Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 1)

Ρε συ angel άστο
Δεν έχει νόημα

Κρίμα να μαλώνετε, υποστηρίζετε και την ίδια ομάδα!

Ρε συ δέστο θετικά, τώρα θα έχει κάτι παραπάνω για να παλέψει αυτός ο άνθρωπος. Αφήστε την πιπίλα με τις συντάξεις και την ανεργία για λίγο, τα λεφτά έρχονται και παρέρχονται, οι σάπιες ιδεολογίες της κοινωνίας μας όμως είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολο να αλλάξουν, ειδικά στην Ελλάδα.

[QUOTE εσυ ρε ηλιθιε μπαγλαμα αυτο που καταλαβες ειναι οτι ειμαι εναντιον των γκει;
ο ανεργος που ειναι γκει και δεν εχει να φαει νομιζεις οτι αυτο που τον απασχολει πρωτιστως ειναι το αν θα θεσπιστει νομος για να μπορει να παντρευτει τον συντροφο του;
κωλοζωο διαβασε πρωτα τι γραφω και μετα πεταξε τη μαλακια σου .[/QUOTE]

ρε μαλακισμενο μπορει τον ανεργο γκει να μην τον ενδιαφερει αν μπορει να παντρευτει τον συντροφο του. Αυτο που τον απασχολει περισσοτερο ειναι να να ψοφησουν μαλακες σαν και εσενα. σαπια φασιστακια σαν και του λογου σου βρηκαν λογω υπαρξης.

Φυσικα και δεν εχει νοημα οταν το Κομμα σας επιλεγει να υοθετησει φασιστικες αντιληψεις μονο και μονο για να ερθει σε συγκρουση με την κυβερνηση.

και μην σκεφτει καποιος οτι υποστηριζω την κυβερνηση

Σκαζμός τζαζλές :!:

Δεν ωριμάζετε λίγο; Βρίζετε σαν 15χρονα (εκτός κι αν είστε, που δεν νομίζω).
Από αλληλοπροσβολές άλλο τίποτα στο φόρουμ, αλλά τουλάχιστον συνήθως γίνεται με λίγο “τακτ” 8)

Πάντως γενικά το επιχείρημα “λύσαμε όλα μας τα προβλήματα, με τους γάμους των γκέι θα ασχολούμαστε?” μπάζει.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ιδιαίτερο κόπο για να πεις ναι σ’ένα σύμφωνο συμβίωσης που θα εξασφαλίζει βασικά ανθρώπινα δικαιώματα, οπότε λογικά κάπου αλλού υπάρχει το κόλλημα.

+φωνω!!!

Δικαιωματα οπως η εγγραφη δηλαδη στο βιβλιαριο υγειας του ενος ή συνταξη χηρειας που επερχονται με το γαμο δεν ειναι σημαντικα δηλαδη?

Κακα τα ψεμματα το ΚΚ εχει προιστορια με τους ομοφυλοφιλους. Και αυτες οι αντιληψεις εχουν διατηρηθει μεχρι και σημερα.

Και τα παιδια ειναι σημαντικα επισης. Αυτα τα καλυπτει το συμβολο συμβιωσης?

Τα παιδιά είναι το θέμα ρε, τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες μπροστά σε αυτό.

Όσον αφορά στα κληρονομικά, διαθήκες προσβάλλονται εύκολα από άμεσους συγγενείς και τώρα. Δηλαδή, αν εγώ θέλω να τα αφήσω όλα σε κάποιον που δεν είναι συγγενής μου, δεν μπορώ να το κάνω αν έχω παιδιά, είμαι υποχρεωμένος να αφήσω και σ’ αυτά τουλάχιστον ένα μέρος της περιουσίας μου. Αν πεθάνω και στη διαθήκη μου δεν τους έχω αφήσει τίποτα, την προσβάλλουν εύκολα. Διαβάστε εδώ μερικές τέτοιες ιστορίες, ή θυμηθείτε τι έγινε με τη διαθήκη του Ανδρέα Παπανδρέου.

Πρώτον signal μη μπερδεύεις το σύμφωνο συμβίωσης με το γάμο, το πρώτο δεν εντάσσεται στις σχετικές διατάξεις του ασφαλιστικού δικαίου για τις οικογένειες. Αν (ή όταν) η νομοθεσία καλύψει και το σύμφωνο πέραν του γάμου το ξανασυζητάμε. Σε κάθε περίπτωση όμως, άλλο σημαντικά κι άλλο “βασικά ανθρώπινα δικαιώματα” όπως έχει γραφτεί κάμποσες φορές εδώ πέρα. Όποιος θέλει ν’ ασκήσει κριτική, ελεύθερα προφανώς αλλά θα ήταν κάπως πιο τίμιο να μη διογκώνει κάποια πράγματα για τη δημιουργία εντυπώσεων. Λέω γω τώρα.

Από κει και πέρα, όπως σωστά λέει ο Παντελής, το θέμα, βασικά, είναι τα παιδιά. Εκεί είναι το μεγαλύτερο αγκάθι. Για όποιον ενδιαφέρεται πραγματικά για τη θέση του ΚΚΕ, αυτή έχει να κάνει με το γεγονός ότι η επιστημονική κοινότητα δεν έχει καταλήξει σε κάποια κοινά αποδεκτά συμπεράσματα σχετικά με τις επιπτώσεις της ανατροφής παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια στην ψυχοσωματική και κοινωνική ανάπτυξη των παιδιών. Αυτή είναι η ανησυχία του ΚΚΕ.

Τώρα όπως έγραψα και παραπάνω οι διαφωνίες και ο αντίλογος είναι θεμιτά. Αλλά το θεωρώ συκοφαντία να βγαίνει ο καθένας και να βγάζει το συμπέρασμα ότι το ΚΚΕ είναι “εναντίον των ομοφυλόφιλων”. Αυτό απλά δεν ισχύει, είναι ψέμα, ξεχάστε το. Δεν είναι μόνο το γεγονός ότι έχει και ομοφυλόφιλους στις γραμμές του, όπως είπε πιο πίσω ο angel, αλλά και η ξεκάθαρη θέση που πήρε σχετικά με το πραγματικά σημαντικό θέμα σε σχέση με τους ομοφυλόφιλους, δηλαδή τη λήψη μέτρων εναντίον ρατσιστικών συμπεριφορών/επιθέσεων. Αυτό δεν μπορείτε να το παραβλέπετε και να επινοείτε “θέσεις του ΚΚΕ” οι οποίες στην πραγματικότητα είναι ανύπαρκτες, πόσο μάλλον να κάνετε παραλληλισμούς με ακροδεξιές πολιτικές στάσεις. Αν δεν το καταλαβαίνετε αυτό δεν υπάρχει σωτηρία. Αν θέλετε να κράξετε το ΚΚΕ, τουλάχιστον κάντε το με βάση τις πραγματικές του θέσεις.

Βασικά πραγματικά ενδιαφερόμαστε για τη θέση των παιδιών σε ένα οικογενειακό περιβάλλον που αποκλίνει του, επιτρέψτε μου την έκφραση, φυσικού και όχι για τη θέση του ΚΚΕ :). Και η θέση αυτή είναι σήμερα αμφίβολη, όπως σωστά είπε ο Γράκχος. Τα υπόλοιπα περί συμφώνου συμβίωσης, κληρονομιών, δικαιωμάτων και λοιπά, είναι πραγματικά λεπτομέρειες. Οι ενήλικες επιλέγουν τι θα κάνουν στη ζωή τους και με ποιον θα την περάσουν, τα παιδιά δεν επιλέγουν τίποτα και δεν επιτρέπεται να γίνονται πειραματόζωα, κατά τη γνώμη μου. Το συγκεκριμένο ζήτημα, της υιοθεσίας παιδιών, απαιτεί ιδιαίτερη υπευθυνότητα.

Κοινώς και οι δύο μας λέτε τις ίδιες παπαριές με πασπαλισμένη άχνη ζάχαρη, τις ίδιες αντιλήψεις φέρει και η ακροδεξιά και η “αριστερά”, οπισθοδρομικές αντιλήψεις μεγαλωμένες με τα ίδια νουνού που έπιναν και οι πατεράδες μας και τα έκαναν σκατά. Ρε γράκχε, η επιστημονική κοινότητα δεν έχει καταλήξει σε κάποια κοινά αποδεκτά συμπεράσματα? Θές να βάλουμε όλοι κολοδάχτυλο να δούμε αν μυρίζει δλδ?

OMFG

Ούτε καν για την υιοθεσία από ετερόφυλα ζευγάρια δεν είναι κάτι 100% σίγουρο, πόσω μάλλον από ομόφυλα.

Ωστόσο σε διάφορες χώρες του εξωτερικού μια χαρά ομόφυλα ζευγάρια μεγαλώνουν και έχουν μεγαλώσει παιδιά. Anyway αυτό είναι μεγάλο θέμα και μόνο προσωπικές απόψεις μπορούν να εκφραστούν που στην τελική μπορεί να μην σημαίνουν και τίποτα.

Ωστόσο δεν νομίζω πως παρεξηγήθηκε κάτι στην θέση του ΚΚΕ. Απλά και ξεκάθαρα είπε όχι στο σύμφωνο συμβίωσης. Δεν ξέρω πόσοι από αυτούς που το θέλουν τους νοιάζουν τα κληρονομικά. Εγώ πάλι με το φτωχό μου το μυαλό πιστεύω ότι είναι ένα πρώτο μικρό βήμα στην αποδοχή των gay σε μια κοινωνία. Ένα εύκολο και πολύ απλό βήμα που όχι δεν θα λύσει την άλλη μέρα όλα τα προβλήματα τους.
Δεν βλέπω κανένα πειστικό επιχείρημα για το “όχι” στο σύμφωνο συμβίωσης των gay. Ο συνεχής αποκλεισμός τους, έστω και σε αυτό το επίπεδο είναι που οδηγεί εν πολλοίς στην ρατσιστική βία εναντίον τους. Το να καταδικάζει αυτή την βια το ΚΚΕ και να λέει όχι σε ένα απλό βήμα ένταξης τους στο κοινωνικό σύνολο είναι η μεγαλύτερη υποκρισία εδώ.

Αλλά φαντάζομαι πως αυτές οι απόψεις απλά με κάνουν ένα wanna be προοδευτικό του καναπέ άρα μάλλον δεν έχει καν νόημα η κουβέντα.

[B]Οι σεισμόπληκτοι της Πάρνηθας του 1999 ζουν ακόμη στα λυόμενα[/B]

Οικογένειες κατοικούν σε 23 τ.μ. χωρίς νερό ή ηλεκτρικό ρεύμα

Δεκαπέντε χρόνια μετά τον μεγάλο σεισμό της Αθήνας, το 1999, περίπου 5.000 άνθρωποι εξακολουθούν να ζουν σε καταυλισμούς με λυόμενα σπίτια 23 τετραγωνισκών μέτρων.

Το θέμα αυτό επαναφέρουν στη δημοσιότητα «Τα Νέα» με αφορμή τη συμπλήρωση 15 ετών από τότε που οι άνθρωποι αυτοί αναγκάστηκαν να ξεσπιτωθούν λόγω των μεγάλων ζημιών που είχαν υποστεί οι κατοικίες τους.

Περί τα 880 λυόμενα βρίσκονται στο μεγαλύτερο καταυλισμό της Αττικής, δίπλα στο στρατόπεδο Καποτά σε στρατιωτική έκταση στους πρόποδες της Πάρνηθας. Οι περισσότεροι που κατοικούν εκεί δεν μπορούν να βρουν κάποια λύση να εξασφαλίσουν αλλού στέγη καθώς είναι άνεργοι ή δεν διαθέτουν τους απαραίτητους πόρους για να νοικιάσουν κάποιο διαμέρισμα.

Πολλά από τα λυόμενα δεν έχουν καν νερό ή ρεύμα παρά τις υποσχέσεις που είχαν δοθεί κατά καιρούς από τους αρμοδίους. Ετσι υπάρχουν ανήμποροι, ανάπηροι αλλά και οικογένειες πολυτέκνων που αναγκάζονται να ζουν στο σκοτάδι.

Με δηλώσεις προς «Τα Νέα» οι δήμαρχοι Μενιδίου κ.Γιάννης Καραμπάς και Μεταμόρφωσης Μιλτιάδης Καρπετάς ανέφεραν ότι θα προβούν σε όλες τις ενέργειες ώστε να βρεθεί λύση στέγασης των αναξιοπαθούντων κατοίκων του καταυλισμού.

[B]ΤΟ ΒΗΜΑ
8/9/2014 [/B]

μόνο οι μνήμες απο τους maiden έμειναν από τότε. τους άλλους τους έχουν ξεχάσει στα σιδερένια μπαούλα

Επειδή το στρατόπεδο που έκανα θητεία το χώριζε ένα σύρμα από τα κοντεινερ των εν λόγω σεισμοπαθών, να προσθέσω στην παραπάνω πληροφόρηση ότι η πλειοψηφία των σεισμοπαθών από μια φάση και μετά κατάφεραν και ‘έστρωσαν’ κάπως τη ζωή τους και έφυγαν από τον καταυλισμό. Έπειτα, ο καταυλισμός καταλήφθηκε από άλλους ανθρώπους που έψαχναν μια στέγη πάνω απ το κεφάλι τους (ρωσοπόντιους κυρίως).

Όχι ότι αυτό που είπα δεν σημαίνει ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν πρέπει να έχουν ανθρώπινες συνθήκες ζωής (είναι όντως άθλιες οι συνθήκες εκεί και όντως χρειάζονται βοήθεια), αλλά απλά προσθέτω αυτά που ξέρω. Ότι δηλαδή η πλειοψηφία δεν είναι σεισμόπληκτοι του '99.

αχα. καλα έκανες και το είπες. πάντως ειχα δει και πρόσφατα στην τιβι οτι ενας αριθμός ανθρώπων ακόμη κατοικεί εκεί γιατί δεν είχε δυνατότητα να φύγει