O γιατρός σάς απαντά

αυτο που λες το έμαθα και εγω τοσο καιρό που τραβιέμαι…
αλλά όταν λες στο γιατρό(στο νοσοκομείο) καθε φορά που τρώω εδώ και 2,5+ χρόνια, πονάω οπως και τώρα , και σου λεει μπορεί κάτι να εφαγες, απλά γελάς ή τον σκοτώνεις…?? ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΠΟΝΑΩ ΡΕ ΤΡΑΓΙΚΕ? ΣΟΥ ΛΕΩ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ.!! και πήγα έξω και μου βρήκαν τι έχω

*και η κρίση πανικού μπορεί να μην είναι τίποτα, αλλά όταν την παθαίνεις συχνά(2 φορές την βδομαδα) δείχνει άλλα πράγματα …δυστυχώς

πολυ ωραιο τοπικ παιδια και χρησιμο! ειδα πως αναφερθηκε το θεμα του βαρους και ως διαιτολογος θελω να πω 1-2 απλα πραγματακια μιας και εδω θα διαβαστουν απο πολυ κοσμο. και 1 ανθρωπο να βοηθησουν αυτο θα ειναι πολυ καλο:

Δεν μπορει “κανεις” (απο αυτους που δεν ασχολουνται φυσικα) να φανταστει ποσο συγκλονιστικα σημαντικο ειναι το να ασκειται-αθλειται καποιος. με οποιονδηποτε τροπο.

η ασκηση απο μονη της βοηθαει στη απορροφηση του ασβεστιου για παραδειγμα και ειδικα στις γυναικες μελλοντικα στην οστεοπορωση. “μα τι μας λες ρε παπαρα για τα 50 μας?” θα αναρωτηθει καποιος. “μα αν δεν γυμναστεις τωρα, στα 50 σου -που θα ειναι ηδη αργα- θα αρχισεις???” απαντω.

επισης η ασκηση βοηθαει παρα μα παρα πολυ την καρδια. σε οσους εχουν προβληματα (η ιστορικο στην οικογενεια) χοληστερολαιμιας η πιεσης, η ασκηση μπορει να σωσει ζωες. συγκεκριμενα με εκγυμναση αυξανεται η καλη χοληστερολη (HDL) και μειωνεται η κακη (LDL). η ασκηση -σε συνδυασμο με ΑΠΩΛΕΙΑ ΒΑΡΟΥΣ -στην προκειμενη- μπροει να μειωσει αισθητα την πιεση. η απωλεια κατα 10% του βαρους του ατομου μπορει να μειωσει την πιεση κατα μια μοναδα. δηλαδη πχ ενας Παχυσαρκος (παιρνω την ακραια περιπτωση στην προκειμενη) που ειναι 120 κιλα φτανοντας στα 95-100 η πιεση του απο 16 μπορει ας πουμε να ειναι 14. αντιστοιχα και για τη “μικρη πιεση”.

οσον αφορα τον τροπο εκγυμνασης ολοι ειναι ευπροσδεκτοι. ακομη και το πινγκ πονγκ για οσους δεν μπορουν να κανουν κατι παραπανω. η συμβουλη για αυτους που ΔΕΝ μπορουν να αθληθουν ομως η να πανε γυμναστηριο ειναι

  1. πιο πολυ περπατημα (κλασσικα κολπα του στυλ για μικρες διαδρομμες δεν παιρνουμε αυτοκινητο κλπ)
  2. σκαλες. δεν πα να μην γυμναζεσαι? κοψε τα ασανσερ και αρχισε τις σκαλες. θα ειναι δυσολο στην αρχη αλλα με τον καιρο τα ποδια θα αρχισουν να δυναμωνουν και η διαφορα θα φανει. και ναι. οταν λεω σκαλες εννοω και την 5οροφη πολυκατοικια που μενει καποιος. αυτη εινια η καλυτερη εκδοχη. επιπονο στην αρχη, μα τρομερα αποτελεσματικο τελικα.

ερωησεις (και επι αλλων θεματων) ευπροσδεκτες φυσικα.

μπράβο φίλε…(ενικός, ελπιζω σε κοντινή ηλικία με εμένα:-s)
ειδικά αυτό με την άσκηση είναι πολύ σημαντικό…φαντάσου εγώ που χρειάστηκε να κάνω τεστ κοπώσεως και πριν το τέλος κόντεψα να “κάψω” τα πόδια μου…τόσο αγύμναστος μιλάμε.!!

ενικος γιατι ειμαι πιο μικρος χεχε (στα 24). και εγω τα εφτυσα οταν ειχα κανει τεστ κοπωσεως. νομιζω πως περα των αθλητων σε ολους τους υπολοιπους καιγονται τα ποδια τους μιας και επειδη ειναι τεστ “κοπωσεως” ο σκοπος της εξετασης ειναι να σε φτασουν στα ορια σου και γι αυτο δεν το κανουν π.χ. ατομα με καρδιακα προβληματα…

το θεμα παιδια ειναι οτι η ασκηση ειναι κατι το υπερσημαντικο εγω που θελω να ασχοληθω με νοσοκομεια κλπ (κλινικη διαιτολογια) σχεδον σε καθε παθηση που μαθαινουμε η ασκηση ειναι απο τα πρωτα που μπορουν να βοηθησουν στην ΠΡΟΛΗΨΗ και σε μερικες περιπτωσεις στη μερικη θεραπεια.

το τέστ κοπώσεως το κάνουν μου φαίνεται για να τσεκάρουν αν ο άλλος έχει αδύναμη καρδιά.

και εγω οταν ηθελα να κανω τετοιο ελεγχο το εκανα. αλλα οταν ξερουν οτι εχεις αδυναμη καρδια και ειδικα σε προχωρημενες ηλικιες δεν το κανουν. εχουν πεθανει ανθρωποι ετσι.

χεχε…ακόμη καλύτερα…βασικά η καρδιά ειναι κάπως περίεργη… ακόμη και με διάφορα τεστ υπάρχει περίπτωση να μην δείξουν πρόβλημα…

καλά ναι τα τεστ κοπώσεως είναι για αυτό το λόγο , αλλα ο καρδιολόγος μου το ειπε και ο ίδιος…“δεν βλέπω πρόβλημα εκτός απο κάτι που το έχουν όλοι σχεδόν, αλλά είσαι τέρμα αγύμναστος…!!” :-s

παλιά εριχνα τρελό περπάτημα…χιλιόμετρα κάθε μέρα…

πάντως και η υπερβολική άσκηση είναι επικίνδυνη σε άτομα με προβλήματα…ειδικά αυτοί που δεν έχουν πιστοποίηση πιο είναι το πρόβλημα

στη ζωη οι υπερβολες κανουν τη ζημια. δεν ειπα να γινει και μποντιμπιλντερ καποιος… αλλα ενα ομαλο γυμναστηριακι (φυσικα οποιος μπορει να κανει ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ, ειναι το [B]καλυτερο[/B]) με τη συμβολη γιατρου και γυμναστη αν χρειαζεται μονο καλο μπορει να κανει. επισης χορος, αερομπικ, διαδρομος κλπ ειναι αυτα που κανουν τη διαφορα. οι αεροβιες ασκησεις. δεν θα σωσουν κανεναν τα βαρη αν δεν κανει ΚΑΙ αεροβια ασκηση. [εχω ενα φιλο σκετο ντουκι, πραγματικο θηριο. χρονια γυμαντηριο, τρελο σωμα κλπ κ πηγαμε προχτες για μπαλα-παλια επαιζε και σε ομαδα- και δεν μπορουσε να παρει τα ποδια του, μονος του το ειπε. δεν κανει διαδρομο, μονο οργανα]. σκοπιμα δεν εβαλα το ποδηλατο στις αεροβιες του γυμναστηριου παρολο που εχει σχεση…

Καλά δεν είπα οτι το είπες εσύ :smiley:
…αλλά είναι γεγονός ότι όλα θέλουν μέτρο

με το ποδήλατο τι παίζει?

^ Εμένα τα πάθη και παθήματά μου είναι όλα ορθοπεδικής φύσης (με έστειλαν και ψάχτηκα και για έλλειψη οστικής πυκνότητας πρόσφατα, ναι :oops: ) και ακολουθώ συστηματικό πρόγραμμα σε γυμναστήριο τα τελευταία 4 χρόνια μετά από εντολή ορθοπεδικού (-ών) και εκείνου του τελευταίου που με πανικόβαλλε για την οστεοπόρωση (που τελικά ευτυχώς δεν έχω ακόμη αλλά κινδυνεύω να αποκτήσω)
Έχω δει μεγάλη διαφορά.

αρα στην προκειμενη περιπτωση καλα εκανε και σε πανικοβαλε! :wink:

Παν μέτρον άριστον!!! Όλα θέλουν μέτρο στη ζωή. Οι υπερβολές ποτέ δεν έβγαλαν σε καλό. [B]Crimson Idol[/B] μην σκας για τίποτα και εσύ και όλοι μας. Δεν αξίζει τον κόπο να χαλιέσαι, επειδή ένας βλάκας σου είπε κάτι ή μάλλον δεν σου είπε. Κοίτα να είσαι καλά όσο περνάει από το χέρι σου και να σαι χαρούμενος. Όλοι περνάμε δύσκολα. Αλλά δεν είμαστε μόνοι. Είναι λογικό να βλέπουμε τα προβλήματα μας βουνό και εγώ το περνάω αυτό. Άλλα συνειδητοποιώ ότι υπάρχουν πάρα πολύ χειρότερα από τα δικά μας!!! Για αυτό άσε τις μνησικακίες (εννοώ ξέχνα τα άσχημα του παρελθόντος και τους χαζούς γιατρούς!!!) και ζήσε!!! Δε ξέρω βέβαια τι συνέβη, αλλά αντιλαμβάνομαι από τα λεγομενά σου ότι πλέον είσαι καλά. Αυτό έχει σημασία. Να χαμογελάς και εσύ και όλοι μας!!! Ακόμα, και στα πιο δύσκολα!! Να ναι όλα περαστικά σου εύχομαι!!!

Α, το ποδηλατο! τωρα τ ειδα!

δεν παιζει κατι το “αγνωστο που εγω θα το βγαλω στην επιφανεια” απλως ειναι μια καλη ασκηση κατα την οποια οντως καις αρκετες θερμιδες μα γυμναζεις μονο ενα μερος του σωματος σου (σε αντιθεση με το τρεξιμο) και γενικα εγω προσωπικα το θεωρω κατωτερο απο τα αλλα. μιλαω για το ποδηλατο στο γυμναστηριο. το κανονικο ποδηλατο ειναι πολυ καλυτερο φυσικα.

συγγνώμη που δεν διευκρίνισα…το κανονικό με απασχολεί…
ευχαριστώ για την απάντηση

το κανονικο ειναι γαμω (οχι σαν το τρεξιμο -για μενα- αλλα παρα πολυ καλο. ειδικα αν διαλεγεις και να το κανεις με ενταση οποτε μπορεις τοτε εισαι θεος νομιζω.

τωρα θα πω και κατι που ισως σε τρομαξει, τουλαχιστον εμενα με τρομαζει αλλα εγω δεν εχω τη δυνατοτητα να κανω αυτη τη στιγμη συστηματικα ποδηλατο παρα το οτι εχω. λεγεται οτι στους αντρες μπορει να προκαλεσει προβληματα στυτικης δυσλειτουργιας και στειροτητας. ουτε το χερι μ στη φωτια βαζω ωστοσο, ουτε πιστευω οτι η μετρια χρηση μπορει να προκαλεσει τετοια προβληματα (θελω να πιστευω πως αυτα αφορουν τους επαγγελματιες ποδηλατες μονο).

δεν εχω φτάσει σε αυτό το σημείο ακόμη(ο παπαρδελας αυτή τη στιγμή τρέμει:p), αλλά μερικές φορές νιώθω πάρα πολύ μεγάλο πόνο…για πολύ ώρα…δεν εννοώ μούδιασμα…αν και τώρα το εχω αφήσει και αυτό

κοιτα περι ποδηλατου και εδικα περι του συγκεκριμενου θεματος καλο ειναι καποιος να ψαχτει γιατι λενε “προσεχουμε για να… εχουμε”! δεν ξερω την τυφλα μου επι του θεματος παρ’οτι εχω τρελη αγαπη για τα ποδηλατα -καλοκαιρια σε διακοπες πχ κανω σε επιποδο εξοντωσης- και ελπιζω αυτα που ειπα να μην ισχυουν! παντως αν πονας ψαχτο λιγο, ειναι μαλακια να την παθαινουμε απο πραγματα που δειχνουν αθωα…

Εδώ είμαστε! Με αφορμή το άλλο θρεντ στο off topic και βλέποντας αυτό εδώ νιώθω πολύ τυχερός που ο γιατρός βρήκε αμέσως τι έχω… Βέβαια αποφάσισα να πάω στο γιατρό όταν η κατάσταση δεν πήγαινε άλλο και συνειδητοποίησα ότι δε μπορώ να τη βγάζω μια ζωή με maalox και να χάνω μισή με μία ώρα από τον ύπνο μου σχεδόν κάθε βράδυ…Φυσικά η οισοφαγίτιδα είχε φτάσει 2ου βαθμού και θα παίρνω 4 μήνες χάπια και μετά βλέπουμε…Το καλό είναι ότι μετά από 1 μήνα θεραπέιας δεν έχω νιώσει ούτε υποψία καούρας/πόνου και μόνο ένα βράδυ είχα πρόβλημα από δική μου μαλακία(κοιμήθηκα με τα μαξιλάρια κάτω…).
Πάντως εμένα δε μου τα έκοψε όλα αυτά. Μόνο τηγανητά, καυτερά, αναψυκτικά, πίτες, σιρόπια και νες.

Όσο για τη γαστροσκόπηση, είναι πονεμένη ιστορία. Πήγα χωρίς να το ψάξω ιδιαίτερα και επειδή οδηγούσα του είπα να μη μου κάνει ένεση…Μόνο με την ξυλοκαϊνη τα καταλάβαινα όλα και απορώ με τον εαυτό μου πως τα κατάφερα. Εδώ πνίγομαι με το ξυλάκι που σου βάζει ο παθολόγος…

[B]crimson [/B]όλα αυτά που σου έκοψε:

  • Τα λιπαρά
  • Τα τηγανητά
  • Τη σοκολάτα, τον καφέ, το τσάι, τη μέντα
  • Τα μπαχαρικά
  • Τα αεριούχα ποτά, το αλκοόλ και ιδιαίτερα τα ηδύποτα
  • Tους ξινούς χυμούς φρούτων
  • Τα γλυκά με σιρόπι
  • Τις πίτες με φύλλο
  • Τις σούπες το βράδυ

τα έκοψες?

Εγώ μόνο τα αναψυκτικά(που καμιά φορά μπορεί να πιω)

[SPOILER]τα ηδύποτα τι είναι?[/SPOILER]
edit:και το αλκοόλ εννοείται(εκτός μπύρας)…μπορεί να πιω κάνα τζιν το 2μηνο

τον πρώτο καιρό ειχα κόψει τα [B]ΠΑΝΤΑ[/B]…ήμουν σε τέτοια κατάσταση που δεν γινόταν αλλιώς…
μετά άρχισα τα περισσότερα αλλά με μέτρο και με μπουκιές που τις μασάς καμιά 15 φορές…

σοκολάτα , καφέ, αλκοόλ, ανθρακούχα δεν εχω ξαναπιει…μια φορά πήρα μια εψα όταν έβλεπα ματς σε καφετέρια και με 3 γουλιές δίπλωσα από τον πόνο…

και τις πίτες(φύλλο) σταμάτησα τις γιαγιάς που τις έκανε καλές…

[SPOILER]
τα ηδύποτα δεν ξέρω τι είναι…απλά υπήρχε την λίστα και το έβαλα…:stuck_out_tongue: τσίπουρο/ούζο ίσως…κάτι τέτοιο σχετικό[/SPOILER]

[B][I]ο γύρος είναι το χειρότερο εβερ πάντως…φαε τα πάντα εκτός απο αυτό. φαε πέτρες καλύτερα[/I][/B]