Post Rock/Metal κυκλοφορίες (+μπάντες)

Ότι θέλει ο λαός. Awake μιας και βλέπω σ’ αρέσει αρκετά το Malval των Shora σου προτείνω να τσεκάρεις τους Shelving (ch) που είναι και φιλαράκια τους. Αδισκογράφητοι ακόμα, προς το παρόν αρκέσου στα 4 songs απ’ το myspace τους

Να προτείνω και κάνα αμερικάνικο group καθώς δεν το 'χω κάνει νομίζω έως τώρα…

Apse (us)

Στο ενεργητικό τους έχουν ένα full-lenght, ένα ep, δύο single κι ένα cd-r, όπως φαίνεται κι από το κάτωθι url

Το album τους συνίσταται ανεπιφύλακτα, βασικά ΟΛΑ, radioheadίζουν επικίνδυνα ώρες-ώρες αλλά αυτό δεν είναι κακό.

υγ: Τέσπα, έβαλα και κάποιες photos αλλά δεν τις εμφανίζει, δείτε τις μόνοι σας στη σελίδα του discogs

Για να προτεινουμε και κατι απο 2008…
Glowworm - The Coachlight Woods


Eaten by Tigers - Solstice

Ef - I Am Responsible

From the Sky - A Warm Place With No Memory

Maybeshewill - Not for Want of Trying

Riding Pânico - Lady Cobra

Unwed Sailor - Little Wars

Acetate Zero - Civilize The Satanists

(υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχουν προταθει καποια απο τα δισκακια αλλα δεν ειχα το χρονο να τσεκαρω σορρυ)
και μιας που αναφερθηκαν οι τρομεροι The Evpatoria Report βγαινει και το καινουργιο τους δισκακι το οποιο θα ονομαζεται “maar”

ρε μλκ digital μπας και ειμαστε αδερφακια ?

τα ιδια πραγματα γουσταρουμε

ξεχασα την δισκαρα των apse - spirit που γαμαει ασχημα…ειδικα τα φωνητικα ειναι σνα απο δασος βγαλμενα…

αμα εχεις καμια αδερφη σαν εσενα να μου την γνωρισεις ειμαι καλο παιδι και ας μην εχω κοτερο

Aκομα ενα δισκακι που κυκλοφορει το 2008 και χρειαζεται την προσοχη μας ειναι

Μέσα στον κυεώνα του post και της μαζικής παραγωγής, χάνονται σίγουρα τα συγκροτήματα εκείνα που χρείζουν κάποιας ιδιαίτερης μεταχείρησης. Ένα απ’ αυτά κατά την “ιδιαίτερη” άποψή μου είναι οι Tulsa drone (us).

Δύο album έως τώρα στο ενεργητικό τους, τα
(2004) No wake (Dry county records)
(2007) Songs from a mean season (The perpetual motion machine, Dry county records)

με το δεύτερο να πέρνει τη μερίδα του λέοντος και δικαιωματικά…


υγ. Επί του πιεστηρίου. Ανακαλύφθηκε τι απέγιναν οι Mountain men anonymous, τουλάχιστον δύο εξ αυτών. Έγιναν Zail

Tulsa Drone,παρα πολυ καλοι,σωστος ο post(και συμφωνω απολυτα για το δευτερο δισκακι)
εγω ασ συνεχισω με τις κυκλοφοριες του 2008,
sleepmakeswaves - in today already walks tomorrow
Απο περσι που ειχε πεσει στα χερια μου το ντεμο τους,ειχα νιωσει οτι η επομενη κινηση τους θα με ενθουσιαζε πραγματικα και οντως το καταφεραν…μεσα στο EP ειναι και ενα απο τα καλυτερα κομματια τους που βρισκοταν και στο ντεμο τους ‘‘one day you will teach me to let go of my fears’’
Ηδη στα τοπ του 2008…

Credits το thevoid για το ακολουθο:

Τους ειχα ακουστα καμποσο καιρο, αλλα η προτροπη του με κεντρισε πιο πολυ να τους τσεκαρω. Το συγκεκριμενο δισκακι εχει βγει απ’ το ‘06. Οι τυποι δε παιζουν τυπικο post rock… περισσοτερο κινουνται γυρω απ’ το ευρυτερο φασμα του. Δηλαδη, τα σημεια στα οποια ‘‘χωνουν’’, math-rock-ίζουν πολυ ομορφα, με μια σχεδον γλυκεια, πιο up-tempo διαθεση. Θεωρειστε το προτεινομενο για φιλους των συγγενων ιδιωματων.

επιτελους βρηκα χρονο να τσεκαρω ολα τα προτεινομενα συγκροτηματα και αλμπουμς…Καθομαι ενα τριωρο κοντα και ενα εχω να πω…

ΧΑΝΕΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗ ΜΑΝΑ…

δεν ξερω που να πρωτοαναφερθω…τι να πρωτοεκθειασω…τα λογια ειναι περιτααααααααα, που λεει και η μαρινελλα…

αντε να βρω φραγκα…:lol: :lol: :lol:

Aς ποσταρω και γω ενα παλαβο cd…monkey3 η μπαντα, απο ελβετια… γαμανε

http://www.myspace.com/monkeythreecom

ακουστε το je et bikkie…τα σπαει…

επιρροες οπως λενε : Kyuss, 35007, Pink Floyd, Black Sabbath, Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Kiss, Ozric Tentacles… και προσθετω Τοολ εγω…

To συγκεκριμενο εχει αναφερθει & εκθειαστει καμποσες φορες. Κουλ δισκος indeed! Ειχε γινει και σχετικο review σε περιπτωση που σ’ ενδιαφερει.

Εχουν κι αλλο ενα… αν ξερει κανεις τι παιζει ας πει δυο λογια…

ειναι συγκροτηματαρα οι Monkey3(εχουν αναφερθει αρκετα και στις στονερ κυκλοφοριες)φοβερο δισκακι το 39 Laps και οποιος το γουσταρει αρκετα θα του αρεσει σιγουρα και το ομωνυμο(αν και λιγο καλυτερο προσωπικα ηταν το δευτερο)

Celeste - Nihiliste(S)

It?s definitely something for all who like dark and heavy metal in the vein of old Cult Of Luna, Breach, Switchblade, Knut or Amen Ra.

Ακουστε το η κατεβαστε το δωρεαν απο εδω και δεν θα χασετε :wink:

Παιδια γεια σας!και εγώ φρέσκος στο forum και σχετικά φρέσκος στο ιδίωμα…θα βγάλω το καπέλο σε μερικές αναφορές που έχουν γίνει…Φυσικά στους τεράστιους Mono (που ο #%@$* δεν πηγα στο Live τους #-o…Εξιλεώθηκα με explosions ευτυχώς…) και απο σχετικά μικρότερες μπάντες στο φοβερό EP των Yndi Halda (Enjoy eternal bliss) και στους πάρα πολύ καλους Shels!καλο θα ήταν το ιδίωμα να είχε και καμμια εκπροσωπηση στο rockwave που ανοιγεται σε πολυ μεγαλυτερα κοινα μπας και επαιρνε ελάχιστη απο την τεράστια αναγνώρηση που πρέπει να παρει…

δεδομένης της φύσης του, μια χαρά αναγνωρίσιμο είναι το είδος. σε παράξενα μεγάλο βαθμό.

Δίκιο έχεις αλλά κάποιες μπάντες απο το ιδίωμα με ποιο βατές δομές στα κομματια τους (Saxon shore, God is an astronaut) θα μπορουσαν πολυ άνετα να είναι στο billing της “εναλλακτικής ημέρας” και να είναι μια εισαγωγή για κάποιους στον post rock ήχο…αλλά ισχυεί ότι υπάρχει πολύ μεγάλο κοινό εκεί έξω!:smiley:

ναι, εντάξει, δε διαφωνώ σε αυτό, αν και δεν είναι ανάγκη να παίξουν στο ροκγουέηβ (για διάφορους λόγους μάλιστα, είναι καλύτερα να μην παίζουν εκεί). τα τελευταία καναδυο χρόνια πάντως έχουν έρ8ει αρκετές μπάντες (έστω και με τις τιμές που ήρθαν ή έρχονται), όπως το φθινόπωρο θα εμφανιστούν και οι αστρονοτ (αν δεν ξαναναβληθεί δλδ).

Ηρθαν Mono, Explosions, Pelican, A silver mount Zion…Τώρα astronaut…θα ξεχνάω και κανεναν ακόμη…!σιγουρα πολυ μεγαλη κινηση…και νομιζω η alterground έχει βοηθησει πολυ σε αυτήν την συναυλιακή άνθηση…Είχε πάει κανείς Mono τον Δεκέμβρή?ήταν τόσο καλά όσο λένε…?κρίμα γαμώτο, κρίμα…:frowning:

Ηταν μεσα στα καλυτερα λαιβ που χω δει ανεξαρτητως ειδους… οχι τιποτ’ αλλο, το λεω και με κοροιδευουνε.:stuck_out_tongue: Μακαρι να ξαναρθουν.

Εαν σε ενδιαφερει, εδω θα βρεις το report της συναυλιας. http://www.rocking.gr/article4058.php

Edit: Οι God Is An Astronaut νομιζω παιζουν τον Νοεμβρη.

Ξέρω ότι αναβλήθηκαν οι astronaut…απλα δεν ήξερα πότε οριστικε νέα ημερομηνία…το είχα διαβάσει φίλε μου το report για αυτο ρωτάω αν πηγε κανεις!απο you are there παιξανε όλα τα κομματια? (εννοώ τα 4 10λετα+ )…κριμα κ πάλι…κ λενε ότι κ σκηνικά ήταν φοβεροι!ξέρετε τπτ για world’s end girlfriend επίσης εξαγώγιμο προϊόν απο ιαπωνία??Τέλος έχει ακούσει κανείς τον lp tτων misuse που μόλις έβγαλαν??γνώμες…

Me olo to sebasmo stous synomilites sou…EINAI BATHIA NYXTOMENOI! Oi Mono einai empeiria zois live kai kala kaneis kai ekfrazesai etsi giaytous.