το αγαπημενο μου αλμουμ αν και δεν θεωρω οτι ειναι το καλυτερο ειναι το the angel and the dark river…Ηταν το πρωτο αλμπουμ που ακουσα και το ειχα λιωσει, γι αυτο επιρρεαστικα…

Oταν η αλληγορική ποίηση συναντά δυνατές και ευθραυστες μελωδίες,τότε το αποτέλεσμα εγέννετο My Dying Bride…Για μένα στις 3 κορυφαίες μπάντες του χώρου…Το Cry of Mankind και το A cruel taste of winter πιστεύω είναι τα πιο αντιπροσωπευτικά τους κομμάτια…Από δίσκους με δυσκολία θα διάλεγα το The Angel and the Dark river…

Και μην ξεχναμε και τα φοβερα EP’s…

[ul]
[li]Symphonaire Infernus Et Spera Empyrium
[/li][li]The Thrash Of Naked Limbs
[/li][li]The Sexuality Of Bereavement
[/li][li]I Am The Bloody Earth
[/li][/ul]

ΕΠΗ, τι να λεμε τωρα…

καλοι φαινονται θα ψαξω περιτερω

Εγώ πάλι δεν τους πολύ ξέρω. Βασικά ότι είχα ακούσει παλιότερα, δεν μου έκανε και την καλύτερη εντύπωση, αλλά τότε είχα και λίγο διαφορετικά γούστα. Θυμάμαι πάντως ένα γαμάτο κομμάτι The Forever People. Αν και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικό τους.

απο τα ελαχιστα συγκροτηματα που μπορουν να εκφρασουν το αληθινο συναισθημα της καταθλιψης!!!μακρια απο κλαψομουνισμους και υποκρισιες!!!κατα την ταπεινη μου γνωμη,τα for you(like gods of the sun) και l’amour detruit(a line of deathless kings) ειναι τα καλυτερα κομματια τους!!!

δηλαδη ειναι doom? πολυ ωραια

τι να πούμε για τους θεούς βρε παιδιά.
κάθε φορά που βγάζουν δίσκο σταματάει ο χρόνος. είναι απο τους λίγους καταδισκασμένους να ξεχωρίζουν ο,τι και αν κάνουν.
συντροφοι της μελαγχολίας, της απόγνωσης, της οργής, του έρωτα και της παραίτησης.
τραγούδια που σου σκίζουν τα σωθικά με μπροστάρη μια μαρτυρική φιγούρα που καταθέτει λόγια και σκέψεις τόσο πιστικά όσο ελάχιστοι.

αδύνατον να διαλέξω δίσκο, ολα είναι διαμάντια που αστράφτουν. ισως τα “angel…” και “turn loose…” να είναι λιιιιιίγο πιο αστραφτερά (αυτό το βιολί… !!!). οπότε μεταξύ αυτών των 2 επιλέγω το “angel and the dark river” που περιέχει και το πιο αγαπημένο μου τραγουδι απο MDΒ, το απελπισμένο “the cry of mαnkind”

:respect:

Y.Γ.: στα live δεν παίζονται…

Και μες το μεσημέρι γαμώ τη ντίντι μου.

Θα μοιράζω παναίτσες σε όσους πουν κουβέντα. Καλά, από μέσα μου. Αλλά και πάλι.

:lol: :lol: :lol: :lol:
ΘΕΙΚΟ!!!

Ον τοπικ.Δεν μ αρεσουν καθολου.

Δεν εχω ακουσει και δεν μπορω να ακουσω προσωπικα για το λογο της καταθλιψης και ολου αυτου!
Θα τους δω αυριο αλλα μλκια μες το μεσημερι δεν θα λενε τπτ!
Παντως σε αυτο που κανουν ειναι γαματοι!:wink:

μερικα κομματια. παραπανω βαριεμαι

Σημερα πρωτοακουσα το A Line Of Deathless Kings και θα το ξαναβαλω σε λιγο. Τι να πω? Ενα ακομα ΕΠΟΣ!!!

Δε πα ναναι ακυροι μεσα στο μεσημερι, εγω αυριο θα προσκυνησω…

Οκ, τι να πρωτοπείς για αυτήν την τεράστια μπάντα.
Τα περισσότερα ειπώθηκαν παραπάνω.

Αν και από το αρχικό lineup έχουν παραμείνει μόνο 2 άτομα, ο Aaron εξακολουθεί να βρίθει εμπνεύσεως με καταπληκτικούς - ποιητικούς στίχους και παραμένει καλλιτέχνης και όχι απλά ένας performer.

Σίγουρα η μουσική τους και το όλο concept δε γίνεται να προσελκύσει πολλούς φανς, αλλά αν αναλογιστείτε την μηδαμινή προώθηση των Bride εδώ και καμμιά δεκαριά χρόνια, ο σεβασμός και η εκτίμηση που χαίρουν από το σύνολο των ακροατών του ατμοσφαιρικού ήχου και όχι μόνο είναι εκπληκτικό φαινόμενο. Ποτέ δεν διαφημίστηκαν όπως έπρεπε και όμως η συνεχής παραγωγή απίστευτων άλμπουμ κάνει κάθε φορά τον ίδιο πάταγο στο χώρο αυτό. Είτε παίζουν doom death, είτε trip hop, είτε σε πιο κλασσικές μεταλ φόρμες, η επιρροή τους και η καλλιτεχνική τους παρακαταθήκη είναι τεράστια.

Τι να πρωτοδιαλέξεις.
Turn Loose The Swans / Angel and the Dark River / Like Gods Of The Sun / Dreadful Hours.

Είναι η μοναδική μπάντα από την αγία τριάδα του χώρου, η οποία μένει πιστή στον πρώιμο ήχο της και συνεχίζει να παράγει επικές δισκάρες. Το A Line of Deathless Kings ήταν απλά ένα απο τα κορυφαία άλμπουμ του 2006.

Όσο για το καλύτερο άλμπουμ τους, χλωμό να διαλέξεις μόνο ένα, αλλά αν ήταν να προτείνω μόνο ένα αυτό θα ήταν το “Like Gods Of The Sun”.

Σαν καλύτερο κομμάτι το “Your River”.

Και σαν καλύτερο artwork το “Turn Loose The Swans” μαζί με το “Angel And The Dark River”.

Απίστευτη μπαντάρα, που ότι και να κυκλοφορήσει τα σπάει (ΟΚ για το 34.788%… Complete υπάρχουν κάποιες ενστάσεις). Για`μενα καλύτερος δίσκος είναι το The Dreadful Hours.

Παρεμπιπτόντως, μουυ αρέσανε πάρα πολύ στο rockwave. Περίμενα να παίξουν το Υοur River βέβαια αλλά τεσπά! Ρε παιδιά το The Forever People γιατί δεν το παίξανε???:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται!

Είναι όντως καλοί στο είδος τους όμως πολλή μελαγχολία , μαυρίλα και απελπισία ρε παιδιά …Δεν μπορώ να τους ακούω για πολλή ώρα.