Paradise Lost- Medusa (2017)

Επειδη με πραγματακια τυπου “εσενα σου αρεσει ομως το Mouth, που ο Γρηγορης το βριζει, αρα τι να μας πεις κι εσυ” ή “ενταξει, εσυ αποθεωνεις Metallica, τι να μας πεις κι εσυ” δεν αξιζει να ασχοληθω καν, με σενα που μπορω να κανω μια αλφα κουβεντα, μπορεις να μου απαντησεις σε μια απορια, καθαρα απο περιεργεια?

Γιατι δηλαδη να “αρπαχτεις” με ενα ποστ με το οποιο διαφωνεις, και το οποιο εκφραζει ακριβως τα ιδια πραγματα τα οποια εγραψε ο Razoreater λιγο πιο πανω, απλα με εναν πιο ακραιο τροπο? Ο τροπος ειναι που σε ενοχλει? Το οτι υπαρχει καποιος ανθρωπος (που δε μπορεις καν να φανταστεις ποσο αγαπουσε τους Paradise Lost επι 15 χρονια) που νιωθει τοσο μεγαλη απογοητευση απο μια αγαπημενη του μπαντα ωστε να χαρακτηρισει σκουπιδια μερικα τραγουδια τους και πληρη αποτυχια τη μουσικη τους κατευθυνση, τι ακριβως σε ενοχλει εσενα?

Να στο θεσω κι ως εξης. Οταν απο δισκο σε δισκο οι Paradise Lost γινονται ολο και πιο “ακραιοι” (τοσο επιτηδευμενα και ψευτικα γαμω το σπιτακι μου), αυτο γιατι οχι μονο δε σε ενοχλει, αλλα το δικαιολογεις ή και εκθειαζεις οσον αφορα μερικα τραγουδια, αλλα οταν το κανω εγω, σε ενοχλει τοσο πολυ η “ισοπεδωση”? Εγω δε μπορω να γινω ακραιος οπως το κανουν οι Paradise Lost δηλαδη? Ασε που στο μπανιο μου οταν κανω ντους, καλυτερα τραγουδαω απο το Νικολακη, ο οποιος ακουγεται πραγματικα αστειος στο Medusa.

Τελος παντων, παμε πισω στο δισκο… το μονο που θα σου πω ειναι οτι σκεψου πως μιλαμε για δισκο στον οποιον ο Greg εχει τα λιγοτερα lead σημεια στην ιστορια των Paradise Lost, και μαλιστα με διαφορα. Μονο δυο σολο θυμαμαι που να μου εκαναν την οποιαδηποτε εντυπωση, και τι τυχαιο, ειναι στα 2 τραγουδια που εγραψα οτι αξιζουν. Αλλη μια συμπτωση, σε αυτα τα τραγουδια, ο Nick τραγουδαει καθαρα σε αυτα τα δυο τραγουδια. Ή μηπως δεν ειναι συμπτωση? Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, αλλα εμενα προσωπικα μου φαινεται οτι αυτο το πραγμα που θελουν να περασουν προς τα εξω οι Paradise Lost με τη φαση “νιωστε τη βορειοαγγλικη μιζερια και σκατοψυχια μεσα απο τα 8 νεα μας τραγουδια που ειναι βαρια και ασηκωτα” ειναι πραγματικα παλιμπαιδισμος για μια μπαντα που ειχε καποτε τεραστια εξελιξη στη μουσικη της.

Ακομα κι αν ηθελαν να κατσουν στα αυγα τους και να παιζουν στο ιδιο Draconian Times στυλακι που τους εκανε διασημους (οπως περιμενα οτι θα κανουν μετα το σουπερ γαματο Tragic Idol) θα το θεωρουσα απολυτα φυσιολογικο και θεμιτο μετα απο τοσους δισκους και τοσα χρονια. Ε συγγνωμη, αλλα αυτο που κανουν το βρισκω πραγματικα απαραδεκτο προσωπικα, και μαλιστα δεν πιστευω οτι το κανουν και καλα. Αμα θελω doom και sludge και οτι αλλο χρησιμοποιουν οι Paradise Lost για να προμοταρουν το δισκο τους, χιλιες φορες να ακουω 40 Watt Sun, Baroness, Mastodon και Primordial απο το πρωι ως το βραδυ (οπως και εκανα χθες) απο το να ακουω αυτο το πραγμα.

ΥΓ. Ναι κι ομως, καλλιτεχνικα, για μενα ισχυει απολυτα το RIP Paradise Lost. Σαν μουσικο και καλλιτεχνικο θανατο το βλεπω αυτο που επελεξαν να κανουν. Αν τους ενοιαζε η καλλιτεχνικη τους ακεραιοτητα, δε θα βαδιζαν σε αυτα τα μονοπατια που βαδιζουν τωρα, αυτη ειναι η αποψη μου.

2 Likes

Για μένα αυτός ο δίσκος ακούγεται σαν ένα κακέκτυπο των MDB με πινελιές Paradise Lost, ή κακέκτυπο Paradise Lost με πινελιές MDB, όπως και να το πάρεις μέσα θα πέσεις. Έχει διάσπαρτες στιγμές Paradise Lost, ανεξαρτήτως περιόδου, αλλά δεν είναι αρκετές. Επίσης για doom death δεν με πείθει καθόλου, θα προτιμούσα να ξανακούσω για χιλιοστή φορά bride. Θα ήθελα επίσης όσοι δεν έχουν ακούσει bride να το δούν σαν ευκαιρία και να ακούσουν για να καταλάβουν τι θα μπορούσαν να πετύχουν οι Lost αν τους έβγαινε το στοίχημα. Όπως και να χει μη τρελαίνεστε.

Όπου Paradise Lost βάλε Metallica και κάνε την ερώτηση στον εαυτό σου εκ μέρους μου, μετά ζήτα μου συγγνώμη που μ έσπασες τα αρχίδια και αρχίσαμε να τρωγόμαστε για αυτό ακριβώς τον λόγο εδώ και τόσους μήνες, τρελέ :stuck_out_tongue:

ThreadCop Notification: Τώρα που το άκουσες το άλμπουμ μπορείς να πείς ότι θές χωρίς μούτζες :wink:

5 Likes

Οτι και να νομιζεις, δεν “αρπαχτηκα” επειδη εχεις διαφορετικη αποψη για τους Metallica, ουτε ποτέ με ενοιαξε το αν σου αρεσει και αν γουσταρεις τον οποιονδηποτε δισκο των Metallica. Αν θυμασαι πολυ καλα, σου “εσπασα τα αρχιδια” επειδη καθοσουν και εγραφες αλληγοριες για καλοψημενες γκουρμε μπριζολες (RTL, MOP, AJFA) και σουβλακια απο το σουβλατζιδικο της γειτονιας (TBA, L, RL) για να υποβιβασεις ως βλαχοφολκοροκ και ξερω γω τι αλλο εκεινους τους δισκους των Metallica.

Κοινως, αλλη μπαντα, αλλο μεγεθος, αλλη μουσικη πορεια, και στην τελικη εντελως διαφορετικη κουβεντα, οπως επισης και εντελως οφφ τοπικ. Και για να μην παρεξηγουμαστε, μπορεις να λες οτι ο οποιοσδηποτε δισκος των Metallica ειναι οσο σκατα θελεις (εδω το λεω κι εγω για εναν δισκο τους, οτι δηλαδη ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ σκατα), δεν ηταν ποτε εκει η διαφωνια μας, ουτε με ενοχλησε το γουστο σου, ουτε ο τροπος με τον οποιον το εξεφρασες.

Απο κει και περα, δεν εχω προβλημα να ζητησω συγγνωμη απο καποιον αν θεωρω οτι δεν του μιλησα ωραια ή ημουν αδικος προς αυτον (οπως και εχω κανει και εδω μεσα), αλλα σε εσενα δε νομιζω οτι χρωσταω καμια συγγνωμη, ποσο μαλλον οταν την απαιτεις :stuck_out_tongue:

2 Likes

Αναφέρομαι στη μουσική του Medusa, όχι σε ολόκληρη τη δισκογραφία τους (αλλά είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβες, for reference και μόνο).

Εντάξει, έχουν αυτόν τον σκασμό δίσκων (και τι δίσκων κιόλας) αλλά στο δια ταύτα δεν αναιρεί ότι η αγάπη μας προς αυτούς δεν ευθύνεται για το ότι προσπαθούμε να τους δικαιολογήσουμε λίγο μέσα μας. Να δούμε κάποια σημεία πιο προσεκτικά, να συγκρίνουμε, να μανουριάσουμε, να πούμε 2-3 λόγια εν τέλει, κάτι που στην περίπτωση κάποιου μικρού σχήματος που έβγαζε τον ίδιο δίσκο δε θα ίσχυε.

3 Likes

Εντωμεταξυ συμφωνω 100% με την αρχικη σου προταση για το Medusa. Οτι δηλαδη δε θα ασχολιομασταν καν αν ειχε βγει απο αγνωστη μπαντα. Οπως επισης μου προκαλει ενδιαφερον το οτι αυτος ο δισκος μας προκαλεσε αυτην τη σκεψη. Δεν εχω σκεφτει ποτε για το Tragic Idol ή το One Second ας πουμε κατι τετοιο. Γιατι ηταν 100% Paradise Lost δισκοι, και γιατι ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ καν να εχει βγαλει αλλη μπαντα τετοια πραγματα. Ομως το Medusa οπως ειπε και ο matia, ειναι αυτο το κραμα MDB (και μερικα αλλα πραγματα) μπολιασμενο με κλασικες φορμες και ηχους απο PL.

1 Like

Ε στο τέλος εκεί καταλήγουμε: Got a right to show you what I feel/Got a right the truth I can’t conceal.

Τα υπόλοιπα, μόνο για περιπτεράδες του Βορρά (nudge-nudge).

3 Likes

Λοιπόν με τέτοια ποστς μανουριάζω, και ειδικά όταν το έχεις ακούσει μόνο μια φορά, δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να αναλύσω μια προς μια τις υπερβολές που υπάρχουν σε κάθε πρόταση.

και επίσης από τέτοιες “επιστημονικές αναλύσεις”

σας ξέρω και τους 2 και ξέρω ότι δεν γουστάρετε τον ήχο και την κατεύθυνση, και ήμουν ξεκάθαρος από την αρχή για το που πάει ο δίσκος αλλά και για το ποιους θα συγκινήσει.

επίσης λες [quote=“QuintomScenario, post:221, topic:60398”]
Οταν απο δισκο σε δισκο οι Paradise Lost γινονται ολο και πιο “ακραιοι”
[/quote]

κι άλλες μπάντες το έκαναν αυτό, όλοι οι μεγάλοι και μη το κάνουν αυτό (εντάξει σχεδόν όλοι, υπάρχουν και οι Anathema) κάνουν πισωγύρισμα, τα έχουμε πει πως δουλεύει αυτό οκ δεν σου αρέσει, προσπερνάς και πας παρακάτω

1 Like

Αυτό θα ήταν το ευτύχημα, αυτό ήλπιζα και εγώ από τα λίγα preview που ακούσαμε , δυστυχώς όμως δεν είναι κράμα MDB αλλά αποτυχημένο πείραμα. Επίσης περί metallica, με το χαρακτηρισμό βλάκ άλμπουμ πιάστηκες αρχικά και αρχίσαμε τα όργανα, δεν σκέφτηκες όμως το μέγεθος της απογοήτευσης μου, λίγο empathy παραπάνω να είχες δεν θα παρεξηγιόσουν με το καλημέρα. Εγώ όμως καταλαβαίνω την απογοήτευση σου και συμπάσχω…την τρίτη φορά που έβαλα to medusa να παίξει το σταμάτησα στο δεύτερο κομμάτι προς ένδειξη διαμαρτυρίας…(και το πρώτο δλδ με το ζόρι το άντεξα).

Greg!!! εσύ εδώ? :stuck_out_tongue:

3 Likes

έχετε τέτοια τιμή, σας τα λέω σας τα γράφω αλλά εσείς εκεί… :stuck_out_tongue:

3 Likes

Το οτι το κανουν πολλες μπαντες, δεν ειναι καμια δικαιολογια για καμια απο αυτες τις μπαντες, οπως επισης δε σημαινει και οτι το κανουν με τον ιδιο τροπο ή το ιδιο επιτυχημενα. Εννοειται πως στην τελικη απλα προσπερναω και παω παρακατω. Αλλωστε σιγα μην ασχολουμαι ας πουμε με τους Paradise Lost σε 5 χρονια αν συνεχισουν αυτες τις αηδιες. Οπως δεν ασχολουμαι και με τους Dream Theater εδω και 7 χρονια, για πολλους και διαφορους λογους, και δεν ακουω ουτε τα παλια τους πλεον.

2 Likes

Όσο κι αν σας φανεί αστείο, βρίσκω ωραία και ιντριγκαδορικη την συζήτηση

Εγώ π.χ. που από Paradise Lost ήξερα μόνο τα χιτακια και το τρελό κόλλημα το έφαγα με το Tragic Idol ( που το θεωρώ μεγάλο δισκογραφικό παράσημο για μια μπάντα με τέτοια ιστορία και ηλικία ) ανυπομονώ να ακούσω το medusa για να δω αν θα αισθανθώ όσα λένε είτε οι επικριτές είτε αυτοί το βρίσκουν καλό

Ανήκω σε αυτούς που δεν μπόρεσα ποτέ να ακούσω ούτε μισή νότα από Host & BIN όταν άρχισα να ψαχνομαι μαζί τους. Και προφανώς δεν με ξένισε γιατί πριν κυκλοφόρησαν draconian times , icon κλπ αλλα γιατί δεν είναι του γούστου μου . Βρήκα το tragic idol τέλειο και το plague σχετικά καλό απ τα πρόσφατα

Οπότε βρίσκω μεγάλο ενδιαφέρον να δω αν θα μου αρέσει ή όχι

Λίγο οφτοπικ, αλλά κάπου καταλαβαίνω κάποια αισθήματα όπως αυτά που ανέφερε ο @QuintomScenario & ο @matia ο καθένας για διαφορετική μπάντα ( ότι ως μεγάλοι φαν κάποτε ένιωσαν απογοήτευση για ΧΨ λόγους). Παλιότερα θα το έβρισκα λάθος αλλά το βλέπω και στον εαυτό μου με μπάντες της γενιάς μου . Απλά, προσωπικά, δεν μου βγαίνει να κάνω ακραία σχόλια .

Θα επανέλθω για κάποιο ουσιαστικό σχολιο για τον δίσκο, γιατί τόση ώρα αερολογω

1 Like

Επειδη αυτο αποτελει γενικοτερα μια τεραστια και πολυ ωραια κουβεντα νομιζω, ας γραψω 1-2 πραγματακια. Γενικα βρισκω αστειο το να “ξενερωνει” και να κραζει καποιος μια μπαντα που καποτε γουσταρε, επειδη δεν παιζουν τα πραγματα που αυτος θελει απο την αγαπημενη του μπαντα. Και μπορει να φαινεται οτι κανω κι εγω το ιδιο στην συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ετσι τα πραγματα οπως τα εχω στο μυαλο μου.

Πρωτον, δεν εχω καμια συγκεκριμενη απαιτηση απο τους Paradise Lost να παιζουν ενα ειδος που εγω γουσταρω ή ενα ειδος που εχουν παιξει στο παρελθον. Αν το εβλεπα ετσι, τοτε θα επρεπε να εχω ξενερωσει ηδη εδω και 15 χρονια (οταν αρχισαν να απομακρυνονται απο τις electro επιρροες που για μενα ηταν η κορυφη στην καριερα τους καλλιτεχνικα). Το μεγαλειο του Draconian Times στο μεταλ το γνωριζουμε ολοι, οπως επισης γνωριζουμε και το μεγαλειο του Gothic στο χωρο του doom/gothic metal (εναν ορο που αυτοι εβαλαν στη μουσικη). Και δε θα ηθελα να βγαλουν 10 Host το ενα μετα το αλλο, γιατι κι αυτο μαλακια θα ηταν. Ομως αυτο που εκαναν στο Symbol Of Life ηταν πανεξυπνο και καλλιτεχνικα αρτιο. Εφεραν πισω τον σκληρο ηχο, χωρις να αφαιρεσουν τα electro στοιχεια τους, και το εκαναν ΑΨΟΓΑ. Κοινως, γιατι μακρυγορω, εν ετει 2015 και 2017 δεν εχω τιποτα στο μυαλο μου οσον αφορα το τι μουσικη θα μου αρεσε να παιζουν οι Paradise Lost. Ξερω ομως τι μουσικη ΔΕ θα ηθελα να παιζουν, και αυτο συμβαινει επειδη εχουν αποδειξει οτι μπορουν να παιζουν πολυ καλυτερα πραγματα (για τα γουστα μου) αφενος, αφετερου επειδη δεν βρισκω ειλικρινες και τιμιο αυτο που κανουν.

Δευτερον, ειμαι φανατικος πολεμιος της λογικης “καλυτερα να το διαλυσουν ή να αλλαξουν ονομα” που εχει ειπωθει για παμπολλες μπαντες εδω και δεκαετιες. Αμα δε σου αρεσει κατι, απλα δεν το ακους, ειναι τοσο απλο. Καθε μπαντα εχει δικαιωμα να κανει οτι γουσταρει, ειτε καλλιτεχνικα, ειτε εμπορικα. Αρα για μενα καλα κανουν οι Paradise Lost και βγαζουν τα αλμπουμς που βγαζουν, δεν πιστευω σε μαλακιες τυπου “χαλανε το μυθο τους” και “χαλανε τη δισκογραφια τους” γιατι αυτα ειναι για ψυχαναγκαστικους. Αν ειναι κατι που γουσταρω απειρα στους Paradise Lost ειναι που εχουν μεινει οι ιδιοι 4 απο το 1990 μεχρι σημερα. 27 χρονια τα ιδια 4 ατομα ρε φιλε. Αυτο ειναι πολυ τιμιο. Μονο ντραμερς εχουν αλλαξει (δυστυχως, γιατι ο Λη Μορρις ηταν φοβερος, και η μουσικη πτωση αρχισε ακομα και με τη φυγη του). Δηλαδη για τους Dream Theater δεν εχω την ιδια αποψη περι τιμιοτητας. Τους εβρισκα πολυ τιμιους μεχρι τη φυγη του Portnoy. Απο κει και μετα (και λιγο πριν), καταλαβα οτι οι DT ειναι απλα μια μπιζνα. Ζητησε να επιστρεψει ενα μηνα μετα γιατι το μετανιωσε, και αυτοι του εριξαν ακυρο γιατι ειχαν λεει ηδη συμβολαιο. Γελοια πραγματα. Μετα απο 20 χρονια μαζι σαν μπαντα, τον γειωσαν για πλακα. Οταν ακους μια μπαντα, η μουσικη η οποια παιζει η μπαντα, ειναι και επεκτασω των προσωπικοτητων των μελων. Αρα ναι, σε περιπτωσεις οπως αυτες (με βασικες αλλαγες μελων) νιωθω λιγο μεσα μου οτι “χαλασανε το μυθο τους” αλλα και παλι, ποιος ειμαι εγω που θα τους πω να σταματησουν?

Τριτον, ακολουθησες πολυ περιεργη πορεια ακροασης των δισκων των PL, και για αυτο σου φαινονται οπως σου φαινονται. Αν ακουγες τα αλμπουμ τους απο το 1993 (ή και πιο παλια) μεχρι πριν καμια δεκαρια χρονια καθε φορα που εβγαινε νεος δισκος… ισως καταλαβαινες καλυτερα και τη μαγεια του Host και ακομα και τη μαγεια του BIN (οποιος ακυρωνει ενα δισκο επειδη ειχαν θεματα με την ΕΜΙ χανει πολλα διαμαντια απο κει μεσα) και την φυσικη εξελιξη της μουσικης τους τα τελευταια 20 χρονια… και γι αυτο μας ξενιζει αυτο που κανουν πλεον. Γιατι μεχρι και το Tragic Idol υπηρχε μιγμα νεων στοιχειων με παλια στοιχεια. Τα τελευταια δυο αλμπουμς ειναι ακριβως οπως το ειπε ο @drenie , λες και παιρνουν τα προσωπικα τους projects και τα χωνουν στη μουσικη των Paradise Lost, αναμιγμενα με παρελθοντολαγνεια απο μουσικες που ηταν πρωτοποριακες μεν πριν 25 χρονια, αλλα οχι τοσο πλεον…

4 Likes

Δεν είναι τόσο περίεργο . Είμαι άλλης ηλικίας και άλλης γενιάς.

Εννοώ αν δεν έχεις ασχοληθεί με μια μπάντα και ξέρεις τα βασικά π.χ. , το ερέθισμα να ψαχτεις θα στο δώσει το πρόσφατο ( τότε )

3 Likes

Ναι δεν ειπα οτι ειναι κακο ή περιεργο αυτο καθε αυτο σαν γεγονος, μονο η σειρα ακροασης :slight_smile:

2 Likes

Το άκουσα και θα συμφωνήσω με τον @Razoreater κατά κύριο λόγο. Και με τον @matia (btw, μόλις διαπίστωσα ότι υπάρχει και χρήστης με nick matia_mou :grin:). Από μια μπάντα που έχει πειραματιστεί, έχει πρωτοτυπήσει, έχει εξερευνήσει, έχει εξελιχθεί, εγώ δεν περιμένω αυτό το πράγμα.Δε μου φάνηκε “σκουπίδι” που λέτε μερικοί, αλλά μου φάνηκε αδιάφορο και generic, το οποίο μπορεί και να είναι και χειρότερο…Και ναι, τα κάφρικα φωνητικά του Holmes είναι deal breaker, είναι μάπα εντελώς, μου ακούγονται αδύναμα και επιτηδευμένα. Τα καθαρά του είναι τόσο μα τόσο καλύτερα!

2 Likes

2-3 φορες που το ακουσα ακομα και μπορώ να πω ότι πλέον έχω χειρότερη άποψη απ’ ότι στην πρώτη ακρόαση…οπως λέει και pantelis79 φαίνεται αρκετά generic και αδιάφορο στο μεγαλύτερο μέρος του. Σίγουρα περιμένεις περισσότερα από τον Greg. Δεν ξέρω, ίσως δεν είμαι και σε mood για να ακούσω τώρα αυτό το άλμπουμ, καλοκαιριάτικα στην παραλια:grinning:
Τα medusa, shrine και winter είναι τα καλύτερα.
Γενικά μου δίνεται η εντύπωση ότι δεν υπήρχε κάποιος λόγος να κάνουν ένα τέτοιο άλμπουμ, δεν έχουν ανάγκη να κάνουν τέτοια πισωγυρίσματα από μουσικής, καλλιτεχνικής άποψης. Κάτι που δεν έχω σκεφτεί ποτέ για το Plague το οποίο προσωπικά το θεωρώ ένα άλμπουμ με αρκετές ιδέες που πρόσφερε στην καριέρα τους.

2 Likes

Ναι.

3 Likes

γελασα πιο πολυ και απο οταν ακουσα τα φωνητικα του Χολμς στο Medusa!

Για μένα το πρόβλημα δεν είναι τόσο στο ύφος όσο στα οχι και τόσο καλά κομμάτια πάντως. Επίσης τα φωνητικά του Holmes ενώ είναι πιο δουλεμένα από το προηγούμενο προφανώς δεν είναι το φόρτε του, το στυλ του στο Tragic Idol (λέω αυτό γιατί είναι πιο πρόσφατο) είναι αυτό που του πάει περισσότερο.
Φυσικά θα του δώσω κι άλλες ακροάσεις γιατί είναι μάλλον ο πιο δύσκολος δίσκος που έχουν κυκλοφορήσει (εννοώ ότι δεν είναι τόσο πιασάρικο)
@drenie για καλό γέλιο πήγαινε στις πρόβες των Metallica για το Spit out the bone… χειρότεροι και από μπάντα γυμνασίου

1 Like

:heart_eyes: