Neurosis

να σημειωσω οτι και αυτο 100% προκειται για ψυχασθενεια, απλα διαφορετικη απο εκεινη που επικαλουσε

Ενταξει λοιπον, ειναι ψυχασθενης που δηλωνει οτι ειναι και μετα οτι δεν ειναι. Οι neurosis δεν ηξεραν και δεν οφειλαν να ξερουν επειτα απο τριαντα χρονια αρα δεν γαμιουνται, ολα καλα, υπεροχη ανακοινωση. Ο κανακης και οι αλλοι ηξεραν αλλα και αν δεν ηξεραν οφειλαν να ξερουν και γαμιουνται.

Μια συνοψη του τι λετε.
Συγγνωμη αλλα λετε μαλακιες. Παμε παρακατω.

Μου φαίνεται ότι αυτό είναι κλειδί κατανόησης αντίδρασης σε συμπεριφορές. Αυτό το περνάει ο καθένας μας σχεδόν κάθε μέρα, που λόγω διαφορετικών αρχικών συνθηκών μπορεί για το ίδιο πράγμα που αντέδρασε κάποιος ήπια σήμερα, αύριο να βγεί εκτός εαυτού.

Τώρα για την μπάντα και το τι ξέρανε και πότε, αυτό μπορούν να το απαντήσουν μόνο αυτοί.
Το μόνο σενάριο που βρίσκω ως “κακό”, είναι όντως να το ξέρανε, να το ανεχόντουσαν και τώρα που δημοσιοποιήθηκε, να δηλώνουν εμβρόντητοι.
Δύσκολες περιπτώσεις αυτές, που πρέπει να εξετάσεις την συνέπεια συμπεριφοράς ατόμων για να μπορέσεις να βγάλεις συμπεράσματα, αν δεν έχεις όλα τα στοιχεία.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική πάντως, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τους μεν με τους δε. Και, δυστυχώς, φυσικά παίζει ρόλο το δέσιμο που έχει κάποιος με ένα δημόσιο πρόσωπο που έχει πράξει κάτι τέτοιο, ώστε να δεί αν θα ψάξει περισσότερο το γεγονός ή αν θα το δεί επιφανειακά και θα κρίνει πιο αυστηρά. Λογικό μου φαίνεται και αυτό, άνθρωποι είμαστε, συναισθήματα έχουμε. και φυσικά θα επηρεάσει την κρίση μας αυτό.

2 Likes

Δεν ειναι θεμα του ποιος ειναι αλλα ειναι θεμα αρχων.
Αν μου λες οτι μπορεις να ανεχτεις λιγο παραπανω απο καποιους συγγνωμη αλλα δεν χρειαζεται να συνεχισουμε καμια συζητηση.

Δεν είπα ότι μπορώ να ανεχτώ κάτι παραπάνω από κάποιους, σε καμία περιπτωση.
Είπα ότι η αντιμετώπιση (δηλαδή το πόσο θα ψάξει κανείς για να δεί αν υπάρχει συνέπεια στην συμπεριφορά κάποιου - πχ το γεγονός αν θα πιστέψεις τι λεν οι bandmates του Kelly ) είναι διαφορετική ανάλογα με το δέσιμο που έχει ο καθένας με τα διάφορα πρόσωπα.
Δεν είπα ότι ανέχομαι κάτι από τον θύτη, αλλά για τον περίγυρο μίλησα.

1 Like

Καλα, μην πεφτετε τοσο πολυ απο τα συννεφα που καποιοι αγαπημενοι μουσικοι ειναι μουνοπανα. Και αρκετοι ανθρωποι που ειναι κοντα σας ειναι. Δεν μπορουμε να ξερουμε τα παντα, κινουμαστε με βαση αυτα που ξερουμε και ψαχνουμε αυτα που υποψιαζομαστε. Ας χαλαρωσουμε λιγο.

13 Likes

Δεν πεφτουμε απο τα συννεφα.
Σχολιαζω το ξεπλυμα στους neurosis με σχολια για υπεροχες ανακοινωσεις

Σιγα το ξεπλυμα.

1 Like

Ναι οκ

Παρόλο, που δεν είμαι φαν της μπάντας (2 κομματια έχω ακούσει??), δεν μου φαίνεται ξέπλυμα.
Μιλάμε για 1 ανακοίνωση αρκετά σαφή. Τώρα το αν λένε ψέματα, δεν μπορώ να το κρίνω να σου πω την αλήθεια και επειδή δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση να το ψάξω, προτιμώ να πάω με το “οκ, μάλλον είναι ειλικρινείς”.
Δεν θα την χαρακτηρίσω υπέροχη ανακοίνωση, αλλά σίγουρα λενε αυτά που σκέφτονται χωρίς να κρυφτούν πίσω από το δάχτυλο τους. Τώρα αν είναι μαλακίες και αυτά, ε οκ, να σου πω την αλήθεια πάλι δεν με πειράζει. Αντί για έναν μαλάκα, θα έχουμε 5 μαλάκες, γουαου. Σε αυτή την περίπτωση, κρίμα για αυτούς που έχουν ζήσει την μουσική τους.

Κανετε οτι δεν καταλαβαίνεται.

Το σχολιο αφορα την διαφορετικη προσεγγιση που εχετε σε παρομοια ζητηματα.δεν αφορα λτο συγκροτημα

Σταματαω εδω

Ρε ‘σύ Clairvoyant, συνεχίζεις μία φάση με τσίτες ενώ κανείς άλλος δε μίλησε εξαρχής έτσι, επιμένεις να ισχυρίζεσαι πράγματα που ουδέποτε ειπώθηκαν απλά για να δημιουργήσεις εντυπώσεις κι ενώ κάποιοι άνθρωποι προσπαθούν με αφορμή ένα τραγικό περιστατικό να διευρύνουν την όποια κουβέντα (είτε για τις ψυχικές διαταραχές, είτε για το πώς κρίνουμε τέτοια περιστατικά σε άλλες περιπτώσεις, γιατί τα κρίνουμε διαφορετικά κλπ.), εσύ έχεις κολλήσει σε μία φρασεολογία “γαμιούνται, καμία συζήτηση, σταματάω εδώ” κλπ., αλλά παρ’ όλα αυτά συνεχίζεις φυσικά την όποια “συζήτηση” και δε σταματάς γιατί έχεις φάει ένα κόλλημα ξέρω 'γώ και το ανατροφοδοτείς συνεχώς αυτό το πράγμα προσπαθώντας να δημιουργήσεις μία ένταση εντελώς μόνος σου εξαρχής.

Μιλάμε εξαρχής το post μου έλεγε για μία από τις καλύτερες ανακοινώσεις (δηλαδή έβαζε εξαρχής έναν συγκριτικό παράγοντα ανάλογα με τη σαπίλα που παίζει συνήθως -προφανώς εσύ έχεις διαβάσει άλλες καλύτερες ανακοινώσεις), μιλούσε για διστακτικότητα γιατί ακριβώς δεν ήθελε να ξεπλύνει και ξέρει πόσο αμφιλεγόμενοι είναι τέτοιοι ισχυρισμοί, κι ακόμα προσπαθούσε να κρατήσει άλλη μία πισινή βάζοντας τον χρονικό προσδιορισμό του “με βάση το τι γνωρίζουμε μέχρι τώρα”.

Ε από εκεί κι έπειτα εξέλαβέ την όπως θέλεις εσύ την κατεύθυνση που πήρε η συζήτηση. Εγώ προσωπικά και μόνο που μπήκα στο τριπάκι να ξεθάψω πράγματα που είχα να διαβάσω από 15+ χρόνια, να στοχαστώ πάνω στο τι λέγανε οι ίδιοι για παιδιά, βία, ψυχολογικά κλπ., να προβληματιστώ γιατί είτε δε βγήκα να πανηγυρίσω, είτε να τους πετάξω στην πυρά, νιώθω ότι έκανα κάτι παραπάνω από το να γράφω συνεχώς γαμιούνται και γαμιούνται. Forum είναι κι ο καθένας δημιουργεί και λαμβάνει το πλαίσιο της συζήτησης που του αξίζει στην τελική, αλλά κάπου ώπα, ρε φίλε, τόση ώρα μιλάς μόνος σου πραγματικά. Ή δεν έχεις καταλάβει μία από τη βάση πάνω στην οποία μιλάμε (χιλιόμετρα μακριά από οπαδισμούς, fanboy-ιλίκια κλπ.), ή παριστάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις (επίμονα κιόλας) και απλά ερμηνεύεις τα πάντα σύμφωνα με το τι θα ήθελες να βλέπεις γραμμένο, λες και το ‘χεις βάλει αμανάτι να μας κάνεις ν’ αλλαξοπιστήσουμε από τον στραβό τον δρόμο ή τις ορθές αρχές εδώ και δύο μέρες.

Γενικά δε δίνω σημασία στο ν’ ασχολούμαι με κάτι που δε με επηρεάζει (και οι διαφωνίες σ’ ένα forum εντάσσονται εκεί, συνήθως με ιντριγκάρει να γράφω όταν διαφωνώ με κάτι, αλλά σε επίπεδο περιεχομένου πάντα, όχι προσωπικών αντεγκλήσεων), αλλά get the vibe, ρε φίλε.

7 Likes

Προσωπικα την ιδια εχω και με τους Αρβυλες.

2 Likes

Εχεις δικιο, σορρυ.

Καλά τα λες γενικά, μόνο που στο προηγούμενο σου σεντόνι πήρες όλες τις κακόβουλες υποθέσεις για τους Ράδιο Αρβύλα, και όλες τις καλόβουλες για τους Νουροσις. Δεν πείθομαι ότι δεν υπάρχει δείγμα φανμποησμου, πόσο μάλλον όταν για την μπάντα έχεις κρατήσει σε αρχείο δηλώσεις από πριν 15 χρόνια, ενώ για τους Αρβύλα δεν είχες και τόσο διαφορετική αντιμετώπιση από τον Κλερβογιαντη επί της ουσίας. Το μοναδικό συμπέρασμα που προκύπτει από τα γραφόμενα σου είναι ότι το θεωρείς αδιαμφισβήτητο το ότι Κανάκης κτλ γνώριζαν για τις μαλακίες του Στάθη.

Διαφορετικές περιπτώσεις μεν σιγουρα, όμως η προδιάθεση σου είναι πολύ διαφορετική. Για αυτό εγώ προτιμώ να λέω “απλά δεν ξέρουμε” για καμία από τις δύο περιπτώσεις. Μπορούμε να κρίνουμε μόνο τις δηλώσεις που έκαναν μετά τις αποκαλύψεις, και αυτές είναι και για τους Αρβύλα και για τους Neurosis σωστές δηλώσεις γενικά

4 Likes

Μπορούμε να λέμε απλά “δεν ξέρουμε” και για τη Μενδώνη ας πούμε.

Aυτά είναι που (ορθώς; Εγώ πάλι μ’ επιφύλαξη θα το πω, αλλά πολύ πιθανόν) έκανε πολύ κόσμο δύσπιστο στη στάση των Ράδιο Αρβύλα.

Όχι.

Θελεις να μου πεις οτι οποιος διαβασει το αποκατω αποσπασμα, δε θα δημιουργησει την εντυπωση οτι το θεωρεις απολυτως σιγουρο πως οι Ραδιο Αρβυλα ηξεραν τι ειχε κανει ο τριμαλακας ο Σταθης? Ειναι κυριολεκτικα 2 ολοκληρες παραγραφοι που θα ζηλευε ο οποιοσδηποτε κατηγορος ετοιμαζε δικογραφια εναντια των Κανακη και Σερβετα.

1 Like

Ναι, φυσικά, γιατί το συμπέρασμα της παραγράφου όχι μόνο δεν είναι ότι είναι απολύτως σίγουρο πως οι Ράδιο Αρβύλα ήξεραν το οτιδήποτε, μα δεν διατυπώνει καν κάποιον ισχυρισμό για τους Ράδιο Αρβύλα σχετικά με το αν ήξεραν ή όχι. Το συμπέρασμά μου έχει να κάνει με το αν όλα αυτά αποτελούν βάσιμα στοιχεία ώστε κάποιος να είναι δύσπιστος απέναντι τους (και μάλιστα κι αυτό με ερωτηματικό). Επιτέλους (και το λέω με όλη την καλή διάθεση γιατί πραγματικά όλα αυτά δεν είναι λόγος για εμένα να λογομαχώ με τον οποιοδήποτε σε μία ιντερνετική φόρμα), ας διαβάζουμε αυτά που υπάρχουν, όχι αυτά που θεωρούμε ότι υπάρχουν.

1 Like

Αλλη μια φορα λεω οτι στα σχολια μου σκοπος ηταν να θιξω την διαφορετικη αντιπωση οχι να παρω θεση για τους αρβυλα ή τους neurosi

1 Like