Post Rock/Metal κυκλοφορίες (+μπάντες)

Sorry Sokin alla pera apo to festival pou einai sta gnosta tous standard kai as poume 3 tragoudia akoma apo tin mesi kai meta tou album pou kapoia apo ayta einai san na akous Coldplay me akatalabistikous lyrics den mporo na po oti me enepneyse na to ksanaakouso. Gia soundtrack kalo tha itan opos panta.

Ase pou exoun fygei apo tin mousiki tou topic teleios (an itan pote) kai exoun ginei xlidatoi pleon me high amoibes kai panakriba concert tickets. An bgaloun ki allo album se ayto to epipedo emena me xasane…

Tο γεγονός οτι πληρώνονται αδρά και ότι έχουν πανάκριβα εισιτήρια δεν μου λέει κάτι… υπάρχουν ένα σωρό σκουπίδια που πληρώνονται περισσότερα και δίνεις και ένα σκασμό λεφτά για να τους δεις. Αλλο θέμα όμως αυτό που δεν αφορά μόνο στις μπάντες και ας το αφήσουμε καλύτερα.

Σε μουσικό επίπεδο σαφώς και δεν αναφέρονται στο μέσο post-rockά, πότε το έκαναν αυτό άλλωστε; Είναι πολλά περισσότερα απο ένα απλο Post rock οι Sigur ros.
Όποιος περιμένει να ακούσει κιθαρες που εναλλάσσονται απο ήρεμες σε άγριες τότε ας ψάξει σε σχήματα τύπου Mono, this will destroy you, παλιούς Mogwai κλτ κτλ.

Προσωπικα τους βγάζω το καπέλο. Καταφέρνουν με τόσο απλοϊκό τρόπο και φτιάχνουν κομματάρες γεμάτες συναίσθημα, ειλικρίνεια και με μια αθωότητα. Εγώ αυτό εισπράττω. Σε μουσικό επίπεδο πάντα.

Προσωπικά το καταφχαριστιέμαι το νέο album και φυσικά δεν έχω την απάιτηση να συμφωνουμε όλοι με αυτό.

Τη σύγκριση με coldplay που κάνεις φίλε daz ομολογώ οτι δεν την πολύ πιάνω. Δε βρίσκω τίποτα το κοινό σαν ήχο και νοοτροπία.

File Sokin ayta einai dika mou kollimata (exoume kai meis ti na kanoume). Goustaro to eyrytero eidos na einai underground. Otan arxizei na ginetai trendy opos oi Sigur ros tote koitao pio aystira.

H proti akroasi den itan promising alla mou exei symbei polles fores na anatheoriso, den leei tipota ayto…

Mporei kaneis na pei tipota gia to festival? Einai megaleiodes kai exei ki alla opos, 6, 7, 9 (min mou zitas titlous giati einai ponokefalia :lol: ). Meta apo ayta omos? Eleipsi empneysis. Gia Sigur ros panta. Gnomi mou.

To avatar sou mou eixe kanei megalyteri entyposi stin proti akroasi. Oso gia Coldplay den to eipa gia kako afou mou aresei i mousiki tous. Den sygkrinoume, gia feeling milame.

Ayta gia tora. Tha ton ksanakouso otan drosisei ligo giati piano pio poly tetoia mousiki. Episis tha epidiokso na tous do ton Oktobrio gia na do ti paizetai live giati apo konta den exo dei akoma.

βγαινει νεο αλμπουμιδι απο mouth of the architect

quietly λεγεται

εψαξα στο νετ να δω αν υπαρχει καμια παρομοια συμμετοχη οπως στο προηγουμενο του μπρεντ χιντς
αλλα δεν βρηκα τιποτα

το ακουσα…ωραιο μου φανηκε…

ε? υπαρχουν και τετοιοι?

για το αλμπουμ ειμαι 50-50, μ’αρεσε αλλα δεν τρελαθηκα. κατι χανει σε σχεση με τα υπολοιπα. μ’αρεσαν καποια κομματια (το 1ο αρκετα) αλλα καποια αλλα μ’αφησαν αδιαφορο. το ακουω απλα ευχαριστα αλλα δεν με καθηλωνει οπως τα 3 προηγουμενα. απλα καλο με καποιες οχι τοσο ενδιαφερουσες στιγμες.

Εσεις οι αποπανω με ψησατε για το Sigur Ros. Θ αποφανθουμε νεξτ γουικ.

Όποιος περιμένει να ακούσει κιθαρες που εναλλάσσονται απο ήρεμες σε άγριες τότε ας ψάξει σε σχήματα τύπου Mono, this will destroy you, παλιούς Mogwai κλτ κτλ.

κάπως έτσι ορίζω εγώ το μέσο Post-rockά (έτσι πιστεύω τουλάχιστον οτι ορίζεται :stuck_out_tongue: )…στο στυλ που καθιέρωασν οι mogwai με το young team δλδ…

οταν χώνεσαι στη φάση πιο πολύ, τότε συναντάς τους sigur ros, gybe, tortoise κτλ κτλ… σχήματα που αφήνουν τη μανιέρα ηρεμιά-ξέσπασμα και χώνουν πιο πολυ πειραματισμό…

Κάπου στο φόρουμ είχαν αναφερθεί και οι έλληνες Since (Time). Τσεκάρετε το myspace τους:


Εμένα μου έκανε εντύπωση η δουλειά τους. Όταν πάρω το δίσκο θα ποστάρω ολοκληρωμένη γνώμη.

Πολύ καλός δίσκος… Όποιος ενδιαφέρεται, pm me. Εγώ τον αγόρασα μόλις τον βρήκα μπροστά μου… Το αξίζουν τα παιδιά.

Eksperimentoj - Eksperimentoj

Ιάπωνες.
Πολύ αγαπημένος δίσκος, φέρνει αρκετά σε Radiohead από τη μέση και μετά…

Οντως οι Since (Time) ειναι πολυ καλοι.Δεν εχω καποιο δισκο τους ακομα αλλα τα κομματια τους στο myspace ειναι ενα κι ενα.Μπραβο τους.

Κάποια blogs με αρκετά διαμάντια…

:arrow:http://sirenssound.blogspot.com/

:arrow:http://post-engineering.blogspot.com/

:arrow:http://lateralnoise.blogspot.com/

:arrow:http://kapritska.blogspot.com/

Piano Magic

Μην παραπλανάστε από το ανέμπνευστο ίσως όνομα. Παίζουν υποτονικό ποστ ροκ με φωνητικά. Σε σημεία υπάρχουν μέχρι και νικ κέηβ επιρροές. Πολύ όμορφο άκουσμα. Έχουν πάρα πολλές κυκλοφορίες. Τούτο δω είναι η τελευταία τους μέχρι στιγμής.

Part Monster (2007)

Το φθινόπωρο έχει σεδόν φτάσει και πρέπει σιγά-σιγά να εξοπλίζουμε τη φαρέτρα μας με γκρουπς σαν αυτό ή τους Bon Iver

Ωραιοι οι Piano Magic. Απ τους ιδιους, επισης:

Low Birth Weight

και Writers Without Homes

Edit: Πλακα πλακα και το Disaffected ειναι ωραιο, αν και δε το χω ακουσει πολυ

Aυτό έχει εξωφυλλάρα! Θα επιληφθούμε του θέματος.

Άσχετο, το Takk τελικά είναι πολύ ωραίο. Όπως είχες πει είανι πιο καλοκαιρινό άκουσμα. Στα + και το ωραίο και λιτό artwork φυσικά. Είναι ο πρώτος δίσκος Sigur Ros που ακούω, και δεν νομίζω να μείνω σ’ αυτόν. :smiley:

Άκουσε το ΤΩΡΑ

Σωστός, αλλά πάει για αγορά. Είναι και φθηνό. :!:

Εννοείται πως υποστηρίζουμε τα συγκροτήματα που μας αρέσουν. Πριν μια βδομάδα αγόρασα και το Hvarf-Heim.
Έχει πολύ ωραία συσκευασία, στην ουσία πρόκειται για 2 digipak το ένα πίσω απο το άλλο.

καλα οταν πρωτοβγηκε το ( ) ηταν πανακριβο