NBA 2K Series

Gamepad Logitech σε στυλ PS3 ασυζητητι, και μαθε να παιζεις με τους μοχλους και για τις κινησεις και για τα σουτ/μπασιματα κτλ. Δεν υπαρχει περιπτωση να παιξεις σωστα και να ευχαριστηθεις 2Κ με πληκτρολογιο. Το σκεφτομαι και ανατριχιαζω:p

:lol::lol::lol:

Βασικά εκεί κατέληξα και εγώ. Με πληκτρολόγιο 3 αγώνες που έπαιξα δεν την πάλεψα με τίποτα. Χρειάζεται να έχεις 3-4 χέρια, ειδικά για να παίξεις άμυνα.

Πάντως η μετάβαση από τα nba live στο 2k ήταν μπορώ να πω ένα σοκ. Η διαφορά είναι χαοτική.

Λοιπόν δεν μπορώ να συγκρίνω με τα προηγούμενα 2k μιας και δεν τα έχω παίξει και το τελευταίο nba game που είχα ήταν το live 2008 αλλά ο ρεαλισμός αυτού του παιχνιδιού είναι συγκλονιστικός (μιλάω πάντα για 13). Το μόνο κακό που δυσκολεύομαι να συνηθίσω στο gamepad με τους μοχλούς. Ειδικά στην άμυνα προς το παρόν πατάω ότι να ναι και απλά προσεύχομαι :lol: πάρτυ κάνουν οι αντίπαλοι μέχρι στιγμής. Θα έμενα στο πληκτρολόγιο που έπαιζα στην αρχή (πήρα και έναν αγώνα με το πληκτρολόγιο) αλλά δεν βολεύει καθόλου για κάποιες κινήσεις. Στην επίθεση κάτι γίνεται αν και ακόμα έχω δρόμο. Τους μόχλους θα μου πάρει καιρό να τους συνηθίσω, ειδικά τον δεύτερο με τις τρίπλες και το σουτ.

http://www.youtube.com/watch?v=Szky9k_v7Zo

[B]Justice League VS Avengers in NBA 2K12[/B]

ρε σεις γιατι αλλαξανε τα κοντρολς απο το 12?

καταπληκτικο το πανω (dead αν δεν εχεις χειριστηριο με αναλογικους μοχλους, δεν μπορεις να παιξεις 2κ, οποτε απλα συνηθισε το :P)

Ναι πήρα καλό χειριστήριο. Με αίμα και ιδρώτα έχω πάει στο all-star (δυσκολία) και σε καμιά 10 αγώνες κατάφερα να κάνω 2 νίκες. Η τελευταία πολύ εντυπωσιακή με καμιά 30 πόντους διαφορά. Πάντως είναι δύσκολο με μοχλούς και μόλις που έχω αρχίσει να συνηθίζω κάπως στον μοχλό κίνησης αντί τον σταυρό και δεν χάνω συνέχεια την θέση μου στην άμυνα. Μεγάλο μανίκι αυτή η άμυνα.

Ελπίζω να χρησιμοποιείς L1 για πιο έντονο μαρκάρισμα και για box out στα rebounds :stuck_out_tongue:

Ναι το χρησιμοποιώ, βασικά το πρόβλημα είναι ο μοχλός κίνησης και μόνο. Δεν μπορώ να ελέγξω εύκολα τους παίκτες και χάνω εύκολα την θέση μου τόσο στο μαρκάρισμα όσο και στο ριμπάουντ. Σε κάθε ματς ως τώρα ο αντίπαλος έχει σταθερά πάνω από 10 περισσότερες επιθέσεις από εμένα (σημ. παίζω 10λεπτές περιόδους όπου βγαίνουν από 75-90 επιθέσεις σε κάθε ομάδα ανά αγώνα περίπου όσες δηλαδή και στους κανονικούς αγώνες).

Τα nba live φταίνε για όλα βασικά, είχα συνηθίσει εκεί και η μετάβαση είναι λίγο δύσκολη. Ο τρόπος που κινείται ο παίκτης δεν έχει καμιά σχέση στα 2 αυτά παιχνίδια.

Συμφωνώ, εδώ δεν έχει σχέση ανάμεσα στα NBA 2K12 και 13. Εγώ στο All Star ξεκίνησα με Σικάγο, έχω ένα ρεκόρ κάπου 22-8 νομίζω, αλλά μετά ξεκίνησα My Player. Κάποια στιγμή θα το ξαναπιάσω το Association.

Από το all star δεν νομίζω να ανέβω για πολύ καιρό ακόμα. Προχθές που έπαιξα το τελευταίο μου ματς έκανα μόλις την δεύτερη νίκη μου σε αυτό το επίπεδο και μάλιστα με μεγάλη διαφορά. Θέλω να αφήσω λίγο την ανάμνηση αυτής της νίκης πριν συνεχίσω :lol::lol::lol::p:p

Βασικά για να το μάθεις καλά πρέπει από την αρχή να πάρεις μια ομάδα και να παίζεις με αυτήν. Είναι τόσο ιδιαίτερη κάθε ομάδα και κάθε παίκτης που αν αλλάζεις συνέχεια κάπου χάνεσαι. Εγώ ξεκίνησα με Miami και με αυτούς συνεχίζω. Καλή ομάδα πολύ τρίποντο στην μέρα τους (παραδόξως όχι τόσο με Allen όσο με Battier που έχω ξεσκιστεί) αλλά εκεί στα ψηλά υπάρχει θέμα. Απλά όταν κολλάς στην επίθεση ξεκινάς τα isolation με τον James και βρίσκεται η άκρη :stuck_out_tongue:

Να φανταστώ έχεις κάνει τo training. Είναι το Α και το Ω βασικά.

Ναι με αυτό ξεκίνησα. Μάλιστα στην αρχή έπαιζα τα προπονητικά διπλά και όχι κανονικούς αγώνες. Εντάξει ο χειρισμός δεν είναι και τόσο δύσκολος, απλά θέλει να συνηθίσω του μοχλούς. Εγώ ως τώρα ότι μπασκετάκι και αν έχω παίξει ήταν στο πληκτρολόγιο άντε και κάποιες φορά που έπαιζα διπλό σε σπίτι φίλου με gamepad αλλά και τον σταυρό.

Μια συμβουλή για το 2k αν και νομίζω το έχεις καταλάβει ήδη: Πάντοτε σωστό timing σε οτιδήποτε κάνεις. Απο το post μέχρι τη ντρίμπλα και γενικά για τα πάντα. Ο μοχλός κίνησης θέλει σωστή κίνηση τη σωστή στιγμή για να κοντρολάρεις καλά τον παίχτη!

Λοιπόν εγώ πήρα πρόσφατα σχετικά το 13, πριν μια εβδομάδα δηλαδή. Έχω παίξει τα άπαντα, αλλά το 13 μου φάνηκε αρκετά διαφορετικό ακόμα και απο το 12! Πολύ πιο βελτιωμένο καταρχάς, στις βολές γενικά αλλά και στο game play. Ξεκίνησα να παίζω διάφορα free match( οι chicago του 96 και με το all star και με μεγαλύτερη δυσκολία εξολοθρεύουν τα πάντα! :smiley: )

Τώρα είμαι στο association με το chicago, και είμαι 5-0 μέχρι στιγμής! Πέντε νίκες δηλαδή!
Έχω αρχίσει και το mycareer αλλά τα πηγαίνω χάλια μέχρι στιγμής :stuck_out_tongue: Δυάρι παίζω, rookie, στους Mavericks.Μου φαίνεται λίγο πώς έχουν μαλακιστεί με τα skill points

Εγω παιζω τεσσαρι στους Raptors, νουμερο 10 στο ντραφτ. Βασικα εδωσα βαση σε ριμπαουντ και πηρα και 1-2 σκιλλς. Πλεον ειμαι παντα κοντα στο double double και βασικός εννοείται. Και εχω παιξει μολις 50 αγωνες 8)

Εγώ πιο πολύ shooting δίνω βάση και dripple. Περιμένω να πληρωθώ για να κάνω κανα training course με jordan ή bird :stuck_out_tongue: Έχω παίξει καμια 10ρια αγώνες

Αυτό το myplayer δεν το έχω καταλάβει ακόμα καλά πάντως. Μια φορά που πήγα να το δω απλά μου έβγαλε τις νικές και ήττες που έχω στα παιχνίδια που έχω παίξει με τους miami. Δεν είχα κάποιον ξεχωριστό παίκτη δηλαδή.

Πρέπει να πάς στο mycareer, να πατήσεις new και τότε θα δείς

Για 2-3αρι θελει shooting, dribble και shot in traffic για μενα. Τα signature skills βοηθανε παρα πολυ παντως, αλλα θελουν μαζεμα χρηματων.

Dead, στο myplayer πρεπει πρωτα να δημιουργησεις εναν και μετα παιζεις εναν αγωνα για να φανει το νουμερο που θα σε επιλεξουν στα ντραφτ. Απο κει και περα ξεκινας, δηλωσεις, συνεντευξεις, twitter και τετοια :stuck_out_tongue:

Aπο τα πρωτα πραγματα που εκανα με το που πατησα Ελλαδα ηταν να παω να αγορασω το 2Κ13 εστω για τις 3κατι εβδομαδες που θα ειμαι εδω.

(Σημ. Ασχολουμαι μονο με 5Χ5, οχι My Career κτλ)

Οπως ειπωθηκε παραπανω… ΚΑΝΤΕ ΤΟ TRAINING αμεσα για να μαθετε τον χειρισμο, ο οποιος πιστευω πως βελτιωθηκε αλλα θελει το χρονο του να τον συνηθισεις. Το παιχνιδι, οπως καθε χρονο, ειναι ενα βημα παραπανω απο την προηγουμενη εκδοση. Απιστευτικα ρεαλιστικες κινησεις, ειδικα σε εναεριες μονομαχιες. Στα μειον δεν εχω να πω κατι για το gameplay, αλλα να δηλωσω φουλ ξενερωμενος που στις Legend ομαδες απουσιαζουν οι: K.A. Jabbar απο Milwaukee 71, Lakers 87
C. Webber απο Sacramento 2002
Julius Erving απο Philadelphia 1977, 1984

Ωραια η προσθηκη της Dream Team, χαιρεσαι να παιζεις με αυτην την ομαδα αλλα δεν εχει ρεαλιστικο αντιπαλο (πχ Κροατια 1992 εαν ηταν εφικτο) και ουσιαστικα παιζεις σαν σε time machine

Ετυχε και πηρα κοπια με code για το add-on του All Star Game. Ο διαγωνισμος καρφωματων ειναι γαματος για παρεα καθως ειναι σε στυλ Guitar Hero, δε χρειαζεται καποιος να ξερει μπασκετ/NBA 2K για να παιξει

–ο--

Δυστυχως το PS3 μου δειχνει δειγματα μη ενθαρρυντικα καθως 2 φορες δε διαβαζε τα δισκακια και απ’οτι διαβαζω στο internet ισως ειναι ενα πρωτο δειγμα οτι το blu-ray driver μαλλον ετοιμαζεται για τον αλλο κοσμο . Δε θα το χρειαστω για τους επομενους 5-6 μηνες το PS3, αλλα θα ναι ξενερα μεγαλη (και ζημια στη τσεπη) κατι τετοιο

θανατος σήμερα… 2 φορες το έκλεισα την ωρα που παιγνιδιου απο τα νευρα μου,.ημουν ενα βημα πριν το εγκεφαλικο… ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ ΤΟ GAME ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΕΚΕΙ!!! δεν υπαρχει περίπτωση να μην πατε καλά, και στο τελος να κερδίσετε οσο σοβαροι και να είστε.

μαρεσει που το έκλεισα και μετα απο μια ωρα ξαναδοκιμασα… μιλαμε τα εχω χαμένα.