Porcupine Tree

εμένα μου αρέσει πιο πολύ η εκτέλεση του Shesmovedon που υπάρχει στο Deadwing. το χει πάθει κανένας άλλος αυτό? δυστυχώς δεν το είχαν παίξει όταν τους είχα δει (αν θυμάμαι ορθά).

Foabp για εμενα…
αλλα απο το poll, το Voyage.

To Lightbulb sun ελιωθη.
Μπορεις να κρατησεις επισης το ονομα σου, ΕΛΑΝΟΡ.:stuck_out_tongue:
Ειδικα εκει που λεει She changes every time you look, by summer it was all gone now she’s moved on ειναι καπως ΓΟΥΑΟΥ. Το αγαπησα γενικα.
Μπορω επισης να φτιαξω το τοπ4 μου προς το παρον, trains pure narcotic piano lessons shesmovedon και βλεπουμε.

In ABSENTIA…

Ωπ τώρα το δα αυτό. Χεχε, ήμουν σίγουρος ρε γαμώτο. Κομματάρα και δισκάρα τι να λέμε.

Ευτυχώς πάντως για το όνομα, γιατί τις τελευταίες μέρες πήγαινα να το αλλάξω… ήμουν μεταξύ των: rodamanthis, bebekios, aristogeitonas, afroksylanthis, sapio axladi, p@p@ki, ougk και e-ek. Τελικά θα μείνω με αυτό που χω τώρα.

In Absentia!!!
Η πρωτη μου επαφη με το συγκροτημα(που πλεον ειναι και το αγαπημενο μου:))…Εθιστικοτατο album…

Tους γνώρισα με το πανέμορφο Signify, αλλά πιο πολύ γουστάρω το ακόλουθο γατί η μουσική του είναι η ιδανική ζεύξη της pop με τον πειραματισμό.

Συμφωνω μαζι σου.:wink:

Το Four Chords That Made A Million ποσο κομματαρα μπορει να ναι αραγε?

Επαναφερω το τοπικ!Εχουμε ηδη πολλες ανακοινωσεις για συναυλιες.Ευελπιστω μεταξυ 8 και 18 νοεμβρη να μας χωσουν κι εμας!

Oct 08 2009 LEEDS, UK: Academy
Oct 09 2009 LONDON, UK: Hammersmith Apollo
Oct 10 2009 BRISTOL, UK: Colston Hall
Oct 12 2009 AMSTERDAM, The Netherlands: Heineken Hall
Oct 13 2009 PARIS, FRANCE: Olympia Theater
Oct 14 2009 BRUSSELS, Belgium: Ancienne Belgique
Oct 15 2009 HANOVER, Germany: Capitol
Oct 17 2009 BREMEN, Germany: Aladin
Oct 18 2009 COPENHAGEN, Denmark: Vega
Oct 19 2009 STOCKHOLM, Sweden: Arena
Oct 21 2009 HELSINKI, Finland: Ice Hall
Oct 23 2009 OSLO, Norway: Sentrum Scene
Oct 24 2009 LUND, Sweden: Mejeriet
Oct 25 2009 HAMBURG, Germany: Docks
Oct 26 2009 BERLIN, Germany: Huxley’s
Oct 28 2009 WROCLAW, Poland: Hala Orbita
Oct 29 2009 LEIPZIG, Germany: Haus Auensee
Oct 30 2009 NUREMBURG, Germany: Lowensalle
Oct 31 2009 VIENNA, Austria: Gasometer

Nov 01 2009 BUDAPEST, Hungary: Petofi Hall
Nov 03 2009 LJUBLJANA, Slovenia: Media Park
Nov 04 2009 MILAN, Italy: Alcatraz
Nov 05 2009 ROME, Italy: Atlantico
Nov 06 2009 BOLOGNA, Italy: Estragon
Nov 07 2009 PADOVA, Italy: Teatro Tenda
Nov 20 2009 LISBON, Portugal: Incrivel Almadense
Nov 21 2009 PORTO, Portugal: Teatro Sa Da Bandeira
Nov 22 2009 MADRID, Spain: La Riviera
Nov 23 2009 BARCELONA, Spain: Sant Jordi Club
Nov 25 2009 WETTINGEN, Switzerland: Sportzentrum Tagerhard

χμμμμ.μαλλον το signify αλλα και παλι δεν μπορω να πω σιγουρα γιατι καθε δισκος τους ειναι διαφορετικος απο τους αλλους


και

Γτ ειμαι φαν της ψυχεδελειας και γιατι εχω ευχαριστες αναμνησεις απο αυτα τα 2 αλμπουμ,καθως με συντροφεψαν σε ομορφες στιγμες της ζωης μου…τα τελευταια,In absendia κτλ κτλ,μου αρεσουν αλλα δεν κοβω και φλεβα,τα ακουω πολυ λιγοτερο σε σχεση με ολα τα αλλα…παραειναι μεταλ…

Περίεργη μπάντα…
Τα λέγαμε και με Χόκαμ, Vakis, ότι σου προσφέρουν την μουσική τους απλόχερα αλλά τους βρίσκω δύσκολους γενικά (δεν έχω ακούσει και καθόλου Pink Floyd όπως μου χε πει ο hokam).
Η ζεστή φωνή του Wilson και γενικότερα η αισθητική τους δηλαδή φαίνεται να σε αγγίζει εξαρχής αλλά πιστεύω θέλουν ακροάσεις, ενώ παίζουν παπάδες.
Μαγκιά τους anyway.

Εχω ακούσει το In Absentia (έχει 4-5 fillerάκια, αλλά τα υπόλοιπα είναι κομματάρες) και το Deadwing, που σαν σύνολο μ’άρεσε περισσότερο.

Aς βγάλει επιτέλους ένας μοδεράτορας αυτό το “made of Pink Floyd” από τον τίτλο του θρεντ!!! :roll:

Μια που μιλάς για “δυσκολία”, που να ακούσεις τα παλιά τους!

Εχεις δίκιο που μιλάς για fillers στο In Absentia, πραγματικά 3-4 κομμάτια εκεί τα βρίσκω μετριότατα. Δεν ήταν αρκετό αυτό ωστόσο για να αναδειχτεί ο δίσκος αυτός ως “ένας απο τους κορυφαίους prog δίσκους όλων των εποχών” απο ορισμένο κόσμο… Γενικά, έχει ορισμένες εκπληκτικές στιγμές σαν άλμπουμ, αλλά οι PT έχουν και καλύτερα ως σύνολο…

εδιτ. Mule, τώρα είδα αυτό που έγραψες. Όντως, δε χρειάζεται αυτό το Pink Floyd…

Το nil recurring εχει συζητηθει δωθε η καπου αλλου;

Κάπου αλλού.

Αυτό δεν απαγορεύει να συζητηθεί και εδώ βέβαια.

ψήφησα Lightbulb sun, αλλά αγαπώ και το deadwing to ίδιο

Να βάλετε και Fear! [-X

τεραστια/αγαπημενη μπαντα

ψηφισα the sky moves sideways

αλλα η 4αδα

up the downstairs
sky moves sideways
signify
coma divine (αν κ live)

ειναι μια ενιαια 4αδα αριστουργηματικων δισκων

τα επομενα 2 τους αλμπουμ

stupid dream
lightbulb sun

τα βαζω μισο κλικ παρακατω

μετα

αρχιζει η κατρακυλα

in absentia καλο αν κ ανισο.εχει μεγαλη περαση στα μεταλ ακροατηρια λογω της στροφης του ηχου τους σε πιο ‘σκληρα’ ηχοτοπια.ας οψεται η παρεα του wilson με τους θεους opeth (εχει κανει τη παραγωγη στα αλμπουμ τους bwater park/damnation/deliverance)

deadwing μετριο κ αρκετα πομπωδες

foabp αρχιζει να ξεφουσκωνει συνθετικα ο θεουλης μας

incident μουφα τρελλη

[B]
συνοψιζοντας

η 1η περιοδος τους (1993-2000) ειναι οτι καλυτερο , ολα τα αλμπουμ τους τοτε ειναι ενα κ ενα

η 2η περιοδος τους (2002-σημερα) χαρακτηριζεται απο συνεχιζομενη συνθετικη παρακμη[/B]

αγαπαμε pt αλλα τα τελευταια χρονια ο wilson φαινεται να στερευει απο μουσικες ιδεες.τουλαχιστον βγαζει τωρα μερικα απο τα λεφτα που θα επρεπε να ειχε βγαλει (Χ 1000) στα 90’s

κ ειναι μεγαλη ειρωνεια που οσο πεφτει η ποιοτητα των δισκων τους τοσο αυξανει η δημοτικοτητα τους.οι κλασικες αδικιες του να εισαι μουσικος.

Lightbulb Sun --------> το αγαπημένο μου ίσως so far.

In Absentia -----------> με τις κομματάρες του αλλά άνισο.

Deadwing ------------> πολύ καλό.

Fear of A Blank Planet ---------> εξαιρετικό, αλλά ξεφούσκωσε μέσα μου.

The Incident ----------> ακόμη ένας πολύ καλός δίσκος.

Tις προάλλες πήγα να ακούσω το Stupid Dream χωρίς επιτυχία, δεν παλεύονταν με τίποτε τόσο pop χροιά.

Awake μην με δείρεις, θα ψηφίσω όταν ακούσω και τα 4 πρώτα.:stuck_out_tongue: