O γιατρός σάς απαντά

Να σαι καλά Πασχαλάκο:!::slight_smile:
Όλοι έχουμε περάσει δύσκολα…

Ε, μη θαρρεύεσαι όμως και εσύ και τρως ό,τι να ναι εεε…θέλει προσοχή το στομάχι…αυτό ισχύει για όλους, όχι μόνο για σένα (ένας λόγος παραπάνω ο δικός σου!)…
Εγώ πάλι το ακριβώς αντίθετο…είναι τέτοιο το πρόβλημα μου, που ό,τι και να φάω μου ‘‘κάθεται’’ και βάζω εύκολα κιλά…δεν είμαι τέρας ,όπως σας είχα δώσει να καταλάβετε, αλλά θέλει προσοχή…αν και αυτό στην προκειμένη είναι το λιγότερο…:wink:

Bold 1:Ποιό στομάχι?:lol:
Bold 2:Post pic!

Τα κιλά είναι το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να απασχολεί κάποιον-έχω ζήσει και τις 2 πλευρές
Μέσα σε κάποια όρια φυσικά

1ον.Το διάβασα και στο πρώτο ποστ σου…δηλαδή δεν έχεις στομάχι;;; :frowning:
2ον. Σιγά μην ποστάρω…:stuck_out_tongue:

Τα κιλα, όντως, είναι το λιγότερο…αλλά, όπως λες μέσα σε κάποια όρια…γιατί τα παραπανίσια κιλά δε δημιουργούν προβλήματα μόνο στην εξωτερική σου εμφάνιση, αλλά κυρίως στην υγεία σου…και αυτό φαίνεται μακροπρόθεσμα…
Έλεγα, ότι στην περιπτωση μου τα κιλά δεν βλάπτουν μόνο την εικόνα μου, αλλά κυρίως την υγεία μου…

Δε χρειάζεται να πεις κάτι που δε θέλεις :slight_smile:

Από τη μία θέλω…, από την άλλη όμως διστάζω και στο κάτω-κάτω δεν υπάρχει λόγος να δίνω αναφορά…τέλοσπάντων, δίκιο έχεις :slight_smile:
Καληνύχταααα:!:

Δεν είναι κακό να πεις κάποια πράγματα αν θέλεις να τα βγάλεις από μέσα σου…ειδικά σε ένα forum που σε προστατεύει η ανωνυμία σου!
Και ακόμη περισσότερο στο συγκεκριμένο που έχουν γραφτεί τόσα και τόσα από διαφορους χρήστες:lol:
Καληνύχτα!:slight_smile:

με πονάει το δόντι από το δάγκωμα της λαμαρίνας . τι μπορώ να κάνω για να περάσει ?

Κανα κρύο ντουζ και προσευχή.
Depon για το δόντι.

γαμισετα [B]PaSxaLak0s[/B]

για αρχή έχεις δίκιο εκεί που λες να τσεκάρει ο καθένας μας όταν εχει πρόβλημα(ειδικά αν έχει ασφάλιση)…εγω το άφησα 1,5 χρονο(+1 χρόνο που οι γιατροί αρνιόντουσαν να με εξετάσουν γιατί δεν χρειάζεται.!!).!! και αυτή τη στιγμή εχει γαμηθεί η ζωή μου…

επέστρεψε για τα καλά η μαλακία στο στομάχι…πονάω πάλι συνέχεια, το βράδυ το στήθος μου είναι λες και το τρυπάν βελόνες και εχω φτάσει στο σημείο να εχω τόσο υγρό(σάλιο και από το στομάχι) στο στόμα μου που να πνίγομαι μέσα στον ύπνο μου.

για την εξέταση που λες με το λάστιχο και εγώ τα καταλάβαινα όλα, αλλά αυτό που με πείραξε είναι που πνιγόμουν…5-6 φόρες νόμιζα οτι αυτό ήταν, πνίγηκα…άλλα δεν ήταν και τόσο άσχημα που νόμιζα…

είχα χάσει 18 κιλα σε 1.5 μήνα και οι γιατροί στο νοσοκομείο να λένε οτι δεν είναι τίποτα.!! πήγα με ενδείξεις για πρόβλημα στην καρδιά και τους ειπα και όλα αυτά που ειχα στο στομάχι μου και το στήθος+την πίεση που πάντα είχα 9,5 και έπεφτα στα πατώματα και έλεγαν δεν έχεις κάτι.!!
ευτυχώς πήγα έξω
(γυναίκα τραυματιοφορέας στο ασθενοφόρο που με πήρε την δεύτερη φορά μου είπε “αν έχεις ξαναπάει στο νοσοκομείο και δεν σου βρήκαν κάτι πήγαινε έξω”:!:slight_smile:

το κακό είναι οτι με είχε επηρεάσει τόσο που μου έχουν μείνει κουσούρια…απίστευτος πόνος σε σημείο που δεν μπορεί να φτάσει η παλινδρόμηση και η οισοφαγίτιδα(αν και σαν αντανάκλαση μπορεί να φτάσει παντού) … και έχεις και τον καρδιολόγο που σου λέει οτι δεν βλέπω κάτι…πρέπει να πάθεις κάτι για να το βρούμε.!! :lol:

οπότε όταν έχουμε πρόβλημα πάμε στον γιατρό…!! καλύτερα να ξέρεις οτι έχεις κάτι παρά να είσαι με την αγωνία

*εγώ δεν έχω dvd απο την γαστροσκόπηση.Μονο τις φώτο…:stuck_out_tongue:

εγώ έχω βίντεο από την εξέταση με την κάψουλα που διασχίζει σε 8 ώρες όλο το έντερο, σας έχω όλους :lol:

:lol::lol:

Α ρε παιδιά…μαρέσει που αστειεύεστε…
Τι να κάνουμε…αν δεν το πάρουμε και λίγο στην πλάκα…

Στη δική μου περίπτωση δε βρέθηκε λύση και ούτε πρόκειται…
Άσκηση και διατροφή, άσχετα αν εγώ δεν κάνω τίποτα από τα δύο…πρέπει όμως…
Α, εμένα οι γιατροί μου έβρισκαν κάτι, όπως υποδήλωναν και οι εξετάσεις μου, αλλά δεν ήξεραν τι είναι αυτό το κάτι…και έλεγαν πράγματα που έβγαζαν τους δικούς μου εκτός εαυτού…μέχρι και ότι θα πεθάνω τους είπαν…ε, και ζω…μετά από δέκα χρόνια…
Έξω έπεσαν. Τελικά ήταν κάτι παρόμοιο με αυτό που φαντάζονταν, αλλά μέχρι να βρούμε κάποιον ειδικό να μας καθησυχάσει, ότι δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος …τα είδαμε όλα…και κυρίως οι δικοί μου (εγώ ήμουν νιάνιαρο ακόμη…).
Τώρα, πλέον, που ζω με το πρόβλημα μου δε μου κάνει καμμία εντύπωση…σίγουρα με στενοχωρεί, καθότι δυσκολεύει την καθημερινότητα μου…αλλά το παλεύουμε…σημασία έχει ότι είμαι υγιής ΚΑΙ αυτό μετράει πάνω απ’όλα και πέρα απ’όλα…

Ααχχχ μωρέ διάβασα τις ιστορίες σας…ντάξει είναι σοβαρά προβλήματα αυτά…το στομάχι, η καρδιά, το έντερο δεν είναι παίξε-γέλασε…
Μακάρι να ναι όλα περαστικά:!:
Να κάτι τέτοια ακούω και φοβάμαι τους γιατρούς…ή θα σου πουν ‘‘δεν είναι κάτι σοβαρό’’ ή θα σε ‘‘στείλουν’’ :lol:…Υπομονήηη

Είναι να μη γίνει η αρχή…έχεις ένα πρόβλημα και προκύπτουν άλλα 5 από πίσω
Ειδικά αν πέσεις σε μαλάκα γιατρό(το μόνο εύκολο)

Πάντως μιας και αναφέρθηκε,τα κιλά επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό την υγεία ενός ατόμου.Όντας ο ίδιος παχύσαρκος μικρός το επιβεβαιώνω από πρώτο χέρι.Σε συνδυασμό με τον θυροειδή που έχω,το βάρος μου είχε φτάσει όταν ήμουν πιο μικρός σε πολύ μεγάλα ύψη.Προβλήματα στην μέση και στα πόδια είναι πολύ συχνές επιπτώσεις από το υπερβολικό βάρος.Και εντάξει άμα σε πιάσει η μέση από το βάρος και σε πιο μεγάλη ηλικία,άστα να πάνε.
Στην συνέχεια έκανα πρωταθλητισμό και έχανα σταδιακά αλλά η υπέρταση και η πολύ μεγάλη πίεση που είχα προξενούσε φόβο στους γιατρούς μην πάθω τίποτα μέσα σε κανέναν αγώνα.Αλλά δεν ήταν τίποτα σοβαρό.
Καλό είναι λοιπόν να κρατήσουμε το βάρος μας όσο μπορούμε σε νορμάλ επίπεδα και να κάνουμε και γυμναστική παίδες!!
Πλέον είμαι γύρω στα 110 κιλά με αρκετά σκληρή γυμναστική και φυσικά τσιμπάω και τα χαπάκια μου κάθε μέρα!
Φυσικά αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που αναφέρουν τα παιδιά παραπάνω,απλά είδα ότι αναφέρθηκε το βάρος και είπα να γράψω κάτι:wink:

Α και κάτι ακόμα.Εσύ γιατρέ που διαβάζεις αυτό το ποστ,θέλω να σου κάνω μία ερώτηση.
Αν πάω σε έναν παθολόγο στο ιατρείο του,όχι σε νοσοκομείο,με το βιβλιάριό μου στο οποίο είμαι ασφαλισμένος στην ΕΥΔΑΠ,θα πληρώσω κάτι;
Μιλάμε την προηγούμενη φορά πήγα στην γιατρό μου που με παρακολουθεί στην Αθήνα,χωρίς βιβλιάρια κτλ,και για 10 λεπτά της έσκασα 70-80 ευρώ,χωρίς απόδειξη!!

στο βιβλιάριο δεν έχει γραμμένο όνομα κάποιου συγκεκριμένου γιατρού??

Αν ο/η γιατρός δεν έχει σύμβαση με το ταμείο σου πληρώνεις νομίζω
Όσοι βέβαια έχουν βιβλιάριο δημοσίου πηγαίνουν όπου γουστάρουν

αν είχες ικα θα πήγαινες στον παθολόγο που έγραφε στη τρίτη σελίδα,τωρα ΕΥΔΑΠ :-s

Όχι,και να έχει δεν πρόκειται να είναι από εδώ που είμαι τώρα ο γιατρός,καθώς πρώτη φορά θα πάω σε γιατρό όσο είμαι εδώ κάτω.Οπότε όχι

Δεν ξέρω αν έχει σύμβαση για τον λόγο που είπα παραπάνω.Είναι η πρώτη φορά που θα πάω.
Μάλλον για νοσοκομείο με κόβω.
Πω και για μία υπογραφή συμμετοχής σε αγώνες θα μου βγάλουν την Παναγία.Θα μου βρουν πίεση,υπέρταση κτλ και θα με τρέχουν.Και δεν έχω και τον φάκελό μου κάτω γαμώ

Σου προτεινω αυτο ενεκα της σημερινης ημερας:

Εναλλακτικα χρησιμοποιησε αυτο:

Εμπαινε…

Ελπιζω να βοηθησα!!!

αθλητισμος και μονον…εχω παλμους ηρεμιας 42-44…κατω απτους 50 αρχιζει το λυποθημικο 8)

Δυστυχώς αυτό θα το υποστείς, αν δεν θέλεις να πας σε νοσοκομείο…Δεν ξέρω τι γίνεται με το δικό σου ταμείο, αλλά όλα τα ταμεία έχουν λίστα γιατρών με τους οποίους έιναι συμβεβλημένοι. Άρα ενόχλησε το ταμείο μέχρι να σου δώσουν ένα όνομα γιατρού. Και ρώτα το γιατρό σου, μπορεί και να δέχεται το βιβλιάριό σου (και να χρειαστεί να πληρώσεις ποσοστό).

Το πρόβλημα με αυτό που περιγράφουν ο Pasxalakos και ιδίως ο crimson είναι πως, αυτά ακριβώς τα συμπτώματα εμφανίζονται σε μία έντονη full blown κρίση πανικού. Εάν ένας νέος άνθρωπος εμφανιστεί σε εφημερία με αυτά τα συμπτώματα, 90% θα είναι κρίση πανικού, κάτι που μπορεί να επιβεβαιώσει συνήθως μία απλή εξέταση.
Γίνεστε θύματα της στατιστικής λοιπόν, το κατανοώ (και το έχω πάθει κι εγώ αλλά σε απείρως πιο ακίνδυνο σημείο). Επειδή όμως έχω οικογενειακή παράδοση γιατρών και σχέσης με τα νοσοκομεία (δεν είμαι γιατρός αλλά δουλεύω σε νοσοκομείο), πρέπει να σας πω πως ο αριθμός των ανθρώπων που εμφανίζονται μπροστά στο γιατρο πανικόβλητοι χωρίς να έχουν τίποτα είναι συντριπτικός.

Θα μου πείτε οι παθόντες “κι εγώ τι φταίω?”

εντάξει, και η άλλη πλευρά άσχημη είναι. Κι αν πέφτατε συνέχεια σε μαλάκες, κάποια στιγμή θα συναντήσατε και κανένα σωστό άνθρωπο, δεν μπορεί.