Προβλημα με online αγορα/απορίες

ξερει κανεις μηπως και σε ποσο χρονικο διαστημα,ερχεται η παραγγελια?στο περιπου.

ανάλογα το site. Πχ μπορεί να έχει φτάσει στην ελλάδα μέσα σε 7 μέρες ξέρω γω, και να σε καθυστερούν από τα ελτα. Σε γενικές γραμμές σου λέει το site που θα αγοράσεις.


Now playing: Edguy - Mysteria(Alternative)
via FoxyTunes

Εμενα η πιο γρηγορη παραδοση ηταν πριν καποιο καιρο απο Napalm Records μεσα σε 3 ημερες 8O

Σουηδια 2 μερες :metal:

Εξαρταται παντως απο που παραγγελνεις και τι περιοδος ειναι.
Χριστουγεννα-Πασχα τα ΕΛΤΑ κωλοβαρανε.

Είναι φυσιολογικό να στάλθηκαν από το cdwow 3 cd την ίδια μέρα με όρια παραλαβής στο χέρι 7-10 μέρες έκαστο και να χω πάρει μόνο ένα την περασμένη Δευτέρα;
Στάλθηκαν στις 5/01.
Ανησυχώ μπας και κανένας γαμιόλης τα βούτηξε έξω όπως ήταν έξω από την είσοδο.
Ακόμη και έτσι αν είναι γίνεται να τους πω να το ξαναστείλουν;

Χμ,σε μερικα sites διαλεγεις* αν θες να στα στειλουν ολα μαζι οταν ειναι ολα ετοιμα η να σου στελνουν ο,τι εχουν ετοιμο καθε φορα(οποτε “σπαει” η παραγγελια και τα παιρνεις λιγα λιγα).Μηπως εχει να κανει με αυτο?

Τωρα για το αλλο.Νομιζω οτι με το που φτασουν Ελλαδα τα αντικειμενα,δε φερουν καμια ευθυνη αυτοι για χασιμο η οτιδηποτε.Βεβαια νταξει,προφανως αμα τους στειλεις θα πεις οτι δεν ηρθε ποτε,κανενα σιντι:p Τωρα τι θα απαντησουν αυτοι,αναλογα το site…

πχ για αμαζον

Ευχαριστώ παμκιν.
Δυστυχώς έτσι είναι, πρόβλημα ταχυδρομείου είναι ότι γίνει από δω και πέρα.
Δεν το ξερα αυτό με την επιλογή να είναι όλα έτοιμα, δεν το ψαξα κιόλας.
Πάντως και τα 3 ήταν in stock και θα πακετάρονταν σε 24 ώρες.
Ας ελπίσω να μην έχει έρθει ο ταχυδρόμος ακόμη…

Εδώ και μια βδομάδα το play μου λέει “order taken”. Παλιά δεν έκανε τοσο καιρό να προχωρήσει με μια παραγγελία, συμβαίνει και σε άλλους?

Ίσως να έχουν πρόβλημα εκείνοι. Και εγώ παράγγειλα κάποια πράγματα και άργησαν αρκετά να έρθουν.

Ε κατι εχει κολλησει παιδες εκει περα.Μην αγχωνεστε και μην ξεχνατε οτι η Βορεια Ευρωπη
εχει χειμωνα αυτη την στιγμη τουτεστιν κακοκαιριες :wink:

εμενα παλι ερχοντε κανονικα…
αν και απο οτι καταλαβα αναλογα τι ειναι αποθηκευμενο που ειναι το θεμα…

Για το play.com ήθελα να γράψω και εγώ, αφού έκανα πριν λίγες μέρες τις πρώτες μου 3 παραγγελίες από το site (μπήκα και εγώ στο κόλπο :p), πληρώνοντας με προπληρωμένη. Παρόλο που έχουν περάσει 5 μέρες από την ώρα της παραγγελίας μου έχει έρθει επιβεβαίωση μόνο για 2 από τα βιβλία που ζήτησα. Είναι πολύ νωρίς για να ανησυχώ, έχει συμβεί και σε κανένα άλλο; :-s

Όταν λες επιβεβαίωση εννοείς το order confirmation που στέλνουν με mail?

βιβλια στο πλεη ειναι συχνα out of stock, μουχει ξανασυμβει. Δες στο account σου και δειχνει ποιες αγορες ειναι ξερωγω Pending

Επειδή τις 3 πρώτες παραγγελίες τις έκανα μαζί, μου έστειλαν επιβεβαίωση (δηλαδή το order confirmation που αναφέρεις) ότι

This email is only an acknowledgement of receipt of your order which has been passed to our dispatch department to be processed.

Ως εδώ όλα καλά. Ύστερα από 2 μέρες στάλθηκαν και 2 ακόμη mail που επιβεβαιώνουν ότι οι παραγγελίες είχαν ταχυδρομηθεί (posted). Μιας και το 3ο βιβλίο που ζήτησα υπάρχει ακόμη (in stock) οπότε δεν παίζει να υπάρχει το πρόβλημα που αναφέρει ο mr.whatsisname, δεν θα έπρεπε και αυτό να έχει φύγει?

Τα γράφω λεπτομερειακά όλα αυτά γιατί τα συγκεκριμένα βιβλία καίγομαι για διάφορους λόγους να τα έχω γρήγορα και ανησυχώ μην έχω κάνει εγώ καμία πατάτα. :confused:

τι να πω, και το in stock / out of stock του πλεη καμια φορα δεν ειναι και το καλυτερο.

Γενικα αυτο πουχω καταλαβει ειναι οτι δεν το προτιμαμε για βιβλια…

Στειλτους μεηλ ή παρτους τηλεφωνο, εξυπηρετικοτατοι

Ρε μην αγχώνεσε. Επειδή έχω αγοράσει άπειρα comic από κει δεν παίζει ποτέ πρόβλημα, απλά καθυστερούν μερικές φορές. Στο στάτους του βιβλίου τι γράφει?

ποιο είναι το μειλ του play γιατι δε το 'χω βρει πουθενα :expressionless:

νταξει ναι, κυριως με τηλεφωνο γινεται η συννενοηση, αλλα παιζει και το support@play.com

που απο κει μπορει να σε καθοδηγησουν στο θωθτο μεηλ κλπ

Outstanding order (δηλαδή παραγγελία σε εκρεμμότητα).

freedom@

feedback@playtrade.com

είναι απο όσο ξέρω το mail στο οποίο μπορεί κανείς να κάνει παράπονα/ζητήσει βοήθεια, κτλ.